Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jeziorowe pstrągi i okonie z brzegu

blank pstrąg okoń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 17:18

Jakiś czas temu szukałem złotego Grala w wątku: http://jerkbait.pl/t...ko-spinningowe/  Po przeczytaniu wielu wątków i po głębszej analizie zawartych w nich rad zrozumiałem dwie rzeczy:

  1.  że nie pogodzę wszystkiego jednym kijem.
  2. Zamówię wędkę w pracowni.

Na tym etapie chciałbym dokonać wyboru blanku, który najbardziej wpisze się w moje oczekiwania, a wykonana na jego bazie wędka da mi maksimum przyjemności z łowienia. Zaznaczam jednak, że jestem absolutnym laikiem, więc proszę o wyrozumiałość.

Organizuję wyprawy turystyczno-krajoznawcze do Skandynawii. Bywam tam średnio 1-2 razy w roku, co daje łącznie około 6 tygodni. Biwakujemy na łonie natury, zazwyczaj nad jeziorami lub w ich pobliżu. Gdy rozbijemy obóz mam kilka godzi na to, by oddać się wędkowaniu. Specyfika wyjazdów wyklucza dostępność łodzi, dlatego prawie zawsze łowię z brzegu. Najczęściej poławianym gatunkiem w jeziorach nizinnych jest okoń około 35cm, choć zdarzają się i ponad 50cm. Przyłowem jest szczupak 40-70cm. Szczupaki jednak zazwyczaj odpadają, bo nie stosuję przyponów stalowych. W górskich jeziorach poławiam najczęściej pstrągi i trocie około 25-35cm. To małe ryby ale jest ich bardzo dużo. Stosuję wyłącznie żyłkę 0,12-0,16mm nawiniętą na kołowrotek Shimano Rarenium 1000FA, choć zamierzam kupić Vanquish C2000HGS: http://www.mefistofi...hgs-p-826.html\  Łowienie z brzegu wymusza stosowanie małych przynęt o skupionej masie, które można posłać na stosunkowo duża odległość. Najlepiej sprawdzają się przeciążone obrotówki nr2 o masie 5-9g. Używam też uzbrojonych miękkich przynęt Storm w tej samej gramaturze i sporadycznie woblerów 3-5cm, którymi jednak nie lubię rzucać, bo lecą niedaleko. Lubię łowić delikatnie i finezyjnie, o ile tylko warunki na to pozwalają. Posiadam Shimano Diaflash Spinning Light Super Sensitive 2,37m 0,8-8g, waga 95g i Konger Equs Rapier 2,0m 1,7-7g, waga 70g. Obie wędki bardzo mi odpowiadają jednak praktycznie wykluczają użycie przynęt cięższych niż 7g. Zbyt duże opory podczas prowadzenia bardzo wyginają szczytówkę.

Przechodząc do rzeczy. Przedstawiłem swoje oczekiwania kilku pracowniom jednak jak to zwykle bywa – każda pliszka swój ogonek chwali, dlatego każdy proponuje blanki, które sam dystrybuuje. Wszyscy podkreślali, że przy łowieniu z brzegu głównym kryterium będzie oddawanie jak najdłuższych rzutów.  Oto lista blanków, jakie zostały mi zaproponowane:

Phenix FX902-2 ew. FX903-2

Blaas SLXF906-2

St. Croix 5S90LM2-G

Batson XST1082F

Talon 90LMF2

Lamiglas XSH1142L/ XMG1142LL

Proszę doradźcie, który z tych blanków najlepiej wpisze się w moje potrzeby? A może jakieś inne typy?

Dziękuję i pozdrawiam, Grzesiek.



#2 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 18:46

Jeśli głównie obrotówki,to z Phenixa bezpieczniej będzie z modelami z 3-ką na końcu.Jeśli odpowiada długość 218cm ,to seria dwuskładów M1 Phenixa będzie dostępna lada dzień, a jest tam świetny blank 10lb,gumki 2-3" na główkach 5-12g ,obrotówki 2-3  oraz wobki pstrągowe,to arsenał idealny pod ten blank.

FX862-2 oraz FX902 też poradzą sobie z rybkami ,które opisałeś jak i z większością wabików.Ale przeciążona obrotówka może powodować klękanie kijka w .


  • Granturismo lubi to

#3 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 19:26

No proszę, znowu Phenix! :) Zaskakujące, że wszystkie drogi prowadzą w tę stronę. Czytając wątki, których temat był zbliżony do tego zauważyłem, że blanki Phenix  są polecane w 9 przypadkach na 12. Z czego wynika ich wyjątkowość? Naprawdę są aż takie dobre??

Przy połowach z brzegu jestem niejako zmuszony do stosowania małych a zarazem relatywnie ciężkich przynęt. Dlatego preferuję obrotówki bo lecą dwa razy dalej niż woblery.  Stosuję je w około 80% przypadków, ale też dzięki nim mam dostęp do miejsc najbardziej odległych od brzegu. Warto więc skupić się na blanku, który najlepiej poradzi sobie z tego typu przynętami.



#4 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 19:35

Polecam Ci blank Phenixa bo w miarę je znam,nie ze słyszenia ,czy z katalogowych tabelek.Mieszkając dość blisko Pracowni ,mam okazję najpierw powyginać i zdecydować :)

Trochę blanków innych stajni też liznąłem i polecam to co mi odpowiada,więc są to w 100% opinie subiektywne.

Modele z 3-ką na końcu zapewnią dalekie i dynamiczne rzuty.Wybór konkretnego w zależności od preferowanej długości.


  • Granturismo lubi to

#5 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 19:55

Przyznam się, że blanki Phenix są również i moim faworytem. Spory w tym udział Twoich wypowiedzi, tudzież kilku innych kolegów, którzy również mają sporą wiedzę w tej materii. Pozostanę chyba przy długości 9”, bo tej długości wędki mieszczą się do tuby lotniczej i można je wziąć w ramach bagażu głównego. Zatem FX902 czy FX903??

 

A czy mógłbyś jakoś porównać te dwa kije? Który w jakich warunkach będzie lepszy? Jakie byłyby optymalne zakresy c.w. dla poszczególnych modeli?



#6 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 21:40

Wiesz ,to zależynp. mój kumpel łowi FX-em 862 i na Wiślanych okoniach brakuje mu tych 3-5g ,bo elixir klekać zaczyna od 8g+5c, i wyżej.Potrzebuje kijka ,który poprowadzi gumkę maks 7cm na główkach 8-12g i w tym przypadku padło na FX903,który również obsłuży obrotówki 2-3 i smukłe wobki do 7cm.

Zastanawiam się czy na spokojnej wodzie FX902 nie jest strzałem w dychę,bo jeśli łowisko nie wymaga super siłowego holu ,to ten blank dostarczy sporo frajdy przy rybkach o których piszesz .Nie wiem tylko jak dociążasz ta obrotówki 2.


  • Granturismo lubi to

#7 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 21 luty 2014 - 21:59

A nie wydaje Ci się Rafał, że w 903-ce będzie troszkę za twarda szczytówka? Mnie ten kij sprawował się świetnie ale na dobrze płynącej wodzie na wolniej płynącej czy stojącej już nie było tak optymalnie choć pod obrotówkami może być nie najgorzej... Chyba jednak 902-ka będzie lepsza, na spokojnej wodzie 2 pociągnie i przy tym rozmiarze ryb da już frajdę z holu czego raczej 903-ka nie da,- ale mogę się mylić oczywiście  ;)


  • Granturismo lubi to

#8 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 22:00

Błystki w rozmiarze 2, które stosuję nie wymagają już dociążenia: Dragon Cobra -11g, Dragon Veltica - 10g, Jaxon Garon - 15g. Te 10g i 15g to oczywiście przesada do FX902 ale analogiczna jedynka byłaby w sam raz. Też waży relatywnie dużo (7-8g)i łatwo się nią rzuca. Gdybym się zdecydował na FX902 to mógłbym przecież zrezygnować z tych najcięższych, stawiających największy opór przynęt.

 

Warunki w których łowię nie wymagają siłowego holu - jezioro z łatwym dostępem, czasem jakieś skałki, z których można skorzystać, najczęściej bez roślinności.



#9 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 22:12

Chyba jednak ciut mocniejszy jest Ci potrzebny.Blanków 10lb o c/w 14g jest sporo w każdej stajni,nie musi to być Phenix ,ale jeśli już to FX903 będzie rozsądnym wyborem.



#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 21 luty 2014 - 22:12

Witam,

Szczerze mówiąc to bardzo wątpię czy ktorakolwiek z wymienionych tutaj propozycji była by sie w stanie zbliżyć do Gattiego 2.75 14 gram. Lekkość, czułośc, wspaniała charakterystyka ugiecia pod ryba jak i dosłowne katapultowanie już 2 gramowych przynet jak dla mnie stawia ja jako nr 1. Aby taki warunek został spełniony wędka musi być uzbrojona w Fuji sic od 25, spacing jakby co do wgladu ponieważ tylko taki, zrobiony kiedyś przez Romana, czyni z niej prawdziwa perełke w rodbuildingowym świecie. 55 cm rzeczny pstrag został wyholowany w miarę bezproblemowo, pozatym na niej ryby lososiowate nie szaleją. Blank waży jakby co max 70 % tego co najlzejszy z proponowanych wyżej konstrukcji i jest mejd in jurop :)

Na jeziorze trójka obrotowka nawet przeciazona będzie ok. Może 15 gram to za dużo ale 10-12 da radę.

Bujo

P.S. Starym Loomisem GLX 2.90 8 lbs lowilem. Wole Gattiego.

#11 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 22:26

Gdzie  można namierzyć to cudo ,chętnie sam spróbuję :)



#12 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 22:43

A jakie byłby w takim razie optymalny zakres wagowy przynęt dla FX902 i FX903 zakładając, że większość ze stosowanych przynęt to obrotówki?

 

Zastanawiam się czy lepiej będzie ograniczyć cięższe przynęty na potrzeby komfortowego łowienia FX902, czy może zrezygnować z najlżejszych 3-4g przynęt na rzecz FX903? Czy FX903 to nie będzie zbyt ciężki sprzęt na ryby, które poławiam?



#13 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 21 luty 2014 - 22:44

Gdzie  można namierzyć to cudo ,chętnie sam spróbuję :)


U Krysta za szafa obecnie. W maju będzie tez okazja od razu porównać z takim samym w rezonansie a że będzie zbrojny nie tak daleko od Gdańska to obejrzysz :)

Bujo

#14 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 21 luty 2014 - 23:10

Moi faworyci

1.  Lamiglas XSH1142L

2. St. Croix 5S90LM2-G

3. Blaas SLXF906-2

Reszty nie znam chociaż Talona mam oczko wyżej i dobry kij ale nie wiem czy ten o którym piszesz czasmi nie klęknie szczytem


  • Granturismo lubi to

#15 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 luty 2014 - 23:15

A jakie byłby w takim razie optymalny zakres wagowy przynęt dla FX902 i FX903 zakładając, że większość ze stosowanych przynęt to obrotówki?

 

Zastanawiam się czy lepiej będzie ograniczyć cięższe przynęty na potrzeby komfortowego łowienia FX902, czy może zrezygnować z najlżejszych 3-4g przynęt na rzecz FX903? Czy FX903 to nie będzie zbyt ciężki sprzęt na ryby, które poławiam?

Przy FX903 wcale nie rezygnujesz z przynęt 3-4g i nie oganiczasz się wgórnym c/w,a komfort psychiczny masz też zapewniony.



#16 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 luty 2014 - 23:49

Zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią. Wspomniałem, że używam przeciążonych obrotówek. Nie robię tego jednak dlatego, że tak lubię, a dlatego, że to jedyny sposób na oddanie możliwie długich rzutów. Gdybym jednak zdecydował się na wędkę na bazie FX902 to prawdopodobnie osiągałbym równie dalekie lub nawet dalsze rzuty nawet lżejszymi przynętami. Wtedy też mógłbym zrezygnować z przeciążonych obrotówek i zamiast 10g cobry czy vel tiki, mógłbym użyć  Mepps Aglia nr 2 (4,5g), lub nr 3 (6,5g) która de facto lepiej sprawdzają się w połowie tak pstrągów jak i okoni, przynajmniej w warunkach skandynawskich. Poza tym jak sądzę FX902 powinna dawać więcej przyjemności z holu i  bardziej sprzyjać finezyjnemu łowieniu, niż mocniejsza i sztywniejsza FX903. Czyż nie?



#17 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 22 luty 2014 - 07:44

O i to jest słuszny kierunek przygotowań, bo to cały zestaw musi zagadać odpowiednio do tego co w wodzie a prawdopodobnie (nie wiem tego, ale się tak domyślałem) te ciężkie, jak na takie łowienie przynęty były pewną desperacja ze względu na osiągi rzutowe....

Bo jak popatrzeć na linki jakich używasz to także 903-ka to raczej za mocno do ich wytrzymalości...


  • Granturismo lubi to

#18 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 22 luty 2014 - 08:21

Moi faworyci<br />1. Lamiglas XSH1142L<br />2. St. Croix 5S90LM2-G<br />3. Blaas SLXF906-2<br />Reszty nie znam chociaż Talona mam oczko wyżej i dobry kij ale nie wiem czy ten o którym piszesz czasmi nie klęknie szczytem

Mam XSH i swietnie by się sprawdził. Katapulta do przynęt. Woblery 2,5g bez trudu na 25-30m miota. Aglia1 podobnie, 2 pewnie z 40 poleci. Obrotówki od 0 do 3 ogarnie. Dobrze pracuje z żyłką 0,16. Pod rybą 30cm juz fajnie zaczyna pracować. 60 cm nie zrobi na nim wrażenia.

 

8lbs i Aglia2?


Użytkownik grzegorz88 edytował ten post 22 luty 2014 - 08:35

  • Granturismo lubi to

#19 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 23 luty 2014 - 16:51

O i to jest słuszny kierunek przygotowań, bo to cały zestaw musi zagadać odpowiednio do tego co w wodzie a prawdopodobnie (nie wiem tego, ale się tak domyślałem) te ciężkie, jak na takie łowienie przynęty były pewną desperacja ze względu na osiągi rzutowe....

Bo jak popatrzeć na linki jakich używasz to także 903-ka to raczej za mocno do ich wytrzymalości...

No tak właśnie było. W większości przypadków priorytetem było stosowanie przynęt, którymi można było wykonać daleki rzut, a które niekoniecznie sprawdzały się w połowach określonych gatunków ryb.
 Myślę więc, że zdecyduje się na Phenixa FX902-2 i przeorganizuje pudełko z przynętami. Zrezygnuję z tych najcięższych "longów"na rzecz oryginalnych Mepps Aglia o wadze do 7g. Przy odpowiednim uzbrojeniu wędki i przy zastosowaniu żyłki 0,10-0,14mm (na pstrąga) lub 0,16-0,18mm (na dorodnego okonia), połów może być naprawdę ekscytujący. Na to liczę :)



#20 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 23 luty 2014 - 20:45

Prawidłowy kierunek. :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, pstrąg, okoń