Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na okonie z dolnej półki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
416 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 847 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 03 luty 2015 - 18:55

Marcyś do którego nawązujesz ? do tego Shamana ? :D

??


  • ms80 lubi to

#122 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 04 luty 2015 - 20:29

Dzisiaj byłem w sklepie i winien jestem parę wyjaśnień.

 

1) Dam Impressa Felchen UL 2-5g, to wklejka. Przynajmniej ten dłuższy model 2,10m. Dodam, że wklejka tak sobie wykonana. Lakier na omotkach kaleczący w palce i bardzo wyraźnie przesztywnienie w miejscu łączenia elementów (dolnej części ze szczytową - o dziwo łączenie wklejki z blankiem jest stosunkowo płynne). Faktycznie bardzo lekka, tania, krótki dolnik, a cw opisane realnie - minimalnie delikatniejsza niż Sapphire do 7g (porównywane bezpośrednio). Jednak powyższe problemy sprawiły, że wolę dopłacić do używanego Mikrosa lub kupić nowego Sapphire'a. Modelu krótszego w sklepie nie mieli. Morał na koniec taki - opinia obsługi z FM wcale nie musi być wiarygodna ;)

 

2) Robinson Bluebird 2,12m cw 2-8g, to wbrew informacjom na stronie producenta zwyczajna wklejka. Model 2,4m cw 4-15g, który posiadam, to jednolity blank. Znów można wtopić opierając się jedynie na danych z internetu. O jakości tejże wklejki nie będę się rozpisywał, bo całość już na pierwszy rzut oka wygląda gorzej od produktów Mikado czy Kongera. Ot wklejka delikatna wciśnięta w wyraźnie grubszą część blanku.



#123 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 05 luty 2015 - 22:38

 Morał na koniec taki - opinia obsługi z FM wcale nie musi być wiarygodna ;)

 

Ba, nawet nie może być bo mało kto z ekipy FM wędkuje, a swoje wiadomości na temat sprzętu chłoną jedynie z broszurek i katalogów.

Taki "lajf" Ci co się trochę znali już nie pracują...



#124 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 08 luty 2015 - 21:25

Ktoś to dotykał ? http://www.fishing-m...149-k13635.html

Do tej pory byłem przekonany, że duża ilość małych przelotek, to gorszy wybór niż kilka większych (mowa o długości rzutu). Zastanawiam się też jak taka ilość przelotek wpłynie na pracę blanku - czy nie zrobi się z tego mega latającą kluska lub nie osłabi to przekazywania drgań.



#125 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 luty 2015 - 16:44

Oglądałem dzisiaj w sklepie dwie ciekawe wędki. Pierwsza z nich to Abu Garcia Venerate, było kilka wersji ale mi najbardziej przypadła do gustu wersja 2,10 2-15g. Nie wklejka. Spodobała mi się chyba kupię taka do łowienia okoni na twarde przynęty, myślę że dłuższa wersja może być dobra na klenia. Druga wędka to Mitchell Mag-Pro 2-8. Była długość 2,10 i jakiś króciak chyba nawet poniżej 1,80. Może to być konkurencja dla Parabellum. Różnica jest taka że SG to kluska natomiast Mitchel zdecydowanie nie. Moim zdaniem akcja szczytowa z ugięciem przesuniętym do środka. Wydaje się że zapas w dolniku jest odpowiedni. Cenowo wygląda podobnie, wizualnie o wiele lepiej  ;)

 

 

 

 

Edit: Będąc w owym sklepie zawinąłem parę katalogów i znalazłem kolejną ciekawostkę. Mianowicie Shimano Scimitar 2,10 1-4g. Z opisu wynika że nie jest to wklejka, a jeśli ten model jest podobny do innych z tej serii no to jest moc  ;)


Użytkownik MichałM edytował ten post 09 luty 2015 - 21:51


#126 OFFLINE   dud1

dud1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 10 luty 2015 - 02:18

Oglądałem dzisiaj w sklepie dwie ciekawe wędki. Pierwsza z nich to Abu Garcia Venerate, było kilka wersji ale mi najbardziej przypadła do gustu wersja 2,10 2-15g. Nie wklejka. Spodobała mi się chyba kupię taka do łowienia okoni na twarde przynęty, myślę że dłuższa wersja może być dobra na klenia. Druga wędka to Mitchell Mag-Pro 2-8. Była długość 2,10 i jakiś króciak chyba nawet poniżej 1,80. Może to być konkurencja dla Parabellum. Różnica jest taka że SG to kluska natomiast Mitchel zdecydowanie nie. Moim zdaniem akcja szczytowa z ugięciem przesuniętym do środka. Wydaje się że zapas w dolniku jest odpowiedni. Cenowo wygląda podobnie, wizualnie o wiele lepiej  ;)

 

 

 

 

Edit: Będąc w owym sklepie zawinąłem parę katalogów i znalazłem kolejną ciekawostkę. Mianowicie Shimano Scimitar 2,10 1-4g. Z opisu wynika że nie jest to wklejka, a jeśli ten model jest podobny do innych z tej serii no to jest moc  ;)

 

Michał...chyba nie do końca odrobiłeś pracę domową. Mitchell Mag Pro jest z cw 2-8 w serii Mag Pro Advanced ( tania)  i Mag Pro Extreme (droga) obie w długości 198 cm. Powyżej 200cm ma tylko Mag Pro Elite UL( tania) 210cm 2-6g , ale waga 160 g !!! Przerobiłem temat bardzo dokładnie zanim kupiłem cormorana ULX 1-9g. Mag Pro Extreme jest fajna, jednak cw jest zdecydowanie zaniżone..



#127 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 10 luty 2015 - 08:55

Przyznaję, nie dokonałem internetowego researchu  :D w każdym razie kijki wydają mi się ciekawe, zainteresowanym polecam wybadać temat  ;)



#128 OFFLINE   Paczka Pierników

Paczka Pierników

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 18 luty 2015 - 14:59

Mój pierwszy post, więc witam wszystkich uzytkowników jerkbaita.

Czy polecana w tym wątku wielokrotnie Mikado Lexus Shapphire Spin 260 cm 13g. c.w. dedykowana generalnie do bocznego troku i parochów poradzi sobie na Wiśle z małymi obrotówkami i małymi woblerkami przy łowieniu kleni?

Wiem, że nie ma wędek uniwersalnych ale strasznie korci mnie ten kijek.

Dziękuję za opinie i pozdrawiam


Użytkownik Paczka Pierników edytował ten post 18 luty 2015 - 15:00


#129 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1120 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2015 - 18:06

Z malutkimi obrotowkami i woblerami moooze poradzi sobie na malej rzeczulce. W wislanym nurcie polegnie blyskawicznie, to jest wklejka, jej przeznaczeniem jest obsluga paprochow na lekkich glowkach.



#130 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 18 luty 2015 - 20:43

Mój pierwszy post, więc witam wszystkich uzytkowników jerkbaita.

Czy polecana w tym wątku wielokrotnie Mikado Lexus Shapphire Spin 260 cm 13g. c.w. dedykowana generalnie do bocznego troku i parochów poradzi sobie na Wiśle z małymi obrotówkami i małymi woblerkami przy łowieniu kleni?

Wiem, że nie ma wędek uniwersalnych ale strasznie korci mnie ten kijek.

Dziękuję za opinie i pozdrawiam

 

Mam model 2,8m, ale cw jest taki sam, więc odpowiem. Łowiłem w Brdzie, uciąg średni, miejscami nurt całkiem mocny ("górski"). Obrotówki 0 i 1 ok, 2jka to już za dużo. Woblerki o drobnej pracy schodzące do 1-1,5m max i w rozmiarze do 5 cm - ok. Oczywiście szczytówka przygięta w jakimś stopniu, ale ten kijek wbrew obiegowej opinii pracuje pod rybą dość głęboko, więc miejsce zarówno na amortyzację jak i z czego zaciąć.

 

Co do wypowiedzi @thug, to nie wiem, czy posiadał kiedyś ten kijek. Akurat paprochy na lekkich główkach (1-2 grama) pracują na tym kijku bardzo słabo. Łowić się da, ale opadu nie wyczujesz, zaś rzuty będą bardzo przeciętne. Optymalna praca tego kijka, to główka 4 gramy i 4-5 cm gumy. Większy komfort odczuwam łowiąc np. główką 7g i gumą 7 cm niż 1g główka + 3 cm twisterek.



#131 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1120 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2015 - 21:15

Mam lexusa 280 od 4lat. Dla mnie lekkie glowki to 4-7g, 1-2g. to UL.
Do woblerow ten kij jest nieporozumieniem.
  • Maniutoo lubi to

#132 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 18 luty 2015 - 21:24

Mam lexusa 280 od 4lat. Dla mnie lekkie glowki to 4-7g, 1-2g. to UL.
Do woblerow ten kij jest nieporozumieniem.

Co do główek - teraz wszystko jasne. Dlaczego jednak wykluczasz woblery ? Posiadam kilka kijków, np. 4-15g, 5-25g, a obecnie też 1-7g - wszystkie nie-wklejanki. Łowiłem Mikado z użyciem małych wobków (2,5-4cm): Dorado Alaska, jakieś hand made, Salmo Tiny, Dorado Classic. Żadnego problemu nie było, a szczytówka miała jeszcze rezerwę ugięcia. Pewnie gdybym użył Horneta schodzącego prawie do 2m i mocno zamiatającego tyłem, to byłby problem. W porównaniu do wędkowania z użyciem kijka o cw 4-15g (parabolik) nie odczuwam żadnego dyskomfortu. Chyba będę musiał zacząć nagrywać filmiki, bo wypadałoby w sposób wizualny rozwiać kilka forumowych mitów :)



#133 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 18 luty 2015 - 21:33

Już, to pisałem wcześniej ale powtórzę. Dwa sezony łowiłem na Wiśle wklejanką dokładnie Daiwą Megaforce Jiggerspin 2,60 3-18. Woblerki takie do 4,5 cm nurkujące na ok 1,5m. Szczytówka dosyć mocno się wyginała pod woblerkiem ale połowić się dało. To nie jest tak że wklejanka się nie nadaje do woblerów, po prostu nie będzie taka wygodna w użyciu. Ale jeżeli ktoś chce pogodzić różne zastosowania jedną wędką to przy drobnym przymknięciu oka na wygodę można to zrobić



#134 OFFLINE   byq44

byq44

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaLimerick/Ireland
  • Imię:Robert

Napisano 27 kwiecień 2015 - 10:41

Posiadam mikado nihonto flash spin 255/13g. Kijek lekki, wykonany całkiem fajnie,stosuje pod okonia/pstrąga więc jak za te pieniądze polecam. 275 nie trzymałem w ręku więc się nie wypowiem.

Możesz troche więcej powiedzieć o tym kiju. TO znaczy czy jak pracuje pod rybą, czy to półparabolik czy czy parabolik czy typowo szczytowa akcja. Jak sie nim rzuca. Jak współpracuje z plecionką. 

 

Z góry dzięki.



#135 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 28 kwiecień 2015 - 08:37

Przejrzałem cały wątek z zainteresowaniem ale mimo to mam pytanie do użytkowników. Czy jest jakiś tańszy "odpowiednik" SG Parbellum UL do 7g? Chodzi mi o kijek o zbliżonych parametrach, nie wklejka, c.w. poniżej 10g oraz dł. 200 - 225cm? Kijek pod małe gumki, jigi, wahadełka i wiróweczki. Zaznaczam, że chodzi mi o kijek tańszy od tego SG. Mam już tym zakresie długości dwa kijki do 15g (budżetowy Cormoran Red Master Trout&Perch i z nieco wyższej półki StC Premier) więc nic powyżej 10g nie biorę pod uwagę, z dłuższych też mam już dobry kij (260cm do 14g)i drugiego nie szukam ;) Pozdrawiam



#136 OFFLINE   Zandermasterr

Zandermasterr

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 406 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 12:11

Nadszedł czas, żeby podłubać okonie bo jest ich u mnie sporo i to takich +25, a 30 parę też. Patyki jakie wpadły mi w oko to:

Daiwa Megaforce Jigger 2.40m 2-14g

Daiwa Megaforce Jigger 260m 18g

 

Przynęty jakie będę stosował to:

- obrotówki 0-2

- gumki od 2,5cm do 6cm na główkach od 2g do 7g.

 

Prosił bym też o jakąś fajną propozycję patyka bez wklejanki do 150zł.



#137 OFFLINE   Szymon3069

Szymon3069

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon

Napisano 13 czerwiec 2015 - 12:18

Savage gear parablellum 0-7 lub 0-5g THE BEST! :D



#138 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 13 czerwiec 2015 - 20:53

Nadszedł czas, żeby podłubać okonie bo jest ich u mnie sporo i to takich +25, a 30 parę też. Patyki jakie wpadły mi w oko to:

Daiwa Megaforce Jigger 2.40m 2-14g

Daiwa Megaforce Jigger 260m 18g

 

Przynęty jakie będę stosował to:

- obrotówki 0-2

- gumki od 2,5cm do 6cm na główkach od 2g do 7g.

 

Prosił bym też o jakąś fajną propozycję patyka bez wklejanki do 150zł.

 

No z patykiem bez wklejki nie będzie łatwo, nie ma ich zbyt wiele na rynku szczególnie w tym budżecie. Poczytaj dokładnie poprzednie strony tego wątku bo toczyła się tu dyskusja właśnie na ten temat. Co do kijków które wymieniłeś to posiadam Daiwe Megaforce Jigger 2,60m 18g więc w razie czego mogę udzielić kilku informacji u mnie pracuje trzeci sezon więc trochę ją poznałem. Skoro już przy Daiwach jesteśmy to w ofercie jest model Exceler który nie ma wklejki i najlżejszy jest chyba do 9g ale z tego co kojarze to już lekko ponad 2 stówki 



#139 OFFLINE   Zandermasterr

Zandermasterr

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 406 postów

Napisano 13 czerwiec 2015 - 21:09

No z patykiem bez wklejki nie będzie łatwo, nie ma ich zbyt wiele na rynku szczególnie w tym budżecie. Poczytaj dokładnie poprzednie strony tego wątku bo toczyła się tu dyskusja właśnie na ten temat. Co do kijków które wymieniłeś to posiadam Daiwe Megaforce Jigger 2,60m 18g więc w razie czego mogę udzielić kilku informacji u mnie pracuje trzeci sezon więc trochę ją poznałem. Skoro już przy Daiwach jesteśmy to w ofercie jest model Exceler który nie ma wklejki i najlżejszy jest chyba do 9g ale z tego co kojarze to już lekko ponad 2 stówki 

Opisz ta Daiwe Megaforce.



#140 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 13 czerwiec 2015 - 21:40

Ogólnie fajna lekka wędka z pewnym zapasem mocy. Jeżeli chodzi o c.w producent podaje 3-18g. Uważam że dół jest prawidłowo opisany bo łowiąc w niedużej rzece twisterkiem z 3g główka szczytówka wyraźnie pokazywała opad. Łowiłem żyłką 0,16 a podejrzewam że przy cienkiej plecionce wskazania byłyby jeszcze wyraźniejsze. Co do górnego c.w no to wędka na pewno je udźwignie bo zdarzyło mi się łowić zestawem przynęta + główka ważącym w sumie 22g i dało radę no ale komfortu nie było. W moim odczuciu agresywne podbicie kończy się przy 12-13g masy całkowitej przynęty. Według mnie najbardziej komfortowo łowi się w zakresie 5-7g + guma 5cm. Co do czułości łowiąc na troka dokładnie wyczuwamy w rękojeści ukształtowanie dna i podskubywanie przynęty przez nawet niewielkie okonie, w mojej ocenie w tym elemencie wędka wypada bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o zapas mocy to wymiarowe szczupaki jej nie straszne i wyjeżdżają z wody natychmiastowo. Największe co na nią trafiłem to wiślany boleń 62cm, hol trwał góra 1,5 minuty (myślę że i tak przesadziłem) a gdyby nie cienka żyłka zakończyłby się znacznie szybciej. Używałem jej zarówno do łowienia okoni na gumki jak i wobkowania za kleniem. Łowiąc w rzece daje radę z woblerkami do około 5g no ale nie jest to wędka do tego stworzona więc szczytówka dosyć mocno się wygina ale dwa sezony na Wiśle tak łowiłem więc tragedii nie ma. Obrotówek nie próbowałem ale podejrzewam że dwójka mogłaby być dla niej zbyt dużym wyzwaniem. Podsumowując mogę powiedzieć że po trzech latach użytkowania jestem z niej zadowolony. Połowiłem i okoni na małe przynęty i szczupaczków na lekko a i za kleniem dała radę