Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vertical jiging (łowienie w pionie)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
373 odpowiedzi w tym temacie

#121 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 29 czerwiec 2017 - 22:04

W tamtym roku wyczaiłem że sandacze w moim jeziorze późna jesienią przebywają na głębokościach 8-10m.. Zlokalizowanie ich późną jesienią zajęło mi kilka lat ..I wcale nie jest to twarde dno , uskoki dna itp. jeziorko to zwyczajny kocioł o głębokości max 23m .. I powiem szczerze żeby nie silnik który w tamtym roku kupiłem nadal czesał bym tą wodę jigując i czekał czy coś weźmie .. A tak ciągnięty 11cm wobler za łodzią ,który schodził na 9m otworzył przede mną łowisko..  Teraz wiem że sandacze tam są i nie jest ich mało, kwestia tylko doboru sprzętu i metody .. Możliwe że łowienie vertykalne w takiej sytuacji było by mega skuteczne i atrakcyjne ( troling to dla mnie jakoś nie metoda) , nom ale  trzeba mieć sprzęt ..Każdego roku czegoś się uczę o tej rybie i w tym roku np. obczaiłem że sandacz z naturalnych jezior to nie koniecznie dno i małe przynęty ..W czerwcu łowiłem po brzegach w pół wody na duże gumy ( z dna miałem mniej brań )..Sandacze nie były wielkie ( wydaje mi się że to były samce które krążyły jeszcze po stanowiskach gniazdowych)..Wiec gdzie są te większe samice ? Ja myślę że za dnia siedzą w połowie wody na większych głębokościach ukryte przed słońcem , a tylko w niektóre wieczory podchodzą pod brzegi  ...Lubie ten gatunek ryby w jeziorach naturalnych  bo jest nieobliczalny .. Trzeba się sporo nakombinować..Ja w wędkarstwie  kocham to że żeby dojść  samemu do efektywnego łowienia trzeba być elastycznym ..Nie trzymać się twardych reguł ,   nie patrzeć na wyniki innych( bo przecież nie o mięso tu chodzi) tylko oglądać yt z nowinkami i testować do bólu  ..W jeziorze w którym łowie sandacze nikt skutecznie nie łowi tej ryby (niektórzy nie wiedza że są , a ci którzy wiedzą nie potrafią )dlatego ten gatunek mam dla siebie , sam go odkrywam no i nie jest łatwo  .Ważne żeby z tym  się nie afiszować , a info odnośnie danych łowiska pozostawić sobie ...Pozdrawiam

 

 

Zakładam,że piszesz o wodzie w PL, wtedy z vertem nie jest różowo - ustawa o rybactwie śródlądowym nadrzędna wobec RAPR wyklucza takie zabawy....



#122 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 30 czerwiec 2017 - 20:19

Tak dokładnie  mówię o naszych wodach.. Wiadomo jak jest u nas z przepisami ogólnie to zapis brzmi teraz tak " zabrania się łowienia metoda szarpaka"  i nic więcej nie ma  ..a co to jest ten szarpak? bo dla mnie to kojarzy się z ciężka ołowianą przynętą i hakami którą szarpiemy góra dół a ryby zaczepiają się za różne części ciała.. No i czemu np.. znieśli zapis " zabrania się poruszania przynęta góra dół w sposób ciągły" nie jasne są te nasze przepisy ....


  • Rebel64 lubi to

#123 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 lipiec 2017 - 06:43

Tak dokładnie  mówię o naszych wodach.. Wiadomo jak jest u nas z przepisami ogólnie to zapis brzmi teraz tak " zabrania się łowienia metoda szarpaka"  i nic więcej nie ma  ..a co to jest ten szarpak? bo dla mnie to kojarzy się z ciężka ołowianą przynętą i hakami którą szarpiemy góra dół a ryby zaczepiają się za różne części ciała.. No i czemu np.. znieśli zapis " zabrania się poruszania przynęta góra dół w sposób ciągły" nie jasne są te nasze przepisy ....

Właśnie problem jest z tym, że nie dopisano w ustawie "szarpaka". To daje asumpt każdemu kontrolującemu do zakwalifikowania takiego sposobu łowienia jako wykroczenie.

Tak, świat poszedł do przodu, u nas jest prawo  z epoki dawnej. Co do zmian w RAPR myślę, że była to próba nadążenia ze zmianami technik łowienia na świecie, szkoda tylko, że nie zmieniono tego w akcie nadrzędnym.



#124 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 02 lipiec 2017 - 14:05

Przepisy są u nas różnie interpretowane słyszałem o stwierdzeniu trollingu przez straż gdy wędkarz po zarzuceniu przynęty nie zwijał kołowrotkiem tylko ciągnął wzdłuż brzegu przynętę idąc. Więc zawsze można spodziewać się inteligenta który stwierdzi że osoba łowiąca wertykalnie, łowi metodą szarpania. Polska to piękny kraj w którym nie brakuje mądrych inaczej.


Użytkownik MajKar edytował ten post 02 lipiec 2017 - 14:06


#125 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 lipiec 2017 - 15:26

Przepisy są u nas różnie interpretowane słyszałem o stwierdzeniu trollingu przez straż gdy wędkarz po zarzuceniu przynęty nie zwijał kołowrotkiem tylko ciągnął wzdłuż brzegu przynętę idąc. Więc zawsze można spodziewać się inteligenta który stwierdzi że osoba łowiąca wertykalnie, łowi metodą szarpania. Polska to piękny kraj w którym nie brakuje mądrych inaczej.

Hehe, to już gruba inwencja.



#126 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 lipiec 2017 - 19:23

Zakładam,że piszesz o wodzie w PL, wtedy z vertem nie jest różowo - ustawa o rybactwie śródlądowym nadrzędna wobec RAPR wyklucza takie zabawy....

 

tu się tylko martwia by rybak był zadowolony to i smarowane będzie jak trzeba :) 

 

 

zakazy trollingu, skladki po 600zł  a siaty stoją jak stały,nie ma świętości.


  • homax lubi to

#127 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 lipiec 2017 - 21:57

a widzieliście gdzieś fajne uchwyty do przetwornika, takie jak mają Szwedzi ?



#128 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 lipiec 2017 - 14:10

widzę że temat galopuje aż miło :D   

 

sam sobie znalazłem 

 

 

cena nowego modelu 3500sek :D

 

chyba sobie zrobie własny 


Użytkownik Tu nie ma ryb. edytował ten post 26 lipiec 2017 - 14:12


#129 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 lipiec 2017 - 15:35

Temat galopuje aż miło, bo jest nieperspektywiczny w PL. Masz panoptixa?



#130 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 27 lipiec 2017 - 01:01

Czy możecie polecić  kijek , gotowiec , raczej budżetowy 500+- do wertykala pod sandałka  . Najlepiej gdyby parametry były : jednoskład 1.8m ( max 2m ) do 40g , z pazurem oczywiście . Coś z shimano , daiwy , jaxona , dragona  etc...  :D  


Użytkownik 'mat edytował ten post 27 lipiec 2017 - 01:01


#131 OFFLINE   Robert.Bart

Robert.Bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaBartoszyce

Napisano 27 lipiec 2017 - 10:26

Witam dobry i sprawdzony kij savage geare vertical custom .Masz do wyboru do 40 i 60 gram cena 500 plus.Poz
  • gulf lubi to

#132 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 27 lipiec 2017 - 11:14

Z SG pogodzę się jeżeli na wszystkie swoje produkty obniżą cenę o 50% , bo tyle jest to warte w porywach  :P



#133 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 27 lipiec 2017 - 11:34

Temat galopuje aż miło, bo jest nieperspektywiczny w PL. Masz panoptixa?

 

Dla wędkarzy w PL ograniczenie ustawowe zaczyna przestawać być wiążące - zamieszczę niebawem zdjęcie ekipy z Z. Zegrzyńskiego, którą widziałem już kilka razy, a która to bez żenady praktykuje verta (pychówka ze spaliną i elektrykiem, echosonda na burcie i 2ch wędkarzy łowiących wertykalnie...)



#134 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 lipiec 2017 - 12:56

Dla wędkarzy w PL ograniczenie ustawowe zaczyna przestawać być wiążące - zamieszczę niebawem zdjęcie ekipy z Z. Zegrzyńskiego, którą widziałem już kilka razy, a która to bez żenady praktykuje verta (pychówka ze spaliną i elektrykiem, echosonda na burcie i 2ch wędkarzy łowiących wertykalnie...)Ma

Mario, też zdaję sobie z tego sprawę, ale nie każdy ma zdrowie i czas przekonywać, że jaskółka na pojedynczym haku to nie jest szarpak...



#135 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 lipiec 2017 - 13:04

Dla wędkarzy w PL ograniczenie ustawowe zaczyna przestawać być wiążące - zamieszczę niebawem zdjęcie ekipy z Z. Zegrzyńskiego, którą widziałem już kilka razy, a która to bez żenady praktykuje verta (pychówka ze spaliną i elektrykiem, echosonda na burcie i 2ch wędkarzy łowiących wertykalnie...)

 

czy Twoim zdaniem, to jest nie zgodne z jednym z regulaminów ?



#136 OFFLINE   @Brig

@Brig

    Przedstawiciel marki KFP Watersports

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Arek

Napisano 27 lipiec 2017 - 13:11

Ja nie widzę nic złego w tej metodzie .
Wszystko zależy od nas.

#137 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Malaren fishing pl

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaMalaren fishing pl
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 27 lipiec 2017 - 14:08

Czy możecie polecić  kijek , gotowiec , raczej budżetowy 500+- do wertykala pod sandałka  . Najlepiej gdyby parametry były : jednoskład 1.8m ( max 2m ) do 40g , z pazurem oczywiście . Coś z shimano , daiwy , jaxona , dragona  etc...  :D  

SHIMANO YASEI AX SPG Vertical Jigging Cast, 1.85m

nie narzekam ;)


Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 27 lipiec 2017 - 14:09

  • gulf lubi to

#138 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 27 lipiec 2017 - 15:01

czy Twoim zdaniem, to jest nie zgodne z jednym z regulaminów ?


Było już o tym wiele razy na forum...
Polecam lekturze art. 8 ustawy o rybactwie śródlądowym, która jest nadrzędna w stosunku do RAPR.
Myślisz, że ta metoda nie rozwijałaby się dynamicznie w PL gdyby nie to, ustawowe, ograniczenie?

#139 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 27 lipiec 2017 - 15:16

Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb:
12)wędką:
a)w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionego do rybactwa oraz oznakowanych przez
uprawnionego do rybactwa krześlisk,
b)w odległości mniejszej niż 75 m od znaku oznaczającego dokonywanie
podwodnego połowu ryb kuszą,
c)przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem
łowienia ryb pod lodem,
d)wytwarzającą w wodzie pole elektryczne;

Użytkownik MajKar edytował ten post 27 lipiec 2017 - 15:17


#140 OFFLINE   tohatsu

tohatsu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 27 lipiec 2017 - 16:27

Ale tak się składa, że w tej metodzie przynęty nie prowadzi sie tylko przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły. Czesto porusza się przynętą w poziomie lub pozostawia w bezruchu.


Użytkownik tohatsu edytował ten post 27 lipiec 2017 - 16:31





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych