Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3442 odpowiedzi w tym temacie

#2381 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1891 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 24 grudzień 2021 - 10:42

Może DammanCamp i okolice ?

Podejrzewam że to gdzieś tamte okolice (może jeszcze niedaleko na północ (100-150 km) - mam jakieś poszlaki ale ciągle nie wiem gdzie to dokładnie - w wolnej chwili poszperam za fotkami z DammanCamp to może coś wypatrzę.



#2382 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 24 grudzień 2021 - 13:14

See Glafsfjorden

Mam zamiar tutaj się wybrać z początkiem czerwca .Może ktoś już łowił na tym jeziorze i może go co nieco opisać?



#2383 OFFLINE   gaweł

gaweł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1272 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Paweł

Napisano 24 grudzień 2021 - 19:11

Na początku czerwca jedziemy na Kalix River do Jockffal walczyć z Łososiami.

Był już ktoś?


  • analityk lubi to

#2384 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 24 grudzień 2021 - 20:18

Panowie - przymierzam się do wyjazdu wiosennego na pstrągi do Szwecji/Laponii  - widziałem duże ryby na fotkach z okolic poniższej lokalizacji - czy ktoś może rozpoznaje miejsce/zna?  - proszę o podpowiedź gdzie to jest?

Jak Damman to raczej letniego ;) możesz łowić od 1 czerwca do  31 sierpnia i z łowieniem pstrągów w potocznym rozumieniu to nie ma nic wspólnego. To bardziej łowienie troci wstępującej do rzeki na tarło.


  • analityk lubi to

#2385 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1891 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 grudzień 2021 - 21:48

Tak, wygląda na to ze to był Damman a Panowie połowili duże ryby ale było ich raczej mało. Uprzejmie proszę o parę dodatkowych informacji jeżeli ktoś wie coś o tej wodzie. 

 

Ciekawe co Pan Robert Dorado napisał bo fotki jak pstrągi a z opisu na campie wyraźnei wynika że okresowo migrują w górę rzeki (ale może nie z może tylko z niższych odcinków?).

 

Szukam wody dogodnej dla metod muchowych (suchej najchętniej) i zasadniczo lepiej jak jest sporo  małych / średnich ryb  niż grube ale za to bardzo pojedyncze brania.

 

Przy okazji wszystkiego dobrego życzę kolegom w całym Nowym Roku - Połamania :)



#2386 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5808 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 27 grudzień 2021 - 08:20

Jest bardzo mało miejsc na świecie gdzie można złowić dużo dużych pstrągów, ja znam jedno Patagonię, nawet w NZ nie można się nastawiać na liczne połowy. Jak w ogóle są duże to trzeba się cieszyć. 


  • analityk, Mysha i gulf lubią to

#2387 OFFLINE   Luk74

Luk74

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Kajak

Napisano 27 grudzień 2021 - 13:25

Cześć Panowie,

ja z kolei mam ofertę wyjazdu nad jezioro Saljen lub Revsundssjon. Czy ktoś coś może napisać na temat tych jezior?

Z góry dziękuję i pozdrawiam noworocznie.

Łukasz



#2388 OFFLINE   hewamich

hewamich

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Michał

Napisano 30 grudzień 2021 - 09:23

Cześć wszystkim !

Jestem nowym użytkownikiem na forum  ;)

W przyszłym roku razem z Tatą lecimy do Szwecji zapolować na szczupaka i mam kilka pytań odnośnie sprzętu.

Jezioro od 2 do 17 metrów głębokości.

 

1 zestaw - wędka do rzutu z łapy ale jeśli przyjdzie okazja to trochę potrollować i tutaj znalazłem zestaw składający się z:

DAM CULT-X BIG SPIN 2.40m 50-150g + Kołowrotek Penn Slammer III 3500 + Plecionka 0,25 / 0,28

 

2 zestaw - wędka castingowa głównie do rzutów i zestaw składający się z:

SG2 Power Game Trigger 259cm Moderate Fast 70-130g + Multiplikator Abu Garcia Revo Beast 41 LP LH  + Plecionka 0,25 / 0,28

 

Przynęty:

Westin Shadteez 19cm, Ricky the Roach 18 cm, Cannibale 15 cm, Savage Gear Trout 4D 20 cm, Herring Shad 25 cm + Woblery schodzące od 2 do 10 metrów (w wielu kolorach i ilościach).

 

Co sądzicie ? Może ktoś mógłby mi coś doradzić w kwestii sprzętu.

 

Pozdrawiam



#2389 ONLINE   jakub75

jakub75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaOtrębusy
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:Kacprzak

Napisano 30 grudzień 2021 - 15:53

Nie wiem, czy ten spinning aż nie za mocny, a cast nie za długi (np. dżerkować będzie nim ciężko).

 

Pomyślałbym nad spinningiem 30/40-70/90 i castem tak do 2.40.


  • analityk, Okonhel i hewamich lubią to

#2390 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 30 grudzień 2021 - 21:57

Cześć zestaw 1 zbędny, zamień go na zwykły spining 10/30g do mniejszych przynęt no i plecionka o połowę cieńsza.
Wbrew pozorom w Szwecji nie pływają same metrowe ryby.
Połamania życzę.
  • analityk i hewamich lubią to

#2391 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1891 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 grudzień 2021 - 22:16

Cześć zestaw 1 zbędny, zamień go na zwykły spining 10/30g do mniejszych przynęt no i plecionka o połowę cieńsza.
Wbrew pozorom w Szwecji nie pływają same metrowe ryby.
Połamania życzę.

1)

Dokładnie - jak wyżej.

2)

Jak nie trafisz w mega żarcie to z takim sprzętem jak proponujesz możesz zejść na zero.

 

Z przynęt weź klasykę szczupakową: gumki  10-12 cm, wahadła różniste, obrotówki meppsa 5tki - i to powinien być twój podstawowy zestaw. A tymi wielkimi przynętami połowisz dla odmiany/lub jak będą mega żarły (czego życzę ale co rzadko się zdarza).



#2392 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 31 grudzień 2021 - 01:40

Gumy 10-12 to raczej na okonie , albo mikro szczupaczki do 60cm.
Moim zdaniem też aż za mocne te zestawy , kijek o cw 60g wyjmie każdego szczupaka.
Jeżeli chodzi o trolling to masz za grube te plecionki, co do przynęt to mogę polecić takie które mi się od lat tam sprawdzaja czuli nr1 Salmo Whacky, Dorado Invader 9 i 11, Jaxon Karaś na płytsze łowienie i niedostępne u nas Bombery long A

#2393 OFFLINE   hardy50

hardy50

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Imię:Bartek

Napisano 31 grudzień 2021 - 07:48

Pytanie czym będzie łowił i na jakich głębokościach. Cała ta dyskusja chyba nie jest w tym dziale co trzeba.

#2394 OFFLINE   hewamich

hewamich

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Michał

Napisano 31 grudzień 2021 - 09:43

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Potrzebuję dwóch zestawów - 1 ciężkie przynęty w okolicach 50-110 gram + jeśli zajdzie taka potrzeba trolling, 2 zestaw na przynęty w okolicach 10-15 cm o wadze do 50 gram.

 

Jakie plecionki byście proponowali ? Jakie przynęty ? Może macie jakieś swoje kije ulubione



#2395 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 31 grudzień 2021 - 11:28

ad 1. Cieżkie przynęty też się od siebie różnią - nie sama waga ma znaczenie. trochę inaczej podchodzi się do sprzętu do gum niż do jerków (można szukać kompromisu, ale to też świadomie, bez patrzenia wyłącznie na wagę). po przeczytaniu Twojej propozycji zestawu 1 i 2, moja pierwsza myśl była taka, że praktycznie się dublują. 

 

ad 2. Z każdą kolejną wyprawą przekonywałem się stopniowo, że dobrze mieć jeden zestaw do lekkiego łowienia (jak kolega @analityk pisze) i czasem okazuje się, że to wcale nie są przynęty na okonie :) Teraz niezależnie od średniego i ciężkiego arsenału, nie ruszam się do Szwecji np. bez meppsa 5 (życiówka w Laponii w tym roku) i lusoxa 3.


Użytkownik croock edytował ten post 31 grudzień 2021 - 11:31

  • hewamich lubi to

#2396 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6184 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 31 grudzień 2021 - 13:53

Jakbym miał wziąć 1 kij, to byłaby to jerkówka do 100g.

Jak dwa - to wziąłbym jeszcze jedną, zapasową jerkówkę :)

Jak trzy - to dobrałbym do tego miękki kij do trola taki 17 albo 20lb

Jak cztery - to do tego do trola dorzuciłbym jeszcze mocniejszą trollingówkę, itd...

 

Ale to wynika ze specyfiki łowiska. Natomiast nigdy, na żadnym łowisku w Szwecji ani nigdzie indziej nie zauważyłem, żeby do łowienia szczupaków w normalnym rozmiarze trzeba było schodzić z długością jakiejkolwiek przynęty poniżej 9-10cm, a z mocą zestawu poniżej 15lb a nawet 17lb. Za to z opowieści znam sytuacje ze szkierów, że szczupaki nie reagowały na przynęty, które wielkością przekraczały rozmiar ciernika.


  • croock, Maciek_7 i hewamich lubią to

#2397 OFFLINE   hewamich

hewamich

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Michał

Napisano 31 grudzień 2021 - 14:01

Znalazłem 3 kije które wpasowują się w mój budżet jeśli chodzi o lżejszy zestaw..

 

1.) DRAGON G.P. Concept Spinn 228/40-60

2.) Savage Gear SG2 Power Game 221cm 30-70g

3.) Savage Gear SG2 Power Game T 243cm 40-80g

 

Do tego Penn Slammer III 3500 + plecionka 0,20


Użytkownik hewamich edytował ten post 31 grudzień 2021 - 14:02


#2398 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 31 grudzień 2021 - 14:48

Znalazłem 3 kije które wpasowują się w mój budżet jeśli chodzi o lżejszy zestaw..

1.) DRAGON G.P. Concept Spinn 228/40-60
2.) Savage Gear SG2 Power Game 221cm 30-70g
3.) Savage Gear SG2 Power Game T 243cm 40-80g

Do tego Penn Slammer III 3500 + plecionka 0,20


No i gitara ogarniesz tym każda rybę w Szwecji, okonia w normalnym rozmiarze i największe szczupaki. Z tym że tak jak kolega wyżej pisal do trollingu przydałby się kijek o bardziej miękkiej pracy , o głębszym ugięciu. I w przypadku trollingu to przynęty decydują o tym jakiej mocy ma być to kijek, pamiętaj że jak przesadzisz z mocą to nie zobaczysz pracy woblerów typu Minnow na szczytowce

#2399 OFFLINE   hewamich

hewamich

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Michał

Napisano 31 grudzień 2021 - 15:38

No i gitara ogarniesz tym każda rybę w Szwecji, okonia w normalnym rozmiarze i największe szczupaki. Z tym że tak jak kolega wyżej pisal do trollingu przydałby się kijek o bardziej miękkiej pracy , o głębszym ugięciu. I w przypadku trollingu to przynęty decydują o tym jakiej mocy ma być to kijek, pamiętaj że jak przesadzisz z mocą to nie zobaczysz pracy woblerów typu Minnow na szczytowce

A którą z tych wędek byś wybrał jeśli chodzi o stricte łowienie z łapy ? Gumy od 10 do 19 cm + Jerki + blachy


Użytkownik hewamich edytował ten post 31 grudzień 2021 - 15:41


#2400 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 31 grudzień 2021 - 17:33

Nie wiem jaka jest akcja tej wędki ale pozycja nr 3 to ja bym ogarnął i gumy i trolling, jerki raczej krótsze kijki pytanie ile czasu jakimi przynętami będziesz łowił. Mi na przykład jakieś ogromne przynęty się w trollingu nie sprawdzały w Szwecji a jakieś tam wyniki miałem.
  • nurek28 lubi to