Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2348 odpowiedzi w tym temacie

#1761 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 09:29

Sam składałem. Czy po pierwszym fabrycznym i moim krótki doładowaniu aku może mieć mniejszą pojemność? Druga rzecz która mnie interesuje to jak BMS odcina prąd, kiedy napięcie spadnie do 10V pod obciążeniem czy jakoś uwzględnia je? Tak czy siak z mojego doświadczenia wynika, że jak używałem AGM-a 120 Ah to aby mieć to samo w LFP trzeba było kupić ze 150 Ah a nie 105. Trochę za późno znalazłem wykres który potwierdza to, że na LFP popływa się mniej a nie więcej jak niektórzy sugerują.



#1762 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 09:35

Jeszcze co do solara, to wczoraj warunki nie były chyba zbyt optymalen, może solar ledwo co zipał. Masz bms z BT?

Wczoraj warunki było znakomite. Przez większą część dnia solar ładował prądem 13,6 - 13-8V i na aku nie było żadnego spadku napięcia. Tak samo jest na AGM-ie z solarem tylko na koniec mam np. 12,2V a na LFP 10 V na 2km od slipu :(


Użytkownik Robert edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 09:36


#1763 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4885 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 21 czerwiec 2022 - 09:41

BMS monitoruje cele i powinien odciąć, gdy którekolwiek ogniwo spadnie poniżej 2,5v lub całość poniżej 10. Tyle z teorii. W praktyce co masz to nie wiem. Obciążenie nie ma wielkiego znaczenia, liczy się tak naprawdę napięcie na każdym ogniwie i/lub napięcie całej baterii. Jaki BMS i ogniwa kupiłeś? Jak litokala lub tanie z ali, to wieść gminna niesie, że możesz odjąć na początek 10-15% deklarowanej pojemności. 


Użytkownik psulek edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 09:46


#1764 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:15

Sam składałem. Czy po pierwszym fabrycznym i moim krótki doładowaniu aku może mieć mniejszą pojemność? Druga rzecz która mnie interesuje to jak BMS odcina prąd, kiedy napięcie spadnie do 10V pod obciążeniem czy jakoś uwzględnia je? Tak czy siak z mojego doświadczenia wynika, że jak używałem AGM-a 120 Ah to aby mieć to samo w LFP trzeba było kupić ze 150 Ah a nie 105. Trochę za późno znalazłem wykres który potwierdza to, że na LFP popływa się mniej a nie więcej jak niektórzy sugerują.


Co Ty za pierdoly wypisujesz, odpowiednikiem kwasa 120ah ma być lit 150ah... , kupiles wynalazek badz niespakietowales odpowiednią baterii i teraz masz co masz... 105ah litu przy prądzie rzędu c15 już biję kwasy , nie mówiąc o c10 czy c1...

#1765 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 829 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:21

A może wystarczy zbalansowac ogniwa? Ja mam ogniwa litokala 85Ah i wyciągam z nich zbliżona pojemnosc. Ogniwa balansowałem przed złożeniem całego aku. Albo któreś jedno ogniwo jest trafione. Tu są zalety BMS z bluetoothem, bo widać wszystko jak na dłoni.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik radeqs edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 10:24


#1766 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:29

Oglądnąłem wystarczającą ilość filmów aby wiedzieć jak wyrównać napięcia między ogniwami i podłączyć BMS. Robienie z tego wiedzy tajemnej pachnie bufonadą :) Wybrałem ogniwa które według jednego youtubera posiadającego profesjonalny sprzęt mają nawet ciut więcej pojemności niż deklarowana. Na Ali nie miały żadnej negatywnej opinii. A te pierdoły to suche fakty wynikające doświadczenia.



#1767 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 829 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:50

Twoje doświadczenia są poprostu odmienne od naszych. Ja nie handluje akumulatorami, poprostu tak jak Ty złożyłem sobie swój własny aku, wiec jaki mam interes żeby ściemniać? Testowałem go rozładowując żarówkami samochodowymi i trzymał nominalna pojemność. Coś u Ciebie jest nie tak.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik radeqs edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 10:53


#1768 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:07

Oglądnąłem wystarczającą ilość filmów aby wiedzieć jak wyrównać napięcia między ogniwami i podłączyć BMS. Robienie z tego wiedzy tajemnej pachnie bufonadą :) Wybrałem ogniwa które według jednego youtubera posiadającego profesjonalny sprzęt mają nawet ciut więcej pojemności niż deklarowana. Na Ali nie miały żadnej negatywnej opinii. A te pierdoły to suche fakty wynikające doświadczenia.


To nie jest wiedzą tajemna kolego. Tylko są dwa wyjścia. Albo masz celle o pojemności innej niż napisanej , badz źle spakietowales. Wyrównanie napiec o niczym nie świadczy. Sprawdź na yt jak są.ch-ki prądowo napięciowe ogniw .... I jak się.ma napiecie do pojemnosci. Może jakiś youtuber to zredagowal

Użytkownik siarq edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 11:10


#1769 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:09

Jedyne logiczne wytłumaczenie jakie znajduje to, że posiadam wyjątkowego AGM-a. 43 kg. Jest waga jest moc :) Ja też nie handluje akumulatorami i uważam, że pogardliwe określenie "chińszczyzn:" już od dawna jest nieaktualne za to amerykański czy francuski chłam coraz bardziej zasadne.



#1770 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:15

Właśnie ładuje aku. Dziś ma 11,2V Różnice między ogniwami są rzędu 0,02V. Ile powinien się ładować orientacyjnie jeśli ma te 105Ah? Ładowarka dedykowana 20 A.


Użytkownik Robert edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 11:16


#1771 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:36

Wczoraj warunki było znakomite. Przez większą część dnia solar ładował prądem 13,6 - 13-8V i na aku nie było żadnego spadku napięcia. Tak samo jest na AGM-ie z solarem tylko na koniec mam np. 12,2V a na LFP 10 V na 2km od slipu :(

Jak Ci solar ładuje prądem 13,6- 13,8V, to obejrzyj jeszcze trochę filmów, jak odróżnić napięcie od natężenia.


  • siarq i kszysztof lubią to

#1772 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 933 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 21 czerwiec 2022 - 12:47

Właśnie ładuje aku. Dziś ma 11,2V Różnice między ogniwami są rzędu 0,02V. Ile powinien się ładować orientacyjnie jeśli ma te 105Ah? Ładowarka dedykowana 20 A.


+- 5h

#1773 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 13:41

Jak Ci solar ładuje prądem 13,6- 13,8V, to obejrzyj jeszcze trochę filmów, jak odróżnić napięcie od natężenia.

Wyświetlacz sterownika podaje napięcie na aku w czasie ładowania  a solar ładuje prądem 14,4V . Uszczypliwości sobie daruj.



#1774 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 21 czerwiec 2022 - 13:52

Bez uszczypliwości , to prąd wyraża się w amperach (A), a napięcie w woltach (V).



#1775 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 17:02

Bez uszczypliwości , to prąd wyraża się w amperach (A), a napięcie w woltach (V).

Serio?



#1776 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 17:10

Na poważnie to aku ładował się między 4 a 5 h i powstały różnice w napięciu między ogniwamy do 0,2 V których przed ładowaniem nie było. Może z balanserem jest coś nie teges?



#1777 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 czerwiec 2022 - 19:33

@Robert ,Chyba jednak przeoczyłeś któryś sezon na tym you tube o tych akumulatorach, badz faktycznie jest to wiedza tajemna. Znajdziesz w tym wątku trochę odpowiedzi na przypadlosc Twojego pakietu.
  • Przemek_M i scOOtt lubią to

#1778 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 21 czerwiec 2022 - 20:04

Balanser potrzebuje trochę czasu -

 

Tani - żeby rozładować trochę, te szybciej się ładujące ogniwa.

Drogi - żeby przekazać ładunek z tych mocniejszych ogniw do tych słabszych.

 

Tak obrazowo ujmując i mocno upraszczając....



#1779 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3771 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:20

@Robert ,Chyba jednak przeoczyłeś któryś sezon na tym you tube o tych akumulatorach, badz faktycznie jest to wiedza tajemna. Znajdziesz w tym wątku trochę odpowiedzi na przypadlosc Twojego pakietu.

Nie mam w planach robienia doktoratu z LFP Prosta instrukcja obsługi mi wystarcza a problemy wynikły wczoraj więc nie było kiedy czego przeoczyć.



#1780 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:45

Wczoraj pływałem pierwszy raz na nowym aku 105 Ah i w porównaniu do AGM-a 120 Ah wypadło to słabo. Na starcie miałem 13,4V. Po przepłynięciu 3 km spadło do 12,9V. Pływałem po łowisku długo ale przez większą cześć dnia panel 100W dołdowywał aku. Sprawdzałem kilkukrotnie napięcie i utrzymywało się na poziomie 12,9V. Przed powrotem było 12,8V a po przepłynięciu około 1 km spadło do 10V. Na AGM-mie nigdy nie miałem po całym dniu pływania mniej niż 11,5V a większości wypraw było to 12,6 -12,2V.


Nie znam się na elektryce ale regulator do solara to masz do LifePo4? U siebie sporo dnia na 86Ah pływałem, trochę trola i nigdy mi voltarz tak nie spadł.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych