Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 listopad 2017 - 20:56

Pierwszej części Twojej tezy nie można w żaden sposób udowodnić. Natomiast prawdziwość opisu wędek i linek muchowych można fizycznie sprawdzić.


Można, tylko po co?

#62 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 listopad 2017 - 21:19

Można, tylko po co?

 

Widzę, że nie masz ochoty się rozpisywać. To może ja Ci powiem, co myślę... myślę, że ta teza wywodzi się od instruktorów rzutów. Dla nauczyciela masz się po prostu nauczyć dobrze rzucać, a nie zasypywać swoich niedoborów rzutowych doskonałym doborem linki. I to jest właściwe podejście nauczyciela do ucznia. Wszystko jest fajnie jak ten dżin z butelki nie opuści szkolenia i prywatnych rozmów instruktora z uczniami...

 

Ale jak ten dżin dostanie się do sieci, to już jest masakra. Nie znający się prywatnie ludzie, którzy nie wiedzą nic o swoich umiejętnościach rzutowych, na pytanie o właściwą linkę do kija od czasu do czasu sugerują szlifowanie rzutów... to już jest gra w "pomidor". Na łączce instruktor Cię widzi, natomiast tutaj widzisz tylko ekran i literki.

 

Pewne tezy nie powinny opuszczać łączki, bo tylko robią niepotrzebny zamęt w środowisku.


  • darek1 lubi to

#63 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 06 listopad 2017 - 21:43

Tak czytam ten wątek i oczy mi się coraz bardziej okrągłe robią ... ile można dzielić ten włos na czworo?

Skoro klasa aftm jest podawana wedle masy standardowego odcinka linki, to nie ma innej opcji, każda wędka musi obsługiwać masy niższe i wyższe, przecież nie łowimy tylko na dystansie 10 yardów...
Co więcej klasyczna linka taka jak DT albo WF z długą głowicą pozwala na swobodny dobór masy ładującej blank poprzez wydłużenie lub skrócenie pętli, nie trzeba więc linki dobrać w punkt. Popularne przeciążanie kijów ma swój rodowód w braku umiejętności rozwinięcia i kontroli nad dużą pętlą lub wymuszona charakterem łowiska lub metodą połowu na krótkim dystansie.
Co innego głowice rzutowe, w tym bardzo popularne ostatnio (bo łatwe, pisał już o tym Pan Jerzy) linki o charakterze krótkiej głowicy zintegrowanej, np OBS. Tu prawie zawsze pętle formuje cala głowica, a dodawanie kolejnych metrów overhangu niewiele zmienia obciążenie blanku bo running jest cieniutki i niewiele waży. Warto więc dołożyć starań aby dobrze dobrać masę głowicy do posiadanego kija. Tu z pomocą przychodzi waga jubilerska za parę złotych i można ją dobrać bardzo precyzyjnie do preferencji i możliwości kija. Dobierając głowice (w tym zintegrowane) nigdy nie zwracam uwagi na klasę AFTMA, tylko szukam informacji o masie fizycznej całej głowicy.

Ot cała filozofia.

Dokładnie tak.

A ta dyskusja jest po to żeby nowicjusz wyciągnął wnioski i nie bał się do kija #5 na małej rzeczce gdzie będzie podawał muchę na max 8m założyć linki #6 czy nawet #7 i jednocześnie żeby miał świadomość że na sanowej płani, gdzie będzie w powietrzu utrzymywał 15m linki może spokojnie zejść do #4.

I nie ma się co dziwić że nie ma umiejętności. Każdy z nas swoje zdobywał przez ileś tam naście czy dzieścia lat doświadczeń. 

 

pzdr WoW



#64 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 listopad 2017 - 21:44

Dlatego piszę...
Mnie to wszystko lata!?

Z 2 wf12,
Z 12 wf2.

#65 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 06 listopad 2017 - 21:45

Proponuję w ramach postępu linki o długości max długości kija do którego bedą dedykowane, składajace się z samego przedniego tapera i krótkiego półmetrowego body o odpowiedniej wadze. Idealne na ciasne miejsca, a i na rozległej płani da się piznąć jak z procy z cienkim monolitycznym rozbiegiem...

 

Edit:

 

Sam Darek kiedyś powiedziałeś, że rzucić da się wszystkim, ale nie wszystkim warto.


Użytkownik venom_666 edytował ten post 06 listopad 2017 - 21:48


#66 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 listopad 2017 - 22:26

Proponuję w ramach postępu linki o długości max długości kija do którego bedą dedykowane, składajace się z samego przedniego tapera i krótkiego półmetrowego body o odpowiedniej wadze. Idealne na ciasne miejsca, a i na rozległej płani da się piznąć jak z procy z cienkim monolitycznym rozbiegiem...

 

Najlepiej wszystko sprowadzić do absurdu...  :lol:

 

Moją intencją było tylko to, żeby ludzie dobierali linkę do wędki na podstawie rzeczywistej :blink: klasy kija i linki. Realne przeciążenie blanku (wg Darka mit, wg mnie gaśnięcie kija), a przeciążenie mózgu fałszywymi napisami producentów :ph34r: - to dwie różne sprawy.

 

Kształt linki muchowej należy dobrać do swojego łowienia. W większości przypadków wędkarzy znacznie ważniejszym podziałem linek niż DT i WF, jest właśnie długość przedniego stożka - bo większość akcji z rybami w roli głównej rozgrywa się na długości zwykle niezbyt odległej od wędkarza. Długość tego stożka powinna zależeć od oporu materii (wiatru i muszek). Na to niech zwrócą uwagę początkujący wędkarze.

 

Skąd się wzięły liczne "suchomuchowe orgazmy" użytkowników Royal Wulffa, Vision Presentaion 2 czy Rio LT? Z długiego stożka!! I z niczego więcej. To takie same "orgazmy z doboru linki do Sage" nadklasowymi Rio Grand. I jak Jaxon ulepi taki stożek z chińskiego guano, to też to się pięknie połozy na wodzie...  :wacko: Nawet Marian (Venom) jak się dobrze rozpędzi to uplecie taki stożek z żyłki albo sznurka  :blink:

 

No i co? No i nic. Warto wiedzieć i tyle. Dobranoc wszystkim. Dziś nie byłem w pracy, jestem połamany po wczorajszej ekspedycji rowerowej na 5 stawów szczupakowych (prawie 80 km trasy)! Jeden śledzik na strima... a dziś takie zakwasy i stożki na forum  :lol:



#67 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 listopad 2017 - 06:25

Ooo.. Wytłumaczacz na falach własnych surfując.. kontestuje morze wiedzy i doświadczenia.. :)



#68 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 07 listopad 2017 - 06:33

Ryba,wabik,teren,wiatr,zasięg,głowica,rozbieg,kołowrotek,wędka...tak łatwiej.
Do nauki DT.Klasa AFTM zależnie od metody...z góry w klasie kija,kotwiczone plus 1/2/3
  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#69 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 07:36

Ooo.. Wytłumaczacz na falach własnych surfując.. kontestuje morze wiedzy i doświadczenia.. :)

 

Sławku,

Nie musisz czytać moich postów. Ale możesz odnieść się do tego artykułu.

 

Darku,

Poza tym co piszesz, wędkarz powinien znać realne parametry sprzętu na który łowi, tak jak realny rozmiar buta w którym chodzi. Producent może Cię okłamać, a fizyka nie.

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek



#70 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 08:37

Krzysiek, jeśli w opisie linki nie ma niczego zatajonego, to trudno mówić, że oszukuje cię w jakikolwiek sposób. Masz podaną klasę i ciężar całej głowicy. Czego jeszcze potrzebujesz?

Jedyna niedogodność jest taka, ze trzeba sobie zadać trud i dowiedzieć się o co tak naprawdę producentowi chodziło serwując nam taką linkę.

Wszelkie problemy z doborem linki pojawiają się kiedy próbujesz kupić jakiegoś "dziwoląga", bo w przypadku linek DT albo klasycznych WF sprawa jest dosyć prosta.

Cała dyskusja nie powinna dotyczyć klasyfikacji AFTMA. Tutaj rzecz jest jasna i nie ma co szukać dziury w całym.


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 07 listopad 2017 - 08:38


#71 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 09:01

Drogi Irku,

Kupuje taki młody za przeproszeniem jeleń, źle opisaną wędkę muchową i dobrze opisaną linkę (np. Cortland), nauczył się dobrze rzucać na szkółce i coś mu nie pasuje. Wchodzi na forum, a tam muszkarze z 30 - 40 letnim stażem półgębkiem i między wierszami młodemu jeleniowi radzą, że jeśli kupi topowy sprzęt, to już naprawdę żadnych ale to żadnych kłopotów z właściwie opisaną klasą AFTMA nie będzie... no i młody za przeproszeniem jeleń kupuje topową, źle opisaną wędkę za trzy koła. Dalej mu coś nie trybi... kupuje trzy linki, wydał już na linki tysiaka, z pewną stratą opyla to w komisie i w końcu ktoś poleca mu do tej konkretnej wędki nadklasową linkę (o czym oczywiście nie raczy wspomnieć, że jest cięższa od normy). To nic, że owy za przeproszeniem jeleń skakał po linkach od stożków przednich o długości 5 m do 1,5 m - przez wszystkie stany przejściowe - stara gwardia jelenia zrobiła w bambuko, a jeleń za to zapłacił. To jest chore i tyle.

 

Na każdą moją radę, żeby w ramach tej samej linki (firma i model, a więc kształt) dokonać korekty +-AFTMA i mieć problem doboru linki do kija z głowy, pojawiają się zawsze i od lat ławica Tomków Hi-Towerów, Marianów Venomów, instruktorów rzutów (Kol. Michał) no i jest jazda... naucz się rzucać, "pomidor", "pomidor" i "pomidor". Na to wejdzie Sławek i powie coś poezją, a na flyfihing.pl Mariusz powie o braku zielonego pojęcia i koniec tematu! Niech jeleń szuka zgodności napisanych cyferek AFTMA, płacąc za to grube tysiące złotych. Przecież starej gwardii to nic nie kosztuje, jak ktoś płaci, prawda?

 

Chodzi o to, żeby ludziom wszystko rozjaśnić, a nie zaciemniać obraz. Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś napisał: "użyj do kija X linkę Y, ponieważ ten kij nie trzyma klasy i musisz kupić linkę cięższą". Bardzo mało ludzi używa argumentacji, słów "ponieważ", "bo" czy "dlatego, że". Ja łowię 21 lat na muchę, ale jakbym zaczynał teraz, to takie "rady" nie dałyby mi niczego.

 

Wczorajsza teza Mirka, że linki WF szybciej ładują na mniejszych odległościach... a drugi na to, że DT. Co ma niedoświadczony z tego zrozumieć? Ja na miejscu nowicjusza uwierzyłbym tylko Dmychowi, który narysował logiczny rysunek ze stożkami i wyjaśnił dlaczego krótsze stożki (wszystko jedno czy w linkach DT czy WF) odpowiadają za kumulantę masy po długości i to decyduje o tym lepszym ładowaniu na krótszych odległościach, a nie jakieś DT czy WF.

 

Mi się już nie chce, bo i tak to zostanie wykpione...

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 listopad 2017 - 09:07

  • Bułka lubi to

#72 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 listopad 2017 - 09:05

A ja do wędki opisanej jako #4/5 bez strachu założyłem linkie #8 i jeszcze 2m ołowianej linki od Cortlanda na koniec, haha :) Cel: łowienie strimerem na wyższej wodzie zimą na rzece, co do drugiego brzegu było 5 - 6 m. I się nie bałem, że kija złożę bo aż 4 klasy za ciężko, bom wiedział, że kotwiczyć będę. I latało jak talala. A i znad łba jak próbowałem to leciało - tylko wtedy trochę zwolnic ruchy trza, bo z głowicy i ołowiu się pewnie zrobiło jakieś #9/10 czy coś kole tego :)

 

Całe łowienie na muchę jest łatwe, a do doboru linki do kija mnie wystarczy dzisiaj już jedynie: profil głowicy i jej długość (którą sobie dobieram do tego, co potrzebuję), waga głowicy i realna klasa kija, którą sobie zmierzę w 5 minut workiem z cukrem przy użyciu metody C-C.

 

I WTEDY ZAWSZE MUSI LATAĆ! :)


  • Krzysiek Dmyszewicz, Zack, Pluszszcz i 1 inna osoba lubią to

#73 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 09:46

 

Mi się już nie chce, bo i tak to zostanie wykpione...

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek

 

Krzysiek,

Szukasz, drążysz, pragniesz zrozumieć niełatwy układ dynamiczny wędkarz-wędka-linka i to jest dobre.

Twój problem polega na tym, że czegoś oczekujesz od producentów wędek, tylko do końca nie wiesz chyba czego. Jeżeli chodzi o info podawane przez producentów linek/głowic to w pełni się zgadzam, że linka/głowica powinna mieć albo zgodnie z tabelą AFTM podaną klasę albo masę i określenie czego ta masa dotyczy, pierwszych 9 metrów, czy całej głowicy. Pytanie: jakiej informacji płynącej z liczby #wt opisanej na blanku oczekujesz od takiego np. Sage'a czy Jaxona? Jak rozumiesz pojęcie klasy wędki?



#74 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 10:07

Mart,

Byłoby bardzo miło jakbym po tylu latach rozmawiania z Tobą, dowiedział się w końcu jak masz na imię...  :unsure:

 

Niczego nie oczekuję od Sage, Rio czy Jaxona. Oczekiwałbym tylko, że pewne zagadnienia będą omówione rzeczowo przez środowisko muchowe. Nic więcej. Jak rozumiem pojęcie klasy wędki? Jestem szczery i wylewny, więc powiem Tobie dokładnie, jak to rozumiem dziś, a jak rozumiałem kiedyś:

  • dziś klasę wędki opisuje dla mnie w magiczny sposób metoda common-cents, nie wiem dlaczego tak jest, ale ta metoda jeszcze mnie nie zawiodła (i wielu innych wędkarzy na świecie)  B)
  • przed poznaniem metody c-c, stosowałem metodę "na czuja"... brałem linkę i starałem się rzucić jak największym odcinkiem sznura. Jeśli kij gasł dopiero przy maksymalnym dystansie danej linki, to klasę wędki określałem jako AFTMA - 1  :rolleyes:

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek



#75 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 07 listopad 2017 - 10:11

Mierzyć,ważyć,oceniać profil i miękkość zawsze warto,CCM też ułatwia.

#76 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 listopad 2017 - 18:49

Cały ten uroczy fly fishingowy know how jest arcyprosty, by nie rzec - intuicyjny. Pojawiające się cyklicznie deliberacje z  rzeczy tak jednoznacznie prostej czynią prawdziwe magisterium, a wiecznie olśnionego własnym natchnieniem wytłumaczacza prawdziwym magiem wiedzy ezoterycznej..

Prosta, powszechnie zrozumiała systematyka AFTMA jest mniej więcej tym samym co standardowa rozmiarówka butów.

W niej też można by się  doktoryzować :)

A sensacyjne studium nt relacji pomiędzy obwodem szyi i szerokością mankietów koszuli męskiej.. :)       



#77 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 19:10

Sławku,

Masz rację. To jest arcyproste i warto tą prostotę ludziom pokazywać, najlepiej na jakiejś rycinie, wykresie lub zdjęciu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek



#78 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2017 - 20:33

Witam.

Daiwa Whisker #5-8

Leeda Dragonfly #5-7

Do niedawna oznaczano kijki w ten sposób.

Jest ktoś chętny do szczegółowych wyjaśnień dlaczego teraz kije produkuje się i sprzedaje w pojedynczych i poszczególnych klasach, czy wszyscy czytający ten wątek to wiedzą ... ?

:P

Pozdrawiam.

PS. Bynajmniej samemu ulegam ...


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#79 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 20:49

Ziemowit,

No wiadomo dlaczego $$$$... ale myślę, że dziś każdy początkujący muszkarz powinien "rozkminić" dla własnego dobra stożki przednie i tylne oraz optymalne masy linek do swojego kija (którego klasę każdy szanujący się muszkarz powinien zbadać samemu). Lepsze to, niż "achy" i "ochy" po zakupie jakiegoś przypadkowego profilu linki (WTF :blink: ), że niby jakieś fałszywe, oszukańcze i nadklasowe Rio w kształcie rakiety to "najlepsza" linka na San do sieczki...

 

Kształt profilu linki to klucz do właściwego doboru zestawu. Jak ktoś szuka właściwego "ładowania" blanku skacząc po różnych profilach w "tej samej" niby klasie, to przypomina łowcę brzan łowiącego na wagglera na bystrzu... bo tak wyszło. Profil ma się zgadzać z teoretycznymi założeniami, a jeśli przypadkiem wyjdzie, że ktoś do kija "piątki" używa "siódemki presentation" - to kurna trudno. Wbijta to sobie wszyscy do głowy!  B)

 

Pozdrowionka

Krzysiek



#80 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 listopad 2017 - 20:52

Dlatego że kiedyś uzywano linek DT i WF, a teraz głównie WF ??

Dlatego ze ludzie łowili na duzym dystansie linkami DT własnie i głowica linki WF 8 wazy mniej wiecej tyle co prawie cała linka DT5??

Dzisiaj z racji linek WF kije te oznaczone byłyby jedynie górnym "numerkiem" ??

Ja naprawdę nie rozumiem twierdzeń, że kij #5 nie działa z linką #5 i trzeba zakładać #6, jesli na tych normatywnych 9m to róznica nawet nie półtora grama.

Wystarczy dopasować timing i dynamikę prowadzenia sznura, bo wieksz róznica w wadze wystepuje przy krótszym i dłuższym o dwa metry sznurze poza przelotkami, niż w wadze analogicznych odcinków tych dwu linek.


  • Guzu, Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i 2 innych osób lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych