Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ekonomiczny kij okoniowo-sandaczowy, jaki wybrać ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 12 sierpień 2015 - 22:42

Przy połowie okoni chyba najlepszym wyborem będzie wklejanka, zgadza się? Tu od razu kolejne pytania-jest szansa żeby kupić sensnowną wklejankę okoń/sandacz, czy może na sandacza zdecydowanie polecacie typowy, sztywny sandaczowy kij-zwykły spinning, a może typowo sandaczową wklejankę bo odnośnie tego(czy na sandacza wklejanka, czy zwykły ale twardy, dedykowany spin) zdania są bardzo mocno podzielone?

 

Odnośnie połowów, to spróbowałem bocznego troka i na tą metodę okonie w SE biorą "jak głupie" ale oprócz tego zamierzam łowić oczywiście na mniejsze woblerki, obrotówki i gumki 5-7cm z główkami pewnie do 5g. Okonie jakie najczęściej łowię to 20-35cm ale oczywiście trafiają się i mniejsze. Z sandaczem miałem jak do tej pory styczność kilanaście razy, z czego tylko 4szt(w tym jeden 50cm i 1,7kg) wyciągnąłem z wody, a reszta niestety spadła praktycznie tuż przy łódce, niestety brak doświadczenia robi swoje... Co do przynęt sandaczowych to standardowo-gumki na cięższych główkach i woblery.

Kwota, którą chciałbym przeznaczyć na wędkę to ok 200pln chyba, że ewidentnie dużo lepszym wyborem będzie nieco droższy kij i tu kwota max to 300. Możecie zaproponować ewentualnie jakiś kij okoń/sandacz jeżeli jest to możliwe? Może coś z tego będzie ok?

-Dragon Viper SL Jig 2.13m 4-21g
-Mikado Inazuma Flash Perch 220 do 18g
-Mikado Inazuma Flash Zander 229 do 20g albo do 30g
-Dragon Viper PRO Drop Shot 21 213 4-21g
-Cormoran K-Don Dropshot 210 3-30g
-Konger World Champion Zander 230 5-21g
-Konger World Champion Impuls 240 5-18g
-Konger World Champion Juggler 245 5-20g



#2 OFFLINE   Spawciu

Spawciu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaChotomów
  • Imię:Kamil

Napisano 12 sierpień 2015 - 22:59

witamy .



#3 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 12 sierpień 2015 - 23:04

Witam, post w odpowiednim dziale już jest ;)


  • Bolo90 lubi to

#4 OFFLINE   Spawciu

Spawciu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaChotomów
  • Imię:Kamil

Napisano 12 sierpień 2015 - 23:44

ciężkie pytanie i nie wiem czy dla każdego łowcy sandaczy i okoni to jeden i ten sam kij 

kwestia tez miejsca łapania czy okonie łapiesz w tym samym miejscu co sandacze czy są to inne miejsca 

 

jakich wabików używasz do okoni a jakich do sandaczy 

 

wg mnie raczej dwa oddzielne kijki , jeden np miekki na okonia a drugi sztywny szybki na sandacza

za dużo jeszcze niewiadomych żeby dać Ci konkretne wskazówki



#5 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 13 sierpień 2015 - 07:37

Zazwyczaj jedne i drugie ryby lowie w tym samym miejscu, natomiast odnośnie przynęt to tak,jak napisałem wyżej:
-okoń: czasami obrotówki,wahadlowki,mniejsze woblery, a głownie gumki 5-7,5cm na główkach do 7g
-sandacz: woblery i gumki na główkach do 20g

Z racji ze lowie w Szwecji bardzo częstym przylowem nawet na małe przynęty sa szczupaki i to czasami całkiem spore-60-70cm

Użytkownik PatLove edytował ten post 13 sierpień 2015 - 09:46


#6 OFFLINE   Zbynio63

Zbynio63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaElk
  • Imię:Zbyszek

Napisano 20 sierpień 2015 - 10:08

Dragon Expres Jig w lżejszej wersji.Na łódkę 140 cm,z brzegu 270 cm.Łowiłem tym okonie na BT i sandacze główkami do 20g.Kij ma zapas mocy w dolniku.Jednak najlepiej zaopatrz się w dwa kije-na okonia i drugi na sandacza.Po jakimś czasie będziesz miał dwa-trzy kije na okonia do różnych technik i co najmniej dwie sandaczówki.Wodom Cześć i Chwała.


  • spinnluki lubi to

#7 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 22 sierpień 2015 - 20:48

Zbynio63 dzięki za zainteresowanie i wypoweidź. Generalnie zdecydowałem już, że będą to dwa kije bo z tego co widzę średnio da się połączyć połów sandacza z okoniem... Jako sandaczówkę zdecyduję się chyba na Mikado Flash Zander z tym, że jeszcze nie wiem który 22/28/30 albo 35g, natomiast gorzej jest z kijem na okonia. Na "sąsiednim" forum proponują Cormoran ULS 210 2-12g, co myślisz odnośnie Mikado i tego Cormorana alo co ewnetnualnie innego proponujesz?



#8 OFFLINE   Zbynio63

Zbynio63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaElk
  • Imię:Zbyszek

Napisano 24 sierpień 2015 - 14:34

Ja do ,,lekkiego okonia"używam Mikado z serii Nihonto Flash spin 255 cm do 13 g.Sztywna szybka i tania wklejka.Nieco ciężej to Nihonto TT Zander do 18 g w jednoskładzie jako zapas i LES 610mlxf-to istna kosa do sandacza na lekko i ciężej na okonia.Z tymi kijami które wymieniłeś nie miałem styczności,dlatego Ci nie odpowiem.Do ,,normalnego sandacza"mam TBS68mxf-kosa.Wiem,że te dwa kije które wymieniłem nie pasują do Twego budżetu,ale z czasem.......kto to wie.Wodom Cześć i Chwała!


  • kaczucha28 lubi to

#9 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 24 sierpień 2015 - 21:01

Bierz tego Flash Percha 220 . Za te pieniądze ( coś ok.160 PLN) fajny , szybki i cięty badyl . Kupiłem Tatusiowi na lekkie sandaczyki z płytkiej zaporówki i jest mega zadowolony . Ja bym go określił raczej w tej kolejności - sandacz na lekko , ciężki okoń . Choć dla każdego te sformułowania mogą znaczyć coś zupełnie innego  ;) . Mnie tam się podobał w każdym bądż razie ... Oczywiście w założonym z góry budżecie  :D .


  • Robert Crocker lubi to

#10 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 24 sierpień 2015 - 21:36

Zbynio63 pewnie kiedyś będę na takim etapie wędkarskim żeby mieć kije, o których piszesz ale to jeszcze nie teraz i wcale nie chodzi tu o kasę, a bardziej o zdrowy rozsądek i zdrowe podejście do tematu w moim przypadku-przygodę z prawdziwym wędkarstwem dopiero zaczynam, a że kosztownych hobby mam więcej muszę iść na jakiś kompromis...

 

malinabar dzięki za opinie, jeżeli zdecyduję się na wklejankę(którą z kolei inni mi odradzają ze względu na to, że na okonia oprócz gum używam też woblerów i blaszek) prawdopodobnie będzie to Perch do 18g albo zaproponowany przez Zbynio63 Nihonto TT Zander do 18g. Natomiast jeżeli jednak będzie to zwykły kij, to sam nie wiem-może właśnie ten Cormoran, z tym że tu obawiam się, że prz górnym c.w 12g może być za delikatny i nie poradzić sobie z przyłowami typu 60-70cm szczupak...



#11 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 wrzesień 2015 - 00:06

Mikado Inazuma Flash Zander 2,1m do 30 gram pianka eva i bez problemu wchodzą okonie,bolki,szczupłe,sandacze i sumy , nie ma problemu z wyczuciem brania,zacięciem i holem ryby.

Kij sztywny,szybki,rezonansowy,parabol pod rybą. Łowię na gumy z główkami do 25 gram , wahadłówki 5-10cm do 20 gram ,obrotówki nr 2,3,4,5 i kij daje radę .Mogę powiedzieć ,że moim zdaniem jest bardzo uniwersalny ,no i ta waga.



#12 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 08 wrzesień 2015 - 09:29

@esox1972 Dajesz rade wyczuć opad na mniejszych główkach na tej inazumie (np. 7-12 gr + guma 3 cale)? Bo słyszałem, że kij to już konkretna pałka i zaczyna pracować dopiero powyżej 15 gr. Dodatkowo ten model ma aktualnie opis do 35 gr i zastanawiam się czy nie został jeszcze wzmocniony względem Twojego egzemplarza....



#13 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 08 wrzesień 2015 - 13:18

esox1972 dzięki za wypowiedź. Generalnie na inzaume jestem już zdecydowany, tylko jeszcze nie wiem konkretnie którą-do 22, 28 albo do 30g. Myślałem o tym kiju jako bardziej sandaczowym ale może akurat okoniom też da radę, w razie jak nie, to kupię typową okoniówkę na lekko(czyli w moim przypadku do ok 15g) i tyle.



#14 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 wrzesień 2015 - 18:53

Koledzy mam łódkę na Zegrzu i pływam na Bug , tam łapię sandacze na fishuntery 3-4 cale i główki 10-25 gram , na Zegrzu przy moście na 10-12 metrach główka do 30 gram , na mazurach na swoim jeziorku łapię z opadu szczupłe i okonie na 5-10gram główka plus guma 3-4 cale ,  moja to ogarnia jest jeszcze z tych do 30 gram tylko była tuningowana ,  czyli kupiony jedoskład cięty na pół i łączony na spigot.

Oprócz tego mam jeszcze dwuskładową Inazumę 2,2 metra do 28gram korek i  Nihonto Zander TT 2,1 metra do 18 gram eva , mój kolega posiada 2.29 metra do 22 gram , co do nowych Inazum do 35 gram to faktycznie są  jeszcze trochę bardziej kołkowate , mam ten komfort ,że każdą sztukę mogę dotknąć i wysłuchać opinii tych ,którzy to mają w katalogu plus serwisują i na to też łapią.

Mam info ,że od nowego roku , a może już w listopadzie będzie nowy kij , na który się będę pisał ma mieć wyrzut 20-50 gram  i parametry Inazumy , chcę zacząć łapać na gumy 6-8 cali i wtedy to już to 30-35 gram nie zadziała , no i kończę longa 5 i cometa 5 ,a tam waga 30 -40 gram to musi być sztywniejszy.

Podejrzewam  ,że kijek nie przestraszy się też trotki , niestety jedyny mankament to będzie miał 2,4 metra , no ale może to przeboleję.



#15 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 wrzesień 2015 - 18:55

Do kolegi PatLove napisz na jakie wielkości gumy i główki będziesz łapał i ewentualnie jakie inne przynęty to może coś podpowiem.



#16 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 08 wrzesień 2015 - 18:57

Mam Inazume 30g 198cm 2sklad i jest delkatniejsza od 35g 215cm i od 22g 229cm 2skladowych



#17 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 wrzesień 2015 - 20:29

Dlatego ja swojego dwuskłada oddałem koledze , a kupiłem jednoskłada i go zrobiłem na spigot , to dało trochę więcej mocy .



#18 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 08 wrzesień 2015 - 20:33

Jeżeli chodzi o okonia to najmniejszych gumek używam 5cm na 5gr główkach, obrotowek nr 2 oraz woblerow 5-7,5cm ok 6gr, natomiast na sandacza to główki 10-20g +guma od 7,5cm w gore.
Co do samego kija, to jeszcze nie podjąłem decyzji czy bedzie to 1, czy 2sklad, zależy czy jednoukładowy zmieści mi sie do samochodu...;)

P.S.
A jaki kreciolek proponujecie do takiej inazumy?

#19 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 wrzesień 2015 - 20:53

PatLove jutro jestem na Zegrzu to sprawdzę te gramaturki główek i gumki pod okonia na tych kijkach to ci odpowiem , ale coś widzę ,że będziesz musiał mieć dwa kije , taką Inazumkę 28-30 gram i do okoni może to Nihonto TT ,bo parametrami jest jak Inazuma bardzo podobny(sztywny,szybki ,rezonuje,parabol pod rybą) . Kręciołki jakie ja używam do nich to Nano Crystal ZTX 4006 i uwaga to nie żart AirSpace Marine 6008FD.



#20 OFFLINE   scyzoryk00

scyzoryk00

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą
  • Imię:Wojciech

Napisano 08 wrzesień 2015 - 21:41

Witam  . Polecił bym Ci również Mikado lexus sapphire do 13 gr :) baaardzo przyjemny kijek używam takiego podczas zabaw z okonkami i naprawdę mogę go polecić bez żadnych obaw :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych