Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2277 odpowiedzi w tym temacie

#1001 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 09 styczeń 2020 - 17:06

Jakiś czas temu kupiłem te ogniwa. Wtedy miały pojemność 75Ah. Nie wiem jak to jest ale jak wyświetlę historię mojego zakupu to okazuje się, że niby też kupiłem 90Ah. Znalazłem też komentarz jakiegoś ruska który był strasznie zadowolony, że niby kupił 75 a dostał 90.
Ja jednak nie mam złudzeń.

Moje bateryjki są już złożone. W tej chwili czekam na urządzonko aby je przetestować. Sam jestem ciekaw ile faktycznie mają pojemności. Jak pomierzę dam znać.



#1002 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 09 styczeń 2020 - 18:04

Z ogniwami do echosondy można kombinować z Alliexpres. Bo i koszty i ryzyko niepowodzenia do zaakceptowania. Sam kupiłem taki pakiet 4S li-ion :

 

https://pl.aliexpres....27425c0fRPA7ub

 

Poniżej zdjęcie odebranego akumulatora. Jak widać był naładowany do 15,4V, czyli napięcie tzw. storage - dla dłuższego przechowywania  aku. Tak więc zostawiłem go tymczasem, do wiosny, bez sprawdzania faktycznej pojemności. 

 

Z opisu wynika, że maksymalny prąd z tego aku to ok. 8A. I to jest taki obszar jakości, który można przyjąć, że będzie do osiągnięcia i w sam raz do dużego plotera. Aku nie posiada oczywiście wyjścia balansera, a tylko wbudowany prosty odcinający BMS.

 

Natomiast w obszarze akumulatorów zasilających silniki zaburtowe......To ja bym z Adamem nie próbował konkurować w samodzielnych próbach zakupu na Alli ogniw i budowania własnych kostrukcji. 
 

Bo się można srodze zawieść. I powiedzenie, "Kto tanio kupuje, ten dwa razy płaci" jest w tym przypadku aż nadto realne.

 

Taka moja skromna przestroga starego modelarza, co to już nie jeden aku z Chin sprowadził.

Załączone pliki



#1003 OFFLINE   dziurban

dziurban

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 09 styczeń 2020 - 18:10

Żebym dobrze zrozumiał.
Kupiłeś, złożyłeś, zmierzyłeś zadeklarowaną przez sprzedawcę pojemność, wszysko się zgadza i polecasz. Czy tak?

Dokładnie tak. Kupiłem wcześniejsze 75Ah o takiej samej wadze, a teraz dostałem 90Ah (zamawiałem 75AH i tyle miały)  i oznaczenie na kodzie kreskowym jest 90Ah. Na mojej maszynce pokazało 91,3 Ah faktycznej pojemności ogniwa. Dlatego też polecam. Nie było też problemów z przesyłką. Jedyna wada to długo czekałem.


  • Pietruk lubi to

#1004 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 09 styczeń 2020 - 18:22

@trex może masz rację, zabaczymy jak przetestuję moje. Niemniej z tego co bateryjki wessały prądu wynika, że pojemność jest w granicy deklarowanej.

Ja do echa zamówiłem LiFePo4 32700. Zdaję sobie sprawę, że nie mają pojemności 7Ah czy też 6,5 Ah ale jeśli będą miały nawet te 5Ah to i tak będę heppy, bo zbudowanie aku 10Ah za ok. 130 PLN-ów moim zdaniem jest jak najbardziej opłacalne.

 

Zaznaczam nikogo nie namawiam na kupno. Każdy ma swój rozum i wie najlepiej co zrobić ze swoją kasą.


Użytkownik mirkor edytował ten post 09 styczeń 2020 - 18:32


#1005 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 09 styczeń 2020 - 18:58

Pojemność akumulatora to jedno, a wydajność prądowa to drugi parametr. 

 

Ten sam aku (o tej samej pojemności i zbudowany z "podobnych" ogniw) może mieć diametralnie różne parametry wydajności prądowej, a wraz z wydajnością rosną bardzo szybko koszty.
 

Dlatego sprzedawcy z Chin chętnie operują pojemnością, czasem nawet tworzą "własne" algorytmy wyliczania tej pojemności.
 

Testy sprawnościowe przy dużych potrzebach prądowych, a takie są niezbędne przy zasilaniu siników zaburtowych, czy  też dronów lub multiplikatorów elektrycznych szybko weryfikują liczne oferty.



#1006 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 styczeń 2020 - 19:37

kolega @trex ma racje odnosnie pojemnosci i wydajnosci. ogniwa wysokopradowe sa drozsze  i zazwyczaj przy tych samych gabarytach maja mniejsza pojemnosc od ogniw max 1c. Nie wiem czy to juz pisalem ,ale zapewne gdzies bylo. cylindryczne ogniwa o takiej samej jakosci jak pryzmatyczne beda drozsze , i tu nie ma zmiluj. nie neguje zakupow na ali , bo sam tam lubie cos czasem przytargac od nich, jednak trzeba miec pewien dystans do ich opisow...



#1007 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:35

Ile powinno wynosic napięcie naladowanego w 100% pakietu lifepo4 ?

#1008 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:43

Mój obecnie ma 27,3 V



#1009 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:50

Pytam o 4S

#1010 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:53

w kartach katalogowych jest 12,8 , 4x3,2V , jednak zazwyczaj jest 13,2-13,7


  • esoxlucius1 lubi to

#1011 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 09 styczeń 2020 - 21:07

Myślę, że każdy kto zdecydował się na zakup takich bateryjek wie do czego będzie ich używał i jakiej potrzebuje wydajności prądowej.

Chyba każdy rozsądny czyta datasheet. Nie podejrzewam aby w tym parametrze aż tak oszukiwali.

Przecież wiadomo, że nie podłącze wymienionych 32700 do silnika (chociaż na upartego..). Do echa prądu aż nadto również pod względem wydajności.

Po zatem miałbym większego cykora przed zakupem li-ona na ali... i pozostawienie go w samochodzie na noc przez zapomnienie niż LiFe..



#1012 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 styczeń 2020 - 21:31

@mirkor ja nie mam nic do twoich zakupow na ali i bateryjek dla jasnosci :) pisze z doswiadczenia i przygod z litem oraz wspolpracy z chinami. wierz badz nie , ale to sa strasznie uprzejmi i cwani czarodzieje handlu. budowa pakietow , to zaden temat tabu ani wyzsza filozofia. wszystko rozgrywa sie o $ i jakosc. Jesli cos jest tanie , badz bardzo tanie musi miec to byc kosztem jakosci. Sa rozne polki cenowe dla danego asortymentu, ale w obnizki 50% na licie to niewierze, chyba ze cena katalogowa jest 150$ , regularna na aukcjach 100 a super promo 52.Jesli tak , to po ile one sa w hurcie ? 25$? 30$? - zbyt piekne aby mozliwe



#1013 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 09 styczeń 2020 - 22:32

@siarq ależ oczywiście zgadzam się z tobą w 100% za jakość trzeba zapłacić i wcale nie zamierzam bronić do upadłego moich zakupów. Wszystko to zweryfikuje przyszłość. Zważając na mój wiek i kręgosłup to jeśli wytrzymają z 5 lat to i tak będę więcej jak zadowolony. Nie są to jakieś wielkie sumy a zabawa przy tym dla mnie bezcenna.

Ostatnio czytałem o nowym typie baterii, które daleko w tyle zostawiają dotychczasowe. Koszt produkcji zbliżony do ołowianych.

 

#1014 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 styczeń 2020 - 22:40

No i oto idzie :) a coz to za rodzaj baterii? Ogólnie tego jest bardzo duzo rodzajow i co rusz testuja cos nowego. Dla mnie optymalnie byla by waga liion , parametry 3c lifepo4 i cena w pl taka jak w chinach :)

#1015 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 09 styczeń 2020 - 22:51

O bateriach czytałem na jednym z dużych portali ( ze 2 dni temu). Jest to jakiś związek siarki. Podobno samochód ma zasięg na nich ponad 1tyś. km.



#1016 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 10 styczeń 2020 - 08:12

Może o te baterie chodzi ?

https://pl.wikipedia...litowo-siarkowy

 

http://elektromobiln...ac-motoryzacje/


Użytkownik Domator edytował ten post 10 styczeń 2020 - 08:13


#1017 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 15 styczeń 2020 - 11:56

Aby się oswoić z techniką LiFePo4 przed zakupem w kwietniu akumulatora do silnika zaburtowego kupiłem takie maleństwo:

https://www.olx.pl/o...99-IDBqTLu.html

By mieć go  do echosondy. Ciekawe jak przebiegnie eksploatacja. Czym teraz mogę to cudeńko naładować ?

Nabycie ładowarki z prawdziwego zdarzenia planuje razem z akumulatorem do silnika.



#1018 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 15 styczeń 2020 - 11:59

Modelarska kadowarka

#1019 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 22 styczeń 2020 - 22:36

Panowie jak macie podłączone gadżety do aku. Silnik elek, pompę zenzowa, echo, silnik spalinowy oświetlenie. Macie podłączone wszystko pod jeden aku ? Mowa o lifepo. I czy podłączacie ładowanie z silnika. Jedni mówią że warto echo dac oddzielnie, spaline też oddzielnie wiec wyjdzie że bym miał dał 3szt aku W temacie była mowa o podłączeniu i modułach itd. Ale ilu ludzi jest praktykujących??

#1020 OFFLINE   Miodzik

Miodzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 22 styczeń 2020 - 23:24

Witam,

 

co prawda nie praktykuję długo,ale mam podłączone wszystkie wymienione przez Ciebie  bambetle włącznie z ładowaniem..nawet przetestowałem 

rozruch spaliny..Aku 100Ah od kolegi Maveric'a..spalina Mercury 60hp..wszystko działa jak przy konwencjonalnym aku..jak na razie..

 

pozdrawiam Darek






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych