Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akwarystyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
434 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 28 marzec 2020 - 16:03

Dobra filtracja biologiczna to gąbka a nie żaden kubeł.


No ok, ok ale przecież kubeł ma koszyki. W jednym ceramika, w pozostałych gąbka. Taki zestaw jako filtracja biologiczna.
Wewnętrzne turbinki (turbinka) z gąbkami, jako filtr mechaniczny. Chyba to nie jest złe rozwiązanie?
W moim przypadku baniaczek to zbiornik zamknięty z tygodniowymi podmianami 10% wody. Dla tego zdaje mi się, że filtracja biologiczna jest wskazana.

#202 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 marzec 2020 - 16:56

Gucio co masz na myśli pisząc że dobre bio to gąbka?

#203 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 19:48

Filtracja biologiczna-tlenowa prowadzi tylko do zamiany amoniaku w azotany. Azotany można usunąć tylko za pomocą podmiany wody lub żywicy jonowymiennej, kubeł nic tu nie zmienia.

Turbina z gąbką szybko usuwa zawiesinę, do tego dzięki temu, że układ nie podnosi wody zużywa mało energii i jest nieporównywalnie bardziej wydajny od filtra kanistrowego. Filtr wewnętrzny jest bezpieczniejszy bo w przypadku awarii lub braku zasilania, złoże znajduje się w stałym środowisku, posiada bufor tlenowo termiczny całej objętości zbiornika w kubełku prawie nic nie posiada. Kubełek jest zawsze słabo natleniony i posiada relatywnie niewielki przepływ z czasem bardzo ograniczony przez złoże dlatego profesjonalne, przemysłowe filtry mają złoża zraszane co powoduje wykorzystanie masy filtracyjnej i utlenowanie złoża...

Myślę, że w skrócie wyjaśniłem czemu kubełki to bezsensowne urządzenia w akwarium.
  • uvex lubi to

#204 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 28 marzec 2020 - 20:14

Ja właśnie myślałem, że w kuble z powodu braku tlenu, mamy do czynienia z denitryfikacją, czyli rozkładem azotanów.
No nic, jak to mówią skoro kubełek nie zaszkodzi, a łatwo jest go schować w szafce to osobiście z niego nie zrezygnuję. Ale przynajmniej upewniłem się co do słuszności posiadania filterka wewnętrznego 👍

Użytkownik uvex edytował ten post 28 marzec 2020 - 20:15

  • guciolucky lubi to

#205 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 marzec 2020 - 21:15

Wedle mojej opinii zasadność posiadania wewnętrznego filtra jest w przypadku systemów F/O zwłaszcza tych dużych. Takie filtry skutecznie radzą sobie z zawiesina czyli ogólnym syfem organicznym wewnątrz. Niestety kiedy zależy nam na estetyce sprawa się komplikuje.
Efektywność wedle mojej opinii jest nieporównywalna jeśli chodzi o gąbkę i ceramikę patrząc na to w świetle objętości.
Jasne że na ćwierć metrze gąbki można mieć stabilny system ale na litrze ceramiki również. Oczywiście nie pisze tutaj o ceramice za 10 ziko z litra.
Faktycznie w przypadku przerwy w dostawie prądu wewnętrzny jest bezpieczniejszy. Nie grozi również zalaniem podłogi. Jednak są to aspekty którym można zaradzić. Wedle mojej opinii Sump jest najlepsza opcja jeśli chodzi o stosunek ceny, wydajności i estetyki. Ma jednak jeden minus a to dlatego że stosunkowo dużo czasu zajmuje jego Czyszczenie zwłaszcza w dużych systemach.

#206 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 marzec 2020 - 22:08

Żadna, najlepsza ceramika na świecie nie jest lepszym substratem dla bakterii nitryfikacyjnych niż gąbką. Złoże w gąbce posiada strukturę przestrzenną w postaci płaskich płytek zalegających w całej masie porów gąbki natomiast w przypadku ceramiki złoże zawiesza się tylko w przestrzeniach pomiędzy elementami, których struktura nie ma wpływu na ilość czy jakość złoża.

Przepływ wody w filtrze kubełkowym uniemożliwia wydajny proces oraz wykorzystanie mediów stąd jest to filtr małowydajny i energochłonny gdyż pompa musi podnosić wodę do akwarium przez co traci swoją moc i podaną przez producenta wydajność.

Sump to najgorsze rozwiązanie, posiada wady filtra kubełkowego oraz współpracując z kominem zajmuje sporą przestrzeń w akwarium do tego generuje hałas. Sump to coś jak ul czy ulx w castingu, można ale nie ma to jakieś logicznego uzasadnienia.

Myślę, że temat wyczerpałem. Widziałem, zbudowałem i pracowałem z systemami na skalę produkcyjną z wydolnością generowania masy ryb liczoną w dziesiątkach ton stąd nie piszę co mi się wydaje czy co jest moim zdaniem... ;)
  • Sławek77, uvex i lukastrance lubią to

#207 OFFLINE   SUONE

SUONE

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaTST
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 marzec 2020 - 22:22

Żadna, najlepsza ceramika na świecie nie jest lepszym substratem dla bakterii nitryfikacyjnych niż gąbką. Złoże w gąbce posiada strukturę przestrzenną w postaci płaskich płytek zalegających w całej masie porów gąbki natomiast w przypadku ceramiki złoże zawiesza się tylko w przestrzeniach pomiędzy elementami, których struktura nie ma wpływu na ilość czy jakość złoża.

Przepływ wody w filtrze kubełkowym uniemożliwia wydajny proces oraz wykorzystanie mediów stąd jest to filtr małowydajny i energochłonny gdyż pompa musi podnosić wodę do akwarium przez co traci swoją moc i podaną przez producenta wydajność.

Sump to najgorsze rozwiązanie, posiada wady filtra kubełkowego oraz współpracując z kominem zajmuje sporą przestrzeń w akwarium do tego generuje hałas. Sump to coś jak ul czy ulx w castingu, można ale nie ma to jakieś logicznego uzasadnienia.

Myślę, że temat wyczerpałem. Widziałem, zbudowałem i pracowałem z systemami na skalę produkcyjną z wydolnością generowania masy ryb liczoną w dziesiątkach ton stąd nie piszę co mi się wydaje czy co jest moim zdaniem... ;)

gąbka wygląda tak 

kMT0tKN.jpg

 

Coś albo mało robiłeś albo mocno ukierunkowałeś swoją pracę  . 
Te filtracje Które tak rugasz w pewnych warunkach są niezastąpione .A dobrze pomyślane działają jak należy . 



#208 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 marzec 2020 - 23:00

Każdy ma swoje metody. Nauka i teoria przekłada się na praktykę a ta nie może być różna. Mam zupełnie odmienne zdanie na ten temat i sądzę że tematu ciągnąć nie warto.
Dobrze jest naśladować sprawdzone bądź podpatrzone metody. Większość to gdzieś zasłyszane i powtarzane bez refleksji farmazony. Sump nie musi być głośny tak jak power head nie musi być cichy. To nie jest argumentacja kogoś kto poświęcił wystarczająco dużo czasu tym metodom

#209 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 28 marzec 2020 - 23:58

...i energochłonny gdyż pompa musi podnosić wodę do akwarium przez co traci swoją moc i podaną przez producenta wydajność.

...

Z tym to się nie zgodzę ponieważ jest to system naczyń połączonych i nie ma praktycznie żadnego podnoszenia, stratę możesz mieć przez średnicę węży, rurek...

Sump z przepływem bocznym do dużych zbiorników jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie a dokładając plenum w zbiorniku głównym możesz tylko uzupełniać wodę. Rafał właściciel Pawiookie.pl jak jeszcze bawił się dyskami musiał dokarmiać rośliny azotanami bo taki był przerób złoża. Cofając się do historii polskiej akwarystyki to zauważcie że w czasach przed filtrami mechanicznymi czyli pompka + rurka z gąbką nie podmieniało się wody tylko uzupełniało braki. Cała jego praca do odszukania.

Po nastaniu ery filtrów mechanicznych zaczęły się jazdy z azotanami i opinia że tylko za pomocą podmian można się ich pobyć (ciekawe kto robi podmiany w jeziorach?) Był tylko jeden myk, podłoże a w zasadzie jego "wysokość" i rozkład bakterii w podłożu biorących udział w cyklu azotowym. Na 5 cm nie rozwiną się bakterie denitryfikacyjne. Teraz pisze z głowy ... na pierwszych 10 cm rozwijają się bakteria nitryfikacyjne i zabierają tlen z wody potem są bakteria denitryfikacyjne i one zabierają tlen ze NO5, zostaje czysty azot który uwalnia się do atmosfery...

Skala przemysłowa, no cóż to oczyszczalnie ścieków a tam żadnych gąbek nie ma tylko dysze napowietrzające.

Jak ktoś poszukuje gąbek to w Aquamedic są dostępne od ręki.


Użytkownik Robert Dorado edytował ten post 29 marzec 2020 - 00:22

  • sucks_one lubi to

#210 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2020 - 13:25

Robert w jeziorze nie ma dostaw azotu gdyż nie dokarmia się ryb. Akwarium w którym nie będziesz karmił ryb też nie będzie potrzeby podmiany wody...Gdyby do naszych jezior nie dosypano azotu i fosforu wraz z nawozami ich wody były by czyste jak w Szwecji. Idąc Twoim tokiem myślenia wiele jezior oczyściło by się samoistnie już dawno a tak się nie stało.

Każdy gram azotu, który sztucznie wprowadzono do jeziora można z niego usunąć tylko wraz w wyjętymi z wody rybami.

Nie będę z Wami polemizował gdyż nie posiadacie wiedzy z zakresu limnologii fizycznej a co za tym idzie, nie jesteście w stanie zrozumieć procesów zachodzących w jeziorach.

Co tyczy się akwarystyki i filtracji, podpowiadam z całego serca dobrze. Kto chce to skorzysta kto nie chce, nic na siłę. Nie będę się podpierał swoim doświadczeniem gdyż wiem, że w obecnym świecie ludzie mają takie rzeczy za nic. Wolą czytać reklamy, fora i oglądać kolorowe zdjęcia i filmy... Może tak to już musi być :)
  • marekD, Norbert 78 i Byniek lubią to

#211 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2020 - 13:36

Jeszcze tylko odpowiem w kwestii tego co było kiedyś... Kiedyś w każdym akwarium były rośliny, które wykorzystywały azot... Tam gdzie ich nie było, tania woda lała się w cyklu, prawie otwartym...Kiedyś wszystkie tropheni, karmiło się skrobanym, wcześniej zamrożonym, sercem wołowym i lanymi kluskami, zwykle padały jak muchy...itd...itp...kto ma licznik z przebiegiem wie o czym mowa. Kiedyś pisano w książkach, że wiele gatunków z wielkiego ryftu nie lubi świeżej wody... No nie lubi... :) szczególnie tej uzdatnianej warszawskiej czy płockiej wiślanej i mógłbym tak bez końca...
  • Byniek lubi to

#212 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 29 marzec 2020 - 14:37

Kaziu, nie jestesmy w stanie odtworzyć w akwarium takiego systemu jaki występuje w przyrodzie. Już nawet nie chodzi o czynniki zewnętrzne które wpływaja na jakośc wody w jeziorze ale po prostu nawet drobne skorupiaki czy bakterie, grzyby itp zwierzęta nie przetrwają w akwarium ze względu na ryby, które są dosyć zagęszczone. Zależności te sa bardzo istotne w akwarystyce morskiej gdzie przekraczając pewną granicę robi się kiła i mogiła.

Odnośnie podmian wody to jestem zdania, że są konieczne w każdym systemie. To że Malawi czy Tanga ich potrzebuje nie ma dwóch zdań ... systemy roślinne z niewielką ilością kąsaczy również będą ich potrzebowały. Produkty przemiany materii będą się kumulowały a podmiana pomaga pozbyć się tych kumulusów. Im więcej światła będzie wpadało do akwarium tym szybciej okaże się że podmiany sa nieuniknione. Oczywiście można tylko dolewać i ryby będą żyły, rozmnażały się, przyjmowały pokarmy itd. Pies na łańcuchu przy budzie biegając w kółko również żyje, żre i jak przyjdzie czas to obleci okoliczne piękności w celu prokreacji.   



#213 OFFLINE   vince83

vince83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Mariusz

Napisano 29 marzec 2020 - 16:30

To i ja się pochwalę swoim akwa, czyli 400l, biotop Ameryka południowa, ryby to głównie ziemiojady i zbrojniki.

Załączony plik  Akwarium.jpg   49,01 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  5.jpg   101,18 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  8.jpg   35,07 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  7.jpg   66,17 KB   13 Ilość pobrań

Załączony plik  9.jpg   45,75 KB   13 Ilość pobrań

Załączony plik  6.jpg   58,51 KB   13 Ilość pobrań

Załączony plik  10.jpg   59,34 KB   13 Ilość pobrań



#214 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2020 - 20:14

Kruszony bazalt nie jest najlepszym podłożem dla brazylianek, dużo lepszy jest miałki piasek z morskiej plaży.

#215 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 29 marzec 2020 - 21:27

Mam takie, chyba trochę nietypowe pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Chciałbym postawić w nieogrzewanym garażu zbiornik 150x50x60 (450 l). Zimnowodny.

Czy przy np. -20 stopniach utrzymam temp. powyżej zera, powiedzmy +4. Wiadomo, że jeśli taka temp się w ogóle zdarzy, to rzadko i na krótko. Czy są na rynku odpowiednie grzałki z termostatem np od +4?
Czy różnica temp. woda/otoczenie przy takim mrozie nie spowoduje pęknięcia zbiornika.
Zakładam oczywiście sytuację idealną, czyli, że nigdy nie zabraknie prądu, sprzęt będzie działał poprawnie itp.

Nic na siłę. Mam po prostu taki zbiornik i stoi bez celu, a w domu, na chwilę obecną odpada.

#216 OFFLINE   vince83

vince83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Mariusz

Napisano 29 marzec 2020 - 22:42

Kruszony bazalt nie jest najlepszym podłożem dla brazylianek, dużo lepszy jest miałki piasek z morskiej plaży.

Przyznam, że wiele jest teorii na ten temat i widziałem wiele akwariów o takim biotopie o różnym podłożu. Ja wybrałem takie i obserwując moje ryby nie zauważyłem aby im to w jakimkolwiek stopniu przeszkadzało. Kopią w tym bazalcie i regularnie składają ikrę, więc chyba wszystko jest ok.



#217 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2020 - 23:18

Nie do końca jest O.K, piasek służy im nie tylko do zabawy czy budowy żłobka dla larw, służy również jako gastrolit, pomaga w prawidłowej perystaltyce i usuwaniu nadmiaru pasożytów. Wiem, że ryby ładniej wybarwiają się na ciemnym podłożu ale nie jest to dla nich komfortowe. Fajny, podobny a nawet bardziej naturalny efekt można uzyskać poprzez umieszczenie na piasku zeszłorocznych liści np. dębu...
  • sucks_one i thug lubią to

#218 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 30 marzec 2020 - 19:47

 

Będę szedł w tym kierunku. Tylko bez tego leda z tyłu za zbiornikiem. Bez trawnika i z prostymi wysokimi roslinami za kazdą z wysp. Do tego więcej anubiasów i mikrozorium, z przodu staurogyne repens ...


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 30 marzec 2020 - 19:49

  • vince83, uvex i 100icki lubią to

#219 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 30 marzec 2020 - 20:07

Znalazłem zdjęcia mojego pierwszego akwarium z bimbrownią CO2 i zasilaniem na oko insulinówką mikro i makroelementami, robionymi w akademiku z dostępnych nawozów dla sadowników...

Załączony plik  received_236345607361611.jpeg   29,72 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  received_2708354845938242.jpeg   37,23 KB   17 Ilość pobrańZałączony plik  received_113698803352168.jpeg   27,07 KB   17 Ilość pobrańZałączony plik  received_2453221131660850.jpeg   26,11 KB   18 Ilość pobrańZałączony plik  received_471533843533480.jpeg   19,76 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  received_198769567970424.jpeg   16,33 KB   18 Ilość pobrań

#220 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 30 marzec 2020 - 20:47

Kongo w akademiku ?
Wolno było ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych