Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3060 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 maj 2016 - 09:43

Łożyska już luźno poruszają się po przekładni.  W korpusie nadal mają ciasno.  Próbowałem parę ustawień bez podkładki i nawet z podkładka oddalająca przekładnię od piniona.  Niestety nadal coś obciera i kołowrotek ciężko pracuje.  Rozbieram go do rosołu :D  Oj przydałby się schemat.


Użytkownik Pickerel edytował ten post 09 maj 2016 - 09:47


#362 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 09 maj 2016 - 11:38

Już pisałem ,raczej góra.Przy rozbieraniu rób zdjęcia to ułatwi złożenie.



#363 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 maj 2016 - 12:15

Góra w tym modelu jest bardzo uboga w części ;)

dbia2c.jpg

 

Kręci już trochę lepiej ale to nie jest to w co celowałem.  Do spławika dla syna się nada :D


Użytkownik Pickerel edytował ten post 09 maj 2016 - 12:15


#364 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 09 maj 2016 - 12:54

Może na przekładni są strzałki jak ją należy ustawić względem piniona? Tak było w Exage kolegi.

To jest AERO,ma wałek posuwu szpuli,a nie koło zębate :) .
Dla mnie coś po prostu nie jest złożone tak,jak trzeba,rozbierałem swojego wiekowego Stradica i zazwyczaj dobrze po tym pracował,a tu wbrew pozorom schemacik może się przydać ;) .

#365 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 09 maj 2016 - 13:07

A nie pisałem... ;)

Fajny model: jednoręczny-z dźwignią do podnoszenia kabłąka(w buszu da się rzucać wisząc na gałęzi). :D


Użytkownik darek1 edytował ten post 09 maj 2016 - 13:11


#366 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisano 09 maj 2016 - 13:35

Łożyska już luźno poruszają się po przekładni.  W korpusie nadal mają ciasno.  Próbowałem parę ustawień bez podkładki i nawet z podkładka oddalająca przekładnię od piniona.  Niestety nadal coś obciera i kołowrotek ciężko pracuje.  Rozbieram go do rosołu :D  Oj przydałby się schemat.

A kręciłeś po założeniu kosza z kabłąkiem? Czy bez? Bo może w tym problem.



#367 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 maj 2016 - 13:56

Oczywiście kręciły z kabłąkiem i bez. Problem pojawia sie przy kręceniu korbą;-) Jak obracam kabląkiem to jezt masło. Po ponownym rozebrany dochodzę do wniosku że tego kołowrotka chyba nie da się źle złożyć. Jedynie co to można namieszać z podkładkami i właśnie do tego jest potrzebny schemat. Poza zespołem wodzika w środku znalazłem tylko dwie podkładki. Jedną na przekładni a drugą nad kołem zębatych znajdującym się nad wałkiem posuwu. Możliwe że coś mi uciekło podczas czyszczenia albo z czasem uległo biodegradacji:-)

#368 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 09 maj 2016 - 21:21

Teraz schemat nic ci nie da bo jak przekładnia pracowała jakiś czas bez serwisu i smarowania to wymaga spasowania inaczej niż na schemacie by dobrze działała.

#369 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 10 maj 2016 - 09:04

Inaczej niż na schemacie czyli zębami do zębów się raczej spasować nie da.

#370 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 10 maj 2016 - 09:31

Inaczej się ustawia wysokość koła względem piniona, może niezbyt dokładnie to napisałem.

#371 OFFLINE   Rebus

Rebus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Waldek

Napisano 10 maj 2016 - 10:07

Przemek możesz rozwinąć to w jaki sposób ustawiasz WYSOKOŚĆ koła ? bo na moje możesz zmienić jedynie luz między-zębowy i przesunąć osiowo pinion - za pomoca podkładek...



#372 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 10 maj 2016 - 10:48

Można celowo obniżyć pinion podkładką na ile przestrzeń pozwoli,ale to już 'tuninig'.



#373 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 10 maj 2016 - 10:54

Dokładnie można zwiększyć lub zmniejszyć luz między zębami przekładni nachodzącymi na pinion podkładając podkładki na prawą stronę koła od strony korby albo pomiędzy łożysko a koło i można również regulować wysokość piniona względem koła przekładni. Jak by tego nie nazywać czy tuningiem czy regulacją dążymy tym do jak najlepszej pracy przekładni i wydłużenia czasu jej żywotności, by jak najdłużej danym kołowrotkiem łowić bez wkurzania się że coś terkocze czy szumi kilka razy głośniej niż kiepska plecionka na przelotkach czy rolce.

#374 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 maj 2016 - 11:33

Oddalając przekładnie od piniona podkładką z prawej strony uzyskujesz tylko złudną poprawe pracy ze szkodą dla przekładni.... Ma to sens jedynie gdy zamieniasz tuleje na łożysko (i nie zawsze) i gdy łożysko wyrobi obudowe i "głębiej" wpada zeby nie napisać ze "głębiej wchodzi" he he :-) ale wtedy to podkładka powinna iść z prawej strony łożyska.. Zwiększanie luzu wierzchołkowego i międzyzębnego to dobry zabieg? To po co wszyscy dążą do uzyskania jak najmniejszych tych luzów ?

#375 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 maj 2016 - 12:14

Można celowo obniżyć pinion podkładką na ile przestrzeń pozwoli,ale to już 'tuninig'.

I to ma sens . Bo znów zwiększy sie pole styku ale Darek wie o tym ze zciurchana przekładnia w dwa albo trzy razy szybszym tempie opitoli i nowe miejsce styku. To taki sam zabieg jak wymiana przekładni na nową i zostawienie starego piniona....lub odwrotnie ;-)

Użytkownik przemow edytował ten post 10 maj 2016 - 12:17


#376 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 10 maj 2016 - 13:12

Przemo jeśli ktoś zamieni tuleję na łożysko a nie da np. podkładki w miejsce luzu pomiędzy łożyskiem a pierścieniem na prawej stronie koła przekładni to wówczas trzba ją podnieść bo zęby koła zbyt mocno zachodzą na pinion i młynek pracuje jak rozgruchotana betoniarka, ostatnio właśnie emblema jakiego robiłem tak miał zrobione, plastikową tulejka była szersza niż włożone przez kogoś łożysko, efekt pracy przekładni wiesz jaki był pewnie. Nie zwiększam luzu między zębami koła a pinionem bez potrzeby.

#377 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 maj 2016 - 13:50

Tu masz racje przy zamianie tuleja na łożysko. Ale podnoszenie zeby nie ząbkowała to wg mnie głupota i oszukiwanie samego siebie.... Chyba ze od razu z tym na jakis portal aukcyjny z opisem ze cód- malina i zwrotów nie przyjmuje :-))

Użytkownik przemow edytował ten post 10 maj 2016 - 14:01


#378 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 10 maj 2016 - 14:00

E jeśli ząbkuje to znaczy że zęby przekładni już są przydarte i wówczas należy ją regulować podkładką pod łożysko na koło i przesunięciem lekko piniona.

#379 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 maj 2016 - 14:05

Efekt tylko na chwile.....dostanie obciążenia i znow zacznie terkotac....

#380 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 10 maj 2016 - 14:08

Nie zacznie jak dobrze ją ustawisz, pewnie że jak nowa chodziła nie będzie ale ząbkowanie zniknie do czasu aż znów dojedziesz zęby na przekładni.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych