Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SSR prawa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   TTT.

TTT.

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 03 luty 2018 - 18:38

Drodzy Koledzy i Koleżanki, mam pytanie na które nie mogę nigdzie znaleźć jednolitej odpowiedzi.
Otóż będąc dzisiaj nad wodą widziałem sytuację, która mnie osobiście zdegustowala bo przywyklem do innych trybów funkcjonowania Strażników. SSR.
Otóż : przybylem na lowisko, wypełniłem rejestr i ruszyłem. Po drugiej stronie zbiornika było dwóch panów którzy najzwyczajniej lowili sobie na spinning. Po pewnym czasie przyjechał następny wędkarz, potem jeszcze jeden i po powiedzmy 45minutach dwóch panów z pierwszego planu odkłada kije, wyjmuje zza kurtek odznaki SSR i zaczyna kontrolować przybyłych wędkarzy po swojej stronie (na drugą stronę mając piechotą może. 3minuty nawet nie przeszli). Po zakończonej kontroli panowie schowali odznaki i poszli może z 300 metrów łowić dalej.
Dziwna dla mnie sytuacja bo zawsze byłem przekonany że albo się kontroluje albo łowi i stąd moje pytanie brzmi : czy SSR może i łowić i kontrolować jednocześnie na zbiorniku na którym się aktualnie znajduję?

Użytkownik Tata Filipa edytował ten post 03 luty 2018 - 18:39


#2 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 03 luty 2018 - 18:43

A co oznacza skrót SSR ?  ;)


  • damianb lubi to

#3 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1836 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 03 luty 2018 - 18:48

a niby dlaczego nie mogą przerwać łowienia i dokonac kontroli??



#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4564 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 luty 2018 - 18:48

A co oznacza skrót SSR ?  ;)

 

SSR - (Solid State Relay) czyli po polsku zespolony przekaźnik elektroniczny :P


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 03 luty 2018 - 18:48

  • Jeziorm 1 i suhhar lubią to

#5 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 luty 2018 - 19:03

SSR - społeczna straż rybacka. Można jak widać zostać zaskoczonym podając nierozwinięty skrót na forum wędkarskim i otrzymać odpowiedzi od specjalistów z różnych branży ;)



#6 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4564 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 luty 2018 - 19:08

Tomek to rzecz jasna żarcik był, aby trochę temat rozkręcić :)



#7 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 luty 2018 - 19:11

Uprawnienia strażnika SSR.

1. Kontrola dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu.

2. Kontrola ilości, masy i gatunków odłowionych ryb oraz przedmiotów służących do ich połowu i przetrzymywania.

3. Zabezpieczenie porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w przypadku niemożności ustalenia ich posiadacza.

4. W wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia odbierania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu w tym, że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym strażnik S.S.R. podczas i w związku z wykonywaniem wskazanych wyżej czynności korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym, co w świetle kodeksu karnego z 06.06.1997 r. oznacza:

- Naruszenie nietykalności cielesnej strażnika S.S.R. jest przestępstwem z art. 222 § 1 kodeksu karnego zagrożonym grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

- Dopuszczenie się czynnej napaści na strażnika S.S.R z użyciem broni palnej noża lub innego niebezpiecznego narzędzia, albo środka obezwładniającego jest przestępstwem z art. 223 kodeksu karnego zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dziesięciu.

- Stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia strażnika S.S.R. do przedsięwzięcia lub zaniechania czynności jest przestępstwem z art. 224 § 2 kodeksu karnego zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech, a jeżeli następstwem takiego zachowania było naruszenie ciała lub rozstroju zdrowia, trwającego dłużej niż siedem dni albo ciężki uszczerbek na zdrowiu jest przestępstwem z art. 224 § 2 kodeksu karnego zagrożony karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu

- Znieważenie strażnika S.S.R. lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych jest przestępstwem z art. 226 § 1 kodeksu karnego zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Dodatkowo przypominam, że Strażnik obecnie musi bezwzględnie skierować wniosek o ukaranie mandatem do Państwowej Straży Rybackiej. Wyjaśnienia dotyczące Społecznej Straży Rybackiej

Co wolno Społecznej Straży Rybackiej nad naszymi wodami, jak powinien się zachowywać Strażnik i czy jest jego obowiązkiem legitymowanie się wędkarzom?

 

1. Strażnik podczas dokonywania kontroli obowiązany jest przestrzegać zasad kulturalnego zachowania i uprzejmego traktowania osoby kontrolowanej. Strażnik jest zobowiązany poinformować osobę kontrolowana, że jest strażnikiem, na żądanie okazać legitymację strażnika SSR.

 

2. Podczas i w związku z wykonywanymi czynnościami strażnik Społecznej Straży Rybackiej:

a) jest obowiązany nosić w widocznym miejscu oznakę Społecznej Straży Rybackiej, korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

c) podczas kontroli obowiązkowo musi być obecnych przynajmniej dwóch strażników SSR.

 

3. Strażnik podczas dokonywania kontroli jest zobowiązany być trzeźwy - (gdy wędkarz wyczuje od strażnika woń alkoholu, to ma prawo odmówić okazania karty wędkarskiej i powinien powiadomić Policje o takim fakcie)

 

4. Strażnik może dokonać czynności kontroli przynajmniej w asyście drugiego strażnika lub funkcjonariusza PSR, Straży Miejskiej/Gminnej oraz Policji – (podczas kontroli przez jednego strażnika SSR wędkarz nie mama obowiązku okazania się dokumentami, wtedy taki strażnik nie ma prawa do niczego, czyli nic wędkarzowi nie zrobi) Na strażnika SSR można napisać skargę do Komendanta Okręgowej Straży Rybackiej. Aby złożyć taką skargę najlepiej spisać dane osobowe strażnika, które znajdują się na legitymacji strażnika albo numer blachy, którą zawsze ma podczas kontroli na wierzchu. Należy opisać sytuacje, która zmusiła wędkarza do napisania skargi na strażnika i złożyć ją w siedzibie swojego Koła lub siedzibie ZO PZW. Podczas gdy strażnik naruszy obowiązki może zostać odwołany z funkcji strażnika.

 

Pytania zadawane przez wędkarzy:

 

1. Czy strażnik ma prawo wyjąć siatkę z wody?

a) Strażnik nie ma prawa samemu wyjąć waszej siatki z wody.

Wędkarz siatkę z wody musi wyjąc sam. W przypadku, gdy poprosi strażnik o okazanie złowionych ryb, wtedy obowiązkiem wędkarza jest wyjęcie siatki w celu okazania. Strażnik ma prawo dopiero wtedy wyjąć rybę, aby sprawdzić jej wymiar oraz gatunek.

 

2. Czy strażnik może poprosić o wyjęcie wędek z wody, aby zobaczyć, na co łapiemy?

a) Tak oczywiście strażnik ma takie prawo, aby sprawdzić, na jaką łapiemy przynętę, czy na haku nie jest zawieszona np. nie wymiarowa ryba albo czy na wodzie górskiej nie łapiemy na robaka.

Wędkarz jest zobowiązany tak wyjąć przynętę, aby nie została specjalnie zerwana, bo w takim przypadku strażnik ma prawo podejrzewać, że zostało to zrobione specjalnie i musi skierować wniosek o ukaranie wędkarza do PSR i sądu koleżeńskiego.


  • SzymusS lubi to

#8 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 03 luty 2018 - 19:12

Ja pierdziele, brak kontroli źle, kontrola źle. Polskiemu wędkarzowi nie dogodzisz.

#9 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 03 luty 2018 - 19:14

Moje pytanie było jednocześnie odpowiedzią dla autora wątku, skoro SSR to społeczna straż to dlaczego nie mogliby łowić i kontrolować w przerwach w łowieniu, albo kontrolować i łowić w przerwach w kontrolowaniu. To nie są czynności wzajemnie wykluczające  ;)


  • Jozi, albercik2 i coma lubią to

#10 OFFLINE   TTT.

TTT.

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 03 luty 2018 - 19:23

Ja pierdziele, brak kontroli źle, kontrola źle. Polskiemu wędkarzowi nie dogodzisz.


Nie powiedziałem że źle. Tylko przypominam sobie fakt sprzed kilku lat gdy w jednym okręgu właśnie taki fakt jak przedstawiony prezent mnie miał miejsce i strażnicy dostali jakieś nagany od Komendanta SSR.
Poza tym to co widziałem dziś nad wodą było spowodowane definitywnie tym że owym dwum Panom przeszkadzało to że inni przyjechali łowić to gdzie oni.
Nie neguje nic, statut SSR też przeczytałem i jakbym znalazł odpowiedź to by nie było tego pytania ☺️

#11 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 03 luty 2018 - 19:26

Taki sposób kontrolowania jest najskuteczniejszy i oby taką drogę obrali zawodowcy z PSR.
  • tobiasz i ptr lubią to

#12 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4564 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 luty 2018 - 19:26

Niby się nie wykluczają, ale taki policjant czy strażnik mniejszy nie kontroluje nikogo poza godzinami pracy zatem można by zaryzykować stwierdzenie, że albo praca na rzecz społeczeństwa albo uprawianie hobby ... ? Ta kontrola powyżej idealnie wpisuje się w robotę kontrolerów komunikacji miejskiej ;) Może to jest jakiś sposób ...



#13 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 luty 2018 - 19:32

Strażników z wędkami widywałem wielokrotnie i nie jest to dla mnie nic dziwnego.

Za tydzień będę na szkoleniu więc zapytam u źródła.


  • Jozi lubi to

#14 OFFLINE   TTT.

TTT.

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 03 luty 2018 - 19:50

Będę wdzięczny za odpowiedź

#15 OFFLINE   Tiur

Tiur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Imię:Kamil

Napisano 03 luty 2018 - 19:53

Normalna rzecz. Nie mam nic przeciwko samej kontroli nawet w takiej postaci. SSR powoli odchodzi od strażników, którzy mają więcej za uszami jak nie jedwn kłusol a i kulturą osobistą nie grzeszą. Ostatnie 2 lata kontroli przez strażników SSR jak i PSR to "czysta przyjemność".

#16 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 03 luty 2018 - 21:58

 

2. Czy strażnik może poprosić o wyjęcie wędek z wody, aby zobaczyć, na co łapiemy?

a) Tak oczywiście strażnik ma takie prawo, aby sprawdzić, na jaką łapiemy przynętę, czy na haku nie jest zawieszona np. nie wymiarowa ryba albo czy na wodzie górskiej nie łapiemy na robaka.

Wędkarz jest zobowiązany tak wyjąć przynętę, aby nie została specjalnie zerwana, bo w takim przypadku strażnik ma prawo podejrzewać, że zostało to zrobione specjalnie i musi skierować wniosek o ukaranie wędkarza do PSR i sądu koleżeńskiego.

Off topic w temacie: Słowo łapać, łapie, łapiemy źle mi się kojarzy. Jak wędkarz mówi, pisze że łapie ryby traci w moich oczach.



#17 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 luty 2018 - 22:02

Off topic w temacie: Słowo łapać, łapie, łapiemy źle mi się kojarzy. Jak wędkarz mówi, pisze że łapie ryby traci w moich oczach.

 

 

Odsyłam do źródła

 

http://www.pzw.org.p...raznika_ssr.pdf



#18 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 03 luty 2018 - 22:07

A co oznacza skrót SSR ?  ;)

 

Sędzia Sądu Rejonowego.

 

;)


  • Jamjest lubi to

#19 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 03 luty 2018 - 22:21

Jeśli strażnik społecznie, czyli poświęcając swój bezcenny czas, kontroluje innych wędkarzy, zamiast normalnie lowić, to taka postawa zasługuje na nasz szacunek i wdzięczność. Robią to w naszym imieniu i dla naszego wspólnego pożytku.

 

Dwuznaczność może pojawiać się w sytuacji, gdy otrzymali wsparcie finansowe na dotarcie nad łowisko. W większości (chyba w każdym) okręgu są wyasygnowane środki na ten cel. Teraz pytanie - czy dostając pieniądze na dojazd nad wodę, mogą to potraktować jako bonus i pojechać sobie na rybki, przy okazji dokonując jakiś tam wyrywkowych kontroli, by mieć pisemną podkładkę, że w ogóle wyjazd miał miejsce? Hm. Ktoś może powiedzieć - a czemu nie? Przecież kontrola się odbyła. Dla mnie taka postawa byłaby niedopuszczalna, ale ja dziwny jestem, taki niedzisiejszy :)



#20 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 luty 2018 - 22:27

Janusz nie znam sytuacji więc nie osądzam. Patrol to patrol, zaś kontrola przy okazji pobytu nad wodą w celach połowu, czemu nie jestem za.
Co do rozliczenia to w pełni się z Tobą zgadzam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych