Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Strefa ciszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
137 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 kwiecień 2018 - 07:46

Wczoraj czytałem artykuł na temat lit-u. Wydobycie,zastosowanie itp. Niestety zapotrzebowanie światowe na ten surowiec jest spore . Wbrew pozorom, chińczyki nie są głównym wydobywca tego surowca . A chile i Ameryka płd. Popyt jest potężny i wciąż rośnie, głównie dla elektroniki ,pojazdów Elek. itp. A trend na auta Eko wzrasta , więc i zapotrzebowanie większe bedzie... ceny w chinach już są wyrównane i pewnej granicy nie przeskoczy. Także trzeba pchać w skarpete i szukać pośrednika z najmniejszą marżą
A najbardziej to chcem zobaczyć minę stróżów prawa.na wodzie , jak wyprzedza ich pchacza spalinowego wody detka Eko:)

Zgodnie z prawem zakaz dotyczy łodzi o napędzie mechanicznym, a to oznacza kolejne poszukiwania,ale chyba żagli. ..
Na szczęście szybko hiper silniki nie upowszechnia się zbyt szybko, aby uściślać zakazy....

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

#82 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 08:18

Zgodnie z prawem zakaz dotyczy łodzi o napędzie mechanicznym, a to oznacza kolejne poszukiwania,ale chyba żagli. ..
Na szczęście szybko hiper silniki nie upowszechnia się zbyt szybko, aby uściślać zakazy....

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

O którym konkretnie zakazie mówisz? Bo jeśli o zakazie ruchu statków o napędzie mechanicznym oznaczanym znakiem A12 to wyklucza on również używanie silników elektrycznych i niczego nie trzeba tutaj uściślać. 

 

Inna sytuacja to ustanawiane przez daną Radę Powiatu uchwały, które regulują kwestie zachowania ciszy na zbiornikach. Rada Powatu może m. in. ustanowić strefę ciszy, w ramach której można używać dowolnego silnika, który nie emituje hałasu wyższego niż 45 db. Może również zakazać używania silników spalinowych powyżej określonej mocy, w danych porach dnia etc.

 

Osobną kwestią są przypadki, gdy np. Rada Powatu wydaje uchwałę o zakazie używania silników spalinowych na danym akwenie, a oznaczony zostaje on błędnie, tzn. znakiem A12, który wyklucza całkowicie używanie silników mechanicznych, w tym elektrycznych.


Użytkownik Maciek. edytował ten post 20 kwiecień 2018 - 08:48


#83 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 kwiecień 2018 - 09:10

O którym konkretnie zakazie mówisz? Bo jeśli o zakazie ruchu statków o napędzie mechanicznym oznaczanym znakiem A12 to wyklucza on również używanie silników elektrycznych i niczego nie trzeba tutaj uściślać.

Inna sytuacja to ustanawiane przez daną Radę Powiatu uchwały, które regulują kwestie zachowania ciszy na zbiornikach. Rada Powatu może m. in. ustanowić strefę ciszy, w ramach której można używać dowolnego silnika, który nie emituje hałasu wyższego niż 45 db. Może również zakazać używania silników spalinowych powyżej określonej mocy, w danych porach dnia etc.

Osobną kwestią są przypadki, gdy np. Rada Powatu wydaje uchwałę o zakazie używania silników spalinowych na danym akwenie, a oznaczony zostaje on błędnie, tzn. znakiem A12, który wyklucza całkowicie używanie silników mechanicznych, w tym elektrycznych.

W moich stronach nie widuje znaku A12, a o tym pisałem powyżej.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

#84 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 10:01

Dlatego pytałem o który konkretnie zakaz Ci chodzi, bo jest ich kilka rodzajów. Jeżeli na Twoich wodach obowiązuje zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym to nawet bez oznaczenia znakiem A12 wyklucza on używanie silników elektrycznych.



#85 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:53

Na szczęście nie ma takiego zakazu - A12, znaków też nie ma. Jest za to uchwałą rady powiatowej, która tworzy ......park krajobrazowy, gdzie zakazuje się używania łodzi o napędzie .......motorowym.

Pytanie do obeznanych - znak nad wodą musi być, aby zakaz obowiązywał?



#86 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:10

Według mojej wiedzy nie musi być. Ty jako użytkownik wody masz obowiązek zapoznać się z obowiązującymi na danym zbiorniku przepisami.

 

Odnośnie uchwały Twojej rady powiatu: Takie brzmienie pochodzi z ustawy o ochronie przyrody, która operuje właśnie terminem łodzi motorowej.

 

Niestety wykładnia gramatyczna wskazuje, że ustawodawca miał na myśli łodzie napędzane motorem, a więc maszyną zamieniającą energię na pracę. Ta definicja bezwzględnie zawiera zatem w sobie również silniki elektryczne, w związku z czym również ich używanie na tym terenie jest zabronione i może skutkować mandatem.

 

W praktyce oczywiście jest różnie, z mojego doświadczenia wynika, że wiele zależy od tego na kogo się trafi przy kontroli i jaka jest obowiązująca wykładnia przepisów w danym regionie (nie ma wątpliwości jaki był cel ustawodawcy, ale osobną kwestią jak zwykle jest jego praktyczna egzekucja).



#87 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:38

Prawo operuje definicjami, czy "domysłami"- bo we wszelakich definicjach prawnych ciężko znaleźć "napęd motorowy"......Wiem , że w praktyce wygląda to różnie. Co do obowiązku - oczywiście, że trzeba.



#88 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:54

Prawo nie wymaga, aby każde określenie specjalistyczne miało swoje wyjaśnienie w ustawie będąc tzw. definicją legalną. W przypadku terminu "łódź motorowa" prawo nakazuje stosowanie różnego rodzaju wykładni w celu ustalenia na potrzeby stosowania prawa co się w tym określeniu zawiera. Jakiegokolwiek rodzaju wykładni byś w tym przypadku nie zastosował zawsze wyjdzie, że łódź napędzana silnikiem elektrycznym jest w rozumieniu tej ustawy łodzią motorową i taki był też cel ustawodawcy (jest to przepis stworzony na potrzeby parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody etc, które mają korzystać z największych środków ochrony). 

 

Osobną kwestią jest natomiast jak sam zauważyłeś, co jest w praktyce przez uprawnione służby egzekwowane.

 

Z zawodowego doświadczenia wiem, że w Polsce często występują problemy z wykładnią prawa u służb mundurowych, organów administracji publicznej etc. W Niemczech, gdzie również pracuję, policjanci mają pod telefonem prawnika, do którego mogą się zwrócić w przypadku wątpliwości odnośnie legalności swojego postępowania w danej sytuacji. U nas jest radca prawny w KWP, który przychodzi dwa razy w tygodniu na dwugodzinny dyżur.



#89 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 kwiecień 2018 - 13:00

Panowie a co maja powyższe wpisy do tematu wątku ??? Moze Admin posprząta co nieco.


  • siarq lubi to

#90 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 13:18

Masz rację, że to nie było na temat, natomiast merytorycznie te treści moim zdaniem mają swoją wartość. Niech Admini zdecydują, może należy to przenieść do odpowiedniego wątku.



#91 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 22 kwiecień 2018 - 12:03

A co tam będę sobie żałował kopania ;)

Prośba do administracji o przeniesienie tutaj postów natury prawnej z wątku o ilfepo4.

 

Ostatnie posty w tym temacie zostały przeniesione z wątku o akumulatorach...


Użytkownik Jano edytował ten post 22 kwiecień 2018 - 15:34

  • Maciek. lubi to

#92 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 24 kwiecień 2018 - 13:38

Według mojej wiedzy nie musi być. Ty jako użytkownik wody masz obowiązek zapoznać się z obowiązującymi na danym zbiorniku przepisami.

 

Bardzo mi się to podoba :) Czyli jadąc nad jezioro mam najpierw zrobić doktorat z tego co mi wolno - czy strefa ciszy, czy można na spalinie do 5KM, czy można mieć wogólę spalinę na pawęży itp ? Woda powinna być oznaczona znakami i już - wtedy nie masz wątpliwości - mogę slipować, pływać, wędkować etc. A nas jak zawsze - oby było za co wjebać mandat..



#93 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 kwiecień 2018 - 14:12

No bo tj chyba w myśl zasady , że nieznajomość prawa ,niezwalnia z odpowiedzialności. Największymi absurdami są, jak ktoś wcześniej zauważył. Wielkie zwirownie. Gdzie barki sobie pływają i obostrzenia do 5km, a żeby było miło. To jeszcze na części bajora zrobiony rezerwat z całkowitym zakazem pływania:) (zbiornik mietkow) takich "kwiatków" jest sporo w naszej ojczyźnie...:)

#94 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 kwiecień 2018 - 14:22

Do kichy z tym wszystkim- teraz dodatkowo Wody Polskie się wmieszały i mogą ustalać własne widzimisię......



#95 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 24 kwiecień 2018 - 14:26

To niestety są Kolego podstawy. Jeżeli łowisz na wodzie PZW zgodnie z RAPR przed rozpoczęciem wędkowania masz obowiązek ustalić do kogo należy zbiornik i jaki obowiązuje na nim regulamin (w zakresie w jakim może on wykraczać poza podstawowe przepisy RAPR). W przypadku pozostałych łowisk wędkarz ma obowiązek zapoznania się z regulaminem dzierżawcy lub właściciela. Strefa ciszy zgodnie z przepisami oczywiście musi być oznakowana i jeżeli nie jest to możesz odmówić (podobnie jak z każdej innej uzasadnionej w Twoim mniemaniu przyczyny) przyjęcia mandatu, a o słuszności kary w takim przypadku zadecyduje sąd. Moja uwaga miała bardziej praktyczny wymiar, bo z doświadczenia wiem, że w większości przypadków sąd uzna wędkarza za winnego. Dlatego polecam wszystkim Kolegom zapoznawać się regulaminem, bo przewrócony przez wiatr znak lub jego brak w promieniu 50 m od miejsca wodowania zazwyczaj nie wystarczy, aby uniknąć odpowiedzialności za naruszenie przepisów.



#96 OFFLINE   @Brig

@Brig

    Przedstawiciel marki KFP Watersports

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Arek

Napisano 25 kwiecień 2018 - 07:29

Jest lekarstwo 2800 zł e71de3739aa113a094739521d2ea10ea.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#97 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 kwiecień 2018 - 10:55

Strefa Ciszy na Odrze poniżej Krosna Odrzańskiego. Jest tam jakiś park. 20km nie wolno łowić ze spaliną ale jest to droga wodna więc barki, motorówki, ostatnio nawet slizgacze (czy jak to nazwać, napędzane śmigłem). Wydaje się że ostatnio PZW mocno wychodzi przed szereg.
Noni jak to egzekwować? Płyne jako turysta. Do pływam na miejsce zdejmuje/podnoszę spalinę i juz mogę łowić? Może trzeba ja na brzegu zostawić? :)

Użytkownik Tresor edytował ten post 25 kwiecień 2018 - 11:20


#98 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 30 październik 2018 - 11:50

Panowie mam takie pytanie . Chce jechać na jeziorko gdzie jest zakaz pływania na silniku spalinowym .   Czy mogę się zwodować i pływać używając elektryka a tamten podniesiony sobie zostanie ?  Jak to prawnie wygląda bo szukam i nic konkretnego nie znalazłem. Na chłopski rozum spaliny nie używam ale różne historie słyszałem .  Trochę kłopot zdjąć mi tą spalinę i tak kombinuję :)   



#99 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 30 październik 2018 - 11:55

Osobiście jeszcze tego nie praktykowałem gdyż czekam na dziobowy.

Ale z pełną premedytacja mam zamiar tak robić będąc po kilku rozmowach z bardziej doświadczonymi kolegami.

A życie pokaże przy pierwszej kontroli komu to się nie będzie podobało i na jakiej podstawie. 



#100 OFFLINE   Quent

Quent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Marcin

Napisano 30 październik 2018 - 12:02

To jest straszne do czego doprowadziła wszechwładza biurokracji, że ludzie zaczynają myśleć o tym jak uczynić zadość władzy, zamiast o tym czy coś ma sens czy nie. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych