Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jeziorowe pstrągi i okonie z brzegu

blank pstrąg okoń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 23 luty 2014 - 20:53

No tak właśnie było. W większości przypadków priorytetem było stosowanie przynęt, którymi można było wykonać daleki rzut, a które niekoniecznie sprawdzały się w połowach określonych gatunków ryb.
 Myślę więc, że zdecyduje się na Phenixa FX902-2 i przeorganizuje pudełko z przynętami. Zrezygnuję z tych najcięższych "longów"na rzecz oryginalnych Mepps Aglia o wadze do 7g. Przy odpowiednim uzbrojeniu wędki i przy zastosowaniu żyłki 0,10-0,14mm (na pstrąga) lub 0,16-0,18mm (na dorodnego okonia), połów może być naprawdę ekscytujący. Na to liczę :)

Nigdy jeszcze nie łowiłem FX 902 cieniej niż 0,18,- którą najczęściej łowię, ale tak samo dobrze lata 0,20.

O żyłkach 0,10 i 0,12 tez niewiele potrafię powiedzieć bo jeszcze nigdy w życiu nie łowiłem żyłką te grubości a raczej chudości  :o  :o  :o  :o

To musisz z Jozim pogadać bo on kiedyś pisał o przyponach strzałowych z 0,14  :ph34r:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 23 luty 2014 - 20:54

  • mrWhite7 lubi to

#22 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 23 luty 2014 - 21:03

0,18-0,20 daje pełen komfort łowienia całym arsenałem,nie ma co zjeżdżać niżej,blank ma naprawdę mocy w dolniku na 0,24mm.



#23 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 23 luty 2014 - 21:16

Nigdy jeszcze nie łowiłem FX 902 cieniej niż 0,18,- którą najczęściej łowię, ale tak samo dobrze lata 0,20.

O żyłkach 0,10 i 0,12 tez niewiele potrafię powiedzieć bo jeszcze nigdy w życiu nie łowiłem żyłką te grubości a raczej chudości  :o  :o  :o  :o

To musisz z Jozim pogadać bo on kiedyś pisał o przyponach strzałowych z 0,14  :ph34r:

Nie obrażaj Joziego to było 0,12 na tej "srzałówce" chyba na cierniki się zasadzał :) :) :) :D :D :D



#24 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 23 luty 2014 - 22:04

Nie obrażaj Joziego to było 0,12 na tej "srzałówce" chyba na cierniki się zasadzał :) :) :) :D :D :D

Koledzy, jak się ma żyłkę główną na szpuli 0.08, to 0,12 jest już bardzo mocną "strzałówką" :P . Ja tam bym nawet zszedł do o,10 B)  - warunek ryby na łowisku nie większe niż w akwarium teściowej :D !!!



#25 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 luty 2014 - 22:24

Teściowa nie ma akwarium. Treściowa miała terrarium ale pożarła się z mieszkańcami. Czasem na ebaju są kije ze skórą grzechotnika.



#26 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 23 luty 2014 - 23:02

Śmiejecie się, a ja tam lubię łowić w ten sposób :)

W górskich jeziorach Norwegii, szczególnie na płaskowyżu Hardangervidda jest całe mnóstwo niewielkich pstrągów i trotek, takich na około 25-30cm. Woda otwarta - żadnych skał, zaczepów, roślinności czy powalonych drzew. Ryby brały na małe przynęty podawane dość daleko od brzegu. Im cieńsza żyłka, tym dalej można było posłać obrotówkę. Zerówka na Owner 0,10mm latała aż miło :)



#27 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 24 luty 2014 - 07:51

Ja się nie śmiałem i nie temu miał służyć mój post!!! Grzesiek pyta o doświadczenia więc co miąłem napisać,- czy tak jak zwykle się na forum pisze????

Spoko daje rade wszystkiemu,-  idealo, kosa, petarda, armata, obsłuży wszystko....

Wątpliwość moja dotyczyła tego czy na krótkim dyszlu kij nie będzie rwał tych cienkich niteczek bo przecież brania są nie tylko z dużego dystansu,- czy się mylę???



#28 OFFLINE   maxtor

maxtor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 24 luty 2014 - 13:34

Witam,

Szczerze mówiąc to bardzo wątpię czy ktorakolwiek z wymienionych tutaj propozycji była by sie w stanie zbliżyć do Gattiego 2.75 14 gram. Lekkość, czułośc, wspaniała charakterystyka ugiecia pod ryba jak i dosłowne katapultowanie już 2 gramowych przynet jak dla mnie stawia ja jako nr 1. Aby taki warunek został spełniony wędka musi być uzbrojona w Fuji sic od 25, spacing jakby co do wgladu ponieważ tylko taki, zrobiony kiedyś przez Romana, czyni z niej prawdziwa perełke w rodbuildingowym świecie. 55 cm rzeczny pstrag został wyholowany w miarę bezproblemowo, pozatym na niej ryby lososiowate nie szaleją. Blank waży jakby co max 70 % tego co najlzejszy z proponowanych wyżej konstrukcji i jest mejd in jurop :)

Na jeziorze trójka obrotowka nawet przeciazona będzie ok. Może 15 gram to za dużo ale 10-12 da radę.

Bujo

P.S. Starym Loomisem GLX 2.90 8 lbs lowilem. Wole Gattiego.

Witam,

Ja mam z wędką Sandro Gattiego (7'6" 5-14g) złe doświadczenia. Około 5-6 lat temu z trudem załatwiłem blank pstrągowy, został starannie uzbrojony w Gold Cermety. Własności rzutowe bardzo dobre, ale blank niestety o "papierowych" ściankach. Pierwszy egzemplarz "padł" na pstrągu 45 cm - pęknięcie szczytówki przy standardowym, spokojnym holu. Wymiana szczytówki na nową w ramach gwarancji i powtórka z rozrywki - ponowne złamanie szczytówki przy niezbyt mocnym naprężeniu wędki. Dodam od razu, że łowiłem już kilkudziesięcioma spinningami z półki średniej i wyższej i była to pierwsza wędka, która się złamała w czasie łowienia. Wedkę oddałem w ramach gwarancji, po dość długim czasie odzyskałem pieniądze i już nie wracałem do tematu Sandro Gatti. Historia tej wędki jest od kilku lat jedynie przyczyną żartów ze strony moich kolegów, którzy z dużym dystansem traktują moje kolejne, nie zawsze standardowe pomysły dotyczące wędek. Na marginesie dodam, że teraz łowię na dwa boronowe UFM-y i nikt już się nie śmieje :) Spotykam się jedynie z propozycjami odkupienia tych spinningów.

Pozdrawiam,



#29 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 24 luty 2014 - 18:43

W każej firmie zdarzają się takie wpadki ale i modele wybitne. Nigdy nie łowiłem wędką na blanku Gatti ale jak je oglądałem  w FC,-nie wzbudzały mojego zaufania właśnie z powodu o którym piszesz a ponieważ było to krotko po epizodzie rynkowym Canadiana uznałem to z z góry za podobną ofertę. Może błędnie?

Z drugiej strony Michał pewnie bubla nie poleca...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 24 luty 2014 - 18:48


#30 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 24 luty 2014 - 21:35

Witam,

@maxtor,

Przykro mi, ze ciebie coś takiego spotkało. Od wielu lat mam trzy wedki Gattiego i na razie nic złego im sie nie przytrafiło.

Do reszty:

Staram sie jak mogę od samego początku opisywać wedki jakimi miałem okazje solidnie połowic i zlowic sporo ryb.

Gattiego zrobił mi Roman Pietrzak zanim powstało coś takiego jak jerkbait.pl. Miała to być lekka pstragowka, cos pod klenie i lipienie. Sporo ryb wyjela, lowilem nią pstragi w Irlandii, w walijskich, szkockich i szweckich jeziorach z rybami na jakie planuje polować założyciel wątku. Stad takie a nie inne stwierdzenie, nie miałem w rękach Phenixa dlatego użylem słowa wątpię a nie stwierdzam.

Celowo wspomniałem tez o uzbrojeniu i spacingu do wglądu ponieważ tylko gdy będzie takie samo jestem w stanie ręczyc za swoje słowa.

Co jest w nim takiego ciekawego? Blank jest faktycznie dość delikatny, zrobiony z wysokich modułów ale jednocześnie jego akcja jest czymś trochę pomiędzy spinem a muchowka czyli ugina sie dość głęboko już pod małymi ciezarami czyli z dwa gramy, mając głębsze ugiecie ale jednocześnie wysoki grafit owa wędka staje sie idealna katapulta i tak do 6-7 gram w obrotowce czy wobku max rapala flat rap 8 cm nie miałem w swoich rękach wedki, która byłem w stanie dalej rzucić a tych wedek to nie ma co ukrywać trochę było. Oczywiście wysoki grafit powóduje, ze blank o razu gaśnie i przy głowkach do 6 gram może ciut wiecej pracuje samym szczytem stając sie świetnym narzędziem do połowu okoni z opadu.

Te głębsze ugiecie ma tez inne zalety oprócz właściwości rzutowych, niewielkie nawet pstragi czyli ryby w formie glodowej nie wspominając już o srebrnych trotkach potrafią uderzyć bardzo agresywnie i na szybko skoczyć sobie nawet pare razy pod rząd, nic lepiej nie zamortyzuje niż usztywniona muchowka ( szybki blank muchowy tez by sie nadal gdyby nie okonie). Podczas samego holu ryby są tez spokojniejsze, nie szaleją tak jak na ex fascie. Ostatnia zaleta takiej konstrukcji jest tez bez wątpienia dużo większa tolerancja na cienkie zylki czego mam nadzieje nie muszę tłumaczyć.

W tych niepozornych jeziorkach tez są niespodzianki o których miałem okazje sie przekonać niestety bez happy endu. Kilka ryb ma dość diety i tak sobie wykombinuje co by nie łatwiej ciapnac jakiegoś małego i mieć w dupie latanie po całym jeziorze za meszkami czy komarami. Eureka, jedzenia jest pod dostatkiem, rośnie sie szybko, niesamowicie szybko, praktycznie jak bracia z wielkich jezior. Brania tych ryb potrafią być atakiem niesamowitej rybiej agresji króla jeziora. Taki Gatti to jakby muchowka 6-7. Przy dobrej 0.20, mocnej kotwicy, lekko odkreconym hamulcu jest jakaś tam szansa, ze nie zerwie przy braniu i zakładając spora nutę szczęścia, braku przeszkód w wodzie itd jest szansa na wyciągnięcie pięknego rybska bądź chociaż na jakaś tam walkę po której zmienia sie podejście do swiata, kupuje jak w moim przypadku Talona 3m 15 lbs, zylke zmienia na 0.25 i każde wyjście na takie lowienie każe mieć nadzieje, ze może dziś, może teraz czeka na mnie najpiękniejszy dzień w wedkarskiej karierze.

Wracając zaś do okoni. Lowilem je zarówno w Anglii na spore obrotowki czy woblery jak i w Polsce na typowe świsterki czy ripperki. Swietnie czułem nawet bardzo delikatne brania, ryby nie spadały nawet jak były delikatnie zacięte zaś rzucało sie znowu dalej niż czymś innym.

Z takich tez a nie innych powodów postanowiłem polecic wedke na blanku Gattiego w tym wątku, po setkach zlowionych okoni, kilkudziesięciu ładnych lipieniach, wielu pstragach do 50-ciu paru, niezliczonych kleniach, kilku brzanach, boleniach czy bużanskim szczupaku 70 cm. Po wielu latach jako towarzysz moich wypraw wedkarskich, może tez dlatego ze nie tylko mi sie spodobała, @kryst stwierdził na przykład, ze to najlepsza wędka jaka miał w rękach i tak to stoi u niego za szafa a ja sobie zrobię drugiego na rezonansie, będzie można porównać bo wbrew wszystkim ostatnim jerkbaitowym modom na jakieś super małe i super lekkie przelotki nowa będzie uzbrojona dokładnie tak samo jak stara. Bo te wszystkie tytany tylko by ja spie.....ły zas przelotka 20 za czorta nie rzuca tak daleko jak 25 :) Stała by sie narzędziem bardziej wyspecjalizowanym i nie rzucala tak dobrze małymi przynetami czyli straciła by wszystko za co ja tak bardzo lubię.

Nie zamierzam pisać w tym dziale w najbliższym czasie, za dużo nerwów u mnie powoduje. Te wszelkie polecenia wedek co jeszcze sie na mandrele nie nawinely, zachwycanie sie 5 różnymi kolorami korka w rekojesci bez ładu i składu gdzie na każda uwagę stawia sie kryterium własnego gustu, gdzie bez tytanow to wszystko do d..y, nie chce mi sie szczerze mówiąc, uważam te wszystkie lata za stracone, niestety.

Ja wole inne podejście, lubię jak mi przelotki doladowuja blank bo był zrobiony dla fanów ultraszybkich konstrukcji dobrych może na cos tam ale za czorta nie uniwersalnych, i tak zawsze noszę dwa kije czy to spin czy mucha, wiecej nie dam rady, lubię Batsony bo mnie nie zawiodły i są bardzo lekkie a nie ciężkie ( rx8 s&s) i Composity bo sa super nawet jak nie ma na nie gwarancji ( takich blankow jak Taiaha szukalem 10 lat) czy pstragowy travel Exclusive 2.75. Może moje upodobania nie pokrywają sie z obecnymi trendami jerkbaitowymi tak więc i nie zamierzam nic na sile nikomu wciskac. Nie chce mi sie.

Zamierzam jeszcze w ciagu najbliższych dni na blogu wyjaśnić odwieczny dylemat jak to na stosunkowo delikatne muchowki wyciąga sie niewspółmierne duże ryby.

Pozdrawiam i przepraszam iż śmiałem polecić cos innego niż Phenix ale wątpię by ktoś z biorących udział w tej dyskusji miał tyle doświadczenia z lowieniem o jakie sie pytano i prze tyle lat lowil idealna wędka, pierwszym kijem uzbrojonym na zamówienie po którym pokochalem rodbuilding.

Bujo

#31 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 luty 2014 - 08:14

Lubię to :)

Nie należy biegać kłusa za modą , bo to z reguły jest oznaka braku jakiegokolwiek stylu . Własny styl - to jest to !!



#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 luty 2014 - 09:16

 Talona 3m 15 lbs

 

:good:



#33 OFFLINE   maxtor

maxtor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 25 luty 2014 - 12:09

Witam,

@maxtor,

Przykro mi, ze ciebie coś takiego spotkało. Od wielu lat mam trzy wedki Gattiego i na razie nic złego im sie nie przytrafiło.

Do reszty:

Staram sie jak mogę od samego początku opisywać wedki jakimi miałem okazje solidnie połowic i zlowic sporo ryb.

Gattiego zrobił mi Roman Pietrzak zanim powstało coś takiego jak jerkbait.pl. Miała to być lekka pstragowka, cos pod klenie i lipienie. Sporo ryb wyjela, lowilem nią pstragi w Irlandii, w walijskich, szkockich i szweckich jeziorach z rybami na jakie planuje polować założyciel wątku. Stad takie a nie inne stwierdzenie, nie miałem w rękach Phenixa dlatego użylem słowa wątpię a nie stwierdzam.

Celowo wspomniałem tez o uzbrojeniu i spacingu do wglądu ponieważ tylko gdy będzie takie samo jestem w stanie ręczyc za swoje słowa.

Co jest w nim takiego ciekawego? Blank jest faktycznie dość delikatny, zrobiony z wysokich modułów ale jednocześnie jego akcja jest czymś trochę pomiędzy spinem a muchowka czyli ugina sie dość głęboko już pod małymi ciezarami czyli z dwa gramy, mając głębsze ugiecie ale jednocześnie wysoki grafit owa wędka staje sie idealna katapulta i tak do 6-7 gram w obrotowce czy wobku max rapala flat rap 8 cm nie miałem w swoich rękach wedki, która byłem w stanie dalej rzucić a tych wedek to nie ma co ukrywać trochę było. Oczywiście wysoki grafit powóduje, ze blank o razu gaśnie i przy głowkach do 6 gram może ciut wiecej pracuje samym szczytem stając sie świetnym narzędziem do połowu okoni z opadu.

Te głębsze ugiecie ma tez inne zalety oprócz właściwości rzutowych, niewielkie nawet pstragi czyli ryby w formie glodowej nie wspominając już o srebrnych trotkach potrafią uderzyć bardzo agresywnie i na szybko skoczyć sobie nawet pare razy pod rząd, nic lepiej nie zamortyzuje niż usztywniona muchowka ( szybki blank muchowy tez by sie nadal gdyby nie okonie). Podczas samego holu ryby są tez spokojniejsze, nie szaleją tak jak na ex fascie. Ostatnia zaleta takiej konstrukcji jest tez bez wątpienia dużo większa tolerancja na cienkie zylki czego mam nadzieje nie muszę tłumaczyć.

W tych niepozornych jeziorkach tez są niespodzianki o których miałem okazje sie przekonać niestety bez happy endu. Kilka ryb ma dość diety i tak sobie wykombinuje co by nie łatwiej ciapnac jakiegoś małego i mieć w dupie latanie po całym jeziorze za meszkami czy komarami. Eureka, jedzenia jest pod dostatkiem, rośnie sie szybko, niesamowicie szybko, praktycznie jak bracia z wielkich jezior. Brania tych ryb potrafią być atakiem niesamowitej rybiej agresji króla jeziora. Taki Gatti to jakby muchowka 6-7. Przy dobrej 0.20, mocnej kotwicy, lekko odkreconym hamulcu jest jakaś tam szansa, ze nie zerwie przy braniu i zakładając spora nutę szczęścia, braku przeszkód w wodzie itd jest szansa na wyciągnięcie pięknego rybska bądź chociaż na jakaś tam walkę po której zmienia sie podejście do swiata, kupuje jak w moim przypadku Talona 3m 15 lbs, zylke zmienia na 0.25 i każde wyjście na takie lowienie każe mieć nadzieje, ze może dziś, może teraz czeka na mnie najpiękniejszy dzień w wedkarskiej karierze.

Wracając zaś do okoni. Lowilem je zarówno w Anglii na spore obrotowki czy woblery jak i w Polsce na typowe świsterki czy ripperki. Swietnie czułem nawet bardzo delikatne brania, ryby nie spadały nawet jak były delikatnie zacięte zaś rzucało sie znowu dalej niż czymś innym.

Z takich tez a nie innych powodów postanowiłem polecic wedke na blanku Gattiego w tym wątku, po setkach zlowionych okoni, kilkudziesięciu ładnych lipieniach, wielu pstragach do 50-ciu paru, niezliczonych kleniach, kilku brzanach, boleniach czy bużanskim szczupaku 70 cm. Po wielu latach jako towarzysz moich wypraw wedkarskich, może tez dlatego ze nie tylko mi sie spodobała, @kryst stwierdził na przykład, ze to najlepsza wędka jaka miał w rękach i tak to stoi u niego za szafa a ja sobie zrobię drugiego na rezonansie, będzie można porównać bo wbrew wszystkim ostatnim jerkbaitowym modom na jakieś super małe i super lekkie przelotki nowa będzie uzbrojona dokładnie tak samo jak stara. Bo te wszystkie tytany tylko by ja spie.....ły zas przelotka 20 za czorta nie rzuca tak daleko jak 25 :) Stała by sie narzędziem bardziej wyspecjalizowanym i nie rzucala tak dobrze małymi przynetami czyli straciła by wszystko za co ja tak bardzo lubię.

Nie zamierzam pisać w tym dziale w najbliższym czasie, za dużo nerwów u mnie powoduje. Te wszelkie polecenia wedek co jeszcze sie na mandrele nie nawinely, zachwycanie sie 5 różnymi kolorami korka w rekojesci bez ładu i składu gdzie na każda uwagę stawia sie kryterium własnego gustu, gdzie bez tytanow to wszystko do d..y, nie chce mi sie szczerze mówiąc, uważam te wszystkie lata za stracone, niestety.

Ja wole inne podejście, lubię jak mi przelotki doladowuja blank bo był zrobiony dla fanów ultraszybkich konstrukcji dobrych może na cos tam ale za czorta nie uniwersalnych, i tak zawsze noszę dwa kije czy to spin czy mucha, wiecej nie dam rady, lubię Batsony bo mnie nie zawiodły i są bardzo lekkie a nie ciężkie ( rx8 s&s) i Composity bo sa super nawet jak nie ma na nie gwarancji ( takich blankow jak Taiaha szukalem 10 lat) czy pstragowy travel Exclusive 2.75. Może moje upodobania nie pokrywają sie z obecnymi trendami jerkbaitowymi tak więc i nie zamierzam nic na sile nikomu wciskac. Nie chce mi sie.

Zamierzam jeszcze w ciagu najbliższych dni na blogu wyjaśnić odwieczny dylemat jak to na stosunkowo delikatne muchowki wyciąga sie niewspółmierne duże ryby.

Pozdrawiam i przepraszam iż śmiałem polecić cos innego niż Phenix ale wątpię by ktoś z biorących udział w tej dyskusji miał tyle doświadczenia z lowieniem o jakie sie pytano i prze tyle lat lowil idealna wędka, pierwszym kijem uzbrojonym na zamówienie po którym pokochalem rodbuilding.

Bujo

Witam,

Bardzo solidny i przekonywujący opis praktyka.

Ja oczywiście nie chciałem deprecjonować całej serii wędek Gattiego. Po prostu miałem pecha, że trafiłem na taki egzemplarz. Chociaż, jak to zwykle w takich przypadkach, nie ma się ochoty powtarzać takiego niemiłego doświadczenia.

Ostatnio jestem fanem zbrojenia wędek (spinning i casting) na morskich blankach muchowych Sage (Xi2 i Xi3). Zależy mi na travelach. Mam już 4 sztuki i to pewnie nie koniec, tym bardziej, ze Sage wypuścił tańszą serię morskich muchówek - Motive. Niestety jeszcze nie można kupić blanków. Na pstrągi na pewno bardzo dobry byłby model Xi3; 9'; #7 lub #6.

pzdr



#34 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 25 luty 2014 - 13:01

 „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił twego prawa do ich głoszenia „ Cytat co prawda niesłusznie przypisywany Voltaireale pasuje tutaj jak ulał .

Każdy ma prawo do własnego zdania i upodobań , ale świat również ten rodbuildingu nie poszedł by do przodu bez nowości . Mówiąc krótko i zwięźle P. Michale albo robisz sobie jaja, albo jesteś strasznie zatwardziały w poglądach ,albo piszesz  pierdoły co również szanuję . Wędki mogą być lekkie ,szybkie uzbrojone na małych przelotkach i nadal będą uniwersalne -i martwi mnie ,że pomimo licznej rzeszy zbrojmistrzów na forum nadal pokutują teorie o dociążaniu wędek przelotkami  :)  Tak sobie napisałem a właśnie kręcą się nowe 6 lb phenixy na minimach od 16 do 3 . Bo łowienie pstrągów na 8lb zrobiło się nudne wszystko wyłazi na brzeg bez walki . Pewnie dlatego ,że te Phenixy za nowoczesne są .

Wędeczka to dokładnie FX801-1X przycięty 3 cale ze szczytu szybko wychodzi w parabolę do tego nowa żyłeczka 0,25 i już nie długo można kuc potoczaki .

 

Ps. Piszą c to nie mam zamiaru u nikogo powodować nerwicy ,  bo podobnie jak  przedmówca sznuję zdanie praktyka :)  poprostu moje jest odmienne  .

 

Pozdrawiam

 

Łukasz


Użytkownik Łukasz Masiak edytował ten post 25 luty 2014 - 13:05

  • Riqelme i mrWhite7 lubią to

#35 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 luty 2014 - 13:21

Moje zdanie jest też odmienne od zdania @Bujo . O uniwersalności blanku nie świadczy jego uzbrojenie a akcja i szybkość i sposób w jaki blank się gnie  . Jeżeli miałbym dociążać i zamulać blank nadmiernym ciężarem to raczej poszukałbym blanku troszkę bardziej finezyjnego o takim c.w. jakimi przynętami bym łowił i zeszedłbym z tych 8 lb do 6 lb i uzbroił uniwersalny blank właśnie od 16 do 3 tak jak robi to Łukasz. Jeżeli byłaby to wędka na którą będę często łowił to rozważyłbym założenie nowych Torzite i myślę że  takie łowienie przyniosłoby niesamowitą ilość wrażeń .


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 25 luty 2014 - 13:36


#36 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2014 - 17:23

Moje zdanie jest też odmienne od zdania @Bujo . O uniwersalności blanku nie świadczy jego uzbrojenie a akcja i szybkość i sposób w jaki blank się gnie  . Jeżeli miałbym dociążać i zamulać blank nadmiernym ciężarem to raczej poszukałbym blanku troszkę bardziej finezyjnego o takim c.w. jakimi przynętami bym łowił i zeszedłbym z tych 8 lb do 6 lb i uzbroił uniwersalny blank właśnie od 16 do 3 tak jak robi to Łukasz. Jeżeli byłaby to wędka na którą będę często łowił to rozważyłbym założenie nowych Torzite i myślę że  takie łowienie przyniosłoby niesamowitą ilość wrażeń .

 

 

Artur,

 

Dwie rzeczy: 

 

- czy tak uzbrojonym czyli od 16 blankiem rzucisz tak daleko badz dalej niz w moim ''przestarzalym'' koncepcie, i nie mowimy tutaj o slowach daleko, wystarczajaco itd, mowimy o metrach mierzonych?

 

- czy blankiem 6 lbs zatniesz pstraga na wielu metrach, lowiac na zylke i przeciazona obrotowke nr. 3? 

 

Wiem doskonale co bedzie z opisywanym Gattim gdy zalozymy mu tytany- trzeba bedzie zapomniec o lowieniu okoni na paprochy. Mozna oczywiscie zabrac kolejna wedke, bardziej specjalistyczna nad wode i tachac po gorach ze soba, nikt nie zabroni. 

 

Dlaczego odleglosci sa takie wazne wie kazdy, kto probowal takiego lowienia ( dotyczy sie bardziej pstragow) 

 

Bujo



#37 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 luty 2014 - 17:37

Bujo , może zacząłbym zbroić od 20 ale skończyłbym jak najlżej na 3,0 i jeżeli łowiłbym często tak jak ty to wybrałbym tytany i blank FA , albo nowego Slima albo Blassa XF , blank w granicach  9'-9',6" o wytrzymałości 6 lb . Kije FA są lekko niedoszacowane , te akurat modele są  szybkie o pięknym harmonijnym ugięciu, więc nie byłoby problemów z odległościami . Kij ma się ładować pod ciężarem wabików oraz pod masą blanku podczas wymachu  a nie pod ciężarem przelotek . Ogromna dynamika tych blanków pozwoli zaciąć rybę . Nie chcę twierdzić że na 100 % ale spróbowałbym jak nie dałby rady to poszukałbym lżejszych spinnerów które daleko latają . Nigdy nie miałem problemów z Longami a na pstrągale był też skuteczne .Z paprochami raczej nie będzie problemu , mam ten blank i twierdzę że ma ogromne możliwości. Drugą opcją jest poczekanie na modele M1 Phenixa bo jak ćwierkają jaskółki te blanki obejmują w swoim c.w sąsiednie rejony które normalnie obsługują kije klasę mocniejsze oraz słabsze a więc taki kij 8 lb pokryje c.w 6 lb aż do 10 lb ale w temacie powinien wypowiedzieć się Łukasz z Rodmas


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 25 luty 2014 - 18:19


#38 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2014 - 17:57

 „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił twego prawa do ich głoszenia „ Cytat co prawda niesłusznie przypisywany Voltaireale pasuje tutaj jak ulał .

Każdy ma prawo do własnego zdania i upodobań , ale świat również ten rodbuildingu nie poszedł by do przodu bez nowości . Mówiąc krótko i zwięźle P. Michale albo robisz sobie jaja, albo jesteś strasznie zatwardziały w poglądach ,albo piszesz  pierdoły co również szanuję . Wędki mogą być lekkie ,szybkie uzbrojone na małych przelotkach i nadal będą uniwersalne -i martwi mnie ,że pomimo licznej rzeszy zbrojmistrzów na forum nadal pokutują teorie o dociążaniu wędek przelotkami  :)  Tak sobie napisałem a właśnie kręcą się nowe 6 lb phenixy na minimach od 16 do 3 . Bo łowienie pstrągów na 8lb zrobiło się nudne wszystko wyłazi na brzeg bez walki . Pewnie dlatego ,że te Phenixy za nowoczesne są .

Wędeczka to dokładnie FX801-1X przycięty 3 cale ze szczytu szybko wychodzi w parabolę do tego nowa żyłeczka 0,25 i już nie długo można kuc potoczaki .

 

Ps. Piszą c to nie mam zamiaru u nikogo powodować nerwicy ,  bo podobnie jak  przedmówca sznuję zdanie praktyka :)  poprostu moje jest odmienne  .

 

Pozdrawiam

 

Łukasz

 

 

Lukasz,

 

Ja na swiat rod-buildingu patrze z innej strony niz ty i pewnie tak lepiej, nie wszyscy musza chodzic takimi samymi drogami bo bylo by nudno. Ja szukam wedek pasujacych do moich przyzwyczajen i sposobow jakimi lowie. Co innego jak ktos szuka sandaczowki na rzeke czy jezioro a co innego wedka na lososiowate, ktora ma sie sprawdzic na wielu czasem bardzo roznych lowiskach. Mialem w swoich rekach doslownie jeden blank, ktory uzbroil bym w tytany, do calej reszty mi do mojego szczesliwego lowienia nie sa potrzebne. Nie znam oczywiscie blankow Phenixa wiec sie nie wypowiadam, powtarzam tylko czasem ze musza byc w tytanach bo czytam non stop na forum. 

 

W jednym sie w pewnym sensie zgadzamy czyli uzywanie zylek o slusznej srednicy aczkolwiek moje doswiadczenia sa kiepskie jesli chodzi o rezultaty z wedkami o malej ilosci funtow, pisalem troche tutaj. 

 

http://jerkbait.pl/t...kadia +by +bujo

 

Nie mniej jednak zycze koledze, ktory zalozyl watek aby jego Phenix sprawdzal sie jak najlepiej i lowil same duze ryby. Niestety uzycie 0.25 na niesamowicie czystych gorskich jeziorach powoduje drastyczny spadek ilosci bran o czym sie wielokrotnie przekonalem ale mimo wszystko dalej wybieram opcje grubsza. 

 

Po raz kolejny tez przepraszam, ze smialem zasugerowac cos innego niz blank jaki sprowadza Twoja firma ale powody wyjasnilem chyba wystarczajaco. 

 

Moze tez zle patrze ale jakos nie moge zobaczyc jakiegos wielkiego postepu w rod-buildingu na przelomie ostatnich lat. Wprowadzono troche fajnych przelotek na wyzszych ramkach ale tak na prawde to wszystko, bo ile czulszy bedzie na przyklad Phenix z topowej seri od Loomisa GLX sprzed kilkunastu lat? Na rynku muchowym zreszta jest podobnie ale nie bede juz zanudzal bo zaczynam brzmiec na sporo wiecej lat niz mam :) 

 

Pozdrawiam,

 

Bujo



#39 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 25 luty 2014 - 18:03

Bujo , może zacząłbym zbroić od 20 ale skończyłbym jak najlżej na 3,0 i jeżeli łowiłbym często tak jak ty to wybrałbym tytany i blank FA , albo nowego Slima albo Blassa XF , blank w granicach  9'-9',6" o wytrzymałości 6 lb . Kije FA są lekko niedoszacowane , te akurat modele są  szybkie o pięknym harmonijnym ugięciu, więc nie byłoby problemów z odległościami . Kij ma się ładować pod ciężarem wabików oraz pod masą blanku podczas wymachu  a nie pod ciężarem przelotek . Ogromna dynamika tych blanków pozwoli zaciąć rybę . Nie chcę twierdzić że na 100 % ale spróbowałbym . Z paprochami raczej nie będzie problemu , mam ten blank i twierdzę że ma ogromne możliwości. Drugą opcją jest poczekanie na modele M1 Phenixa bo jak ćwierkają jaskółki te blanki obejmują w swoim c.w sąsiednie rejony które normalnie obsługują kije klasę mocniejsze oraz słabsze a więc taki kij 8 lb pokryje c.w 6 lb aż do 10 lb ale w temacie powinien wypowiedzieć się Łukasz z Rodmas

 

 

Witam,

 

Artur- bede w tym wypadku niewiernym Tomaszem i do poki nie zobacze to nie uwierze, zrobie jednak testy z 20 i jakimis mikroskopijnymi przelotkami i porownam odleglosci rzutowe zanim zdecyduje sie na stara, sprawdzona wersje :) 

 

To jest tak samo jak z rezonansami, ten kto nie mial w rekach nie wierzy, pozniej bywa roznie w obie strony :) :) :) 

 

Pozdrawiam,

 

Bujo



#40 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 luty 2014 - 18:12

Powiem ci że też podchodziłem sceptycznie do uzbrojenia mojego PST 895 według spacingu Łukasza od 20 stki .Moje  kije 17 lb czy  25 lb kończyłem na 4,5 i łatało niesamowicie więc ze szczytem nie miałem jakichś tam oporów , co innego otwierając 20 miałem obawy czy mały pierścień wyrobi się z gaszeniem plecionki , swoje projekty tego kalibru otwierałem 25 H .Sprawdziliśmy z Łukaszem spacing od Y 20 w praktyce i rzuty były dalekie więc sam zdecydowałem się tak zbroić . Spróbuj , najlepiej wypróbować taki kij który już ktoś zrobił albo samemu sobie uzbroić . Sprawa nie ma się tak jak z rezonansami bo tu wszystko jest wymierne ,można zatem zmierzyć , porównać nie tylko odległości rzutów ale wyważenie oraz zachowanie się takiego kija lekko uzbrojonego w stosunku do zbrojonego ciężej .Dynamika całkowicie inna nie mówiąc już o c.w

Pozdrawiam serdecznie


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 25 luty 2014 - 18:16






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, pstrąg, okoń