Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe echosondy Raymarine Element


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
414 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 23 lipiec 2019 - 04:53

Wg producenta 15W dla 12V czuli 1.25A. przemnóż to przez liczbę godzin dziennie na wodzie i wyjdzie Ci ile Ah potrzebujesz (dodaj ze 20%) dla pewności. Np dla 8 godzin używania potrzebujesz 10Ah, a dla pewności 12 Ah

#142 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 sierpień 2019 - 17:26

Po transferze Spigota do prostaffu Raymarine może pojawi się więcej materiałów o sprzętach RM. Ciekawe, czy okaże się on lepszy od Lowrance w tym marketingowym wydaniu...

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka
  • Werem lubi to

#143 OFFLINE   krzyw

krzyw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 06 sierpień 2019 - 09:19

A moze ktos napisac jak sprawuje sie w vercie, jaki najmniej-hercowy stozek poziada?

 

 

Edit: Sam sobie odpowiem, w koncu znalazlem: 

RealVision™ 3D (Hyper 1.2 MHz)

RealVision™ 3D (Standard 350 kHz)

SideVision™ (Hyper 1.2 MHz)

SideVision™ (Standard 350 kHz)

DownVision™ (Hyper 1.2 MHz)

DownVision™ (Standard 350 kHz)

Conical high CHIRP (200 kHz)

 

wiec srednio z vertem, no chyba ze sie myle, znalazlem tutaj: https://www.manualsl...ion-Hv-100.html


Użytkownik krzyw edytował ten post 06 sierpień 2019 - 09:40


#144 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 sierpień 2019 - 10:14

Pytaj prostaff Raymarine, pan Kotowski pokazywał verta w swych materiałach na yt, może coś podpowie.



#145 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 06 sierpień 2019 - 15:46

Teraz w raymarine jest guru informatyki wedkarskiej miszcz @spigot , myślę że to wypromuje marke na sam szczyt . Sprzedaż wzrośnie,.luski wkoncu zostaną policzone na tych sandaczach 2 metrowych. Jeszcze w zeszłym roku na stoisku rm gawedzilem z gościem.od nich ,na rozne tematy echosond, marketingu etc. Mieli niezbyt "przychlna" opinie o teraźniejszym konsultancie pro staff...A tu proszę, wejście smoka
Sorry za ofa, nie mogłem się powstrzymać:)
  • Paweł J, fish28 i sucks_one lubią to

#146 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 07 sierpień 2019 - 11:38

Razem z kotowskim będą niedługo dodawać paczki zupek chińskich do swoich mega hiper,quatro echosond raymarine Eeeeelemeeeent:)
  • Paweł J, fish28 i cabage lubią to

#147 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 sierpień 2019 - 12:04

Do samego sprzętu Nie mam nic, każdy chce kawałek tortu z rynku przytulić-normalne. Jednak.mnie bawi fakt , że jeszcze rok temu sam @spigot zbanował mnie na koncie fb lowrance za szykanowanie marki i odsylal do rm. Mistrzowie z rm naprawdę bez ogródek o nim mowili A tu , szach mat pro Staff ... I odczyty idealne przy predkosci 40KMH ...:) niech im się wiedzie jak najlepiej. Ale kariery z tym sprzętem na srodladziu nie widzę jakos

#148 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 07 sierpień 2019 - 12:08

Oni są tak memiczni,że nawedzac ich zdjęcia bez podpisu...poprawiam sobie nastrój:D prostaff hahah

#149 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 07 sierpień 2019 - 13:23

Razem z kotowskim będą niedługo dodawać paczki zupek chińskich do swoich mega hiper,quatro echosond raymarine Eeeeelemeeeent:)

 

Nie mam nic do żadnej ze stron

Czy aby te wypowiedzi nie są przesadne  i nie zaczynają przybierać charakteru hejtu ?



#150 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 07 sierpień 2019 - 19:06

Confirm! This is "heeejt"

#151 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 08 sierpień 2019 - 09:07

Panowie, proszę bez wycieczek osobistych. 


  • siarq lubi to

#152 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 08 sierpień 2019 - 16:28

Cieszę się że jakiś kret przesłał moje wpisy nt mk...prosto do m.k!:)...Teraz może panowie zaczną traktować wędkarzy jak wędkarzy a nie jak chołote ktorej można wcisnąć wszystko! Mission complete.

#153 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 08 sierpień 2019 - 21:54

Na pewno super hiper,mega,quatro się sprzedaje i dlatego zrobili promocję na 8k...nikt tak teraz się nie reklamuje jak raymarine,a jak widzę na Youtube tych dwóch zakłamańcow jak Kotowski i Marczyński którzy ledwo co zdania składają to błogi śmiech mnie ogarnia,fachowcy od axiomow nagle wniebowzieci elementami,jak długo będą tak mydlic oczy

Po pierwsze Panie Kubo Kasprzak z Trzcianki grajmy w otwarte karty. Każda twoja wypowiedź w tym wątku na mój temat jest kłamstwem. Pisałeś do mnie na messengerze, że moje artykuły i filmy na YT bardzo ci się podobają. Pytam - skąd ta nagła zmiana? Nigdy nie powiedziałem, że Axiom jest gorszy od Elementa, nigdy też nie porównywałem echosond Raymarine do innych producentów echosond. W swoich filmach i postach przedstawiam jak działa konkretny model.

 

"Pisałem to ze dwa razy, powtórzę raz jeszcze- dystrybutorzy elektroniki "wiodących marek" u nas powinni płacić właścicielowi tego forum za rozwiązywanie ich problemów/marketing urządzeń i wszystkie te małe sprawy, które pomagają w użytkowaniu coraz to bardziej skomplikowanych urządzeń na wodzie potencjalnym ich nabywcom...." Maciej mądre zdanie,pod którym oczywiście się podpisuje:) generalnie nie neguje możliwości elementa, pisałem o tym już wyżej,ale mnie irytuje ten sposób w jaki ludzie o tym piszą,ta stronniczość,to zaslepienie,ten cały hype,zaczynając od Mk LM...Marcin i ja mieszkamy od siebie jakies 20km,bo ja tez z okoloc Pily,nie podważam jego wiedzy,doświadczenia wędkarskiego,z tego co widziałem otarł się o kadrę Polski...kiedys kiedyś dawno zapytałem go prywatnie o dwie rzeczy,odpisał mi że takie informacje kosztują 350zl..bo na tyle on wycenia swoją wiedzę,no mysle ok MATERIALNIE,było to zanim trafiłem na to forum gdzie jednak nikt nie robi straganu ze swojej wiedzy:)uważam to za zasadę "wędkarz wędkarzowi zawsze pomoże"...jakiś czas była cisza bo ja już na to nic nie odpisałem,MK gdzieś droga pantoflowa zobaczył jak ładne o okazałe sandacze systematycznie łowie(niekiedy coś wrzucam na Social media,choć staram się zbytnio nie chwalić,bo klusownik i miesiarz nigdy nie spi) po czym sam do mnie napisał "gdzie lowisz takie sztuki?,po tym co widziałem jestem zainteresowany wspólnym wędkowaniem,mam lodz,echosonde" chciałem mu odpsiac że dniowka ze mną kosztuje 700zl czyli jego 350x2...Ale zachowałem się kulturalnie i nic nie odpisałem

Nigdy nie napisałem Tobie, że informacje kosztują 350 zł. Otrzymywałeś je za darmo jak wiele osób, które do mnie pisze "wędkarz wędkarzowi zawsze pomoże". Chciałeś żebym przeprowadził z Tobą szkolenie na temat łowienia sandaczy, łownych przynęt, technik połowu i nauki czytania echosondy, które miało trwać cały dzień. Wyceniłem mój dzień pracy i moje doświadczenie. Była to odpowiedź na Twoje zapytanie. Nadal byłeś tym zainteresowany i to Ty wysłałeś mi kilka swoich zdjęć ze złowionymi sandaczami. Od nikogo innego nie otrzymałem nigdy informacji na Twój temat i nie słyszałem o Twoim istnieniu. Nigdy też nie zaproponowałem Tobie wspólnego wędkowania na swojej łodzi ze swoją echosondą. Nie było żadnej ciszy po określeniu stawki, tylko dalej pisałeś ze mną na messengerze pytając się o różne rzeczy. Byłeś zafascynowany Axiomem i pisałeś mi, że zamierzasz go kupić. Nie wiem skąd twoja dwulicowość, wrogość i niechęć. Dysponuję naszą całą rozmową. Panie Kubo wstyd...

 

Cieszę się że jakiś kret przesłał moje wpisy nt mk...prosto do m.k! :)...Teraz może panowie zaczną traktować wędkarzy jak wędkarzy a nie jak chołote ktorej można wcisnąć wszystko! Mission complete.

Nigdy nie traktowałem wędkarzy jak hołotę, wręcz przeciwnie dzielę się swoim doświadczeniem w różnych mediach. 


Użytkownik marizol edytował ten post 08 sierpień 2019 - 21:58

  • Biesan i rower26 lubią to

#154 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 09 sierpień 2019 - 07:16

Może są tutaj osoby które kupią ta bajkę,ale nie ja:)mk zatanczysz tak jak Robinson i raymarine ci zagra!

#155 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3533 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 09 sierpień 2019 - 08:03

Panowie, wyjaśnijcie to sobie na priv. Ostatni raz - tutaj nie ma miejsca na wycieczki osobiste.


  • Paweł J lubi to

#156 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 09 sierpień 2019 - 08:04

Ok,zamykam temat,sorkaaa
  • cerek lubi to

#157 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 10 sierpień 2019 - 11:14

Kuba, abstrahując od Elementa, jego możliwości/ceny, etc. to powiem tak - ostatnio u nas żadna inna marka  nie stara się przedstawić swych produktów.  Owszem, Spigot próbował jakiś czas temu, ale ostatnio dawno nic nie wrzucał, na fb bieda z wpisami i tyle. Ryb w realu też ci nie pokażą. Jak dla mnie Raymarine team łowi lepiej, niż reklamuje sprzęt -bo pewnie z  czasem się wyrobią.

Czego mi brakuje -to doprecyzowania, gdzie tym vertem łowią, bo u nas to jest póki co nielegal.

       Na temat ech nie rozmawiam z nimi, skończyłem gdy MK usiłował mnie przekonać ,że nasze echa są do kitu a Raymarine ma 72 satelity i mapa jest super hiper dokładna ,rysowana w ślizgu również. Dla równowagi- widywałem kwiaty polskie u innych lokujących swe produkty- rozciągnięte łuki ryb w 2D stojąc na kotwicy- jako wielkie sandacze, mapowanie na wiosłach z ręką trzymającą przetwornik za rufą.... także nie jest źle u chłopaków z RFT :)

        Niemniej doceniam próby, bo i ryba się zdarzy i obiektywnie patrząc wiedzę starają się przekazywać. Zobacz, inne filmy MKF nie są takie sztywne. To jest człowiek, który robi w branży wędkarskiej ze 20 lat i jego pierwsze artykuły w "Wędkarzu Polskim" o okoniach - to było coś, a było to naprawdę dawno temu i miało wysoki poziom merytoryczny.

        Także spokojnie. Element to jedna sprawa, filmy RFT i MKF-  zupełnie inna. Jak dla mnie plus dla chłopaków, że chcą coś zaprezentować.

Na temat samego Elementa mam swoje zdanie, ale nie poparte użytkowaniem osobistym, więc zostawię je dla siebie.

 

        Pisałem to ze dwa razy, powtórzę raz jeszcze- dystrybutorzy elektroniki "wiodących marek" u nas powinni płacić właścicielowi tego forum za rozwiązywanie ich problemów/marketing urządzeń i wszystkie te małe sprawy, które pomagają w użytkowaniu coraz to bardziej skomplikowanych urządzeń na wodzie potencjalnym ich nabywcom.

Cześć Maciej,

Na wstępie dzięki za miłe słowa.

Co do GPS i Raymarine to nie pamiętam takiej rozmowy. Może się przejęzyczyłem, albo ty źle mnie zrozumiałeś. Mogłem też być wczorajszy....Ha, ha. Nie porównuję też nigdy nawigacji Raymarine do innych producentów. Staram się mówić o jej zaletach.

Co do nawigacji od Raymarine to ma odbiorniki 72- kanałowe o częstotliwości odświeżania 10 Hz i oparte na systemie GPS/GLONASS - co to znaczy?

Odpowiem tak na szybko i w miarę prosto.

72 kanały to możliwość połączenia z teoretycznie 72 satelitami. Oczywiście tyle na orbicie nie ma, ale każdy zbędny kanał także wspiera wyliczenie naszej pozycji. Wiele słabych kanałów układu np. GPS może wyliczyć jeden dokładny sygnał. Dlatego mówi się, że czym więcej kanałów ma odbiornik tym lepiej. Oczywiście satelity krążą po orbicie ziemi i jednocześnie w danym systemie nie można zobaczyć wszystkich bo ziemia jak wszyscy wiemy jest okrągła.

Dodatkowo nawigacja Raymarine korzysta z dwóch systemów - GPS i GLONASS

GPS - amerykański, system w tej chwili ma wystrzelone 31 satelity

GLONASS - rosyjski, system w tej chwili ma wystrzelone 27 satelity

10 Hz - co to jest?

10 Hz odświeżanie to bardzo dobry wynik, ponieważ nasze telefony potrafią mieć 1 Hz, a sporo konkurencji w najlepszych modelach ma nawigację 5 Hz.

To nic innego jak szybkość odświeżania naszej pozycji.

1 Hz odpowiada odświeżeniu co 1 sekundę, a 10 Hz co 100ms, czyli 10x na sekundę.

Obliczmy to tak na szybko!

1km/h to nic innego jak 0,27m/s - to oznacza, że podczas 1 sekundy przy prędkości 1km/h przebędziemy drogę 27 centymetrów.

Przy np. prędkości 30km/h (powiedzmy, że z taką prędkością będę płynąć łodzią i moja echosonda będzie czytała głębokość - tutaj dochodzi jeszcze ilość pingów w naszym przetworniku od echosondy i dobre jego umiejscowienie, ale to nie ten temat!) moja przebyta droga będzie wynosiła 8m/s, czyli przepłynę 8 metrów przez 1 sekundę.

Jeżeli nasz odbiornik ma odświeżanie z częstotliwością 1Hz - to co 8 metrów odbiornik złapie pozycję

Jeżeli nasz odbiornik ma odświeżanie z częstotliwością 5Hz - to co 1,6 metra odbiornik złapie pozycję

Jeżeli nasz odbiornik ma odświeżanie z częstotliwością 10Hz (tak jak urządzenia Raymarine)- to co 0,8 metra nasz odbiornik złapie pozycję.

 

Dla mnie i na potrzeby wędkowania taka mapa będzie wystarczająca. Oczywiście producenci kartografii zalecają płynąć z prędkością 5km/h, ale robią to z wiadomych przyczyn. Po prostu większość odbiorników ma rzadsze odświeżanie pozycji. 

 

Myślę, że tak na szybko wyjaśniłem Wam i Tobie Maciek zalety takiego systemu.

Pozdrawiam i życzę sukcesów!

 

Marcin Kotowski - Raymarine Fishing Team i Marcin Kotowski Fishing.


Użytkownik marizol edytował ten post 10 sierpień 2019 - 11:28

  • ziutek52 lubi to

#158 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 sierpień 2019 - 11:49

 Marcin, ale każde echo ma praktycznie te 10khz odświeżania GPS, horyzont satelitarny też jest constans dla każdego z nas na wodzie. Tu nie chodzi o ilość satelitów możliwych do osiąnięcia w poszczególnych systemach satelitarnych- jest ich mniej działających aktualnie,  bo słusznie założyłeś, że na horyzoncie satelitarnym jest ich wykrywana mniejsza ilość. W tamtej rozmowie odebrałem twoje wyjaśnienia jako super propsy dla Raymarine, w sytuacji, gdy praktycznie każde echo średniego i wyższego tieru ma te 10khz

Co do dokładności, map- nie każdy ping generowany przez echo zawiera dane GPS. Śmiem twierdzić, że bardzo niewielka ilość spośród tych strzelanych przez echo. Jak to sprawdzić? Prosta sprawa- jeżeli dana echosonda zapisuje loga i odpalisz go w programie do map, to pingi nie tworzą struktury liniowej na dnie, są oddzielone od siebie . Ja pływam na elektryku z racji strefy ciszy i przy prędkościach rzędu 4km/h, odległość między pingami jest całkiem, całkiem. Nie wiem jak będzie przy 30km/h ale zdecydowanie nie można tutaj przeliczyć prosto prędkości jednostki pływającej oraz częstotliwości odświeżania odbiornika GPS. Oprócz tego istotna jest częstotliwość pingowania przez echo oraz proporcja pingów zawierających dane gps/głębokości/siły synału powrotnego.

W Genesis Cmap/SonarChart nie masz prakrycznie żadnej kontroli nad tym co i jak zapisujesz, największa wada tego systemu - jak z resztą każdego rysującego w czasie rzeczywistym, to przerysowywanie od nowa mapy po zmianie poziomu wody i jednoczesnym braku korekcji głębokości przez użytkownika w echu. Dogrywasz nowe dane, sonar rysuje inne izobaty i tworzą się historie,  gdzie nie istnieją wypłycenia wyrysowane przez echo, po prostu zmienił się poziom wody.

BTW, fajnie że jesteś w wątku, pisz więcej. Dobrej wiedzy nigdy nie za dużo.



#159 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 sierpień 2019 - 13:27

To o czym.Maciek.pisze bardzo prosto można zauważyć na wodzie gdzie jest jakieś stare koryto rzeki np szerokość i 5m . Przeplyncie je w poprzek z prędkościa 5kmh/15kmh/30kmh im.szybciej , tym z koryta większe V na ekranie się zrobi ..i to samo zostanie namalowane na mapie w trybie rzeczywistym. Malo tego, może się okazać że ping niewstrzeli się w koryto przy zbyt dużej prędkości i wogole podwodnej rzeki na mapie nieujrzymy.sondowanie z dużą prędkością na ogół mija się z celem... jedyna jakakolwiek użyteczna inf. To aktualna głębokość. Odczyty z 2d będą "szpiczaaste" A z si/di nieczytelne. I tu nie ma znaczenia marka i polka cenowa. Fizyki nie przeskoczy

#160 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 10 sierpień 2019 - 21:29

 Marcin, ale każde echo ma praktycznie te 10khz odświeżania GPS, horyzont satelitarny też jest constans dla każdego z nas na wodzie. Tu nie chodzi o ilość satelitów możliwych do osiąnięcia w poszczególnych systemach satelitarnych- jest ich mniej działających aktualnie,  bo słusznie założyłeś, że na horyzoncie satelitarnym jest ich wykrywana mniejsza ilość. W tamtej rozmowie odebrałem twoje wyjaśnienia jako super propsy dla Raymarine, w sytuacji, gdy praktycznie każde echo średniego i wyższego tieru ma te 10khz

Co do dokładności, map- nie każdy ping generowany przez echo zawiera dane GPS. Śmiem twierdzić, że bardzo niewielka ilość spośród tych strzelanych przez echo. Jak to sprawdzić? Prosta sprawa- jeżeli dana echosonda zapisuje loga i odpalisz go w programie do map, to pingi nie tworzą struktury liniowej na dnie, są oddzielone od siebie . Ja pływam na elektryku z racji strefy ciszy i przy prędkościach rzędu 4km/h, odległość między pingami jest całkiem, całkiem. Nie wiem jak będzie przy 30km/h ale zdecydowanie nie można tutaj przeliczyć prosto prędkości jednostki pływającej oraz częstotliwości odświeżania odbiornika GPS. Oprócz tego istotna jest częstotliwość pingowania przez echo oraz proporcja pingów zawierających dane gps/głębokości/siły synału powrotnego.

W Genesis Cmap/SonarChart nie masz prakrycznie żadnej kontroli nad tym co i jak zapisujesz, największa wada tego systemu - jak z resztą każdego rysującego w czasie rzeczywistym, to przerysowywanie od nowa mapy po zmianie poziomu wody i jednoczesnym braku korekcji głębokości przez użytkownika w echu. Dogrywasz nowe dane, sonar rysuje inne izobaty i tworzą się historie,  gdzie nie istnieją wypłycenia wyrysowane przez echo, po prostu zmienił się poziom wody.

BTW, fajnie że jesteś w wątku, pisz więcej. Dobrej wiedzy nigdy nie za dużo.

 

 

To o czym.Maciek.pisze bardzo prosto można zauważyć na wodzie gdzie jest jakieś stare koryto rzeki np szerokość i 5m . Przeplyncie je w poprzek z prędkościa 5kmh/15kmh/30kmh im.szybciej , tym z koryta większe V na ekranie się zrobi ..i to samo zostanie namalowane na mapie w trybie rzeczywistym. Malo tego, może się okazać że ping niewstrzeli się w koryto przy zbyt dużej prędkości i wogole podwodnej rzeki na mapie nieujrzymy.sondowanie z dużą prędkością na ogół mija się z celem... jedyna jakakolwiek użyteczna inf. To aktualna głębokość. Odczyty z 2d będą "szpiczaaste" A z si/di nieczytelne. I tu nie ma znaczenia marka i polka cenowa. Fizyki nie przeskoczy

Panowie tutaj nie chodzi o to, żeby się kłócić i wymądrzać. Ja nie jestem specem od map i nie kończyłem szkół z kartografii. Nie buduję map i ich nie rysuję. W tej kwestii może się wypowiedzieć jakiś mgr czy dr. hab. ;-)

Jestem wędkarzem i głównie robię mapy na sonarchart live. Co który ping zawiera dane pozycji - nie wiem! Co do różnych stanów wód to w wersji mobilnej navionics ma już możliwość korekty głębokości. Jak znajdę trochę czasu to zobaczę, czy doszły jakieś opcje na ploterze. Ja nie pływam na zbiornikach zaporowych z wahaniem wody i po prostu nie korzystam z tego. Natomiast jak pływamy szybko, a głębokość pionowa jest odczytywana w trybie ciągłym to nie mamy problemu z rysowaniem map na Live i jest to w 100% pokryte z rzeczywistością, którą często później sprawdzamy. Oczywiście tutaj liczy się tylko nasza linia płynięcia i odczyt pionowy głębokości. To, że mapa jest rysowana szerzej (dookólnie) nie ma znaczenia. Czym gęściej pływamy tym dokładniejsza jest mapa. Na rysowanie mapy nie ma żadnego wpływu boczne skanowanie, liczy się tylko linia pionowa głębokości. Nie ma możliwości żeby 5m koryto się nie narysowało, kolega chyba nigdy nie pływał szybciej. To, że na ekranie echosondy nasza górka czy koryto będzie bardzo wąskie też nie ma znaczenia, ponieważ jest to tylko szybkość przesuwu ekranu (historia zapisu), który jest  ściśle związany z czasem. Na ekranie mapy nasza jednostka przemieszcza się w szybkości jaką płyniemy i mapa jest rysowana i dołek jeżeli ma 5 metrów to ma 5 metrów. jak go oddalę to jest mniejszy, a jak przybliżę to jest większy!!! To prawda, że logi głębokościowe zapisywane w urządzeniu są rzadsze (nie wiem dlaczego), dlatego sonarcharty są mniej precyzyjne i wyglądają gorzej. Potrafią też być przesunięte. Natomiast SonarChart Live na którym pływam nie ma takich błędów. Możesz mi wierzyć albo nie, ale naprawdę wszystko działa płynnie, jeżeli oczywiście przetwornik jest dobrze umiejscowiony i stale pokazuje pionową głębokość.

Pozdro!


Użytkownik marizol edytował ten post 10 sierpień 2019 - 21:32





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych