Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2295 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:19

Pływałeś już z tym na pokładzie? Może jakiś test żarówkowy?



#162 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:42

Żarówkowy raczej nie, są ładowarki inteligentne, które rozładowują i ładują do tego na wydruku masz wszystkie parametry ( czas ładowania od 0-100% , ile A weszło do aku.)

i wiele innych, potrzebnych lub mnie potrzebnych danych.

Wyniki w przyszłym tygodniu.



#163 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 03 kwiecień 2018 - 21:43

Caly wątek przeczytalem.
Zona obejrzala m jak milosc i oglada inne pierdy.
A ja wnioskow mam niewiele....jak bedzie kasa uderzyc do kol Maweric :)

Daj znac jak użytkowanie.

#164 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 08 kwiecień 2018 - 07:42

Akumulatory już po pierwszych niezależnych testach.

Gdybym przetestował sam, pewnie nie było by to co powinno być ( za bardzo się napaliłem na te aku ). Wracając do tematu 3 akumulatory 100Ah poddano testom , rozładowanie do 0 , naładowanie do 100% ( sprawdzenie BMS elektroniki zabezpieczającej ).

Wyniki:

Wszystko OK - BMS , działa prawidłowo 9,6 V ; 9,6 V , 9,8 V

 

Pojemność OK - 106Ah ,107Ah, 109 Ah

 

Ładowanie od 0-100%    średnio 5 godz. +/- 20 min   ( czas ładowania różny ; akumulatory ładowane różnymi ładowarkami, głównie  chodziło o parametry

                                                                                     ładowania , wydruki  krzywe i inne bajery )

 

Woltomierz na akumulatorze - ma minimalne przekłamania , ma również buzer ( brzęczyk ), ogólnie bardzo przydatny pokazuje napięcie , procentowe zużycie aku , termometr.

 

Waga OK     11,5 kg 12,2 kg 12,1 kg ( tutaj chyba różnica nie gra roli )  

 

 

Szczególne podziękowania dla kolegi @ siarq za poświęcony czas w przetestowania akumulatora i kolegi Grzesia , który anonimowo jest na JB , ale mocno udziela się na innym portalu wędkarskim.


Użytkownik maweric edytował ten post 08 kwiecień 2018 - 07:43


#165 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5491 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 kwiecień 2018 - 08:12

Nie ma za co dziękować @maveric. Dla mnie to frajda , zrobić test czegoś nowego , co może niebawem pozbawi wielu użytkowników problemów z akumulatorami. Test wypadł tak jak wyżej. Zero sciemy. Akumulatory są w wadze mega lekkiej (testowany 11.5kg) i mocy " tytana" 50A ciągle przez 2h ! Kwasiak 150ah by pierdzial przy takim wyczynie... pozniej jak się dookopie to wstawię fotkę ch-ki z ladowania.

#166 OFFLINE   uups

uups

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • Lokalizacjadolny śląsk
  • Imię:Adam

Napisano 08 kwiecień 2018 - 08:17

w takim razie czekam na priv  :)



#167 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5491 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 kwiecień 2018 - 08:40

tak wygladalo naladowanie

Załączone pliki



#168 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 08 kwiecień 2018 - 09:25

no to nic innego jak tylko zbierac monete i pozbywac sie olowiu z plywadla trzeba bedzie



#169 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 kwiecień 2018 - 09:42

Rafał zbieraj kasiorę, następna dostawa w czerwcu :)


Użytkownik maweric edytował ten post 09 kwiecień 2018 - 09:42


#170 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 kwiecień 2018 - 10:27

A jak to w pieniądzach wygląda? Załóżmy dwa po 120 Ah i coś, co umie w nie prąd pchać.



#171 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 kwiecień 2018 - 10:47

Zasada jest taka że lifepo4 nie łączy się w szereg , równolegle TAK. Jak chcesz mieć 24V to dedykuję się odpowiedni aku 24V.

12V 100Ah z ładowarką 2500zł na dziś.

 

Jak Cię kwota nie odrzuci to poczytaj wątek  :)



#172 OFFLINE   VonJa

VonJa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 kwiecień 2018 - 10:59

Zasada jest taka że lifepo4 nie łączy się w szereg , równolegle TAK. Jak chcesz mieć 24V to dedykuję się odpowiedni aku 24V.

 

 

 obowiązkowo trzeba pamiętać by spięcie równoległe miało miejsce tylko wtedy kiedy oba akumulatory mają jednakowy poziom naładowania.  Różnica napięcia na klemach pomiędzy akumulatorami rzędu nawet  0,1 - 0,2V może powodować przepływ prądu pomiędzy aku ( z mocniej do słabiej naładowanego) idący w X naście.... X dziesiąt amper.

 

A z jakiego powodu nie  łączymy ich w szereg???  hmm??


Użytkownik VonJa edytował ten post 09 kwiecień 2018 - 11:00


#173 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5491 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 kwiecień 2018 - 11:08

Krzysiek sam tego nie czuje. Czemu producent zakazuje łączyć 2 szt w szereg. Może że względu na bms ? Może że względu na wbudowany LCD? ( chyba najpredzej)

#174 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 kwiecień 2018 - 11:13

Akumulatory są już zabezpieczone BMS ( mają w środku ) .

Taką informację dostałem od producenta, ogniwa są 12V.

@VonJa - ty jesteś specem od aku :) , ja dopiero raczkuję .

 

 

Adam jeszcze przed zainstalowaniem LCD , mówił, że tylko równolegle. Szeregowo nie .


Użytkownik maweric edytował ten post 09 kwiecień 2018 - 11:19


#175 OFFLINE   VonJa

VonJa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 kwiecień 2018 - 11:36

Specem się nie czuję a człowiek uczy się całe życie !!!!  :P

 

Chyba z czystej ciekawości siądę w weekend i empirycznie sprawdzę zachowanie 2-3 BMS-ów 3S połączonych szeregowo w różnych sytuacjach.... najwyżej coś zjaram ale nie będzie mi szkoda bo elektronika od skośnookich "maj frendów" nie jest droga.  

 

 

 

 

EDIT: po szybkiej analizie specyfikacji jednego z popularnych układów scalonych realizujących funkcję BMS.

 

Słusznie .... w szereg nie wolno /nie należy. Ma to związek z elektroniką BMS/LCD.  Nic złego z nią się nie będzie działo dopóki nie zadziała co najmniej jeden z BMS-ów czyli rozłączy zasilanie na jednym z X połączonych w szereg aku. Wtedy na nim właśnie pojawi się sumaryczne napięcie pozostałych akumulatorów.....jeśli będziemy mieli spięte w szereg np: 4x 12V  to żaden scalaczek siedząc w BMS-ie nie wytrzyma gdy podamy mu 36V (trochę zawiłe ale jak ktoś zainteresowany to wytłumaczę).

 

To mam kolejny powód uzasadniający ( mi samemu ) że by wywalić BMS-a z mojego AKU a zastąpić go voltomierzem z buzerem.


Użytkownik VonJa edytował ten post 09 kwiecień 2018 - 12:05


#176 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 kwiecień 2018 - 12:45

Zasada jest taka że lifepo4 nie łączy się w szereg , równolegle TAK. Jak chcesz mieć 24V to dedykuję się odpowiedni aku 24V.

12V 100Ah z ładowarką 2500zł na dziś.

 

Jak Cię kwota nie odrzuci to poczytaj wątek  :)

Nie wiem skąd założenie, że chciałem je łączyć w szereg w celu uzyskania 24 V. Sam watek czytałem, a jako że pamięć ulotną bywa, no i miało to miejsce jakiś czas temu, postanowiłem zapytać wprost o cenę. Póki co, jest ona zaporowa. Dziękuję jednak za odpowiedź i pozdrawiam.



#177 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 kwiecień 2018 - 14:12

Nie wiem skąd założenie, że chciałem je łączyć w szereg w celu uzyskania 24 V. Sam watek czytałem, a jako że pamięć ulotną bywa, no i miało to miejsce jakiś czas temu, postanowiłem zapytać wprost o cenę. Póki co, jest ona zaporowa. Dziękuję jednak za odpowiedź i pozdrawiam.

 

Powiem szczerze. Nie mam pojęcia :) .

Jakoś tak samo z siebie , pogoda :)...



#178 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5491 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 kwiecień 2018 - 14:25

Irek , jak przeliczysz koszt 1  cyklu w pb i koszt 1 cyklu przy lifpo4 , to wychodzi tak samo :) gdzies tam wczesniej juz pisalem o tym. Tanio przy zakupie nie jest , ale przy eksploatacji sie wszystko splaca... w przeciagu 4 lat wydalem na pb tyle, co bym raz kupil lifpo4 i uzytkowal go do dzis. Tylko zawsze zal mi dupe sciskal... Na dzien dzsiejszy scisk puscil , i pb owszem , ale w samochodzie pod maska



#179 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 kwiecień 2018 - 14:32

Nie wiem skąd założenie, że chciałem je łączyć w szereg w celu uzyskania 24 V. Sam watek czytałem, a jako że pamięć ulotną bywa, no i miało to miejsce jakiś czas temu, postanowiłem zapytać wprost o cenę. Póki co, jest ona zaporowa. Dziękuję jednak za odpowiedź i pozdrawiam.

Nie da się ukryć, że nie jest tanio, ale weź pod uwagę, że dobry kwas trakcyjny kosztuje też niemało. Lifepo4 mają większą sprawność oddawania energii od kwasu i praktycznie nie musisz mieć tyle samo Ah w aku lifepo4, by popłynąć równie daleko co na podstawie prądu z kwasu. To też trzeba uwzględnić w kalkulacjach. Ja rozumiem, że im wyższe napięcie silnika, tym geometrycznie rośnie cena ogniw, ale to dopiero początek rewolucji napędu nawodnego. Z czasem ceny mogą spaść, wejdzie rynek wtórny i wtedy dostępność się zwiększy. Jeżeli wierzyć producentom, to ok. 2000 cykli ład-rozład i po nich nadal jest 80% pojemności czyni te aku tak trwałe, jak ich osprzęt.



#180 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5491 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 kwiecień 2018 - 14:50

Taki panasonic 100ah , Europower bądź siap
Kosztuje jakieś 1800-2000zl . Nie pisze o noname . Bo ich żywotności to z 200 cykli w porywach... ostatnio czytałem o odłamki litowo- tytanowe... Armagedon...:) 15000 cykli... Ale tam juz muszą być ściśle warunki zachowane. Odpowiednia temperatura pracy ,liczona co do stopnia... I inne wymogi. Trend jest na coraz większe zapotrzebowanie na energię, oraz możliwości jej magazynowania/przetwarzania. Jak ceny spadną o 30% na tej technologii, w porównaniu do dzisiejszych, to stanie się to równie powszechne jak pb. Póki co upowszechnilo się w elektronice użytkowej i elektronarzedziach recznych




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    ikswonarab