Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Technika RB

tech-rb warsztat narzędzia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
228 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 14 kwiecień 2021 - 08:24

Niezupełnie. Co prawda uchwyty w których ruch pierścieni mocujących ograniczony jest długością  arboru  nie są uchwytami uniwersalnym, to  jednak pasują  do wielu modeli kołowrotków. Długość najlepiej ustalić doświadczalnie ,co w tym przypadku jest proste . Wielu rodbuldierów stosuje inserty frezowane. W zamian jest według mojej subiektywnej oceny  jeden z najwygodniejszych uchwytów. Wypełnienie można zrobić z drewna ,akrylu,lub np. z rurki karbonowej.



#222 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 kwiecień 2021 - 13:41

Inserty drewniane robione są zamiast oryginalnej tulei. Tego czegoś pomiędzy jednym (górnym) gniazdem uchwytu a gwintowane rurki. Skręcenie dolnego gniazda uchwytu (nakrętki) przy różnych długościach stopki w Twoim pomyśle może nie wyglądać estetycznie (szczelina pomiędzy gwintem a tą ozdobą z balsy) lub twoja ozdoba może wręcz zostać zniszczona zbyt mocnym skreceniem dolnej nakrętki, to w przypadku insertów drewnianych do takiego czegoś nie dojdzie ponieważ inserty są średnicy mniejszej niż najmniejsza średnica wewnętrzna nakrętki.
Chyba że ja źle to rozumiem i inserty są robione na styk do danego typu młynka (stopki).
Wg mnie, tolerancja estetyki przy wstawionym drewienku pomiędzy rurkę z gwintem a górne gniazdo jest uzależniona od dlugosci nakrętki. Te ok 15-20mm albo wjedzie na insert przy zbyt niskiej stopce, albo "zostanie w tyle" na gwincie przy dużym młynku (zbyt wysokiej stopce). Oczywiście bez żadnego złego skutku wizualnego bo jeżeli zostanie "z tylu" to najwyżej bezie widać trochę drewnianego insertu i trochę gwintu.
W twoim pomyśle będzie dokładnie to samo ale będzie już uskok (szczelina) pomiędzy nakrętką a tą ozdobną wstawką z balsy. Gorzej gdy będziesz chciał dokręcić mocniej niską stopkę małego kołowrotka to wtedy dokrecajac nakrętkę uszkodzisz te ozdobę.
Tak rozumuje. :)

Pozdrawiam.

#223 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 14 kwiecień 2021 - 16:57

To nie balsa tylko buk. :) Prędzej puści gwint  niż to uszkodzisz. Mówimy o różnych rodzajach insertów . Ten co do zasady jest taki jak np. Angle-Japan z BRC. Średnica insertu jest taka jak zewnętrzna średnica pierścieni a nie jak tulejki z gwintem.I tak jak pisałem - nie jest to uchwyt uniwersalny lecz  dedykowany  do pewnej grupy kołowrotków. Jak znajdę rurki karbonowe o takiej średnicy to zrobię taki uchwyt .Pozdrawiam



#224 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 09 luty 2022 - 18:34

Cześć.

 

Panowie ,używał ktoś tokarki parkside do toczenia rękojeści ? Są dostępne w dobrych pieniądzach i chętnie bym poczytał czy warto to brać do zastosowań RB ?Za wszelkie info z góry dziękuję ...

PZdr



#225 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 09 luty 2022 - 18:49

Ale tokarka taka do drewna sama w sobie nie nadaje się do toczenia rękojeści. Musisz mieć jak zamontować trzpień na którym osadzisz rękojeść na czas toczenia. 



#226 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 09 luty 2022 - 19:20

Ale tokarka taka do drewna sama w sobie nie nadaje się do toczenia rękojeści. Musisz mieć jak zamontować trzpień na którym osadzisz rękojeść na czas toczenia. 

Kamil,ja doskonale o tym wiem - bardziej mi chodzilo o moc-regulacje-bicie podczas toczenia itp. Do niej można spokojnie zamontowac z obu stron uchwyt od wiertarki i masz tokarke do rekojeści  :) Pytałem czy ktoś jej używa do tych zastosowań :)



#227 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 09 luty 2022 - 19:28

Przepraszam, mój błąd, nie pomyślałem, że pytasz o nią jako o bazę do przeróbki ;)



#228 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 10 luty 2022 - 08:44

Co prawda nie widziałem tych tokarek, bo widzę tu dwie: o mocy 400W i 550W,to myślę że można zastosować je do toczenia rękojeści czy insertów. Mocy w obu przypadkach wystarczyłoby dużo mniej, ale to nie jest wada. Różnica między tymi modelami to przede wszystkim waga. Ta o mniejszej mocy waży 20,5kg. Na tą wagę składa się masywne łoże, co wpływa na stabilność pracy. Posiada też 4-biegiową regulację prędkości. Ta mocniejsza jest dużo lżejsza bo waży 6,5 kg, ale skoro przeznaczona jest do toczenia dość długich elementów, to myślę że też nie powinno być z nią problemów. Na plus : to jest tu chyba bezstopniowa regulacja obrotów. W obu należałoby zamocować jakiś lekki uchwyt tokarski, co nie byłoby problemem, choć tu potrzebny byłby tokarz. Prawidłowo to powinno się zdemontować wałek dotoczyć tarczę, całość skręcić i przetoczyć tarczę z czoła by uniknąć bicia uchwytu, ale może obeszło by się bez tej operacji. Być może udałoby się wykorzystać tarczę która jest w komplecie.



#229 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 10 luty 2022 - 13:56

taka mam, do amatorki spokojnie się nadaje

 

https://allegrolokal...ped-z-wiertarki


  • Przemek_M lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, warsztat, narzędzia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych