Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Żywica/lakier do dużych jerkabitów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 12 grudzień 2013 - 08:59

Aceton powinien dać rade zmyć.Ja myje pędzle w nim po epoksydach.



#42 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 grudzień 2013 - 10:36

Dotyczy E-texu.

Przy odgazowywaniu nie można go przegrzać. Lepiej dłużej a chłodniej. Po przegrzaniu właśnie nie chce się utwardzić - tak zauważyłem. Druga sprawa to wilgonośc powietrza. Jest bardzo wrażliwy na zbyt dużą. Już Pitt kiedyś podawał, że najlepiej nakładać gdy zima za oknem.

 

Ja kładłem na spartoloną powierzchnię następną warstwę i było ok.

Pędzle myje w nitro.

 

No i uwaga po 1,5 roku użytkowania e-texu. Jak macie gdzie babrać się śmierdzącymi poliuretanami, to nie pakujcie się żywice.


Użytkownik krzychun edytował ten post 12 grudzień 2013 - 18:38


#43 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 12 grudzień 2013 - 12:29

Dotyczy E-texu.

Przy odgazowywaniu nie mozna go przegrzać. Lepiej dłużej a chłodniej. Po przegrzaniu własnie nie chce się utwardzić - tak zauważyłem. Druga spraw to wilgonośc powietrza. Jest bardzo wrażliwy na zbut duża wilgotność. Już Pit kiedyś, że najlepiej malować zimą.

Ja kładłem na spartoloną powierznię nastepna warstwę i było ok.

Pendzle myje w nitro.

 

No i uwaga po 1,5 roku uzytkowania e-texu. Jak macie gdzie babrać się smierdącymi poliuretanmi, to nie pakujcie się żywice.

 

tzn, nie opyla się na dłuższą metę wchodzić w envirotex? Planuję w przyszłości spróbować żywicy ale chodzi mi głównie o estetykę i możliwość użycia ze względu na zapach. 



#44 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 grudzień 2013 - 13:46

Ja jednak jestem rozczarowany, ale myślę, że wynika to ze zbyt małego przyłożenia się do tematu.

Plusem jest brak zapachu, reszta to minusy:

- niższa twardość niż popularnych poliuretnaów

- trudniejsza aplikacja (dobór proporcji, warunki, narzedzia, cuda nie wida) - to główny zarzut

- konieczność wykorzystywania przyrządu do suszenia

- cena i dostępność



#45 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 12 grudzień 2013 - 16:13

Niższa twardość od poliuretanów?

Kuźwa bede miał chyba problem z tym envirotexem. Wilgotność w Irlandii jest kosmiczna, do tego w obecnym apartamencie mam jakieś chore ogrzewanie podłogowe i nie ma możliwośći żebym uzyskał więcej jak 18-19st. No chyba jak bym jechał z ogrzewaniem 24h na dobe, ale kto za to zapłaci... ehh zawsze pod górkę. Popróbuję trochę z tymi mieszaniami może pomoże jak nie to zamówie hartzlacka i bedzie po sprawie.



#46 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 12 grudzień 2013 - 17:17

"Problem" w tym, że przy hartzlacku nie ma do czego się przyczepić, to puki co jak taka wiocha z dostępnością itd tej żywicy, to lepiej poczekać na coś konkurencyjnego jeśli kiedykolwiek powstanie., 



#47 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 15 grudzień 2013 - 17:01

:mellow: 


Użytkownik Albatros edytował ten post 15 grudzień 2013 - 17:07

  • Melanzyk lubi to

#48 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 00:41

Niższa twardość od poliuretanów?

Kuźwa bede miał chyba problem z tym envirotexem. Wilgotność w Irlandii jest kosmiczna, do tego w obecnym apartamencie mam jakieś chore ogrzewanie podłogowe i nie ma możliwośći żebym uzyskał więcej jak 18-19st. No chyba jak bym jechał z ogrzewaniem 24h na dobe, ale kto za to zapłaci... ehh zawsze pod górkę. Popróbuję trochę z tymi mieszaniami może pomoże jak nie to zamówie hartzlacka i bedzie po sprawie.

Melanżyk weź hartzlack i nanoś pędzelkiem 3pierwsze warstwy na maszynce obrotowej[masz].Potem zanurzenie i masz szkło wytrzymałe na urazy a twarde.  



#49 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 16 grudzień 2013 - 05:06

Tomy na to wyglada, ze tak wlasnie sie to skonczy.

Kupilem Envirotexa bo myslalem, ze zastyga na kamien. Cos ala slider ale bez odpryskow. Pozniej sie okazalo ze to nie jest takie super jak wszyscy mysla.

 

Dzis czytalem ulotke dostarczona z Envirotexem i na ulotce jest napisane, ze przy temp 21 schnie 72h. Troche przegiecie.

Mi po ok 2 tyg okon przestal sie kleic ale i tak nie jest to powloka na ktora liczylem. Ok moze spapralem mieszanie no i bylo za zimno ale to bylo pierwsze moje nakladanie zywicy wiec nie ma co sie dziwic.

 

Na ulotce wyczytalem, ze rekomendowana wilgotnosc powietrza to ponizej 50%, w moim przypadku nie do wykonania, srednia w Irl to 85. Rekomendowana temp to 26?

W obecnym mieszkaniu mam gowniane ogrzewanie podlogowe, ktore do niczego sie nie nadaje. Tutaj nie ma srogich zim a i tak nie wyrabia i musze dogrzewac farelka. Srednia temp to jakies 18-19 mysle. Pomyslalem sobie, ze moze zabudowac suszarke w jakims pudle i dodac tam z jedna zarowke?

To na pewno obnizyloby wilgotnosc powietrza i zwiekszylo temp. Bezsensem byloby by grzanie farelka 3 dni zeby zastygla mi jakas przyneta...

 

Czy ktor probowal takiego rozwiazania?

 

 

Tomy do Hartzlacka na pewno wroce. Kupilem ta zywice, kosztowala mnie jakies 50-55€ (nie pamietam) z wysylka i oplatami celnymi i szkoda bylo by tak to przekreslic od razu. Druga sprawa nakladanie Hartzlacka pedzelkiem na suszarce wiaze sie ze smrodem, a z bobasem na mieszkaniu to odpada. Na 90% w polowie marca bede sie przeprowadzal, wynosze sie z Dublina i juz nie bedzie problemu z pomieszczeniem na warsztat czy fishing room. No i bede mial do jeziora jakies 5km co oznacza ze 3-4godzinne wypady na ryby to nie bedzie problem. Wczesniej takie cos mi sie nie oplacalo, jechac 100km+ w jedna strone nad jezioro na 3h. Wtedy na 100% wroce do poliuretanow. W koncu bede mogl robic przynet tyle ile bym chcial, bo odkad maly sie urodzil skonczylem moze 5 szt? Za kazdym razem cos. Marnuje tyle czasu na rozlozenie i zlozenie mojego calego majdanu ze masakra. Czasem cos znalezc w tych wszystkich pudlach jest po prostu nie wykonalne. Dlatego potrzebuje swoje pomieszczenie!

 

Pozdrawiam Melek



#50 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 08:18

w przypadku envirotexu decyduje wilgotnosc powietrza, zawsze tak bylo ... to swietna powloka lakiernicza i do tego bardzo wytrzymala, wymaga jednak odpowiedniego srodowiska i tylko dlatego, ze nie potrafimy tego srodowiska zapewnic nie oznacza, ze srodek jest jak stella ... w ktorms z nowszych filmow allan christiansen pokazuje jak on buduje jerki, facet mieszka w danii i z cala pewnoscia nie ma mniejszej wilgotnosci powietrza niz osoby mieszkajace w irlandii czy szwecji ... moje jerki sa od lat lakierowane envirotexem, powloka jest gladka i twarda jak szklo, osobiscie moge tylko polecic

 

 

Dzis czytalem ulotke dostarczona z Envirotexem i na ulotce jest napisane, ze przy temp 21 schnie 72h. Troche przegiecie.

jezeli dobrze przeczytasz, to stwierdzisz, ze chodzi o utwardzenie a nie wyschnicie, a to jest, wedlug mnie spora roznica ... btw. w odpowiednich warunkach powierzchnia jest sucha juz po kilku godzinach

 

 

 

 

Kupilem ta zywice, kosztowala mnie jakies 50-55€ (nie pamietam) z wysylka i oplatami celnymi i szkoda bylo by tak to przekreslic od razu.

 

trzeba bylo kupic w holandii, koszta za towar i przesylke, clo i vat odpadaja, bo w strefie EU ... koszta all in ca. 25 €



#51 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:20

Podobnie jak Piit uważam ze nic lepszego od Envirotexu niema . Próbowałem kilku różnych żywic o podobnych właściwościach i Envirotex zdecydowanie jest najtrwalszy , twardy niemal jak szkło a jednocześnie mało kruchy .

Pokrywałem nim przynęty właśnie zimą , ale w domu mam gazowe ogrzewanie w związku z tym wilgotność bliską 80% . Jedynie za pierwszym razem powierzchnia była lepka w dotyku . Po kolejnym wczytaniu się w ulotkę znalazłem odpowiedź , mieszanie długie i spokojne . Żywica po zmieszaniu uzyskuje delikatnie mętny odcień widać to tylko w przezroczystym pojemniczku , trzeba mieszać tak długo aż stanie się idealnie przejrzysta i dopiero wtedy nakładać . Nie miałem i nie mam suszarki obrotowej więc przez pierwsze 3godziny co kilkadziesiąt minut obracałem przynęty i to w zasadzie wystarczyło :) .

 

Melanżyk nie dawaj za wygraną , jeśli potrzebujesz punktowo podgrzać idealna będzie żarówka do terrarium . Ustaw ją w odległości ok 30cm prostopadle  do suszarki  powinno wystarczyć aby przynęty rozgrzać do jakiś 30 stopni a pobór prądu też cię nie zrujnuje 50W ;)  .   



#52 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:40

znalazlem zywice lepsza, trwalsza i twardsza niz envirotex, niestety ilosci zakupu zaczynaja sie od 3 galonow zywicy i 3 galonow utwardzacza, co w moim przypadku produkt eliminuje ... poza tym moge tylko zachecic do metody prob i bledow :)



#53 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 15:44

Nie tak dużo. Myślę że bez trudu znalazło by się 12 chętnych na 2 litry lub 24 po jednym. Tylko ktoś musiałby to ogarnąć.

#54 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 17 grudzień 2013 - 08:50

btw. w odpowiednich warunkach powierzchnia jest sucha juz po kilku godzinach




trzeba bylo kupic w holandii, koszta za towar i przesylke, clo i vat odpadaja, bo w strefie EU ... koszta all in ca. 25 €


Pitt a mógłbyś proszę napisać coś o odpowiednich warunkach? Jakie to są według Ciebie? Masz jakiś namiar na tego sprzedawcę z holandii? 25 to cena za litr? Ja posiadam litr więc na trochę mi styknie ale innym może sie przydać.


Po kolejnym wczytaniu się w ulotkę znalazłem odpowiedź , mieszanie długie i spokojne . Żywica po zmieszaniu uzyskuje delikatnie mętny odcień widać to tylko w przezroczystym pojemniczku , trzeba mieszać tak długo aż stanie się idealnie przejrzysta i dopiero wtedy nakładać.


Długie i spokojne? Ile przeważnie u Ciebie trwa takie mieszanie? W instrukcji było chyba 2min? Kurcze dzisiaj przeczytam ja po raz kolejny :)

#55 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 10:46

od siebie moge powiedziec, ze warunki optymalne to odpowiednia temperatura i wilgotnosc, te sa podane w ulotce i jezeli chcemy osiagnac dobre efekty, to one obliguja :)

 

jak zaczynalem  przygode z budowa jerkow i lakierowaniem ich envirotexem dostalem kilka wskazowek od pewnego znanego holenderskiego przynetoroba i podziele sie nimi chetnie po raz ktorystamzrzedu:

 

For a jerkbait with an average size of 15cm, you will need approximately 5ml of lacquer. This means 5ml of mixed components. When you mix 5ml of lacquer, you will need 2,5ml of resin and 2,5ml of hardener. You need to measure two equal shares of each component. If you want to make 100ml of lacquer, you will need exactly 50ml of resin and exactly 50ml of hardener. It is difficult to mix a small amount of lacquer so make sure you need to coat several baits in one go.

 

Take the measuring cup or a similar cup with flat sides and a flat bottom. Only this type of cup is suitable for mixing Envirotex Lite because it is of the utmost importance to mix the two components properly. Let us continue with the exemplary amount of 100ml of lacquer. Measure exactly 50ml of resin in the measuring cup. The next thing to do is to add exactly 50ml of hardener in the same cup. The mixing stick has to be flat and thin, that’s the main thing.

 

After you joined both components, you have about 25 minutes before the lacquer hardened too much to be able to brush it on the lure. Therefore it is important that you know what to do next by heart so you won’t loose any time. Take the mixing stick and start to mix the lacquer thoroughly by stirring and scooping through the lacquer. Don’t forget to scrape the sides and the bottom properly. Stir thoroughly and at a good speed. It’s very important that all the lacquer is mixed properly. If some part of the mixture hasn’t been mixed properly, you might end up brushing pure resin or hardener on your lures. This simply won’t harden so the lure will be ruined. I stir and scrape during 3 minutes at a good pace. You will notice that the lacquer is no longer clear and that an abundance of air bubbles starts to appear in the lacquer. This is normal. This means that the two components are reacting with eachother. Wait for 2 minutes more.

 

Take the mixing stick and stir the mixture in the plastic cup for another two minutes. The mixture is ready to be brushed on the lures. The next thing you’ll need to do is take the brush. Why do I use a cheap brush? Well, it is near impossible to clean the brush after having used it to brush epoxy lacquer on baits. The lacquer becomes really hard so the brush becomes useless after having used it once.

 

You need to fit the lures with stick-on eyes and screw-eyes before you start to lacquer the baits. I make S-shaped hangers from steel wire (used for jerkbait leaders) to hang the lures away and to be able to handle them while lacquering the baits. Apply a thick coat of lacquer on the lures and make sure every spot on the lure has been covered with lacquer. Now hang the jerkbait away to allow the excess lacquer to drop from the lure. You will notice the air bubbles will start to appear after you hung the lures away on a rack. Again, this is normal. Just continue on the next few lures. I usually lacquer a batch of 20 baits in one go. A short calculation will make things a lot clearer: 20x 5ml per jerkbait equals 100ml. I divide these 20 jerkbaits in four batches of five lures. This needs to be explained. I brush lacquer on five baits first and then I hang them away on a rack to allow the excess lacquer to flow from the lure. Then I start on the second batch of five baits. I hang them on the rack, just like I did for the first five lures. I take the first five baits again and exhale on them to make the air bubbles burst. Only by exhaling on the baits will the bubbles burst. The CO2 in your breath will make the air bubbles burst. Don’t blow hard on the baits, simply exhale. The lacquer will fill any holes that might appear when an air bubble bursts. This is one of the good qualities of Envirotex Lite. Next I start on the third batch of five baits and I exhale on the second batch of five baits.

 

Now it’s time to hang the lures away in a dry, well ventilated and dust free room where the room temperature is about 20°C. Envirotex Lite doesn’t smell at all so you can hang the lures to dry in a room. Often a garage is too damp and too cold. 20°C is about the ideal temperature to allow the envirotex to harden. Warmer is ok, colder is to be avoided. The colder it is, the longer it takes for the lacquer to harden and the larger the risk will be that the lacquer doesn’t harden 100%. A dry room is necessary because moisture in the air hampers the hardening process.

 

How long do you need to wait for the lacquer to harden. I can say under normal circumstances (mixing the lacquer properly, a well ventilated room, a dry and dust free room, 20°C room temperature) it takes about 48 hours or two full days. The lacquer is dust free (no particles will attach themselves on the lacquer after that period) after about 24 hours. This doesn’t mean that you can start to fondle with your newly acquired baits unless you wish to fit them with an original signature: your own fingerprints! These fingerprints can’t be removed so be patient. As you can see, coating baits with envirotex lite isn’t something you do the day before you leave on a fishing trip. Take your time to plan and execute every step. After two days you can touch the jerkbaits.

 

I will now list some frequently encountered problems and what to do to solve them.

 

“The lacquer hasn’t hardened after 48 hours or hasn’t hardened all oer the jerkbait”. The most obvious reasons are:
- You didn’t mix the components long or thoroughly enough or you forgot to scrape the sides and the bottom of the measuring cup.
- You didn’t mix the components in a 1/1 scale

- You scraped the last bit of lacquer out of the plastic cup
- The room temperature was too low
- The room where you hung the baits to dry was damp and insufficiently ventilated

 

Air bubbles remain after the lacquer has hardened”.
- I can advise you to check the lures up to about an hour after the last bait has been lacquered. When you discover new air bubbles, exhale on the lure until they disappear. The longer you wait to do this, the less likely it is that you will manage to remove the air bubbles. It’s not the heat from your breath that makes the air bubbles burst but the CO2 in your breath.


  • Melanzyk lubi to

#56 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 10:50

zeby nie byc goloslownym http://jerkbait.pl/t...ght/?p=1155663 :)



#57 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:24

 

Pitt, wszystko super. Problem warunków nadal pozostaje i to nie dlatego, że trudno osiągnąć odpowiednie. Problemem nie jest jak, tylko po co, skoro można babrać w Domaluxie i efekt zbliżony dużo mniejszym nakładem pracy i kłopotów (no i taniej).

 

Nie byłbym sobą, gdyby nie zareagował ambicjonalnie na Twoje "zarzuty". Żywicy mi jeszcze zostało, chęci też, więc właśnie kończę komorę zapewniającą możliwe optymalne warunki do "suszenia" żywicy. Pokazywany kiedyś obrotnik zamknę w skrzynce z nawiewem ciepłego, przefiltrowanego powietrza (przejdzie przez coś w rodzaju wężownicy - żeby miało kiedy się osuszyć).


Użytkownik krzychun edytował ten post 17 grudzień 2013 - 22:33


#58 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:31

krzychunie, kazdy ma swoje powody, ja np. nie lubie smrodu lakierow i pozostane przy zywicy, zwlaszcza, ze nie mam problemow z warunkami :) 



#59 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 04 styczeń 2014 - 18:27

krzychunie, kazdy ma swoje powody, ja np. nie lubie smrodu lakierow i pozostane przy zywicy, zwlaszcza, ze nie mam problemow z warunkami :)

Ok Pitt.

Machnąłem "suszarkę", kupiłem "higrometr" z termometrem i porobiłem niby test.

Naprawdę fajną twardość uzyskałem, gdy "obiekt" był w powietrzu o wilgotności mniejszej niż 40% (było 35%) min. 2 doby.

Susząc go 24h w wilgotności 30-35% i potem przenosząc w okolice 50-55% czuć było różnice (ewentualnie sobie ją wymyśliłem, co też jest możliwe :) )

Powietrze w pokoju miało około 60-65%.

 

Przy kombinowaniu własnej suszarki należny pamiętać, aby starać się uzyskać możliwie najniższą wilgotność przy najniżej możliwej temperaturze. Wysoka przyśpiesza start żywicy i możemy nie zdążyć skutecznie pozbyć się pęcherzyków.

Czyli przy nakładaniu i kręceniu do pełnego odpowietrzenia potrzebujemy tylko suchego powietrza. Po tym wszystkim (około 40-60min) można grzać powietrze do jakiś 35 st.C. Jeżeli przestanie łapać kurz, to można kłaść na grzejniki (kaloryfery) - byle nie były jakieś super gorące.

 

Identycznie testowany Translux D-154 - na oko - miał podobną twardość. Ma tylko dużo większą lepkość, przez co nie rozlewa się ładnie na przynęcie.

 

Załączony plik  SAM_4001.JPG   46,2 KB   12 Ilość pobrań

 

No a teraz tylko pozostaje zrobić suszarkę z prawdziwego zdarzenia.


Użytkownik krzychun edytował ten post 04 styczeń 2014 - 19:09


#60 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 24 luty 2014 - 11:49

czy mi się wydaję czy trochę drogi ten Envi ?

http://www.lureparts...te-946ml-detail

wcześniej pisano że w Holandii można nabyć więc poszperałem i tu jest strona holenderska






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych