Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akwarystyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
434 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 marzec 2020 - 07:36

Jest jeszcze od Aquaela Uni filter 1400 o którym wiadomo jeszcze mniej.
Różnica to brak pre filtra. Cenowo taniej o około 80 zł.
Czy warto???
Może ktoś coś?

Na wlot nakładasz gąbkę i masz prefiltr :) 


  • uvex lubi to

#182 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 marzec 2020 - 08:23

Również wychodzę z założenia że im mniej gratów wewnątrz akwarium tym lepiej. Używałem kubelkowy Tetry, JBL, Hagena i starych Sicce ale królem jest Eheim.
W małych akwariach powiedzmy do 140 litrów zawsze miałem kubełek natomiast w większych podłączałem stała podmianę jeśli było to możliwe z filtrem typu Sump.

#183 OFFLINE   chlodnica

chlodnica

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • LokalizacjaPL-Opole/CH-Davos
  • Imię:Darek

Napisano 28 marzec 2020 - 08:36

Ja przy moim ,, mbuniaku ,, leciałem na Eheim-ie...Ale później zmontowałem narurowca i była to super decyzja...

Z kolei kumpel leci na hamburskim i twierdzi,że nigdy nie zmieni filtracji... ;)


Użytkownik chlodnica edytował ten post 28 marzec 2020 - 08:38


#184 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 08:55

Żaden najlepszy filtr zewnętrzny nie sprawdzi się jako filtr mechaniczny więc tak czy siak jest potrzeba użycia filtra wewnątrz akwarium. Turbina z gąbką załatwia cykl azotowy i doskonale usuwa zawiesinę. Oczywiście w skali nano czy micro, ze względów estetycznych, używa się kaskad czy kubełków ale w pozostałych akwariach nie mają one najmniejszego uzasadnienia. Gąbkę z turbiną można schować w rogu akwarium tak, że nie bedzie nic widać. W ciągu ponad 30 lat, sprawdziłem wszystkie znane rozwiązania łącznie z hydroponami, lagunami, refugium, fluidyzacją itd... Turbina z gąbką bije wszytko na łeb, nie wspominając o kosztach...

#185 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 marzec 2020 - 09:04

Myślałem o czymś takim u siebie. Jednak nie mam doświadczenia i z lekkiego "strachu" zrobiłem sztampowo... może czas się przełamać?:)

 

Gucio... to jakbyś to rozwiązał w zbiorniku 480l długość 160cm z Tropheusami? 

Dwie turbinki 1400l czy cztery 750l (turbo 750l 4x5,5w)? 

I pewnie najlepsze byłyby te gęste gąbki, ale w jakiej ilości?

https://trzmiel.com....zara-kw-15x10cm

Pozdrawiam 



#186 OFFLINE   SUONE

SUONE

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaTST
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 marzec 2020 - 10:04

. Turbina z gąbką bije wszytko na łeb, nie wspominając o kosztach...

Dokładnie  . 
Jak jest miejsce hamburg jest lux , najstarsze mają u mnie ponad cztery lata bez obsługi /czyszczenia  .

 

 

Myślałem o czymś takim u siebie. Jednak nie mam doświadczenia i z lekkiego "strachu" zrobiłem sztampowo... może czas się przełamać? :)

 

Gucio... to jakbyś to rozwiązał w zbiorniku 480l długość 160cm z Tropheusami? 

Dwie turbinki 1400l czy cztery 750l (turbo 750l 4x5,5w)? 

I pewnie najlepsze byłyby te gęste gąbki, ale w jakiej ilości?

https://trzmiel.com....zara-kw-15x10cm

Pozdrawiam 

Gąbka najlepiej ppi45 i nie gotowce , te są zwykle kiepskiej jakości a nawet robione z nie przystosowanych materiałów . 
Na Aledrogo można kupić gąbki na wymiar typowe do filtracji wody  " niebieskie " . 


  • Marcyś lubi to

#187 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 10:08

Gąbki muszą być z dużymi dziurami, niebieskie, ja mam z tropheusami 200x60x45 i 4x750L turbo 4.5W


https://m.youtube.co...h?v=WZTL_kJ2eC0

Użytkownik guciolucky edytował ten post 28 marzec 2020 - 10:09

  • Marcyś lubi to

#188 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 28 marzec 2020 - 10:08

Jak dasz rade to podepnij zimną wodę i odpływ do kanalizy. Stała podmiana ułatwia życie :)

Te 150 cm to ile objętości Ci da ?

No właśnie w odległej perspektywie mam stworzenie akwarium. Na etapie budowy domu przewidziałem odpływ i dopływ wody( z rozpędu ciepłej też ;)). Czy gdzieś można poczytać o tego typu rozwiązaniach?Żeby to "samo" działało.



#189 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 10:13


To są najlepsze gąbki na świecie, 4szt dają radę z każdą obsadą w baniaku do 700L

Załączony plik  IMG_20200328_101102.jpg   63,62 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20200328_101120.jpg   97,04 KB   15 Ilość pobrań
  • Marcyś i uvex lubią to

#190 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 10:23


Zbudowałem w życiu setki akwariów, najdłuższy zbiornik na Tropheusy miał 420cm długości. Cała instalacja ma chłodzenie, ogrzewanie, automatyczną podmianę wody z mieszaczem termicznym więc woda dolewa się o wybranej temperaturze, innej w zależności o pory dnia i nocy a także pory suchej i deszczowej w Afryce... To jest przerost formy nad treścią i bezsensowne działania. Odwracam gdyż mam naprawdę duże doświadczenie w tej materii :)



Załączony plik  14711666_1509959015686740_5904889538623527793_o.jpg   67 KB   36 Ilość pobrań

#191 OFFLINE   SUONE

SUONE

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaTST
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 marzec 2020 - 10:25

No właśnie w odległej perspektywie mam stworzenie akwarium. Na etapie budowy domu przewidziałem odpływ i dopływ wody( z rozpędu ciepłej też ;)). Czy gdzieś można poczytać o tego typu rozwiązaniach?Żeby to "samo" działało.

filtr węglowy , filtr sedymentacyjny , regulator ciśnienia , zawór precyzyjny , doprowadzenie do zbiornika wąż od RO  , zawór pływakowy  . 
W akwarium spływ ustalający poziom odpływ do ścieku , syfon  .



#192 OFFLINE   Marcin P.

Marcin P.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 833 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2020 - 10:32

. Chcesz odchować młode?


Nie nie planuje chodowli żadnej ;) Akwarium ma być jedynie ozdobą.


Co do filtra, bo ktoś pytał o Aquael Ultramax 1500. Ja też myślę nad takim, tył i że mniejszym. Sporo pozytywnych opinii, dużo osób mi go polecało, a ponadto okazało się, że siostra w biurze miała akwarium 300L i właśnie ten filtr. Wielokrotnie zajmowałem się opieką nad rybkami ale do filtra nawet nie zajrzałem... Także mogę polecić i sam ta z na taki postawie :D
  • uvex lubi to

#193 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 marzec 2020 - 10:49

Zbudowałem w życiu setki akwariów, najdłuższy zbiornik na Tropheusy miał 420cm długości. Cała instalacja ma chłodzenie, ogrzewanie, automatyczną podmianę wody z mieszaczem termicznym więc woda dolewa się o wybranej temperaturze, innej w zależności o pory dnia i nocy a także pory suchej i deszczowej w Afryce... To jest przerost formy nad treścią i bezsensowne działania. Odwracam gdyż mam naprawdę duże doświadczenie w tej materii :)



attachicon.gif 14711666_1509959015686740_5904889538623527793_o.jpg

Piękna rzecz pod względem technicznym :)

Ja od 10 lat pracuję/prowadzę sklep akwarystyczny i tutaj się dopiero wszystkiego zacząłem uczyć. I też ostatnio już zacząłem mieć dosyć techniki ale j.w... .lekki "strach". Choć naczytałem się o zwykłych gąbkach dużo dobrego :)

 

To uważacie, że takie gąbki szare są złe? Mają w sobie wpip wody, nawet nie tak łatwo je wyczyścić... to myślałem, że mają wysoką porowatość? 

A w takim razie takie są ok?:

https://e-krewetkowy...NA-25-12CM-p666



#194 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 marzec 2020 - 10:52

Próbuje gdzieś znaleźć te gąbki i jedyne co znajduje to "paski" o grubości do 3cm. Ale jeszcze poszukam :)

 

Coś takiego najbliżej:

 

https://allegro.pl/o...5ppi-7548002818


Użytkownik Marcyś edytował ten post 28 marzec 2020 - 10:57


#195 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 28 marzec 2020 - 10:57

Zbudowałem w życiu setki akwariów, najdłuższy zbiornik na Tropheusy miał 420cm długości. Cała instalacja ma chłodzenie, ogrzewanie, automatyczną podmianę wody z mieszaczem termicznym więc woda dolewa się o wybranej temperaturze, innej w zależności o pory dnia i nocy a także pory suchej i deszczowej w Afryce... To jest przerost formy nad treścią i bezsensowne działania. Odwracam gdyż mam naprawdę duże doświadczenie w tej materii :)



attachicon.gif 14711666_1509959015686740_5904889538623527793_o.jpg

już wiem kto mi pomoże z moją przyszłą bańką :lol: :bighair:



#196 OFFLINE   Marcin P.

Marcin P.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 833 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2020 - 11:03

Zbudowałem w życiu setki akwariów, najdłuższy zbiornik na Tropheusy miał 420cm długości. Cała instalacja ma chłodzenie, ogrzewanie, automatyczną podmianę wody z mieszaczem termicznym więc woda dolewa się o wybranej temperaturze, innej w zależności o pory dnia i nocy a także pory suchej i deszczowej w Afryce... To jest przerost formy nad treścią i bezsensowne działania. Odwracam gdyż mam naprawdę duże doświadczenie w tej materii :)



attachicon.gif 14711666_1509959015686740_5904889538623527793_o.jpg


Jak już wygram w lotka to u mnie też stanie takie coś. Piękne, surowe cudo :D
  • guciolucky lubi to

#197 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 11:23

Piany, tzw filtreny do wody produkowane są tylko w kolorze niebieskim natomiast filtreny do powietrza są w kolorze czarnym co w prosty i logiczny sposób ułatwia identyfikację. Marcyś jeśli będziesz potrzebował pomocy to pisz na pw, pomogę.
  • Marcyś lubi to

#198 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 28 marzec 2020 - 11:54

Na wlot nakładasz gąbkę i masz prefiltr :)

Kolega tak zrobił. Zapakował klasyczną gąbkę od starych filtrów gąbkowych na wlot do kubełka i pojechał na wczasy. Baniakiem pod jego nieobecność opiekowała się teściowa  ;)  Po 10 dniach dochował się całego stada sinic  :lol:  Gościu nie mógł sobie z tym poradzić dobry miesiąc.

W końcu zrobił restart zbiornika. No a że było tego prawie 400 litrów to i roboty było co niemiara :lol:

 

Wracając do tematu. Kubełek potrzebny mi jest jako filtr biologiczny. W akwa i tak będzie odpowiednia turbinka. Sumpy i inne tematy nie wchodzą w grę. Koncepcja jest taka, aby całość miało wygląd, który zaakceptuje żona. 

 

Jeśli chodzi o kubełek, to zawsze można kupić używkę, ale ja mam odłożone troszkę grosza w zaprzyjaźnionym sklepie wędkarsko zoologicznym co zmusza mnie troszkę do kupna nowego klamota.

 

W miejscu gdzie obecnie mieszkam mam problem z wodą z wodociągów. Na wejściu mam pozakładane podstawowe filtry PP 20  PP10 oraz stację zmiękczającą wodę. Na niewiele się to zdaje, bo w kranówce jest górna dopuszczalna wartość NO3 tj około 20 stopni. Dodatkowo występuje b.dużo rozpuszczonego żelaza. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o azotanach, bo bym kupił droższą stację uzdatniania wody tj. z żywicami do zmniejszania zawartości NO3

Tak czy siak wspomagam się ździebko  Clear Waterem regenerowanym solą, ale tylko do przygotowania wody na podmiankę. Na razie wody mam niewiele to i roboty niewiele. Przy większym baniaczku potrzebował będę dobrej filtracji biologicznej. Dla tego też muszę mieć dobry kubełek. No chyba, że czegoś nie rozkminiam.

Pozdro  ;)



#199 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 marzec 2020 - 12:18

@Jamjest
Z zimnej wody redukujesz do 1/4 i wężem od systemów RO podłączasz do korpusu 10' z mechanicznym wkładem np 5mic. Dalej instalujesz np elektrozawór którym będziesz sterował ilość wody dopuszczanej. Za elektrozaworem stawiasz filtr węglowy. Możesz użyć droższych liniowych albo użyć wymiennych w kładów w 10' korpusach.
Dalej w zależności jaki będziesz mial plan odnośnie życia w akwarium woda miękka czy twarda albo roślinne stawiasz bądź nie filtr RO. Za filtrem RO instalujesz mineralizator liniowy i tyle. Jeśli będzie filtr kubelkowy to rewizja z komina w akwarium spadasz do kanalizy. Jeśli Sump to otworem w sumpie spływasz do kanalizy a rewizje wykorzystujesz jako bezpiecznik na wypadek zapchania głównego spływu.

#200 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 15:17

Dobra filtracja biologiczna to gąbka a nie żaden kubeł.
  • uvex lubi to