Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 listopad 2017 - 11:37

Wszystko ok, ale przypon ponad  2x dłuższy od wędziska to już trochę "nieteges"  ;)



#202 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 13 listopad 2017 - 12:00

Teges, teges. Tak sie lowi na jeziorach.



#203 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 listopad 2017 - 12:03

tylko wtedy na PZW tylko jedna mucha ;)



#204 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 listopad 2017 - 12:03

Witam.

Temat na osobny wątek ...

Ja łowię na ten przykład jeziorowo z przyponami nawet pół metrowymi i to wystarcza  :P

Wszystko zależy od lokalnych warunków i rybek jakie chcemy poławiać.

Fajnie by było gdyby przenieść dyskusję "jeziorową" gdzie indziej.

Pozdrawiam.



#205 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 listopad 2017 - 12:04

Ja wiem, że tak się łowi na jeziorach ale przypon zgodnie z regulaminem może mieć max podwójną długość wędziska, zatem w tym kontekście nie teges 

 

ale wiem, ze tak się łowi, angole maja nawet na to swoja nazwę - washing line


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 13 listopad 2017 - 12:09

  • Grzegorz78 lubi to

#206 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 13 listopad 2017 - 13:50

tylko wtedy na PZW tylko jedna mucha ;)

Zaraz za południowa granicą nawet 3... ja akurat zostaje przy 2, bo przy takiej długości przyponu nawet z dwoma ciężko uniknąć splatań.



#207 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 17:48

Teges, teges. Tak sie lowi na jeziorach.

 

A z jakim stożkiem?  :D



#208 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 18:04

W sumie wszystko sprowadza się do tego samego, o czym już było ...  ;-)

 

http://jerkbait.pl/t...hara/?p=2250253

 

Jak to chyba Marian zauwazył - są tacy, którym "wszystko ze wszystkim lata" ... :-) Może to troche przerysowanie, ale jednoznacznie wskazuje, że najważniejsza jest sprawnośc w posługiwaniu się narzedziem jakim jest wędka muchowa. Nikt od razu nie staje się za kierownicą Hołowczycem i Kubicą razem wziętymi, choć wielu wydaje się już w pierwszym roku posiadania prawa jazdy ... No i gdyby mieli takie samochody to oni na pewno by pokazali ... To dobra analogia do każdej umiejętności, w podstawowym zakresie prostej, ale w zaawansowanym - skomplikowanej ... Dlatego ogromnie ważne jest zdobywanie umiejętności z mniejszym zwracaniem uwagi na sprzęt ... Jeśli komuś "nie lata" to najpierw warto popatrzeć krytycznie na swoje umiejętności, a potem dopiero na sprzęt ... W czasie dostępności "wszystkiego za pieniądze" osobistą sprawność trzeba samemu wypracować ... nie da się kupić ... ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Jano i darek1 lubią to

#209 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 listopad 2017 - 19:45

Witam.

Temat na osobny wątek ...

Ja łowię na ten przykład jeziorowo z przyponami nawet pół metrowymi i to wystarcza  :P

...

Fajnie by było gdyby przenieść dyskusję "jeziorową" gdzie indziej....

 

Wiele wątków było już poruszanych. Naprawdę warto powracać do części z nich

http://jerkbait.pl/t...ylko-szczupaki/


  • Forest-Natura lubi to

#210 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 13 listopad 2017 - 22:07

To że wszystko lata to jedno.Ja mogę iść i z runningiem od linki #3 i z wędką #5 i łowić,a że lata w klasie to chyba normalne.Mart123 w tym wątku właśnie chodzi o to żeby usprawnić łowienie ryb.I tak jak nowicjuszowi proponuje się jedną linkę o klasycznym profilu w klasie,tak doświadczony muszkarz też sięga po taką samą i po prawdzie jedną linką można obskoczyć większość sytuacji.Ale jest ale.Czyli to że można łowić ryby skuteczniej.I po to są linki tonące,sinktipy i różne profile głowic.Tam gdzie ja łowię to linki typu prezentejszyn się nie sprawdzają,pomimo że da się łowić.
  • Krzysiek Dmyszewicz i DinekOracz lubią to

#211 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 listopad 2017 - 16:44

Przypominam rzutowcom, czasami oderwanym podwójnym pociągnięciem od istoty wędkarstwa, że nadrzędnym celem naszych działań, przynajmniej większości z nas, jest złowienie ryby a nie "prostowanie" zestawu na wodzie w "rzucie po horyzont". W sytuacjach gdy trzeba użyć długiego przyponu, a takich wbrew pozorom jest wiele, po prostu nie ma wyboru. Bywa tak, że "wyprostowany" przypon jest ostatnią rzeczą jaka jest nam potrzebna by w sposób najlepszy wykonać następujące po lądowaniu zestawu czynności i finalnie zaprezentować muchę tak by oszukać rybę. Sam często konstruuję przypony by wręcz przeciwnie, prostowały się jak najmniej.

(...)
Jaki wpływ na klasę ma wydłużanie przyponu?
Przypon można wyprostować,zagiąć 'bloody L',rozfalować w sinusoidę...byle powtarzalne i celowo.
Mam klarowne linki pływające,tonące mogę zmienić ustawienie,nie potrzebuję wydłużać przyponu...na jeziorach też.
(...)


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 14 listopad 2017 - 17:19


#212 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 14 listopad 2017 - 17:22

Temat się chyba powoli kończy, bo widzę że coraz bardziej skaczecie sobie do gardeł... 

 

@darek1 - kolejna taka wycieczka osobista będzie stosowanie nagrodzona.

 

Chcecie dywagować to śmiało, ale na poziomie. 



#213 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 19:49

Kacper, 

Nie zamykaj wątku. Ja na razie pomilczę, celem uspokojenia atmosfery. Natomiast warto, aby temat został, dlatego, że jak ktoś kupi konkretną linkę to może opisać swoje wrażenia w kontekście właśnie jej masy i kształtu. Teraz jest sezon na szczupaki i głowacice. Jest wiele linek do tego celu. Może ktoś coś opowie na ten temat. Zostawmy ten wątek otwarty, ale nie atakujmy się już nawzajem.

 

Acha i uszanujmy to, że jeden lubi tak a drugi inaczej... wiele z tego co tutaj napisano, to też trochę kwestia preferencji. Niech każdy łowi jak chce aby tylko zgodnie z regulaminem.

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek 


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 14 listopad 2017 - 19:53


#214 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 listopad 2017 - 20:18

I dlatego rzucanie jest fajniejsze od łowienia...
Na speypages,salmonfishingforum,sexyloops podziękują,a tu he,he,he...
hejtom współczuję,tak jak i rybom.
Indianie północno-amerykańscy koili duchy upolowanych istot,by zmniejszyć ciężar karmiczny swego postępowania,wątpię by kto zagłębił się w te zjawiska.

Użytkownik darek1 edytował ten post 14 listopad 2017 - 20:23


#215 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 15 listopad 2017 - 10:52

A dla mnie łowienie ryb jest fajniejsze niż rzucanie. Łowienie nie zabijanie. Łowienie, włóczenie się samotnie po łowiskach. Próba złowienia okazu, a nie nałowienie się do bólu średniaków i drobnicy. To jest kwintesencja wędkarstwa muchowego dla mnie. Gadanie o sprzęcie, ciągłe kupowanie i wymiana sprzetu też mnie nie interesuje. Sprzęt kupuję jeśli planowana wyprawa tego wymaga. Flytying też nie jest moją bajką chociaż robię czasami muchy.
Na szczęście są różni muszkarze i nie należy za wszelką cenę przekonywać że Twoje jest to najlepsze.
  • mart123 lubi to

#216 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 11:21

A dla mnie łowienie ryb jest fajniejsze niż rzucanie. Próba złowienia okazu, a nie nałowienie się do bólu średniaków i drobnicy. To jest kwintesencja wędkarstwa muchowego dla mnie.

 I na tym polega główna różnica między poziomem zajadłości w dyskusjach o sprzęcie i technikach. Łowcy okazów nie bronią jak Westerplatte swoich jedynie słusznych wyborów sprzętowych podpierając się połową zasobów Internetu, nie toczą piany gdy ktoś próbuje im udowodnić, że mylą się o 20 grainów, czy jedną klasę AFTM, oni słuchają i ciągle uczą się a przede wszystkim wykazują skromność w ocenie własnych umiejętności i pokorę, bo wiedzą, że tej wielkiej rybie, której poświęcają czasem pół sezonu "dynda" co trzymasz w ręce i ile przeglądnąłeś amerykańskich filmów na YT. Dla niej ważne jest to co po wodą, to co i jak podtykasz jej pod pysk, próbując ją oszukać.

Ale oczywiście, niech frakcja sprzętowo-rzutowa też ma swój świat, tym bardziej w sytuacji gdy okazów wyraźnie z roku na rok coraz mniej. Ostatecznie to sprzęt i flycasting przetrwa dłużej. 


Użytkownik mart123 edytował ten post 15 listopad 2017 - 11:30

  • Guzu lubi to

#217 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 520 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 15 listopad 2017 - 11:22

 

 

A dla mnie łowienie ryb jest fajniejsze niż rzucanie. Łowienie nie zabijanie. Łowienie, włóczenie się samotnie po łowiskach. Próba złowienia okazu, a nie nałowienie się do bólu średniaków i drobnicy. To jest kwintesencja wędkarstwa muchowego dla mnie. Gadanie o sprzęcie, ciągłe kupowanie i wymiana sprzetu też mnie nie interesuje. Sprzęt kupuję jeśli planowana wyprawa tego wymaga. Flytying też nie jest moją bajką chociaż robię czasami muchy.
Na szczęście są różni muszkarze i nie należy za wszelką cenę przekonywać że Twoje jest to najlepsze.

 

Są różni ludzie każdy spełnia się inaczej są tacy którzy tylko kupują oglądała sprzedają i raz w roku łowią bo nie mają na to czasu i się spełniają w ten sposób, jeszcze inny kręci muszki a żadko kiedy lądują one w wodzie, ja staram się spełnić we wszystkim po trochę trochę łowię jak mam czas i mam gdzie, jak mam kase i fanaberie to coś kupuję handluję, lubie rzucać i przy tym złowić rybę wszystkiego po pare procent łącznie daje 100% hociaż 100% nigdy nie ma zawsze jest poszukiwanie czegoś :) Dlatego nie należy negować tych liczą atfme, tych którzy kupują wędki za 4000 zł kilka razy w roku, oraz tych którzy łowią jedną wędką od 10 lat i mają w tym przyjemność  :) szczególnie takich podziwiam. Pozdrawiam 


  • Grzegorz78 lubi to

#218 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 15 listopad 2017 - 13:38

Jeśli już wspominamy o zajadłości to w postach dabo albo dmycha jej nie zauważyłem, czego nie mogę powiedzieć o oponentach, sądzę jednak, że to raczej niechcący niż z premedytacją  ;)



#219 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 14:23

Jeśli już wspominamy o zajadłości to w postach dabo albo dmycha jej nie zauważyłem, czego nie mogę powiedzieć o oponentach, sądzę jednak, że to raczej niechcący niż z premedytacją  ;)

Ja nie piszę o zajadłości na tym forum, gdzie jest moderacja, ale jako takiej, w wykonaniu różnych sprzętowych guru i osób pretendujących do tego miana. Jest guru i jego dogmaty, nie ma dyskusji a teoretyczna piana.



#220 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 19:50

Darku (Mart123),

Czy koniecznie trzeba być łowcą okazów? Ja to sobie ryby łowię, a jak się okaz uwiesi, to fajnie. Ale ryby średniej wielkości też łowię, nie muszę złowić wielkiej ryby. Po szczupaku 110 cm, dwa tygodnie później złowiłem dwa bratanki po 60 cm. I powiem Ci szczerze, że ten pierwszy z nich cieszył mnie bardziej niż ta metrówka. Ona była zamuloną, głębinową, odrzańską samicą... hol to było murowanie i kołysanie przy dnie. A ten 60 cm... uderzył w 18 cm streamera na półmetrowej wodzie z 2 m, tak go zażarł, widziałem to przez polaroidy jak na filmie. To mój najlepszy połów szczupaka w życiu na muchę, choć ryba była niewielka.

 

A czasami to sobie ptaki oglądam, bardzo fajnym gatunkiem zamieszkującym wrocławską Widawę jest stalugwa, czyli brodziec samotny. Piękny ptak. Jest tyle pięknych rzeczy na świecie... są też wątki, które mają swoją tematykę. Nie trzeba w nich brać udziału, jak się lubi coś innego bardziej.

 

Mnie osobiście jara wszystko wokół wędkarstwa i przyrody, od krzyżaka na zroszonej poranną mgłą pajęczynie, poprzez oczko jelca, wylot chruścików, patyczek oblepiony klajdukami, rzut przeciążoną muchówką full flex, smak rozplaszczonej kanapki z plecaka, który przydusiłem przypadkiem opierając się o starą olchę, gdy obserwowałem leżącą w gęstwinie łanię. Lubię też kręcenie muszek na łonie natury, sprawdzanie jak pracują....

 

 Załączony plik  WP_20150623_001.jpg   58,54 KB   5 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20150623_006.jpg   21,5 KB   4 Ilość pobrań

 

...konsultowanie z rzeką ciężaru i objętości materiałowej streamerów, dopasowanie długości przyponu do w miarę poprawnie wychodzących rolek pod drzewa itp. itd.

 

Nie kłóćcie się już bez sensu. A jak ktoś chce pogadać o klimacie, to może załóżmy wątek "Nasze klimaty w wędkarstwie muchowym". Ja na przykład lubię sobie na ptaki popatrzeć... lornetkę mam tylko wtedy gdy idę z tatą, sam zaś używam nieuzbrojonego oka.

 

Załączony plik  Scinawa-wycieczka-na-ptaki.jpg   67,46 KB   4 Ilość pobrań

 

Sprzętomania? Bo myślę czasem o masie sznura, aby wędka jak najlepiej pracowała swoją sprężystością, czyniąc mnie wypoczywającym na luzie fanem mokrej muszki, który nie musi się pilnować?

 

Ja prawie nie mam sprzętu...

Załączony plik  WP_20160710_004-0.jpg   48,63 KB   4 Ilość pobrań

 

 

Dzwoniłem do Darka (Dabo, Darek1) po tym, jak niektórzy koledzy zaorali ten wątek. W głosie czułem zdrowie energetyczne. Nie hejtujcie ani mnie za Cantarę i leszczynę, ani Darka za to, że rzuca lepiej niż większość z Was i oblatał las wędek DH i SH z różnymi dozwolonymi i niedozwolonymi kombinacjami linek - bo to też jest cenna nauka i wiedza dla innych. Przestańmy się bez sensu atakować... każdy człowiek odpowiada za siebie, podejmuje jakieś wybory i już. Równowaga pomiędzy różnymi wątkami życia, wędkarstwa itd, jest subiektywnym i osobistym wyborem każdego z nas.

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 15 listopad 2017 - 19:51





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych