Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki Tohatsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
879 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 październik 2010 - 07:59

A może ktoś próbował trollować pontonem + 15KM w czterosuwie? Jeżeli tak, to może wie, jaką miał prędkość minimalną?
  • michal6564 lubi to

#22 OFFLINE   Monk

Monk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWieruszów/Wrocław

Napisano 05 październik 2010 - 08:28

Mam podobne dylematy na przyszły rok jak ty. Ja używam obecnie 8KM ale w dwusuwie i to wiekowym (waga 27 kg) - na stojącej wodzie super wchodzi w ślizg we dwie osoby z majdanem i Vmax to 25-30 km/h zależnie od wagi zestawu i warunków. Ale przy dużym uciągu wody (u mnie to Odra, zwłaszcza w tym roku) wracając do auta pod prąd brakowało mi zazwyczaj mocy - 12-14 km/h max, a wrażenie jakby 2 KM zrobiły wielką różnice i ślizg byłby pełen w tych warunkach. Pozdrawiam

#23 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2010 - 08:43

Jezeli chodzi o dobranie predkosci trolingowej to w zaleznosci od rodzaju silnika moga pojawic sie klopoty i to nie tylko w pontonie, w lodce tez.
Jezeli predkosc byla zbyt duza to wieszalismy u dzioba balast na krotkiej linie, w pontonie to nie wiem czy odpowiednio pewny uchwyt by sie znalazl...

Gumo

#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 październik 2010 - 12:51

Gumo, żeby to było takie proste… A nie jest, bo:

1. Silnik będzie wykorzystywany w wyprawach pontonowych z tzw. ruchomą bazą. Zatem musi b. mało palić, bo najzwyczajniej w świecie przez kilka dni, a może i przez cały pobyt nie będzie gdzie zatankować.
2. Do tego powinien być lekki (transport, zakładanie na pawęż w „dzikim” terenie).
3. Będzie wykorzystywany w dużej mierze w trollingu.
4. Musi mieć wystarczającą moc, żebym mógł szybko przemieszczać się między miejscówkami pontonem 3.60 – 3.80. Czasem okresy żerowania są bardzo krótkie i ważne jest, żeby być na kilku bankówkach „niemal jednoczesnie”. Musi mi także zapewnić bezpieczeństwo na jeziorach o powierzchni od kilkuset do kilku (co najmniej 2-3) tysięcy hektarów.

4 w połączeniu z 2 wskazuje na dwusuw. A 1 w połączeniu z 3 praktycznie go eliminuje. A zatem czterosuw. Tylko o jakiej mocy? 8 może być za słaby. To może 10? A jeśli już 10, to różnica pomiędzy 10 i 15KM to przy silniku nowym ok. 1000PLN. Czyli żadna. A w masie? Około 12kg, może być nawet więcej. To sporo. Natomiast za cholerę nie wiem, jaka będzie różnica w spalaniu jednostki o pojemności 210ccm i ponad 300ccm i jak wygląda kwestia prędkości minimalnej. Łódź zawsze można spowolnić, ale wtedy wypala się bez sensu benzynę. Lepiej wyjściowo zastosować silnik o nieco mniejszej mocy, a co za tym idzie prędkości minimalnej. A to już koliduje z 4. I tak w kółko…

Dylemat mam niemały. Powiem szczerze, że jakoś taka 10 najmniej mi się uśmiecha, bo 8 niewiele ustępuje jej mocą, a jest znacznie tańsza. Wziąłbym nawet 15KM (ze względu na małą różnicę w cenie i dodatkowych pięć KM), ale nie chcę przedobrzyć (patrz 1 i 2). Ludzie, pomocy! Czy 3.80 z dwiema osobami i „towarem” pójdzie w ślizgu na tej ósemce? Z jaką prędkością??? Może być, że ponton to takie cholerstwo, że przyrost mocy o 25% (z 8 na 10) spowoduje przyrost prędkości o np. 10% (ze względu na znaczne opory ruch, które rosną geometrycznie, etc.). A na tyle to sobie mogę gwizdnąć. Ale jak wcale nie pójdzie wślizgu, to lipa :(

#25 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 05 październik 2010 - 14:09

Mam Zodiaca 310 S a wiec ponton lzejszy od planowanego przez Ciebie 3,6m czy 3,8m. Plywam na silniku 8KM i bez problemu wchodzi w slizg z 2 osobami i sprzetem - niestety przy 3 osobach wejscie w slizg jest w zasadzie niemozliwe.

Przy 8KM maksymalna predkosc w zaleznosci od warunkow pogodowych i obciazenia mojego pontonu wacha sie miedzy 33km/h a 37 km/h.

8KM to chyba za malo na blisko 4 metrowy ponton z 2 osobami i sprzetem.

#26 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 październik 2010 - 14:17

Witam,

Bedziesz musial pojsc na kompromis.
Sam mam ponton 380, do tego silnik 10KW (13.5KM). 4suw.

To taki max tego co mozna plywac bez uprawnien.
Konstrukcyjnie to 15, ale firmowo zdlawiona i kupiona jako 13.5.

W 3 spore osoby (Patu, Xavi i ja) i sprzet na Odrze pod wiatr wchodzilismy w slizg bez problemu...

Moze takie rozwiazanie ?



#27 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 05 październik 2010 - 14:24

a ja mam 5 km ponton 320 cm we dwie osoby i sprzet i jest wolno w slizg nie wchodzi niestety :(

#28 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 październik 2010 - 14:28

Ze Szpiegiem tez wchodzil w slizg. w 3 osoby...ale wtedy tak nie wialo jak z Patu ;)

#29 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 październik 2010 - 15:09

Obawiam się, że bez 10KM się nie obejdzie... :(

#30 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 październik 2010 - 16:22

Najlepiej zalozyc taki silnik jak napisali max na pontonie. Nie ma obowiazku plywac na max......przy projektowaniu wszelkich rzeczy nie robi sie w ten sposob, zeby cos pracowalo na maxymalnych mozliwosciach tylko gdzies na 75%.

Gumo

#31 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 październik 2010 - 16:24

Najlepiej zalozyc taki silnik jak napisali max na pontonie. Nie ma obowiazku plywac na max......przy projektowaniu wszelkich rzeczy nie robi sie w ten sposob, zeby cos pracowalo na maxymalnych mozliwosciach tylko gdzies na 75%.

Gumo



to w moim przypadku 20 KM...teraz ten dostawca co pozyskalem moj oferuje wlasnie taki kumplet w cenie promocyjnej

Zodiac 380 + Yamaha 20 KM (nowki)...



#32 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 październik 2010 - 16:30

:mellow:
Miły kumplet...

#33 OFFLINE   Monk

Monk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWieruszów/Wrocław

Napisano 05 październik 2010 - 17:33

To co wcześniej pisałem o tym silniku 8KM to dotyczyło pontonu 3,6m (74 kg) i ja bym stawiał na 10 KM. Jeżeli bierzesz pod uwagę wody nie tylko stojące to myślę w granicach 15 KM będzie optymalnie.

#34 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 październik 2010 - 17:40

I tak chyba będę celował... Dzięki wszystkim za opinie!

#35 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 06 październik 2010 - 07:01

a ja mam 5 km ponton 320 cm we dwie osoby i sprzet i jest wolno w slizg nie wchodzi niestety :(

Przerabiałem to @szpiegu z moim Kaimanem 330 i jamką 4KM... z 9.9 Four Stroke to juz inna bajka. W dwie osoby +-100kg, wraz z gratami wejście w slizg to 2sekundy - buja do 35km/h.
  • pawelG lubi to

#36 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 06 październik 2010 - 07:03

tylko cenowo nieco sie rożni yamka 4 i 9,9 :D hahah

ps. ponton zakleiłem dla chłopaków z tokarexu powinni dać medal za rzetelne podejście do klienta a nie ze mam se kleić na butapren jak mi gadał jeden serwisant z firmy u której brałem pływadlo :unsure:

#37 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 06 październik 2010 - 07:07

tylko cenowo nieco sie rożni yamka 4 i 9,9 :D hahah

ps. ponton zakleiłem dla chłopaków z tokarexu powinni dać medal za rzetelne podejście do klienta a nie ze mam se kleić na butapren jak mi gadał jeden serwisant z firmy u której brałem pływadlo :unsure:

Podaj Greg :mellow: nazwę kleju - na pewno przyda się użytkownikom w/w ( choć nikomu nie życzę)

#38 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 06 październik 2010 - 07:48

nie mam nazwy powiedziałem co jest a oni ze maja to co chcę przysłali w dwóch słoiczkach na jednym pisała czarna porzeczka 08 na drugim koncentrat pomidorowy :D

#39 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 06 październik 2010 - 07:55

eee, to do kupienia w markecie ;)

#40 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 06 październik 2010 - 08:04

pewnie tak ale dziala na 100% palce jeszcze czyszcze :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych