Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2303 odpowiedzi w tym temacie

#2281 OFFLINE   marcin1121

marcin1121

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 05 maj 2024 - 19:03

Ten akumulator mam stale podłączony do dziobowka i sondy i cały dzień pływania i wszystko hula natomiast jak spadnie do tych Ok 86 wyłącza się i już nie można go wlaczyc

#2282 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 maj 2024 - 20:08

1. Masz go na gwarancji ?? Jeśli tak , to odeślij i niech sprawę rozwikłają 

2. te procenty to widzisz gdzie ? Na apk czy wyświetlaczu ?



#2283 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 maj 2024 - 20:13

Przyczyn  moze byc wiele , jedna z nich jest zadzialanie jakiegos zabezpiecznia BMS np za duzy prąd. Podlacz sobie żarówke i zobacz czy bedzie sie rozladowywal ponizej tych 80%. Kolejna mniej przyjemna przyczyna to mozliwe uszkodzenie jednego z ogniw , i dziala zabezpiecznie roznicowe miedzy ogniwami. 

Zabezpieczenie różnicowe miedzy ogniwami ? Z czymś takim

sie jeszcze nie spotkałem , owszem delta V jest podawana , uvp uvpr ovp ,ocp czasy , temp , ale zabezpieczenia różnicy ? 



#2284 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 05 maj 2024 - 23:33

Unit differential voltage protect.
Differential - różnicowy
Tj. jedno ma 2.5V a pozostałe 3V

Użytkownik highvoltage edytował ten post 05 maj 2024 - 23:37


#2285 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 05 maj 2024 - 23:38

Ten akumulator mam stale podłączony do dziobowka i sondy i cały dzień pływania i wszystko hula natomiast jak spadnie do tych Ok 86 wyłącza się i już nie można go wlaczyc

To tak jak mówię działa jakieś zabezpieczenie. Jaka masz aplikacje do tego akumulatora ? Można tam edytować parametry czy jest to tylko podgląd bez widoku na każde ogniwo ?

Jeżeli masz taką aplikacje jak na zdjęciach to zerknij na napięcia poszczególnych ogniw
Załączony plik  Enerblock-JLFP-Lithium-Extreme-12V-100Ah-LiFePO4-BMS-Bluetooth-Akumulator-z-mata-grzewcza-2.jpeg   28,07 KB   11 Ilość pobrań
Załączony plik  Enerblock-JLFP-Lithium-Extreme-12V-100Ah-LiFePO4-BMS-Bluetooth-Akumulator-z-mata-grzewcza-4.jpeg   37,67 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik highvoltage edytował ten post 05 maj 2024 - 23:47


#2286 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 maj 2024 - 06:36

@higevoltage- to poprostu inne nazewnictwo zabezpieczenie over   Voltage protection /under voltage protection .  Roznice  podają jako wartości bez ustawień , tak jak  na zdjęciu.  Dla balansu delta jest ustawialna . Bynajmniej ja nigdy nie spotkałem takiego parametru do ustawien w bms 


Użytkownik siarq edytował ten post 06 maj 2024 - 06:37


#2287 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 06 maj 2024 - 10:19

@higevoltage- to poprostu inne nazewnictwo zabezpieczenie over Voltage protection /under voltage protection . Roznice podają jako wartości bez ustawień , tak jak na zdjęciu. Dla balansu delta jest ustawialna . Bynajmniej ja nigdy nie spotkałem takiego parametru do ustawien w bms


Ja mam teraz BMS ANT i tam jest takie ustawienie. Nie spotkałeś nigdy zabezpieczenia które odłączy gdy będzie za duża różnica napięć między ogniwami ?

#2288 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 maj 2024 - 10:43

Nie tego nie widziałem jeszcze , tak jak pisałem wyżej nad/pod napięciowie/pradowe, zwłoki czasowe , balans  , deltę balansu , ale

delty napięć nie. Ant nie używałem , choć chcieli współpracować . 



#2289 OFFLINE   marcin1121

marcin1121

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 06 maj 2024 - 19:05

Dzięki za podpowiedzi, właśnie tez jest problem żeby połączyć się za pomocą aplikacji, aplikacja nie znajduje jego, może ten akumulator nie posiada blutotootha, sam juz nie wiem, akumulator posiada wyświetlacz i z na nim widzę wartości. Dzisiaj cały dzień pływania naładowany do pełna i znowu to samo, wyłączył się i po podłączeniu do ładowarki pokazuje 87%, na sondzie pokazywało 12,4 wiec na pewno jest jeszcze spory zapas mocy, a jednak coś go wyłącza i nie jest to na pewno winna jakiegoś wyższego napięcia bo za każdym razem kilka godzin pływania i jest wszystko dobrze

#2290 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 06 maj 2024 - 19:58

Bez sprawdzenia parametrów ogniw nikt nic z tym nie zrobi.

#2291 OFFLINE   marcin1121

marcin1121

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 06 maj 2024 - 20:01

Chyba wiem w czym tkwił problem, poprostu sugerowałem się wyświetlaczem który wskazywał 100 procent jak ladowalem a akumulator nie był jeszcze naładowany, bo ładowarka nadal swieci na czerwono. Dzisiaj poczekam aż zapali się zielone i jutro sprawdzę

#2292 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 maj 2024 - 20:02

jesli ma wyswietlacz to na 90% nie ma BT, a te wyswietlacze wszelkiej masci to sie nadaja ... Jak masz na gwarancji to odsylaj lub powinien byc przycisk konfiguracyjny i w nim mozesz sprobowac pogrzebac odnosnie wyswietlanej pojemnosci, aczkolwiek jak znam zycie to na nic zda sie . Zostaje Ci serwis gwranacyjny , zewnetrzny lub z tym zyc poki nie padnie calkiem

- I tu slusznie zauwazyles , naladuj az ladowarka zakonczy bez patrzenia na wyswietlacz, pojemnosc bazuje na napieciach , a krzywa jest bardzo plaska i stad sie biora przeklamania. W teorii sie wszytsko zgadza a w praktyce jest zawsze inaczej


Użytkownik siarq edytował ten post 06 maj 2024 - 20:04


#2293 OFFLINE   marcin1121

marcin1121

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 06 maj 2024 - 20:07

Dzięki za pomoc

Użytkownik marcin1121 edytował ten post 06 maj 2024 - 20:08


#2294 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 06 maj 2024 - 20:17

...

Użytkownik highvoltage edytował ten post 06 maj 2024 - 20:18


#2295 ONLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 maj 2024 - 20:47

Czołem Panowie. Czy można dokupić jakiś zewnętrzny moduł bluetooth by mieć aplikację i kontrolę nad % stanem akumulatora? Mam coś takiego do kwasiaka ale nie jest dedykowane do lifepo4... (?) Mam też jakiś wyświetlacz LCD od Volta ale średnio to działa... coś możecie polecić?



#2296 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 maj 2024 - 21:06

masz na jb kolege @Pajczi , on ma fajne watomierze wodoszczelne po BT



#2297 OFFLINE   jogger1

jogger1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Imię:Konrad
  • Nazwisko:Grabowski

Napisano 07 maj 2024 - 08:32

Ja przypomnę a i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego , że wysokie napięcie akumulator lifepo4 trzyma praktycznie do samego końca - kilkanaście minut około 10-15 min przed całkowitym rozładowaniem dopiero spada . Inaczej niż w agm czy gel … gdzie spada stopniowo i można oszacować ilość energii …

#2298 OFFLINE   pajczi

pajczi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 maj 2024 - 08:04

Ja przypomnę a i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego , że wysokie napięcie akumulator lifepo4 trzyma praktycznie do samego końca - kilkanaście minut około 10-15 min przed całkowitym rozładowaniem dopiero spada . Inaczej niż w agm czy gel … gdzie spada stopniowo i można oszacować ilość energii …

 

Szacowanie ilości energii na podstawie pomiaru napięcia to można z kwantem może 3 czy 4 robić (a właśnie ta końcowa informacja czy zostało ci 25% czy 0% jest strategicznie ważna) i też przy konkretnych warunkach, bo przy prądach rzędu 60 A trzeba zobaczyć jak duży spadek jest na rezystancji wewnętrznej akumulatora (dużo większy dla kwasowych) i nawet jak zdejmiemy obciążenie to akumulator przez jakiś czas będzie się stabilizował, do tego dochodzi starzenie się akumulatora, a co za tym idzie zmiana rezystancji wewnętrznej (wzrost) i to się może zupełnie inaczej zachowywać gdy akumulator jest mocno eksploatowany + czas od produkcji (to jest w ogóle kluczowy parametr, o którym się często zapomina kupując akumulator).

Kiedyś robiłem test i ogólnie akumulatory litowe mają tę zaletę, że oddają bardzo duży prąd do samego końca, a na AGM będzie się już tylko "pyrkać", dlatego nie powinno się porównywać 1:1 i jak się miało 100 Ah w AGM to trzeba kupić 100 Ah w licie  - można włączyć też symulator w mojej aplikacji (tam jest litowy akumulator 4S - 16,8V na ogniwach SANYO) i zobaczyć czy na danym akwenie wystarczy dana pojemność akumulatora (oczywiście to nie jest pełna symulacja całego cyklu rozładowania akumulatora tylko liniowa interpolacja, chwilowych pomiarów jak akumulator był naładowany, ale odchylenia dla litowych nie powinny być duże - jeżeli dobrze pamiętam to tuż przed odcięciem przez BMS nadal oddawał 65 A przy 12 V, czyli 780 W, nie jest to początkowy ponad 1 kW, ale nadal sporo). 


Użytkownik pajczi edytował ten post 11 maj 2024 - 08:08


#2299 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 11 maj 2024 - 11:41

Czy aku Lifepo4 można podpiąć do spaliny jako rozruchowy i czy wtedy może taki aku być ładowany z silnika...?

#2300 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 11 maj 2024 - 12:52

Zależy jaki silnik (pojemność , 2t czy 4t) i od tego jaki masz akumulator - wydajność prądowa ogniw i prąd maksymalny jaki jest w stanie podać BMS.