Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wybór wędki na lipienia i jelca


  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#121 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 24 October 2018 - 20:17

Przemek,

Czy mógłbyś dać się sprowokować do napisania, jak oceniasz akcję i ugięcie Hardyego i Fenwicka w stosunku do CGR'a oraz zdradzić jakie modele sfotografowałeś?


  • aero likes this

#122 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Posted 24 October 2018 - 20:33

Za wiele nie opiszę..nie przywiązuje wagi do akcji tak bardzo. Biorę wędkę jak jade na ryby i dostosowuje się do jej "wymagań" rzutowych.  mam sporo tego chrustu i lubię zamiennie używać

Szklaki to hardy The Test  7.1/2' #4. Miękki  ale szybki i dynamiczny. Łatwy w użyciu, ze tak powiem ;) Fenwick to Feralite 7' #5, z lat 70 tych podobny do The Testa ale szybszy. Oba pod obciążeniem gna się do rękojeści.

Rzuty nimi to łatwizna o ile pozwoli się wędce pracować, oddawać energie. CGR przy nich to taki typowy krowi ogon co też ma swój urok. ;)

Choć myślę, że jak przezbroję CGR-a to będzie to zupełnie inna wędka. Dla mnie znacznie lepsza.


Edited by aero, 24 October 2018 - 20:35.

  • Krzysiek Dmyszewicz and Richi55 like this

#123 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 24 October 2018 - 22:29

Za wiele nie opiszę..nie przywiązuje wagi do akcji tak bardzo. Biorę wędkę jak jade na ryby i dostosowuje się do jej "wymagań" rzutowych.  mam sporo tego chrustu i lubię zamiennie używać

Szklaki to hardy The Test  7.1/2' #4. Miękki  ale szybki i dynamiczny. Łatwy w użyciu, ze tak powiem ;) Fenwick to Feralite 7' #5, z lat 70 tych podobny do The Testa ale szybszy. Oba pod obciążeniem gna się do rękojeści.

Rzuty nimi to łatwizna o ile pozwoli się wędce pracować, oddawać energie. CGR przy nich to taki typowy krowi ogon co też ma swój urok. ;)

Choć myślę, że jak przezbroję CGR-a to będzie to zupełnie inna wędka. Dla mnie znacznie lepsza.

Cześć Przemo. Tylko mi ten Berlin nie pasował do układanki. Co to kiedyś handlowaliśmy? Jakaś klejonka i stary spinn Conolona chyba? Ostatnie spotkanie chyba nad Połączonym na wysokości dawnego lotniska? Pozdrowienia.


  • aero likes this

#124 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 24 October 2018 - 22:47

Witam.

Marian ... może przesadziłem z tym prostopadłym położeniem - chociaż z drugiej strony nie widzę osobiście różnicy w żadnej wędce, nie tylko w muchówkach, jeżeli chodzi o zmiane fizyki blanku. Przy muchówkach tym bardziej - ze względu na dużo większą liczbę przelotek i bliskość prowadzenia linki wobec blanku ...

Ale abstrachujać od tego - wiele kijów ma po prostu takie przelotki szczytowe, które stwarzają już porblemy w swobodnym wysnuwaniu się linki nawet przy aktywnym wspomaganiu ruchami samego kija.

To niszczy zarówno linkę jak i same przelotki.

Chyba Greys-y i muchówki Dragona są najbardziej pod tym względem upierdliwedla mnie. Zarówno stare modele jak i obecnie produkowane.

Pozdrawiam.


  • aero and Krzysiek Dmyszewicz like this

#125 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Posted 24 October 2018 - 23:13

Jachu, cos mi świta...ale nie jestem pewnien. Kilka razy jeździlem na rybki z Jachem, Lata temu. Mialem spina conolon abu a przehandlowałem abu stripera z jachem. Dobrze kombinuję? To było ze 30 lat temu . Ostatni raz chyba właśnie na połączonym się widzieliśmy.

Forest , miałem taką przelotę na hardym origin. Jak rakietka do ping ponga. Wielka i była w zasadzie w linii blanku. Nie wiem co oni chcieli osiągnąć...wymieniłem na normalna i jest ok.



#126 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 25 October 2018 - 00:16

Witam.

Ło kurna ... abstrahując przez "ch" mi poszło ... to taki sam nadmiar jak za duża przelotka ...  ;)

Pozdrawiam.


  • aero likes this

#127 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 posts

Posted 25 October 2018 - 09:03

Ziemowicie, duża część rozwiązań  technicznych w muszkarstwie pochodzi ze sportu, czyli wędkarstwa rzutowego. Tam już dawno temu doszli do tego, że duża prostopadle ustawiona przelotka szczytowa powoduje, że linka próbuje w okolicach szczytówki żyć własnym życiem podczas wymachów do tyłu. Przy pomocy wielgaśnej prostopadle ustawionej przelotki łatwiej skręcić szczytówkę i trudniej utrzymać linkę w osi wędki. Wąska dobrze dobrana druciana pętelka ma temu zapobiegać kiedy szczytówka jest ugięta w kierunku przeciwnym do kierunku rzutu.


  • lukomat, aero and Forest-Natura like this

#128 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 25 October 2018 - 10:45

Witam.

Ha ...tego kompletnie nie brałem pod uwagę. W punkt i rzeczowo - dzięki.

W kilku kijach, podobnie jak Aero pisał, poprawiałem samemu położenie przelotki końcowej i po takim zabiegu dużo wygodniej mi się łowiło. Najczęściej zdarza mi się łowić w okolicznościach nie wymagajacych nawet wysnucia całości głowicy i w takim wypadku znacznie grubsza część linki tkwiąca w małej i pod ostrym kątem przelotce szczytowej powoduje pewien dyskomfort.

Jak widać, dużo chyba zależy od konkretnych preferencji każdego z nas oraz warunków w jakich moczy się kija najczęściej.

Pozdrawiam.


  • aero likes this

#129 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 25 October 2018 - 10:55

Irku ten sposób zbrojenia w mega przelotki jest chyba nadal spotykany w rzutach spinningowych na odległość. Jak pół wieku temu, kiedy miałem okazję obserwować jednego z moich szkolnych profesorów trenującego na boisku. To był chyba pomysł inż. R. Turskiego z Krakowa. Przyznam się, że miałem i mam cały czas duże wątpliwości, ale widocznie to się sprawdziło. http://www.wedkarz.p...pp/article/2802  Obecnie rozpowszechnione systemy zbrojenia spinningów też mają wydłużyć rzuty, ale są całkowitym zaprzeczeniem tamtego rozwiązania.

Jeśli chodzi o zbrojenie muchówek, to zawsze wolałem maksymalnie małe w stosunku do średnicy linki, ale zrobione nie z cienkiego drutu (zwykłe REC przestały mnie przekonywać). Tak zbrojone były dawne klejonki z czasów miękkich, jedwabnych linek. Ziemek wspomniał o zbrojeniu Greysa. Te ich stosunkowo duże i zrobione z cienkiego drutu też mi nie leżały. Nie wiem jak to wygląda w obecnych ich modelach, ale wcześniejsze miały (łącznie ze szczytową) relatywnie duże średnice, dość cienki drut i jak napisałeś  -  faktycznie szczytówka żyła trochę własnym życiem. Również przy wymachu do przodu szczytówka dziwnie wibrowała.


  • aero and Forest-Natura like this

#130 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 posts

Posted 25 October 2018 - 19:51

Janusz, wielgachne przelotki to chyba późniejszy wynalazek.Turski w swojej książce wyraźnie mówi, że duża średnica przelotki szczytowej nie ma żadnego wpływu na zmniejszenie oporów wysnuwającej się żyłki. Pisze też, że optymalny kąt tej przelotki to sto trzydzieści pięć stopni.

Swoje patyki, tak Ty zawsze staram się uzbroić w możliwie małe przelotki. Lubię też te standardowej grubości, ale też często używam cienkiego drutu, bo w niektórych przypadkach grubszy drut niepotrzebnie obciąża blank. Nawiasem mówiąc zmniejszenie rozmiaru przelotek to bardzo prosty sposób na zaoszczędzenie wagi uzbrojenia i odciążenia blanku(wtedy kiedy trzeba)

Na potwierdzenie naszego zamiłowania do małych przelotek można jeszcze dodać, że Tom Morgan uważa wielkie przelotki w muchówkach za niepotrzebną przesadę


  • aero and marian-56 like this

#131 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 25 October 2018 - 20:16

 (...)

Pisze też, że optymalny kąt tej przelotki to sto trzydzieści pięć stopni.

(...)

Swego czasu odkupiłem od kolegi budżetowego (choć dla mnie genialnego) Cormorana Speciland.

Fabrycznie miał zwykłe druciane oczko ustawione pod kątem prostym do blanku. Niby wszystko OK, ale tak jakoś nie do końca. Wymieniłem na H&H 5,5 ze starych zapasów i naraz wszystko zaczęło zupełnie inaczej działać.

Cienki vs, gruby drut - zbroiłem sobie blank - na szczytówce i drugim składzie poszły H&H Thin Wire, reszta normalne. Znacząca róznica między takim samym blankiem uzbrojonym przez kumpla w standardowe, choc pewnie przyczynił sie i spacing - ja uzyłem lekko zmodyfikowanego od Sage XP (wieksza odległość pierszej od szczytu i wiekszy rozstaw pierwszych czterech, kosztem pozostałych). Kij zyskał delikatnieszy szczyt i mocniejszy dolnik. Odrobine przyspieszył i i ma mniejszy "swing weight". Dobrze działa z WF3 a i bezproblemowo obsłuży DT4.


  • aero likes this

#132 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 25 October 2018 - 20:38

Nie mam pod ręką "Wędkarstwa rzutowego" Turskiego, nie pamiętam daty wydania, ale duże przelotki do rzutów na odległość pierwszy raz zobaczyłem jesienią 1970 i chyba już nie były nowością. Szczytowa faktycznie była wyraźnie mniejsza od pozostałych, ale nadal duża. Z. Kędziora korzystał z doświadczeń Turskiego, byli kadrowiczami w circa tych samych latach. Jeśli chodzi o zbrojenie muchówek, to uważam, że lekkie i małe mają swoje atuty. Podobnie jak małe w tunelu blanku spinningowego. Ideałem byłby blank bez przelotek. :) Niestety nie da się. Śmieszą mnie rady w rodzaju: przywiąż cięższe przelotki, wędka będzie wolniejsza. Kompletnie bez sensu. Jedyną przeszkodą dla małych przelotek może być kiepskiej jakości, sztywna, układająca się w trwałe zwoje linka.


  • aero and gladki like this

#133 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Posted 25 October 2018 - 22:06

Mam klejonke hardy palakona CC de france. Wędka stworzona specjalnie na zawody.  Jej zadanie to dalekie i celne rzuty zwłaszcza pod wiszące krzaki gdzie były umieszczone cele.. Co ciekawe ma tylko 7'. Blank niesamowicie dynamiczny, szybki "jak węgiel".

Wyglada na delikatny kijaszek, malutka rekojesc, cienki blank...a ma power okrutny.

Przelotek ma 7 ze szczytową i są najmniejsze jakie widzialem na muchówkach. Konstruktor uznał , że takie sprawdzą się lepiej.

Na zdjęciu ze sznurem WF5 Cortland Sylk. Szczytowa była uszkodzona, więc wcisnąłem najmniejszą jaka miałem a i tak jest większa od reszty. Kołowrotek ma 7.6 cm

Swoja drogą świetny kij na lipienie i jelce... ;)

 

156c0g5.jpg


Edited by aero, 25 October 2018 - 22:07.

  • Krzysiek Dmyszewicz, Pluszszcz, Forest-Natura and 1 other like this

#134 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 25 October 2018 - 22:44

Ale na zdjęciu raczej nie Sylk.:-) Ale Sylk do małych przelotek nadaje się idealnie. Szczytowa do wymiany, bo pewnie reszty nie chcesz ruszać? Jakiś black diamond chyba bardziej by pasował.


  • aero likes this

#135 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 25 October 2018 - 22:49

Zaraz ktoś poleci klejonkę Scotta SC i wyjdzie na to, że łowienie jelców stanie się najdroższą odmianą wędkarstwa muchowego :lol:


  • aero likes this

#136 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Posted 25 October 2018 - 22:57

Na zdjęciu sylk, ale to sznurek cortlanda 444 sylk dedykowany do klejonek. Swoją drogą świetna linka jako taka, brak pamięci i bardzo miękka i trwała.

Klejonka będzie odnowiona, bez zmian. jedynie przelotka szczytowa nie bedzie oryginalna.

Krzysiek, byś się zdziwił za jakie pieniądze można trafić na dobrą klejonkę.....mam węglowe kije, które były sporo droższe od np Pagleya z poprzedniej strony.

Za 80 euro można trafić poprawnie wykonaną muchówkę. mam np takie, które kosztowały mniej od CGR-a ... Nie każda to wydatek w tysiącach euro czy dolarów.

A jeśli już płacić takie kwoty to za wędkę skrojona na miarę a nie za gotowca z fabryki ;)



#137 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 25 October 2018 - 23:22

Miałem na myśli 444 Sylk, trochę mało wyraźne zdjęcie. Też go polecam. Może z pływalnością trochę gorzej wypada, ale wydaje mi się, że w porównaniu ze zwykłym 444 w tej samej numeracji ma mniejszą średnicę, więc to zrozumiałe. Mnie nie to przeszkadza, szczególnie przy jego zaletach, a te wymieniłeś. Dodam, że nie tylko klejonki, ale też klasyczne szklaki i wolniejsze grafity i 444 Sylk to dobre zestawienie.


  • aero and Richi55 like this

#138 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 25 October 2018 - 23:35

Zaraz ktoś poleci klejonkę Scotta SC i wyjdzie na to, że łowienie jelców stanie się najdroższą odmianą wędkarstwa muchowego :lol:

Ja polecę SC w klasie 3. Jeśli kogoś stać i lubi łowić jelce. Bardziej zrozumiałe niż łowienie ich najwolniejszą 6.


  • aero likes this

#139 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 25 October 2018 - 23:51

Witam.

Sylk 444 Cortlanda to zarąbista linka dystansowa do szybkich i super szybkich kijów, a nie do muchówek zbierających się do biegu jak parowa lokomotywa.

Ciach, ciach i dwadzieścia parę metrów linki ze sporym piankowym żukiem jest wywalone z kręćka.

To mówię ja - zaciekły wróg fastów, extra-fastów i fan wszystkiego co jest najwolniejsze we flajfszingu  :rolleyes:

Używam #5 po to żeby chyba jeszcze bardziej nienawidzieć takie kije i takie linki za ich wszelkie zalety, których nie mają "parowozy" ...  :D

Pozdrawiam.


  • aero and Krzysiek Dmyszewicz like this

#140 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Posted 25 October 2018 - 23:58

Mozna rzec, że 444 sylk lata świetnie ze wszystkimi kijami ;) Linka idealna normalnie ;) Na jelce jak znalazł ;) Odciąć  fabryczne oczko, zarobić ładna pętelkę z rdzenia i można łowić.

Cena też nie zabija.