Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait prezentuje: moja przygoda z rodbuildingiem – odcinek 3 - nowy artykuł

artykuł

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 wrzesień 2009 - 10:17

Witam,
Trzeci odcinek cyklu przynosi nam opowieść naszego forumowicza Pana Piotra Lipca. To prawdziwa gratka dla majsterkowiczów – Pan Piotr sam skonstruował swój robuildingowy warsztat i dzieli się z nami swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Opisuje również swoje podejście do aspektów technicznych montażu wędek a efekty tej pracy możemy podziwiać na nadesłanych zdjęciach. Czegóż można chcieć więcej? Mam nadzieję, że odcinek ten stanie się inspiracją dla kolejnych pasjononatów, którzy opowiedzą Użytkownikom jerkbait.pl o swojej przygodzie z rodbuildingiem!

Zapraszam serdecznie do lektury nowego artykułu na jerkbait.pl.

Pozdrawiam
Remek



#2 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 wrzesień 2009 - 11:42

Bardzo chętnie czytam moje przygody z rodbuildingiem i nie zawiodłem się i tym razem. Fajne, po ludzku potraktowane zagadnienie.

Sam myślę od dawna o tym, żeby spróbować coś ukręcić dla frajdy...

Czekam na więcej!

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 04 wrzesień 2009 - 21:42

im dluzej czytam ta serie tym bardziej mnie palce swedza

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 wrzesień 2009 - 21:47

Kontynuacja będzie :D - jak długa, nie wiem - bo to zależy od forumowiczów którzy składają kije, czy będą chcieli podzielić się z innymi Użytkownikami swoimi doświadczeniami czy też dalej siedzieć cicho :unsure:

Ale kolejny odcinek już mam i myślę że będzie to odcinek naprawdę niezwykły :mellow: więcej nie mogę napisać żeby nie psuć niespodzianki

Pozdrawiam

#5 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 05 wrzesień 2009 - 07:45

Bravo :mellow: . Po ludzku i bez tajemnic! Na warsztacie wykonanym w warsztacie! Ze świetnym skutkiem :huh: . Czas wziąć się za to... Gratuluje pomysłowości i odwagi.

#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 wrzesień 2009 - 09:46

Friko, dziękuję za kolejny odcinek. Nie jestem rodbuilderem ale z wielkim zaintereswaniem czytam kolejne odcinki. W sumie nawet wiem, że nie będę budował swoich wędek ale wiedza zawarta w tych artykułach pozwala na łatwiesze poszukiwanie ideału jako produktu finalnego - czy to kupionego w sklepie, czy wykonanego przez rodbuildera. Czekam na kolejne odcinki.

#7 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 06 wrzesień 2009 - 11:48

Super artykuł. Gratulacje dla Pana Piotra Lipca:) . Ja mam pytanie do kolegów obeznanych w temacie: chodzi o siłę naciągu omotek. Na zdjęciach Pana Piotra widzę, że szpulka z nitką jest dociśnięta sprężynką i dokręcając lub luzując mamy większy lub mniejszy opór szpulki. A jaka powinna być siła naciągu? Rozumiem że przy delikatnych blankach musi ona być mniejsza itd. Czy gdyby np. z zahaczyć dynamometr o nitkę i ciągnąć to jaka powinna być siła naciągu? Czy istnieją może jakieś orientacyjne wielkości? Chodzi mi o jakieś namacalne wartości np. w kilogramach.

#8 OFFLINE   zenek xxx

zenek xxx

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 11:48

Mam pytanie odnośnie podkładu pod uchwyt, czy żywica zwiąże z plastykową taśmą ? bo z papierowa trzyma bardzo OK.

#9 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 09 wrzesień 2009 - 16:28

Świetny odcinek, bo i sam Pan Piotr to świetny facet, mam od niego extra formę. Pozdrawiam i dziękuję za podzielenie się wiedzą.

#10 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 wrzesień 2009 - 18:38

im dluzej czytam ta serie tym bardziej mnie palce swedza


Ale żeby coś napisać, czy zmontować? :mellow:

Gratuluję Panu Piotrowi warsztatu i tego, że zechciał się nim podzielić.
Nie zaprzeczę, że czytając, oglądając, komentując... pewien niedosyt pozostaje i palce zaczynają swędzić. :D

Pozdrawiam
Grzesiek

#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 wrzesień 2009 - 06:22

[quote]
im dluzej czytam ta serie tym bardziej mnie palce swedza
[/quote]

Ale żeby coś napisać, czy zmontować? :mellow:
[/quote]
oczywiscie zmontowac :D

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2009 - 22:29

@all

- do dzieła zatem Panowie, do dzieła :mellow: ... i koniecznie napiszcie jak Wam poszło :mellow: Myślę że rodbuilding na poziome home-made nie jest szczególnym wyzwaniem dla przecietnie uzdolnionego manualnie człowieka, robienie typowych wyrobów 'custom' z pewnoscia wymaga juz tej odrobiny talentu i wyczucia, ale kij spelniajacy wiekszosc uzytkowych potrzeb byłby w stanie złozyc chyba kazdy. Najwieksza bariera jest oczywiscie warsztat i narzedzia - i dlatego zawsze ciekawie poczytac i pomyslach jak domowym sposobem mozna obejsc te wszystkie wprappery , szuszarki itp B)


@krzysiek
nie spotkalem sie z tym zeby sile naciagu ktos mierzyl dynamometrem. Ona jest wyznaczana bardzo orientacyjnie, na wyczucie - i tak tez mam wrazenie ustawiane sa przez rodbuilderow naciagi. Generalnie chodzi o to zeby nie nic nie byla nawinieta zbyt mocno i zbyt sztywno. Kiedys spotkalem sie z porada ze sila naciagu z grubsza odpowiada sytuacji w której poprowadziłbys nic przez zamknieta ksiazke telefoniczna i tym sposobem uregulował naciag - nie skorzystałem nigdy z tej sugestii ale pewnie z grubsza daje ona pojecie o co chodzi

@zenek
żywica generalnie powinna wiazać wszystko. Jeżeli chodzi o wypelniacze przestrzen miedzy uchwytem kolowrota a blankiem to stosowane sa najrózniejsze materiały. Powszechnie stosowana jest taśma papierowa bo jest prosta w montazu i daje duza precyzje doboru srednicy - ale sa stosowane róznież np. plastry korkowe czy piankowe (arbory). Czy jest odczuwalna różnica np. w czulosci kija gdzie uchwyt polozony jest na lekkim arborze i na papierowej tasmie zaleanej zywica? Powiem szczerze - ja za bardzo jej nie czuje, a mam kije wykonane w roznych technologiach. To oczywiscie kwestia osobnicza no i przeciez naukowo rzecz ujmujac rożnice powinienem czuc Podejrzewam ze róznica moze byc po prostu jak dla mnie zbyt mala.

Sa jednak rodbuilderzy którzy bardzo bezkompromisowo podchodza do swoich projektów i bardzo walczą o redukcję wagi, nawet jeśli są to pojedyncze gramy czy częsci grama - nawet jezeli jeden czy drugi klient nie poczuje zasadniczej różnicy nad wodą, monterowi pozostanie świadomośc że narobił się przy kiju i zaoferował bezkompromisową jakośc :D

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 wrzesień 2009 - 08:38

@Friko
Ok, dzięki za odpowiedź :D . Powoli się przymierzam do 2 kijków i na pewno będą dalsze pytania. Jak przyjdzie zima to pewnie będzie się coś robiło.

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 wrzesień 2009 - 10:45

@Friko
Ok, dzięki za odpowiedź :D . Powoli się przymierzam do 2 kijków i na pewno będą dalsze pytania. Jak przyjdzie zima to pewnie będzie się coś robiło.


To proponuje zrobić montaż live i założyć może w kąciku rodbuildea wątek pt. krzysiek robi pierwszy kij :D bedzie można krok po kroku obgadywać poszczególne fazy proejktu a Ty będziesz wstawiał fotki żebyśmy mogli sledzić sukcesy i niepowodzenia na bieżąco. Co Ty na to? Myślę że taki reoprtaż z budowy byłby bardzo pouczający dla początkujących rodbuilderów!

#15 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 13 wrzesień 2009 - 19:58

chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi montażu uchwytu.Ja nigdy nie licuje nawiniętego pierścienia z taśmy z krawędzą uchwytu, przestrzeń tą dokładnie wypełniam żywicą. Takim sposobem na niewielkim odcinku z jednej i z drugiej strony uchwytu żywica transmituje drgania z blanku na uchwyt a jednocześnie wzrost masy jest minimalny. W ostatnich dniach rozmyślam nad uzbrojeniem blanku cts-a pod kątem połowu sandacza i mam dylemat albo wytoczę drewniany insert do selektonów i spasuje go idealnie do średnicy blanku albo zastosuję uchwyt exposed w którym wędkę trzymamy po prostu za blank.Generalnie im bardziej gęsty jest materiał między blankiem a ręką tym leprza transmisja drgań,korek i pianka raczej tłumią drgania, ale tak jak powiedział (napisał) Friko są to egzotyczne szczegóły z drugiej strony diabeł tkwi w szczegółach.

#16 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 wrzesień 2009 - 20:01

Super . Budująca mobilizacja, jestem tu świerzak ale podoba mi się coraz bardziej :D . Kiedy pojawią się decyzję i postanowienia otworzę taki wątek. Dzięki.

#17 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 wrzesień 2009 - 19:43

Efekty prywatnego rodbuildingu , co wiem po sobie , bywają niekiedy mniej efektowne wizażowo od katalogowego typoszeregu , o p. Ito nie wspominając . Za to na łeb i szyję , i w cuglach wygrywają w celowości i użytkowości walorach . I na ogół jest rb drogą w jedną stronę , bo wrócic nie bardzo jest jak ..
Koniec z wertowaniem katalogów z gotowcem , nakręcania się gazetą , brandzlowania wzroku Platem .
Bo praktykuję rodbuilding i wiem czego mi trzeba . Ale niepraktykujących też zdaje się rozumiem . Przecież tylu ludzi lubi i ogląda filmy erotyczne ..


#18 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 15 wrzesień 2009 - 23:13

Budową wędek zajmuje się od roku, impulsem do tego była miernota sklepowa, wcześniej przezbrajałem ją po swojemu tak sukcesywnie kij po kiju, ale naraz jakiś złodziej uwolnił mnie od tej miernoty. Wtedy nie wiedziałem jak szczęśliwe to było zdarzenie. Na początku zrobiłem kalkulację: dolar po 2 zł materiały, blank 400-500zł - miernota 300-500+przeróbka, no tak eureka!!! Pierwsze trzy kije były rzeczywiście takie dizajnersko-oszczędne ale teraz mam w głowie takich kilka projektów, że mówie wam póżne rokokoko. Takiego ito jak to zobaczy to poskręca a magabass przeniesie się na śląsk. Dla mojej wygody naturalnie. A tak na poważnie, z tym wizażem w sklepach to trochę tak jak na odpuście albo innym hipermarkecie tyle, że nie wszystko złoto co się świeci. Niestety. Albo i stety.
Tylko ten dolar psia ich mać, a rodbuilder jak narkoman. Musi.

p.s. Moja żona stwierdziła, że jak kupie tokarkę to albo terapia albo rozwód. Tokarka stoi u kumpla ha ha.

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 wrzesień 2009 - 07:47

Bo praktykuję rodbuilding i wiem czego mi trzeba . Ale niepraktykujących też zdaje się rozumiem . Przecież tylu ludzi lubi i ogląda filmy erotyczne ..


:lol: :lol: Sławku, kolejny cytat z Ciebie, który przejdzie do annałów :lol: Dzięki za to świeże poczucie humoru :mellow:

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 wrzesień 2009 - 07:49

p.s. Moja żona stwierdziła, że jak kupie tokarkę to albo terapia albo rozwód. Tokarka stoi u kumpla ha ha.


Kuba, też dobre :mellow: obrodziło dzisiaj widzę fajnymi wpisami w tematyce RB. Proponuję żebyś w takim stylu popełnił artykuł o swoim rodbuildingu w ramach nowego cyklu - będzie hiocior :mellow:

Pozdrawiam





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych