Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - pomoc, informacje itp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 12 grudzień 2017 - 14:30

Na etapie inwestora też sobie nie wyobrażałem domu bez wanny (nie małej) w łazience i kominka w salonie, dzisiaj nie wydał bym na te sprzęty ani złotówki.

 

A możesz napisać dlaczego kominek na nie ?



#62 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 12 grudzień 2017 - 14:37

A ja mam na górze wannę a na dole prysznic i temat rozwiązany  :P

 

Z kominkiem to faktycznie - na początku latałem  i paliłem prawie codziennie. Z czasem zaczęło mi już jednak przechodzić do tego stopnia, że w tym roku wszystko podszykowane, zapałkę tylko podłożyć ale jakoś jeszcze mi nie po drodze do tego kominka z tą zapałką  :) trzeba przyznać jednak, że jak jest duży mróz, mam czas na weekendzie przy tym chodzić to kominek dodaje fajnego klimatu w domu. Drugi aspekt jest taki, że faktycznie jak coś wysiądzie z piecem gazowym to masz jakieś alternatywne źródło ogrzewania. 



#63 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 grudzień 2017 - 15:18

A możesz napisać dlaczego kominek na nie ?

Bo jak jest ciepło w domu, a ciepło jest zawsze bo podłogówka to nie grzejnik nie nagrzeje się w pięć minut to palenie w kominku powoduje dyskomfort, za wysokiej temperatury. Wkład mam Dovre który ma bardzo dużą efektywność, palę w nim trzy razy w roku zanim rozpocznę sezon grzewczy. Zazwyczaj jest tak że na dole gdzie przebywa się większość czasu jest salon z aneksem kuchennym, (też porażka) jest ciepło, zaś główna łazienka gdzie 70 %powierzchni to kafle jest na piętrze gdzie jest chłodniej. Kiedy zaczyna wiać  jesienią robi się w niej zimno jak w prosektorium, a w prosektorium to ja jeszcze zdążę się należeć. Grzeję po to by ogrzać łazienkę, jak grzeje łazienkę to grzeję już cały dom jak ogrzewam cały dom to bez sensu palenie w kominku. 

A zapomniałem :doh:  o najważniejszym, żona krzyczy na mnie że psu jest gorąco.



#64 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 12 grudzień 2017 - 15:30

Hmmm...

dziękuję za info. Przemyślę po swojemu :)

Psa nie mam ;)



#65 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 12 grudzień 2017 - 15:31

Bo jak jest ciepło w domu, a ciepło jest zawsze bo podłogówka to nie grzejnik nie nagrzeje się w pięć minut to palenie w kominku powoduje dyskomfort, za wysokiej temperatury. Wkład mam Dovre który ma bardzo dużą efektywność, palę w nim trzy razy w roku zanim rozpocznę sezon grzewczy. Zazwyczaj jest tak że na dole gdzie przebywa się większość czasu jest salon z aneksem kuchennym, (też porażka) jest ciepło, zaś główna łazienka gdzie 70 %powierzchni to kafle jest na piętrze gdzie jest chłodniej. Kiedy zaczyna wiać  jesienią robi się w niej zimno jak w prosektorium, a w prosektorium to ja jeszcze zdążę się należeć. Grzeję po to by ogrzać łazienkę, jak grzeje łazienkę to grzeję już cały dom jak ogrzewam cały dom to bez sensu palenie w kominku. 

A zapomniałem :doh:  o najważniejszym, żona krzyczy na mnie że psu jest gorąco.

To wyłącz wcześniej kocił żeby Ci nie grzał i dopiero wtedy jest sens palenia w kominku, Jak masz normalnie w domu temperaturę 21-22 stopnie czy więcej to bez sensu jest rozpalanie wtedy kominka bo się można ugotować.

 

Ja na przykład często paliłem w kominku po dłuższym wyjeździe. Wtedy rozpalałem w kominku bo mi się szybciej dom nagrzał na dole niż zrobiła by to podłogówka, która długo się grzeje.



#66 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 16:09

Moja żona też tak mówiła, wanna musi być. Osiem lat minęło, zona kąpała się w wanie................ trzy razy.

W razie braku prądu mam agregat, wydzielony obwód awaryjny (oświetlenie, tu i tam, lodówka i piec) brak prądu mi nie straszny.

Wanna akryl narożna, stelaż obudowanie, kafle, bateria = 5000 pln-ó

Kominek Dovre,panorama, obudowa beżowy marmur    = 8000 pln-ów

A zapomniałem o zbędnym balkonie, robocizna, stal, beton, kafle, balustrada = 10.000 pln-ów

Pamiętaj nie projektuj nic owalnego, schodów tarasów itp. cięcie kafli w trapez, jeżeli sam tego nie robisz to kafelkarz Cię zrujnuje.

Wanna z dodatkami-5000zł : 3 kąpiele = prawie 1700zł/kąpiel. Jacuzzi w luksusowym hotelu taniej wychodzi, nawet z markowym szampanem + truskawki z Australii.

Kominek 8000zł. Ogrzewasz gazem. Kiedy kominek się zamortyzuje, przy codziennym paleniu? Może 30, może 40 lat? Da się to policzyć, ale po fakcie to już nie warto. Choć kominek trzeba oceniać nieco inaczej, jeśli ktoś traktuje to, jako rezerwowe źródło ogrzewania. W razie "W".

A na balkonie ile razy bywałeś?

Dowód na to, jak trzeba przemyśleć swoje potrzeby, by nie wyrzucać w błoto gotówki. Znaczącej gotówki.

Żeby nie było, także mam w domu parę "niezbędnych" inaczej urządzeń.

Jeden z forumowiczów zbudował sobie całkiem okrągły dom (kopuła Autorusa), wygląda sympatycznie, ale koszty i problemy to... temat rzeka.

@lukastrance, nie musisz posiadać w domu alternatywnego źródła ciepła, tylko MOŻESZ. Kominek nie może być uznany jako system grzewczy wg. przepisów, potrzebujesz coś innego. Pompa ciepła P-W, pompa ciepła gruntowa, kocioł gazowy lub prąd (kable lub kocioł elektryczny). Obecnie najczęściej kalkuluje się pompa ciepła powietrze-woda, choć wszystko zależy od domu i warunków. Kotła na "ekogroszek :( nie wliczam.

Jaki dom urząd pozwolił Ci zbudować? Parterowy, piętrowy, z płaskim dachem, ze skośnym, czy z poddaszem użytkowym?



#67 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 grudzień 2017 - 16:24

@Z.Milewski

 

Wiesz, gdybym ta myślał jak Ty i tak kalkulował przed podjęciem decyzji o budowie to wybudował bym ....................... szałas.

Znasz zasadę pierwszy dom dla wroga?

 

Pokaż mi podstawę prawną która mówi ze kominek nie może być podstawowym i jedynym źródłem ciepła.

 

Urząd wydający decyzję warunków zabudowy wyda każdą decyzję jaką chcesz, do wydania warunków zabudowy załączasz ksero projektu i masz, byle nie były to archaizmy. 



#68 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2017 - 16:58

Domek ma być prosty w budowie, bez żadnych fajerwerków czy złotych klamek, dwuspadowy dach, parterowy a na poddaszu chce zrobić strych na jakieś graty. Dodatkowo garaż w bryle budynku. Około 100m² nie licząc garażu. Ogólnie chce żeby był jak najbardziej energooszczędny.

#69 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:04

@Z.Milewski

 

Wiesz, gdybym ta myślał jak Ty i tak kalkulował przed podjęciem decyzji o budowie to wybudował bym ....................... szałas.

Znasz zasadę pierwszy dom dla wroga?

 

Pokaż mi podstawę prawną która mówi ze kominek nie może być podstawowym i jedynym źródłem ciepła.

 

Urząd wydający decyzję warunków zabudowy wyda każdą decyzję jaką chcesz, do wydania warunków zabudowy załączasz ksero projektu i masz, byle nie były to archaizmy. 

Dlaczego szałas? Kwestia potrzeb i możliwości. Wybudowałeś dom dla SIEBIE, nie dla mnie ani sąsiada. Ma spełniać Twoje oczekiwania.

Co do kominka;

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie
wymaga ogrzewania, powinien być wyposa-
żony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia
ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi
lub kominkami.


2. Dopuszcza si´ stosowanie pieców i trzonów kuchennych
na paliwo staΠe w budynkach o wysokoÊci do
3 kondygnacji nadziemnych wΠàcznie, je˝eli nie jest to
sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego, przy czym w budynkach zakΠadów
opieki zdrowotnej, opieki spoΠecznej, przeznaczonych
dla dzieci i mΠodzie˝y, lokalach gastronomicznych
oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji
˝ywnoÊci i Êrodków farmaceutycznych — pod
warunkiem uzyskania zgody wΠaÊciwego paƒstwowego
inspektora sanitarnego.
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem
lub zamkni´tym wkΠadem kominkowym mogà
byç instalowane wyΠàcznie w budynkach jednorodzinnych,
mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji
indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych,
w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikajàcej ze wskaênika 4 m3/kW nominalnej
mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej
ni˝ 30 m3,
2) speΠniajàcych wymagania dotyczàce wentylacji,
o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadajàcych przewody kominowe okreÊlone
w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których mo˝liwy jest dopΠyw powietrza do paleniska
kominka w iloÊci:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy
cieplnej kominka — dla kominków o obudowie
zamkni´tej,
B) zapewniajàcej nie mniejszà pr´dkoÊç przepΠywu
powietrza w otworze komory spalania ni˝
0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.
Jeśli to za mało to sobie wygoogluj lub udaj się do właściwego (UM, UG) urzędu po wykładnię.
Dom możesz wybudować taki, na jaki pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Może być w przepisach narzucony kąt (zakres spadku) dachu, a nawet jego kolor :angry:. Musisz się dostosować!
Także u mnie stoi mebel zwany kominkiem, nie używany w tym roku. Choć to rezerwa w razie "W".
Wanna także używana 2x, choć akurat tani model. Balkon odwiedzony1x, gdy skończyłem pracę na nim. Ale skoro kobieta chce... .
Wyświechtany slogan o trzecim domu dla siebie. Znany wszystkim inwestorom. Nieprawdziwy. Wystarczy, że w tym trzecim, "dla siebie" zbudowanym domu dzieci dorosną i już nie będzie dla "siebie". Albo z dobrze płatnej pracy, przejdzie na minimalną emeryturę i już... będzie zły. Albo maleńki domek dobry dla samotnego małżeństwa, będzie zły dla małżeństwa+trójka dzieci. Lub dom z przestrzenią na działalność na parterze, będzie nie "dla siebie" po zlikwidowaniu działalności. Życie pisze różne scenariusze.


#70 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:14

Ja dałem kominek małej mocy-chyba najmniejszy jakie były na rynku. Jak zechce posiedzieć przy ogniu to rozpalam i mam. Dzieciom się podoba to czemu nie. Jak zrobi się cieplej to na piecu sama podlogowka hula. 5 sec i zrobione. Rzadko kiedy odcinam ale nie ma problemu. W wannie ani razu się nie kąpalem ale żona i starszy syn tylko wanna. Młodszy i ja tylko prysznic. Mamy 2 łazienki. Rano łatwiej się zebrać(wychodzimy wszyscy razem) ciężko by było zrobic to majac jedną. Fajna sprawa mieć spizarke przy kuchni. Żałuję że nie zrobiłem pomieszczenia-pralni. Przy 2 a zaraz 3 dzieci bezcenne.
Coś czuję że będzie to temat nr 1 nadchodzącej zimy.

#71 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:18

Szczerze to nie spodziewałem się aż takiego odzewu ale fajnie się to czyta. Spiżarka to fajny pomysł. Nawet niewielka.

#72 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:18

Domek ma być prosty w budowie, bez żadnych fajerwerków czy złotych klamek, dwuspadowy dach, parterowy a na poddaszu chce zrobić strych na jakieś graty. Dodatkowo garaż w bryle budynku. Około 100m² nie licząc garażu. Ogólnie chce żeby był jak najbardziej energooszczędny.

Klasyczny dom budowany obecnie, często optymalny.

Jeśli energooszczędny to pewnie z OP, WM z reku i grubą, ciągłą izolacją. Do takiego najczęściej wystarcza niewielka pompa ciepła powietrze woda  o mocy max 7KW. O węglu zwanym "ekogroszkiem" nawet nie myśl. Węgiel potrzebuje pokoju na kocioł, magazynu na opał, komina, obróbek dachowych i samozatrudnienia jako palacza na pół etatu. Zrób OZC jeśli już masz projekt, będziesz wiedział co i jak. Orientacyjnie w wolnej chwili sam policz http://cieplowlasciwie.pl/ .

Klasyczny garaż często warto poszerzyć o te 30-50 cm, projektowane są zbyt wąskie do wsiadania. Do tego szczelne drzwi z garażu do domu, by zapach benzyny itp nie przedostawał się do domu.



#73 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:30



Klasyczny dom budowany obecnie, często optymalny.
Jeśli energooszczędny to pewnie z OP, WM z reku i grubą, ciągłą izolacją. Do takiego najczęściej wystarcza niewielka pompa ciepła powietrze woda o mocy max 7KW. O węglu zwanym "ekogroszkiem" nawet nie myśl. Węgiel potrzebuje pokoju na kocioł, magazynu na opał, komina, obróbek dachowych i samozatrudnienia jako palacza na pół etatu. Zrób OZC jeśli już masz projekt, będziesz wiedział co i jak. Orientacyjnie w wolnej chwili sam policz http://cieplowlasciwie.pl/ .
Klasyczny garaż często warto poszerzyć o te 30-50 cm, projektowane są zbyt wąskie do wsiadania. Do tego szczelne drzwi z garażu do domu, by zapach benzyny itp nie przedostawał się do domu.


Ekogroszku właśnie chce uniknąć. Nastawiam się na pellet bo jednak pompy ciepła to spory wydatek. Dosypanie do podajnika raz na jakiś czas to zniosę a i żona sobie z tym poradzi. Rekuperacja z wymiennikiem ciepła będzie na 100%. Dzięki za stronkę, napewno skorzystam

#74 OFFLINE   Byniek

Byniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Zbigniew
  • Nazwisko:Kołczyk

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:36

Wybuduj se kominek. Cieciem już jesteś, odśnieżanie sprzątanie ulicy, to będziesz jeszcze se palaczem.

Za własne pieniążki. Zgadzam się ze Zbyszkiem że to musi być przemyślane żeby nie utopić forsy na darmo.

pozdrawiam byniek



#75 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:38

.......

Klasyczny garaż często warto poszerzyć o te 30-50 cm,...

Zgadza się, o tym też nie pomyślałem i żałuję, choć z drugiej strony skróciłem garaż o 2,5m i zrobiłem dodatkowy magazynek przykuchenny.
Ale pięciometrowe auto wchodzi :)



#76 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:51

Zgadza się, o tym też nie pomyślałem i żałuję, choć z drugiej strony skróciłem garaż o 2,5m i zrobiłem dodatkowy magazynek przykuchenny.
Ale pięciometrowe auto wchodzi :)

Nie chodzi o długość, a o szerokość garażu, długość prawie zawsze jest wystarczająca. Spiżarnia przy kuchni :) .

Zapomnij o pellecie. Nie ominiesz zapotrzebowania na pokój dla kotła, magazynu na opał, każdy metr2 kosztuje. Do tego komin, obróbki i droższa instalacja wysokotemperaturowa. Jako opał, nawet gaz lepiej wychodzi, nie mówiąc o tym, że kocioł nawet w drugiej łazience możesz powiesić. Kocioł na pellet jest najczęściej pomyłką. Zrób OZC koniecznie. Ale raczej optymalna będzie pompa ciepła powietrze-woda, już nie kosztują dużo.



#77 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:06

A spytał tylko, płyta vs ławy fundamentowe. A tu ma juz projektantów, kierowników, geodetów, ekspertów-muroatoro-teoretyków, etc.  :blink:

 

Tu już każą Ci garaż poszerzać, choć nie masz go w projekcie, zwężać żeby zrobić spiżarkę.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupić gotowy projekt z uznanego biura architektonicznego, znaleźć już gotowy taki wybudowany dom, wprosić się na rekonesans, nanieść swoje poprawki, podsunąć kierownikowi budowy. 

Ja tak zrobiłem i z samej konstrukcji i rozwiązań architektonicznych jestem zadowolony, choć zawsze będę powtarzał, pierwszy dom dla wroga.


Użytkownik Małkociniak edytował ten post 12 grudzień 2017 - 18:16

  • strary lubi to

#78 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:24

....nanieść swoje poprawki, podsunąć kierownikowi budowy. 
..... pierwszy dom dla wroga.

Sam sobie zaprzeczasz, babole widzi się jak się pomieszka choć trochę.
Ale wówczas jest trochę późnawo.

A co do porad poza tematem: jestem pewien że autorowi się przydadzą, bo jeśli się wcześniej nie budowało to ...

#79 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:29

Każda rada jest cenna, spiżarka jest fajnym pomysłem, żonie pewnie się spodoba. Projekt będę miał robiony "pod siebie" więc co nieco muszę być przygotowany na wizytę u architekta.

#80 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:53

A spytał tylko, płyta vs ławy fundamentowe. A tu ma juz projektantów, kierowników, geodetów, ekspertów-muroatoro-teoretyków, etc.  :blink:

 

Tu już każą Ci garaż poszerzać, choć nie masz go w projekcie, zwężać żeby zrobić spiżarkę.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupić gotowy projekt z uznanego biura architektonicznego, znaleźć już gotowy taki wybudowany dom, wprosić się na rekonesans, nanieść swoje poprawki, podsunąć kierownikowi budowy. 

Ja tak zrobiłem i z samej konstrukcji i rozwiązań architektonicznych jestem zadowolony, choć zawsze będę powtarzał, pierwszy dom dla wroga.

A mówią "Ludzie to wilcy są"!

A tu dostał więcej niż oczekiwał.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych