Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Streamer od A do Z


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
400 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 04 styczeń 2017 - 21:23

Artur, a te zestawy to oba SH czy DH, jakieś szczegóły jak by co  ;)

 

P.S. co słychać w stolicy Kociewia, moim rodzinnym mieście ?

 

Oba zestawy SH   oba pod pływadło.  1.  #8 TFO TICRX -  szczupak + sandacz ( ten drugi jak się uda ;) ) 2 . #10  Epic Bandit - szczupak + sum ( wąs też jak się uda) . Biorę tylko blanki, uzbrojenie seryjne niby przemyślane i obliczone... ale wolę sam wystrugać.

 

 

Stolica Kociewia przepiękna jak zwykle, jeszcze w świątecznej szacie  :wub:

 

Proszę - z dedykacją :)

 

Załączony plik  choinka1.jpg   84,84 KB   21 Ilość pobrań


Użytkownik ark70 edytował ten post 04 styczeń 2017 - 21:27


#182 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 04 styczeń 2017 - 22:09

Dzięki za info, tyle śniegu co na fotce Ratusza to ja u siebie ostatnio 3 lata temu widziałem  ;)



#183 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 06 styczeń 2017 - 12:38

Hej!

Ciekaw jestem Waszych opinii o połączeniu łowienia na streamera z jednoczesnym podwieszeniem czegoś na skoczku.

W której porze roku, w jaki sposób, co się sprawdza, a co nie...Parę słów o konstrukcji przyponu...

Czy lepiej zwiększyć szanse i częściej się plątać :angry: , czy może polować wyłącznie i zawsze jedną przynetą?

Mam swoje przemyslenia i obserwacje, wiele ryb dzięki skoczkowi zyskałem, ale wiele także straciłem.

Ale o tym może później, w tej chwili interesują mnie Wasze uwagi i doswiadczenia.

pozdrawiam  - Paweł

 

Załączony plik  IMG_5702.JPG   106,13 KB   26 Ilość pobrań


  • Krzysztof Rydel i maq73 lubią to

#184 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 06 styczeń 2017 - 13:18

Zawsze łowię tylko na jednego strima, ale jak chcesz to proponuję spróbować wiązać skoczka na krótko, tak na 2-5cm.No i zależy gdzie tam gdzie dużo powalonych drzew itp.to ja bym sobie odpuścił.A swoją drogą to dobrze jest testować i kombinować.

#185 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 styczeń 2017 - 16:02

Pstragow niegdy nie probowalem lapac na streamera ze skoczkiem. Natomiast trocie i lososie jak najbardziej o czym pisalem na blogu. Unikam tandemu w wietrznych warunkach z oczywistych powodow. Najczesciej skoczek jest mniejszych rozmiarow, a czasami podobnych do prowadzacej. Moj znajomy najczesciej lowi odwrotnie. Mniejsza mucha na prowadzacej i np. Sunray Shadow jako skoczek. Oblawiajac miejscowke robi najpierw klasyczny rzut po skosie 45 stopni - lowi prowadzaca, a kolejny z tej samej pozycji w poprzek i przyspiesza sciaganiem linki - lowi SS, ale czasami ryba przywali w mniejsza. Trzy kroki w dol i powtorka. To bardzo fajny sposob na lowienie na duzej rzece. Im wiecej wody do oblowienia, tym wieksza odleglosc miedzy prowadzaca a skoczkiem.


  • Paweł Bugajski i mares lubią to

#186 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5791 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 06 styczeń 2017 - 17:13

Jakie stosujecie przypony do streamera? Długość, grubość, materiał i czy na całej długości jest jednej średnicy, czy koniczny? 

pozdrawiam

wujek



#187 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 styczeń 2017 - 17:28

Jesli pojedyncza mucha, to 1-1.2m, Maxima Ultragreen 15-20lb, mowa caly czas o lososiowatych w rzece. Przy dwoch muchach, 1.5-3m, material ten sam. W szczegolnych przypadkach siegam po 12lb i wydluzam przypon - niska czysta woda, przelowiona, brak zawad i ostrych kamieni.



#188 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 styczeń 2017 - 19:58

Jakie stosujecie przypony do streamera? Długość, grubość, materiał i czy na całej długości jest jednej średnicy, czy koniczny? 

pozdrawiam

wujek

To zależy od wielkości/ciężaru wabika(grubsze łatwiej wyprostować),stopnia tonięcia linki(krótsze lepiej nurkują i łatwiej dźwignąć kotwicę),przejrzystości wody(jedna.choć czasem [ale rzadko] dwie długości kija przy podaniu znad głowy płytko prezentując np na końcu płani).

Koniczność nie ma tu aż tak wielkiego znaczenia(byle nie za cienkie ).


  • Bolo90 lubi to

#189 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 07 styczeń 2017 - 17:16

Fajne uwagi!

Dziękuję.

W moim pytaniu ilustracją jest zdjęcie - może lookniecie?

Nie przypadkiem je zamieściłem.

Otóż to rzeka w której bytują pstrągi i lipienie.Wielokrotnie w niej łowiłem, mam  nadzieję, że także w tym roku  tak bedzie.

Mój zestaw na ten kamienisty potok to wędzisko 9/5, pływajaca linka, 2,5 metrowy żyłkowy przypon o końcówce 0,20 i skoczek na podobnej żyłce umieszczony ok 50 cm od streamera.

Na końcu streamer długosci ok 5-6 cm dociążony mosiężną główką, a na krótkim - ok. 10 cm skoczku pupa lub pod wieczór gdy widzę oczka - sucha mucha na 12-tce.

Rzuty krótkie, przypon napięty, streamer napina zestaw lekko tonąc, a skoczek zamiata powierzchnię przed lub za kamieniem.

Brania są dość gwałtowne, pstrągi najczęściej wybierają streamer, a lipienie lekką, ale i tu bywają zaskoczenia-wieksze lipienie chetnie pozerają rybkę.

Istotnym jest sposób. ;)

Otóż w bystrej wodzie gruba żyłka aż tak nie szkodzi, powolutku obławiam prawie każdy kamień z osobna unikając nagłych ruchów.Często łowię przyponem i 2 metrami linki unikając efektownych wyp. .....leń całej linki. To po prostu się nie sprawdza, a im dalszy rzut tym większe prawdopodobieństwo iż skoczek(lub kierunkowa) o coś zahaczy.

Parę lat przymierzałem się do tej rzeki, wariant opisany wydaje się optymalnym :)

No chyba, że coś zmodyfikuję w czerwcu ;)

 

Załączony plik  IMG_5789-001.JPG   56,04 KB   22 Ilość pobrań

 


  • Andrzej Stanek, Zielony, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#190 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 styczeń 2017 - 18:10

To i ja wtrącę parę słów...

 

Na strimera łowię zawsze linką tonącą, od 3 do 6 stopnia tonięcia. Do linki przywiązuję metr ( pisząc metr mam na myśli odcinek około metra, ile tam mi się odwinie ze szpulki ) żyłki 0,25. Do niej wiążę strimera.

Do łuku kolankowego tej przynęty dowiązuję 30 cm ( uwaga jak wyżej ) żyłki 0,23, najchętniej fluorocarbon, na końcu drugi strimerek lub mokra mucha, ot, taki merczbraun lub coś podobnego.

Zaleta: skoczka de facto nie ma, więc nie wyczynia żadnych psikusów.

Powyższe dotyczy średnich i większych rzek. Na niewielkich strumieniach na strimera nie łowię. Stosuję dwie mokre muchy w rozmiarze 10-14, zawiązane tak samo i na takich dość grubych żyłkach, ale linkę zakładam pływającą, może być kiepsko pływająca, stara.

 

Przy strimerowaniu lepiej sprawdzają mi się długie wędki.


  • Paweł Bugajski, Pisarz.......ewski Piotr i K.Kalisz lubią to

#191 OFFLINE   maq73

maq73

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska

Napisano 08 styczeń 2017 - 10:31

Hej!

Ciekaw jestem Waszych opinii o połączeniu łowienia na streamera z jednoczesnym podwieszeniem czegoś na skoczku.

W której porze roku, w jaki sposób, co się sprawdza, a co nie...Parę słów o konstrukcji przyponu...

Czy lepiej zwiększyć szanse i częściej się plątać :angry: , czy może polować wyłącznie i zawsze jedną przynetą?

Mam swoje przemyslenia i obserwacje, wiele ryb dzięki skoczkowi zyskałem, ale wiele także straciłem.

Ale o tym może później, w tej chwili interesują mnie Wasze uwagi i doswiadczenia.

pozdrawiam  - Paweł

 

attachicon.gifIMG_5702.JPG

Piękna rzeka, jeśli to nie tajemnica to co to za miejsce?



#192 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 08 styczeń 2017 - 10:53

Też miałem to napisać, przypomina trochę odcinek górnej Regi (te kamienie) choć otoczenie już całkiem inne. Mnie to wygląda na Skandynawię, Finlandia może ...

 

Ciekawie i trafnie skomentował fotkę Pawła wujek Google ...

 

https://www.google.p...Phh1Luau29IAhHw

 

Załączony plik  Rega V.jpg   98,2 KB   16 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Rega VIII.jpg   91,44 KB   16 Ilość pobrań

 

Rega między Łobzem a Świdwinem, kamienie nie bardzo widać ale są i to sporo 


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 08 styczeń 2017 - 11:34

  • Paweł Bugajski i salmon1977 lubią to

#193 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 styczeń 2017 - 11:35

Januszu, świetne poszukiwanie :)

Ta rzeczka to dopływ jednej z rzek południowej/środkowej Laponii-Angerman.

Spędzam tam dość dużo rybodni :huh: i stąd zdjęcie.W promieniu 100 km poszukujemy salmonidów i lipieni.Więcej fotografii w wątku

 

http://jerkbait.pl/t...ia-wiosna-2012/

 

Przyznam jednak, ze San i Dunajec dzięki OS om które tam ustanowiono stają się ciekawą alternatywą, także dla streamerowych łowów.

Choć jesli chodzi o kategorię "dzikość" to niestety...nie (szczególnie zurbanizowany, tloczny Dunajec)

To co zwraca uwagę to fakt iż streamerowanie nie zawsze musi wiazać się z tonącą linką, cięższym zestawem i dalekimi rzutami.

Paweł



#194 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 08 styczeń 2017 - 12:56

Pawel, skoro pstragi i grubsze lipienie wybieraja streamera, to po co cala gimnastyka ze skoczkiem? Nie lepiej skupic sie na powaznych rybach, a drobnice zostawic dla kolegow?



#195 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 styczeń 2017 - 13:11

To i ja wtrącę parę słów...

 

Na strimera łowię zawsze linką tonącą, od 3 do 6 stopnia tonięcia. Do linki przywiązuję metr ( pisząc metr mam na myśli odcinek około metra, ile tam mi się odwinie ze szpulki ) żyłki 0,25. Do niej wiążę strimera.

Do łuku kolankowego tej przynęty dowiązuję 30 cm ( uwaga jak wyżej ) żyłki 0,23, najchętniej fluorocarbon, na końcu drugi strimerek lub mokra mucha, ot, taki merczbraun lub coś podobnego.

Zaleta: skoczka de facto nie ma, więc nie wyczynia żadnych psikusów.

Powyższe dotyczy średnich i większych rzek. Na niewielkich strumieniach na strimera nie łowię. Stosuję dwie mokre muchy w rozmiarze 10-14, zawiązane tak samo i na takich dość grubych żyłkach, ale linkę zakładam pływającą, może być kiepsko pływająca, stara.

 

Przy strimerowaniu lepiej sprawdzają mi się długie wędki.

Tonące linki mają sens jak nie widać aktywności ryb przy powierzchni,

za to w określonych porach intermedial lub pływająca idealnie prezentuje wabik.

Ze skoczkami jest ryzyko przyłowu podczas holowania-mnie się zdarzyło i obie ryby poszły w siną dal.

Znakomicie do streamer'ów sprawdzają się wielozadaniowe linki rio: salmon/steelhead,switch lub dwutipowe krótkie speye.

Długie wędki 10'-12' zdecydowanie ułatwiają podania i prowadzenie wabików.


Użytkownik darek1 edytował ten post 08 styczeń 2017 - 13:12


#196 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5791 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 styczeń 2017 - 14:09

To zależy od wielkości/ciężaru wabika(grubsze łatwiej wyprostować),stopnia tonięcia linki(krótsze lepiej nurkują i łatwiej dźwignąć kotwicę),przejrzystości wody(jedna.choć czasem [ale rzadko] dwie długości kija przy podaniu znad głowy płytko prezentując np na końcu płani).

Koniczność nie ma tu aż tak wielkiego znaczenia(byle nie za cienkie ).

Pytałem bo w ubiegłym sezonie próbowałem się dobrać do muchowych boleni. Kilka razy stawałem w miejscach gdzie ryba powinna być kwestią kilku rzutów, a niestety efekty były marne, na spinning za to brały aż miło. Coś muszę źle robić i jedną z rzeczy pewnie jest przypon. Używałem jednego ok.1,5-2m odcinka strofta 0,22mm. Przy dłuższym już pojawiały się problemy z rzucaniem i niestety po iluś tam rzutach miałem węzeł na przyponie, jak zauważyłem to wymiana, gorzej gdy by na czymś takim siadła ryba, długo bym się nie nacieszył holem. Zdaję sobie sprawę że te problemy rzutowe przy dłuższym przyponie i węzły wynikają z mojej marnej techniki, ale myślę co zmienić żeby było trochę łatwiej. Wcześniej wydawało mi się że cieńsza żyłka będzie lepsza, ale teraz chcę założyć grubszy i dłuższy przypon. Przy takiej długości przyponu i białej głowicy sznura mam wrażenie że bolenie się najzwyczajniej płoszą. Kilka razy już mi się zdarzyło że ryba która ładnie żerowała po kilku rzutach przestawała. Ewidentnie płoszył je sznur. Myślałem o pomalowaniu końcówki na jakiś ciemniejszy kolor bo przy intermedialnym sznurze widać go wyraźnie w wodzie. Próbowałem wszystkiego, szybkiego ściągania, wolnego, prowadzenia w dryfie po łuku i łowienia na wstawianego. Sprzęt jest ok, tylko coś trzeba zmienić. 


Użytkownik wujek edytował ten post 08 styczeń 2017 - 14:11


#197 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 08 styczeń 2017 - 14:17

Linki intermediate nigdy nie stosowałem, bo po prostu nie mam takiej.

Oglądałem te przeźroczyste, transparentne: nie budziły zaufania, jakiś takie twarde, sprężynujące.

Natomiast barwne nie zachęcały do kupna. Po co, jak w domu leży kilkanaście starych, dwudziestoletnich linek, marnie pływających. Mogą robić za pośrednie.

Nie łowiłem także na nowoczesne wynalazki dedykowane do dalekich rzutów, bo nie mam w pobliżu odpowiednich wód.

Na razie strimeruję głownie linką SA DT 8, w trzeciej klasie tonięcia. Stara jak świat, a wygląda jak nówka. Ale rozumiem, pomału trzeba się będzie rozwijać, iść z postępem :)


  • K.Kalisz lubi to

#198 OFFLINE   Bastuś z Bratko

Bastuś z Bratko

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaBratkowice

Napisano 08 styczeń 2017 - 14:36

Pytałem bo w ubiegłym sezonie próbowałem się dobrać do muchowych boleni. Kilka razy stawałem w miejscach gdzie ryba powinna być kwestią kilku rzutów, a niestety efekty były marne, na spinning za to brały aż miło. Coś muszę źle robić i jedną z rzeczy pewnie jest przypon. Używałem jednego ok.1,5-2m odcinka strofta 0,22mm.

W drugim numerze Sztuki Łowienia jest artykuł Marka Kaczówki o łowieniu boleni na muchę. Autor podaje tam dwa przepisy na przypon i podkreśla, że jest to znacznie bardziej istotny element zestawu niż powszechnie się uważa. Jeśli jeszcze nie czytałeś to może to Ci pozwoli rozgryźć bolenia. Niestety ten numer jest chyba trudno dostępny w tej chwili.



#199 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 styczeń 2017 - 14:37

Pytałem bo w ubiegłym sezonie próbowałem się dobrać do muchowych boleni. Kilka razy stawałem w miejscach gdzie ryba powinna być kwestią kilku rzutów, a niestety efekty były marne, na spinning za to brały aż miło. Coś muszę źle robić i jedną z rzeczy pewnie jest przypon. Używałem jednego ok.1,5-2m odcinka strofta 0,22mm. Przy dłuższym już pojawiały się problemy z rzucaniem i niestety po iluś tam rzutach miałem węzeł na przyponie, jak zauważyłem to wymiana, gorzej gdy by na czymś takim siadła ryba, długo bym się nie nacieszył holem. Zdaję sobie sprawę że te problemy rzutowe przy dłuższym przyponie i węzły wynikają z mojej marnej techniki, ale myślę co zmienić żeby było trochę łatwiej. Wcześniej wydawało mi się że cieńsza żyłka będzie lepsza, ale teraz chcę założyć grubszy i dłuższy przypon. Przy takiej długości przyponu i białej głowicy sznura mam wrażenie że bolenie się najzwyczajniej płoszą. Kilka razy już mi się zdarzyło że ryba która ładnie żerowała po kilku rzutach przestawała. Ewidentnie płoszył je sznur. Myślałem o pomalowaniu końcówki na jakiś ciemniejszy kolor bo przy intermedialnym sznurze widać go wyraźnie w wodzie. Próbowałem wszystkiego, szybkiego ściągania, wolnego, prowadzenia w dryfie po łuku i łowienia na wstawianego. Sprzęt jest ok, tylko coś trzeba zmienić. 

Błędna ścieżka...

wystarczy zanurkować i popatrzeć na linkę od dołu-jak widzą ryby na tle nieba.

Przezroczyste(mam też jakąś pływającą) linki intermedialne(sprężyny można rozprostowac przed łowieniem) mniej widoczne w odróżnieniu do ciemnych czy pomalowanej końcówki,a przypon grubszy FC.

Węzły to problem z utrzymaniem płaszczyzny oraz skrzyżowanie ramion pętli-szczytówka prowadzona po wklęsłej t.j. wynik zbyt dużej siły lub/oraz rotacji.

Wabiki trzeba zmienić...niedopasowane intrygują (łatwo sprawdzić przeciągając przez stado uklejek).

Każdy akwen ma swoją specyfikę,warszawska Wisła do łatwych nie należy.

Wystarczyło nawiązać kontakt rok temu.


Użytkownik darek1 edytował ten post 08 styczeń 2017 - 15:19


#200 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 08 styczeń 2017 - 15:11

Magazyn "Sztuka łowienia", numery archiwalne są dostępne u Adama Sikory

 

http://hurch.pl/multimedia-c38.html

 

i także w sklepie flyhouse.pl

 

http://flyhouse.pl/s...ie.aspx?lang=pl

 

i pewnie jeszcze gdzieś  ;)


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 08 styczeń 2017 - 15:16





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych