Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe echosondy Raymarine Element


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
414 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 sierpień 2019 - 22:03

My też nie chcemy się wymadrzać, ale nie sposób zgodzić się z częścią twych argumentów. Jeśli jesteście zadowoleni ze sprzętu, funkcji , to super. Ale zakładanie, że coś jest naj(a to było przyczyną dyskusji), bez sprawdzenia alternatyw jest takie sobie.
Skoro trzymamy się mapowania, to trochę pomęczę jeszcze. Sprawdzałeś już może opcję realbathy w Elemencie?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#162 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 sierpień 2019 - 22:16

Cyt "To, że na ekranie echosondy nasza górka czy koryto będzie bardzo wąskie też nie ma znaczenia, ponieważ jest to tylko szybkość przesuwu ekranu (historia zapisu), który jest  ściśle związany z czasem. Na ekranie mapy nasza jednostka przemieszcza się w szybkości jaką płyniemy i mapa jest rysowana i dołek jeżeli ma 5 metrów to ma 5 metrów. jak go oddalę to jest mniejszy, a jak przybliżę to jest większy!!! "To prawda, że logi głębokościowe zapisywane w urządzeniu są rzadsze (nie wiem dlaczego)"

Trochę wasci się pogubiłes w zeznaniach:) prędkość przesunięcia ekranu, niema.nic wspólnego ze zbieranych danymi . Natomiast prędkość jest czynnikiem decydującym o.jakosci zebranych danych, to właśnie przez.predkosc jest mniej pingow zebranych z danej pozycji ,.co wpływa na obraz.mapy. interpolacja w obrazowaniu na bieżąco , to czysta fikcja, dlatego ślady powinny być nie rzadsze niz 20m dla dokładnej mapy.
Zumowanie na ekranie , to kolejne nieporozumienie :) owszem w punkcie pinga głębokość się będzie zgadzać, i tylko tam A resztę wyliczy sobie echo z algorytmu + prędkość spora i się robi kuku. Proszę sobie przepłynąć przez grzbiet /gorke/kanion jakakolwiek nierownosc.na dnie mająca 5-10m z prędkością 5km i 35km . I sprawdzić później w wpłynięciu głębokość mapy gdzie.bylo v 5kmh i v 35kmh. Przy pierwszym.bedzie się wszystko zgadzać, ale przy drugim okaże się że szczyt górki to nie obszar 5x5m A 1x1m...
Stany poziomu wód, słusznie zauważone i ważne... znajomy kiedyś przez to "odkryl" drugie koryto w bajorze:)
Co do raymarine i jakości obrazowania to:
- chodzi to płynnie, szybko reaguje. 3d zapewne umrze śmiercią naturalną jak u lowrance czy garmina... pierwszy efekt jest ok, z czasem się w ogóle.niekorzysta i prócz orientacji w terenie podwodnym - bezuzyteczne...
Przy SI szalu niema, prym wiedzie HB i lowrance moim zdaniem

#163 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 10 sierpień 2019 - 22:24

My też nie chcemy się wymadrzać, ale nie sposób zgodzić się z częścią twych argumentów. Jeśli jesteście zadowoleni ze sprzętu, funkcji , to super. Ale zakładanie, że coś jest naj(a to było przyczyną dyskusji), bez sprawdzenia alternatyw jest takie sobie.
Skoro trzymamy się mapowania, to trochę pomęczę jeszcze. Sprawdzałeś już może opcję realbathy w Elemencie?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Tak



#164 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 10 sierpień 2019 - 22:48

Cyt "To, że na ekranie echosondy nasza górka czy koryto będzie bardzo wąskie też nie ma znaczenia, ponieważ jest to tylko szybkość przesuwu ekranu (historia zapisu), który jest  ściśle związany z czasem. Na ekranie mapy nasza jednostka przemieszcza się w szybkości jaką płyniemy i mapa jest rysowana i dołek jeżeli ma 5 metrów to ma 5 metrów. jak go oddalę to jest mniejszy, a jak przybliżę to jest większy!!! "To prawda, że logi głębokościowe zapisywane w urządzeniu są rzadsze (nie wiem dlaczego)"

Trochę wasci się pogubiłes w zeznaniach:) prędkość przesunięcia ekranu, niema.nic wspólnego ze zbieranych danymi . Natomiast prędkość jest czynnikiem decydującym o.jakosci zebranych danych, to właśnie przez.predkosc jest mniej pingow zebranych z danej pozycji ,.co wpływa na obraz.mapy. interpolacja w obrazowaniu na bieżąco , to czysta fikcja, dlatego ślady powinny być nie rzadsze niz 20m dla dokładnej mapy.
Zumowanie na ekranie , to kolejne nieporozumienie :) owszem w punkcie pinga głębokość się będzie zgadzać, i tylko tam A resztę wyliczy sobie echo z algorytmu + prędkość spora i się robi kuku. Proszę sobie przepłynąć przez grzbiet /gorke/kanion jakakolwiek nierownosc.na dnie mająca 5-10m z prędkością 5km i 35km . I sprawdzić później w wpłynięciu głębokość mapy gdzie.bylo v 5kmh i v 35kmh. Przy pierwszym.bedzie się wszystko zgadzać, ale przy drugim okaże się że szczyt górki to nie obszar 5x5m A 1x1m...
Stany poziomu wód, słusznie zauważone i ważne... znajomy kiedyś przez to "odkryl" drugie koryto w bajorze:)
Co do raymarine i jakości obrazowania to:
- chodzi to płynnie, szybko reaguje. 3d zapewne umrze śmiercią naturalną jak u lowrance czy garmina... pierwszy efekt jest ok, z czasem się w ogóle.niekorzysta i prócz orientacji w terenie podwodnym - bezuzyteczne...
Przy SI szalu niema, prym wiedzie HB i lowrance moim zdaniem

W niczym się nie pogubiłem, kolega chyba nie pływał na Live? Oczywiście czym wolniej tym lepiej i te 5km/h jest najlepsze, ale przy 30km/h na moje potrzeby starczy, a jak coś jest interesujące to sobie to opływam dokładniej i wolniej.  " prędkość przesunięcia ekranu, niema.nic wspólnego ze zbieranych danymi " oczywiście, że prędkość przesuwu ekranu echosondy nie ma nic wspólnego z mapą. Ma prędkość naszego płynięcia i szybkość pingów oraz odświeżania,  natomiast prędkość przesuwu ekranu echosondy to całkiem inny temat. Odczyt rzeczywisty rysuje tobie pewną historie na wyświetlaczu, którą ty odczytujesz. Wyobraź sobie, że przepłynąłeś 10m i twój obraz przesunął się o 2cm, była tam górka i narysowała się jakimś łukiem. Tą samą drogę przepłyniesz w tym samym czasie i zwiększysz prędkość przesuwu ekranu o 300%, teraz obraz przesunie się na 6cm - górka będzie miała inny łuk!!! I zajmie więcej miejsca na ekranie, jak zwolnisz o 50% to obraz przesunie się o 1 cm i górka będzie bardziej szpiczasta. To wszystko nie ma znaczenia do rysowania map!!!! 

"interpolacja w obrazowaniu na bieżąco , to czysta fikcja,"Live nie jest żadną fikcją tylko zajebistym narzędziem. Natomiast napisałem, że liczy się tylko odczyt pionowy głębokości. Mapa rysuje sie domyslnie na około 20m, ale tylko nasza pozycja jest prawdą. "ślady powinny być nie rzadsze niz 20m dla dokładnej mapy."Ślady powinny być jak najgęściej zrobione, dla mnie 5m to minimum, a jeszcze gęściej też jest lepiej. Tak jak napisałem wcześniej, jak znajdę jakiś interesujący fragment to robie go dokładnie. 

Zoomowanie napisałem dla śmiechu, to był przykład dla twojej V-ki. Nie ma nic wspólnego z rysowaniem i mapą.

Pozdro chłopaki i połamania, ale myślę, że zmierza to w niewłaściwą stronę.



#165 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 sierpień 2019 - 23:02

Bez urazy, ale.spedzilem chyba więcej motogodzin przy mapach i ich obrobkach , niż wasz cały team . Mapowania live nie Używam - i to nie że względu na brak możliwości, tylko że względu na niedokładnośc . To jest fajna opcja na urlopowe wędkowanie na nieznanej wodzie :) swoje kaluze i okoliczne mam zmapowane z bardzo duża dokładnością ,a z danych zbieranych są.miedzy innymi mapy na maximapa południe... także w tej materii sorry , ale wiem o.czym.pisze.
Kończę wywód.mapowy bo sensu niema.

Użytkownik siarq edytował ten post 10 sierpień 2019 - 23:04


#166 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 15 sierpień 2019 - 16:41

Panowie potrzebna szybka porada od praktyków

Mam okazje kupic Elementa z już nieaktywną licencja na mapy navionics Szwecji

 

czy opcja livechart bedzie działała ? czy bede mógł rysowac mapy ?

Jak jest w takiej sytuacji z mapami które były w ramach nieaktywnej już licencji ?

 

Moze to głupie pytanie ale nigdy nie miałem takiej mapy i nie wiem "z czym to sie wiąze " wiec potrzebuje prostego wyjasnienia czy warto czy nie warto ?


Użytkownik selk edytował ten post 15 sierpień 2019 - 16:42


#167 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 15 sierpień 2019 - 17:49

Panowie potrzebna szybka porada od praktyków
Mam okazje kupic Elementa z już nieaktywną licencja na mapy navionics Szwecji
 
czy opcja livechart bedzie działała ? czy bede mógł rysowac mapy ?
Jak jest w takiej sytuacji z mapami które były w ramach nieaktywnej już licencji ?
 
Moze to głupie pytanie ale nigdy nie miałem takiej mapy i nie wiem "z czym to sie wiąze " wiec potrzebuje prostego wyjasnienia czy warto czy nie warto ?

Mapy te które są pozostają, tylko nie będziesz ich mógł aktualizować.

#168 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 15 sierpień 2019 - 19:31

A co z livechart ? Bedzie dzialal ? Bo mam sygnal ze podobno od niedawna sa klopoty z dzialaniem ?. A co do map. Czy jesli dotychczasowy wlasciciel nie uzywal na Szwecje to czy zaktualizuje je do momentu wygasniecia subskrybcji czy tez wcale i tylko defaultowe mapy na karcie beda?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#169 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 15 sierpień 2019 - 20:46

Do momentu wygaśnięcia subskrypcji.

#170 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 15 sierpień 2019 - 21:24

a Chart Live tez bedzie działał ?



#171 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 15 sierpień 2019 - 22:33

a Chart Live tez bedzie działał ?

 

Mam takie info że po wygasnieciu licencji navionics na niby wszytsko działa z Chart Live alke map rysowac nie chce

to dla mnie dośc ważne

czy moze ktos to potwierdzic lub na 100 % zaprzeczyc ze tak nie jest

 

problem występuje od niedawna



#172 OFFLINE   mk77

mk77

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 00:02

Panowie wyjaśnijcie mi różnice między funkcją sonar chart a sonar chart live. Rozumiem że obie służą do robienia map. No i w funkcji sonar chart ive potrzebujemy aktywnej mapy navionics z licencją tyle wiem, ale jakie są różnice, czy mapowanie sonar chart live jest jakieś lepsze , dokładniejsze? Bo zastanawiam się czy warto inwestować w mapy polski navionicsa.



#173 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 16 sierpień 2019 - 06:54

:"w funkcji sonar chart live potrzebujemy aktywnej mapy navionics z licencją"

no właśnie czy napewno potrzebujemy do tego aktywnej licencji navionicsa ?


Użytkownik selk edytował ten post 16 sierpień 2019 - 06:55


#174 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 16 sierpień 2019 - 09:19

A może by tak szanowny kolega @Marizol udzielil odpowiedzi? W końcu jest z prostaff RM

#175 OFFLINE   mk77

mk77

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 22 sierpień 2019 - 18:41

I nikt się nie wypowie czym się różnią te mapowania?



#176 OFFLINE   marizol

marizol

    Nowy

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 22 sierpień 2019 - 20:49

Panowie wyjaśnijcie mi różnice między funkcją sonar chart a sonar chart live. Rozumiem że obie służą do robienia map. No i w funkcji sonar chart ive potrzebujemy aktywnej mapy navionics z licencją tyle wiem, ale jakie są różnice, czy mapowanie sonar chart live jest jakieś lepsze , dokładniejsze? Bo zastanawiam się czy warto inwestować w mapy polski navionicsa.

 

 

:"w funkcji sonar chart live potrzebujemy aktywnej mapy navionics z licencją"

no właśnie czy napewno potrzebujemy do tego aktywnej licencji navionicsa ?

 

 

A może by tak szanowny kolega @Marizol udzielil odpowiedzi? W końcu jest z prostaff RM

Sporo pytań, a niektóre trochę chaotyczne, spróbuję to przedstawić szybko i prosto. Co do odpowiedzi, to sorki chłopaki, ale ja nie dysponuję takim czasem wolnym, żeby ciągle przeglądać forum itp.

Urzadzenia Raymarine jak i inne plotery dobrze sobie radzą z mapami navionics. Mapa jak jest kupiona to najczęściej jest pusta i trzeba wybrać mały lub duży obszar mapy w zależności od ceny. jak to zrobić jest pokazane na mojej stronie YT. Karte przypisujemy do konkretnego urzadzenia według marki i typu i pobieramy mapy bazowe na kartę. To są mapy navionics służące do żeglugi i mapy sonarcharty robione przez społeczność (posiadaczy)navionics, która dzieli się swoimi logami głębokościowymi. Do tego pobieramy różnego rodzaju informacje o różnych miejscach i przedmiotach na wodzie. szlaki, kamienie, bojki, porty itp. To jest nasza mapa bazowa. Ona zostaje na zawsze tak jak zrobione sonarchart live, ale przy nieaktywnej subskrypcji nie pobierzemy nowych ( aktualniejszych) map, żeby zmienic je na inny ploter. Aktywność mapy czyli roczną subskrypcję aktywujemy na stronie navionics.com na swoim koncie za pół ceny karty. Przy aktywnej subskrypcji navionics mamy możliwość robienia ( na niektórych urządzeniach) nakładki na mapę w postaci sonarchart live w czasie rzeczywistym. Według mnie ta mapa jest dużo lepsza i bardziej czytelna. Mamy fajną koloryzację głębokości, a izobaty są co pół metra i są płynnie rozmieszczone, przedstawione (nie ma kantów). To tez można zobaczyć na moim kanale YT "Marcin Kotowski Fishing".

Zapraszam też na profil Navionics Polska na FB, gdzie tez znajdziecie przydatne linki i informacje.

 

Pozdrawiam MK fishing https://www.facebook...otowskifishing/



#177 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 30 sierpień 2019 - 09:33

Ale tanio.

https://manyfik-skle...etwornikiem/458

#178 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 sierpień 2019 - 09:49

te 6910 to netto, brutto masz 8500. Ta promocja jest dostępna u wielu sprzedawców. 



#179 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 30 sierpień 2019 - 09:53

Fakt, przy cenie nie było napisane netto, więc nie zajarzyłem

#180 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 11 wrzesień 2019 - 22:56

potrzebuje szybkiej porady bo w piatek jedziemy na ryby do Szwecji

kupiłem elementa 7V no i troche zonk w stosunku do starego echo

 

jak zamocowac przetwornik do drązka uchwytu  po starym echu ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych