Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 11:31

O! fajnie...
Przypadkowo w temacie:
Polilidery zastosowanie względem sprawności zestawu,a klasyfikacja AFTM.
Wspomniałeś to opisz...

Użytkownik darek1 edytował ten post 11 listopad 2017 - 11:38


#162 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 11:53

Oczywiste jest ze polyleadery modyfikuja klasę aftm linki, co np. w warunkach silnego wiatru albo osiągnięcia dodatkowego dystansu lub gdy czujemy, że nasza wędka jest niedoładowana jest korzystne. Fakt, że mamy całą paletę stopni tonięcia w kilku dlugosciach powoduje, że jedną linką i zestawem polyleaderów mozemy obsłużyć większość sytuacji. Czesto zastosowanie polyleadera o właściwym stopniu tonięcia zmienia bezrybny dzień w najlepszy w sezonie. Dodam, że do zwykłych linek sh w klasach do 5 najlepiej nadaja się polyleadery trout. Cięższe i grubsze typu Salmon dopiero w klasach od 7 w górę nie powodują mocnych "kopnięć".

Użytkownik mart123 edytował ten post 11 listopad 2017 - 12:01


#163 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 12:36

Tak myślałem.
Turkot pętelek trzeba polubić lub ignorować.
1.Lepiej od razu kupić multitipa.
2.Modyfikuje się linkę odcinając front o dł . Tipa ...Int do s6 z nieistotną różnicą wagi w zasadzie klasy nie zmienia.
Tak samo w wędkach dwuręcznych.
Dopinanie do cienkich frontów generuje luz który trudno skompensować.
Tramwaje mają całkowicie inne własności,ale przy pewnym doświadczeniu ( t.zn.konstruując w zgodzie z zasadami fizyki )można prowadzić 3,4... Stopniowe.Naturalnie im dłuższy zespół tym cięższy w tej samej #AFTM.

Użytkownik darek1 edytował ten post 11 listopad 2017 - 12:39


#164 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 12:59

Turkot w zasadzie słyszymy jedynie w momentach gdy gmeramy przy muchach i podczas holu, gdy inne "problemy" są na pierwszym planie. Ja linek nie docinam do polyleadera z z wiadomych powodów, raz chlaśnięta do niczego innego się nie nadaje. Robię przeciwnie, jak poly jest za ciężki to jego chlastam od grubszej strony aż zacznie być grzeczny. Przeważnie 20-30cm w przypadku salmonów wystarczy.

#165 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 13:20

Słabe to.
Modyfikacje da się zrobić podobną do fabrycznej...
Nośności przedniego stożka nie zmienisz,a uzyskujesz mutację.
Przekaz pędu ma swojej prawa.
Multitip ma jeszcze jedną możliwość.
Dopinając dodatkową część środkową tworzymy doskonałą linkę do podań kotwiczonych.
'Kopnięcia' redukuje się siłą i rotacją podania.

Użytkownik darek1 edytował ten post 11 listopad 2017 - 13:24


#166 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 11 listopad 2017 - 16:21

Nie ma takiej wędki która nie przyjmie dowolnej linki...
bo jeszcze jest kompensacja w doświadczonym ręku.
Łatwiej jest dopasować rękę.
Nigdy nie zajmowałem się dopasowaniem linki,choć poznałem większość by wykorzystać zady i walety.
W potrzebie ( n.p. po lotniczym zatraceniu )zmajstruje skuteczny zestaw z materiałów dostępnych.
 

No to kwestię AFTMA mamy ogarniętą ;)

Potencjalni adepci najfajniejszej z metod ujrzeli  światełko w tunelu :D

A poważniej Krzysztofie i Darku uważam, że przekroczyliscie subtelną granicę pomiedzy samodzielnym flyfishingowym kombinowaniem (co cenne), a deprecjonowaniem wskazówek i standardow ułatwiających rozpoczęcie wędkarskiej przygody.

Propozycja zastosowania jednostek układu SI w odniesieniu do wszystkich omawianych parametrów ? Odstąpienie od uncji np?

Wyeliminowanie systemu AFTMA jako podstawy dobrania zestawu dla początkujących ?                     

Ważenie głowic kupowanych linek(rozumiem, że także tych które kupić dopiero chcemy) ?                   

Zniechęcanie do szkolenia i deprecjonowanie kompetencji instruktorów, którzy ponieważ pochodzą stąd czy stamtąd forsują zdradzieckie teorie typu "najczęściej piątka do piątki ".?

Dzielenie muszkarzy ze wzglęgu na miejsce zamieszkania ?(mój przyjaciel poznaniak łowi  w rzekach o charakterze Dunajca i Sanu, ale czasem i na północy. I cóż, wiele linek ?, mnożenie bytów? wydatki?, napychanie kabzy kłamliwych producentów?)  :D  I kto to mówi? :D

Piszesz Krzysiu o spolegliwych wędziskach, wolnych i dość długich do polowu na mokrą muszkę.Pełna zgoda, to ma swój urok.Zaraz potem jednak opisujesz użycie podbieraka i nabijasz się z rozstawionych szeroko rąk. Wybacz, ale wprowadzenie godnej ryby do podbieraka wymaga przy uzyciu takiego zestawu swoistej ekwilibrystyki w przeciwieństwie do kija szybkiego i krótkiego. Czyż nie?

To nie teoretyzowanie, łowię także trocie w morzu, choć uwaga dotyczy nie tylko fal i brodzenia.

Smużenie muszek? No wybacz...Sam coś tam na ten temat popełniłem, http://jerkbait.pl/b...nimfa-pod-prąd/ ,a inni jerkbaitowcy z pewnością więcej.

 

Z chęcią uczestniczę w dyskusjach, nadal się uczę, gdy ktoś pyta o opinię chętnie się nią dzielę wg. najlepszych przekonań i doświadczeń.

Z niepokojem  patrzę jednak na dekompozycję podstawowych pojęć, na kwestionowanie swoistego "kodu", który ułatwia nam porozumiewanie się i kreatywne się różnienie.

 

Sławek (SOB) zwrócił uwagę na kondycję forum ff, na jakość dyskusji , atrofię formy i treści. Tam proces trwał przez lata, kwestionowanie opinii innych, nabijanie się z wieloletnich "doradców", absurdalne wątki z maniakalnym wręcz promowaniem swoich preferencji, wędkarskich, personalnych....

 

A potem?   http://www.flyfishin...157218&offset=0 :wacko:

 

Dmuchajmy na zimne, pozdrawiam :)



#167 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 11 listopad 2017 - 18:46

Jak co roku o tej porze muszkarzy powoli zaczyna dopadac poznojesienna deprecha i na forum robi sie ruch w tematach, do ktorych normalnie pies z kulawa noga nie zaglada. Aby do wiosny.
  • marckus lubi to

#168 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 19:06

To proste odtwórca nie zrozumie zjawiska tworzenia.
AFTM to elementarz
-jeśli wolisz to pozostań na tym etapie.

Kiedyś orzeł wypadł z gniazda i przygarnęły go wróble...
Jak dorósł z podziwem obserwował wysoko szybujące orły co inne wróble skwitowały:
"Szkoda czasu Ty jesteś wróblem!"

Na Swój rachunek wpychaj linkę w przelotki,ale nie przeszkadzaj wysoko szybować Orłom.

#169 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 19:34

Paweł,

W tym artykule na Twoim blogu opisujesz łowienie na mokrą pod prąd. Mój rysunek dotyczył łowienia w dół po skosie. Tak swoją drogą ostatnio (dwa dni temu) zakończyłem sezon jelcowy z mokrą muchą. Porównywałem dla żartu ilość brań w obu metodach. Wyszło na to, że jelec lepiej z prądem, a kleń pod prąd - taki miały dzień. Innym razem może być odwrotnie.

 

Nie nabijam się rozpostartych ramion, tylko sam tak nie lubię robić. Ostatecznie gdy ryby zmuszą mnie do długiego przyponu (a zdarza się to bardzo rzadko), wolę już te nieszczęsne klikanie pętelki niż rozpostarte ręce... ale nie obrażaj się o to. Swoją drogą, nie mogliby robić tych pętelek mniejszych?

 

P.S. Rzeczą zdumiewającą jest fakt, jak bez echa przeszedł mój post zestawiający pokrótce włoską szkołę rzutów muchowych (szybko i często podklasowo) ze starodawnym łowieniem na mokrą (bardzo wolno i często nadklasowo)... być może atakujący mnie do tej pory ludzie, po prostu wstydziliby się zbezcześcić ikony wędkarstwa muchowego i siedzą cicho. Żeby było jeszcze weselej, na to wszystko wchodzi moderator, który twierdzi, że do takiego tematu normalnie pies z kulawą nogą nie zagląda... no tak, koneserzy łowienia na muchę... zapomniałem... :blink: 

Ja podobnie jak Darek (Dabo), to co wyczytałem w omawianych artykułach czułem w łapie. A to, że robili tak mistrzowie (czasami klasa linki w górę lub w dół) odszukałem sobie wtórnie, po fakcie praktycznego i samodzielnego dojścia do podobnych wniosków. Nie wyszedłem z książek nad rzekę i nie uczę się łowić. Ja łowię od bardzo dawna, wyszedłem z krzaków, odpaliłem komputer i moja praktyka 20+ lat łowienia na muchę ma pokrycie w spostrzeżeniach prawdziwych ikon wędkarstwa muchowego. Dlatego cieszę się tym mocniej, że the spirit of the old masters support me  ;)

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek



#170 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 11 listopad 2017 - 19:54

To proste odtwórca nie zrozumie zjawiska tworzenia.
AFTM to elementarz
-jeśli wolisz to pozostań na tym etapie.

Kiedyś orzeł wypadł z gniazda i przygarnęły go wróble...
Jak dorósł z podziwem obserwował wysoko szybujące orły co inne wróble skwitowały:
"Szkoda czasu Ty jesteś wróblem!"

Na Swój rachunek wpychaj linkę w przelotki,ale nie przeszkadzaj wysoko szybować Orłom.

 Nie sądzilem, że obawa o pojawienie się tu stylu znanego z ff forum ziści się tak szybko :wacko:

Orzeł, pan stworzenia się nam objawił. :D .

Nie pierwszy raz dodam, choć chyba w zmienionym nieco upierzeniu... ;)


  • sierżant, marckus i tzienkiewicz lubią to

#171 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 11 listopad 2017 - 20:03

Oto pierwszy skutek śledzenia tego wątku przez kilka dni: wylicytowana godzinę temu linka typu "prezentejszyn" :)

 

lee%20wulff.JPG?dl=0

 

...ze specjalnym przeznaczeniem do kijka w klasie 4,  na małą rzekę.

Co prawda z taką samą linką tylko w klasie wędki też lata wyśmienicie, czy to na piąty, czy piętnasty metr, ale...

jak się nie sprawdzi, to zaadoptuję ją do kija w klasie 6. Tylko że, cholera jasna, to sztywna pała : Boron II MX pewnie źle opisany, bo w rzeczywistości to 7, albo 8 i będzie znowu podklasowo :D ;)

Pozdrawiam

 

Zdj%C4%99cie%2028.09.2017%2C%2023%2037%2


  • Paweł Bugajski lubi to

#172 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 20:22

Stylowe Umizgi i komplementy to specjalność osób zniewieściałych.Facet nie potrzebuje manipulować.
Pustkę wypełniają słowa i obcojęzyczne wtręty stwarzające złudzenie fachowości...tak samo jak w zawodzie pseudospecjalistów.

Ciekawe kto więcej wniósł w temacie wątku?

Powtarzam klasy dla uczniów.Przerośnięty nie ma u mnie poważania...nie potrafi pomóc to niechprzynajmniej nie przeszkadza.

To nie pała.
Winston B II MX jest po prostu szybki,wymaga szybkiej obsługi jeśli lubisz pośpiech to w sam raz

Użytkownik darek1 edytował ten post 11 listopad 2017 - 20:29


#173 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 11 listopad 2017 - 20:46

 
Sławek (SOB) zwrócił uwagę na kondycję forum ff, na jakość dyskusji , atrofię formy i treści.


Tu się nie zgodzę, moim zdaniem w tym wątku to raczej hipertrofia, a może nawet eutrofia... ;)
  • Paweł Bugajski lubi to

#174 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 20:56

Przepraszam, czy ktokolwiek moderuje ten wątek??  :wacko:



#175 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1298 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 11 listopad 2017 - 21:00

Witam.

Krótko ... po co są fora intenetowe ... ?

Żeby wymieniać opinie i doświadczenia wsród zainteresowanych.

Słabe są zarówno wypowiedzi w stylu - po co o tym mówić skoro wszyscy to wiedzą, jak i porady niezrozumiałe nawet dla tych co wiedzą faktycznie ... o osobistych wycieczkach nie wspomnę ...

Pozdrawiam.


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#176 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 21:01

Tu się nie zgodzę, moim zdaniem w tym wątku to raczej hipertrofia, a może nawet eutrofia... ;)


Przed nami jeszcze muł, przyducha i zdechłe karasie.

Użytkownik mart123 edytował ten post 11 listopad 2017 - 21:04


#177 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 11 listopad 2017 - 21:13

To może jeszcze moje spostrzeżenie z niedawna.Z ryb.Łowiłem na małej(kilka metrów szerokości) rzeczce na daleką nimfe pod prąd.Rzuty od 3 do max10 metrów sznura na wodzie i przypon ok 9 stóp.Do kija 9' #5 używałem wspomnianego wcześniej mainstreama rio w klasie 6.Spostrzeżenia-łowić jak najbardziej się dało,ale przy tak małych odległościach linka #7 byłaby lepsza.Lepiej by ładowała kij na małych odległościach i lepiej pływała by pod ciężką nimfą(haki 8-12 i wolframy 3 do 4 mm).

Żeby było merytorycznie
  • Krzysiek Dmyszewicz, trout master, darek1 i 1 inna osoba lubią to

#178 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 11 listopad 2017 - 21:18

Kiedyś już o tym gdzieś pisałem...
na krótko nadklasowe,a z kotwicy + 2,3 #
  • Bułka i Forest-Natura lubią to

#179 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 11 listopad 2017 - 21:26

.....


 

 

Nie nabijam się rozpostartych ramion, tylko sam tak nie lubię robić. Ostatecznie gdy ryby zmuszą mnie do długiego przyponu (a zdarza się to bardzo rzadko), wolę już te nieszczęsne klikanie pętelki niż rozpostarte ręce... ale nie obrażaj się o to.....

 

.... Rzeczą zdumiewającą jest fakt, jak bez echa przeszedł mój post zestawiający pokrótce włoską szkołę rzutów muchowych (szybko i często podklasowo) ze starodawnym łowieniem na mokrą (bardzo wolno i często nadklasowo)... być może atakujący mnie do tej pory ludzie, po prostu wstydziliby się zbezcześcić ikony wędkarstwa muchowego i siedzą cicho. ...

 

... odszukałem sobie wtórnie, po fakcie praktycznego i samodzielnego dojścia do podobnych wniosków. Nie wyszedłem z książek nad rzekę i nie uczę się łowić. Ja łowię od bardzo dawna,

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek

 

 

  :) Drogi Krzysiu, mam doprawdy dla Ciebie wiele sympatii i podziwiam Twoje zaangażowanie.Piszesz poprawną potoczystą polszczyzną, Twoje poglądy są czytelne i mogą być inspiracją.

 

Jednak z wieloma z nich po prostu się nie zgadzam i  uważam, że wymagają komentarza.

Staram się wypowiedzieć raz, - UMIAR MIARĄ TALENTU...
ale jak widać nie zawsze jest to możliwe ;)

 

Otóż długie i podatne wędzisko wymaga przy podbieraniu ryby oddalenia od siebie wędziska i podbieraka, chyba, że ryba jest mała lub ledwie już żywa. Nie obrażam się o to, skąd ten pomysł, po prostu wielokrotnie miałem z tym problem i wiem.

 

Stosowanie wędzisk wolnych i szybkich, dobór linek i dodawanie lince plus 1 lub 2 w klasie AFTMA szczególnie w klasach wyższych,7,8,9 itd nie jest nowością, może to wymusić sytuacja i zna to większość z łowiących w różnych warunkach.

 

Tak więc zakładam czasem cięższą linkę do mojej 8-ki gdy np.strasznie wieje, Czy czynię to nagminnie? Oczywiście, że nie i zawsze staram się by linka była wyjściowo zgodna z oznaczeniem wędziska jeśli, podkreślam jeśli nie mogę wcześniej popróbować zestawu. Po latach w domu kazdego z nas pojawia się mnóstwo sprzętu, który uzupełnia ewentualne zakupy i mogę kilka z posiadanych linek w klasie 8 i 9 wsunąć w przelotki wspomnianej 8-ki. Podobnie z użyczeniem kołowrotka od kolegi, spróbowanie jego zestawu.Kolegów mam wielu, przyjaciół paru-jest w czym wybierać :)

Trochę inaczej rzecz się jednak ma przy lekkich zestawach, tu nie jestem już tak chętny do zakładania wyraźnie cięższych linek.Złamałem w życiu kilka muchowych wedzisk ( co ciekawe najbardziej urazowa jest łódka i odkładanie wędki) więc wiem jak cieniutkie są ścianki.

Pisząc na forum zachowuję ostrozność w poradach, wiem, że hasło-bierz do tej 4-ki linkę 6 -moze po prostu zaszkodzić, spowodować frustrację czytającego i słuszne rozżalenie gdy kij pęknie.

Czy sam próbuję? To inna sprawa, czynię to na własną odpowiedzialność i doprawdy wyjątkowo.

Tak więc milczenie w odpowiedzi na niektóre z Twych cytowań wynikają z faktu, że sprawa jest w miarę klarowna, opisana i jasna.

 

Piszesz, że łowisz od bardzo dawna, gratuluję, lecz myślę, ze na tym forum Twój staż nie robi specjalnego wrażenia.

Wybacz, tak po prostu jest i czytają nas wędkarze łowiący na muszkę dłużej niż moje blisko 45 lat.wędkowania.

Czy staż ma znaczenie? Także i tu możemy się zastanowić i nie chcę trącać martyrologicznych strun :rolleyes: , ale ilość czasu i różnorodność łowisk oraz ciekawe towarzystwo lepiej łowiących robią swoje.

Reasumując każdy z nas musi uporać się z faktem, że przekaz dla zaczynających musi być KLAROWNY, że mnogością sprzecznych teorii potrafimy zabić entuzjazm, że konkluzja, podsumowanie powinny być szczególnie staranne, a propozycje realizowalne.

Ponieważ dydaktyka to część mojej pracy pozwolilem sobie na końcowe, być może nużące Was (a, szczególnie moderatora ;) ) uwagi.

Pozdrawiam i obiecuję -AFTMA uważam z mojej strony za omówione :D

 

 

 

 

 



#180 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 listopad 2017 - 21:55

Forum ff ulegle klęknęło przed agresywnym lansem. Tu za to samo można w łeb oberwać..przy całym szacunku dla autentycznej wiedzy. Ale przecież wiedza się nie pcha na chama.. :)