Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 29 sierpień 2014 - 14:18

Byłem na urlopie kilka dni bez netu, ale już odpowiadam.

 

IMC to Insight Map Creator czyli darmowy soft do robienia map .at5 - https://insightstore...7?type=NL-MC-DL.

Masz tam dokumentacje, gdzie jest opisane co i jak, np. jak przy pomocy qGISa zrobić geoTiffa, a potem z niego mapę .at5. Ale to nie będzie jeszcze mapa batymetryczna, ja w ten sposób na początek wgrałem sobie do sondy mapę topograficzną sprzed zalania zbiornika zaporowego z naniesioną obecną linią brzegową o co ułatwiło mi trochę zbieranie danych.

Program robi też mapy wektorowe .at5, ale trzeba mu dostarczyć pliki przygotowane w jakimś innym programie.

 

Próbowałem zrobić batymetrię w qGisie ale na razie wychodzi  mi to bardzo słabo w porównaniu do reefmastera, chyba odpuszczę ten temat.

 

 

W reefmasterze jest to dość proste, możesz w nim przygotować zarówno pliki rastrowe (cieniowane) jak i wektorowe, a następnie przy pomocy IMC robisz z nich mapę .at5. Tyle że wychodzą kolejne problemy, Elitki moją trochę okrojoną paletę barw i mapy cieniowane na sondzie nie wyglądają tak dobrze jak na komputerze. Ponadto nawet jesli w reefmasterze przygotujesz je w najwyższej mozliwej rozdzielczości, to i tak jest ona za mała i na sondzie w skali jaka jest przydatna do obławiania miejscówek wychodzi pikseloza. Z kolei w mapach wektorowych reefmaster generuje trochę za dużo warstwic i obraz staje się mało czytelny. Jak ustawisz np. główne warstwice co 1m, to te dodatkowe robi co 25cm. Na szczęście da się to obejść.

Jak już zrobisz w reefmasterze mapę, która wygląda jako tako, to robisz z niej "user map", a tam da się wykasować niepotrzebne warstwice i da się precyzyjnie określić kolory.

 

Elitki wyświetlają mapy wektorowe w ten sposób, że kolory zmieniają się gwałtownie na danej warstwicy. Jesli dodatkowo masz wgraną mapę rastrową i włączysz w sondzie opcję "shaded relief" to wtedy ignorowane są kolory z mapy wektorowej a pokazywane te z mapy cieniowanej, z wektorowej widać jedynie same warstwice. Możesz więc przygotować 2 mapy, a na wodzie między nimi przełączać i zdecydować co ci lepiej pasuje. Ja wogóle zrezygnowałem z map cieniowanych i albo wyświetlam wektorową z batymetrią w ustalonych przeze mnie kolorach, albo mapę topo sprzed zalania zbiornika.

 

Ja bym radził zebrać jak najwięcej logów, przeczytać manuala do IMC i Reefmastera, oraz niektóre wątki na forum reefmastera, a potem zainstalować reefmastera i się pobawić. Ja jak wygenerowałem pierwszą mapę, to stwierdziłem, że mam w zbiorniku w niektórych miejscach tak urozmaicony teren z mnóstwem górek, że muszę je dokładniej opływać - ta pierwsza wykonana przeze mnie mapa bardzo mi w tym pomogła. Przed końcem okresu próbnego udało mi się jeszcze zrobić kolejną dużo dokładniejszą mapę. Za jakiś miesiąc może dwa, zainstaluje reefmastera na drugim kompie i dołożę do mapy kolejny obszar zbiornika. Na zmapowanie całego zbiornika raczej nie ma szans, bo to kilka tys. hektarów wody i jest zakaz spalin, ale w promieniu 2-3 km od stanicy z której wypływam mniej więcej powinno się udać, a dalej na ryby to i tak się nie zapuszczam na elektryku.

 

Pokombinuj i jakby co pytaj, najlepiej na priv to szybciej odpowiem, bo codziennie nie zaglądam na forum.

ogarniasz temat wielkości mapy? tzn obszar mam cały, niestety max. zoom dla cieniowanej mapy na całym ekranie Elitki 7 to 100 m. 50 zmienia kolory na jakieś kosmiczne zielenie. dzielenie ekranu na obraz echa i mapę daje mi zoom rzędu 50 metrów (większego przybliżenia nie testowałem). może znasz sposób na zrobienie mapy pozwalającej na naprawdę konkretny zoom? jeśli możesz, daj znać na tel. chętnie oddzwonię i podzielimy się doświadczeniami.

502 964 610

pozdrawiam,

Irek



#222 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 30 sierpień 2014 - 00:59

ogarniasz temat wielkości mapy? tzn obszar mam cały, niestety max. zoom dla cieniowanej mapy na całym ekranie Elitki 7 to 100 m. 50 zmienia kolory na jakieś kosmiczne zielenie. dzielenie ekranu na obraz echa i mapę daje mi zoom rzędu 50 metrów (większego przybliżenia nie testowałem). może znasz sposób na zrobienie mapy pozwalającej na naprawdę konkretny zoom? jeśli możesz, daj znać na tel. chętnie oddzwonię i podzielimy się doświadczeniami.

502 964 610

pozdrawiam,

Irek

 

Domyślam się, że eksportowałeś prosto z reefmastera do .at5, tzn. reefmaster sam odpala IMC i nie masz kontroli nad rozdzielczością (zoomem). Nigdy tak nie robiłem, zamiast tego zapisz mapę cieniowaną jako .png, a następnie odpal ręcznie IMC w trybie rastrowym i wskaż utworzony wcześniej plik (czy raczej katalog) jako input. Będziesz mógł też określić zakres rozdzielczości finalnej mapy .at5. Jak podasz zakres np. (od 0,25 do 2048) to o ile pamiętam na echu zooma zrobisz od 20m do kilku kilometrów. Ta mniejsza wartość (0,25 czy 0,5) decyduje o maksymalnym przybliżeniu, a tam chyba standardowo jest ustawione od 1, co daje chyba zoom w okolicach 50-100m.

Ale pojawia się inny problem. Reefmaster zapisuje raster w niezbyt dużej rozdzielczości, a nastepnie IMC z takiego pliku interpoluje mapę .at5 o znacznie wyższych rozdzielczościach, a wiadomo, że z g... bata nie ukręcisz, więc tak zrobiona mapa rastrowa jest wg. mnie g... warta.

Niestety nie wiem jak zmusić reefmastera, żeby zapisał .png w większej rozdzielczości, dlatego zdecydowanie wolę mapy wektorowe.

Przy ustawieniu w IMC rozdzielczości od 0,25 generowanie mapy .at5 może zająć kilka godzin a otrzymane pliki ważą setki MB (zależnie od wielkości jeziora).

W razie pytań dzwoń, 691270079.

 

Pozdrawiam

Szymon



#223 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 20 październik 2014 - 16:55

A czy ktoś z tu obecnych i bardziej obeznanych w temacie będzie mi w stanie zrobić kilka odrysów zaporówek??

 

Mogę się też umówić że poświęce kilka dni na zbieranie lagów elitką 7 z Turawy  celem stworzenia konkretnej mapy.



#224 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2014 - 19:03

A czy ktoś z tu obecnych i bardziej obeznanych w temacie będzie mi w stanie zrobić kilka odrysów zaporówek??

 

Mogę się też umówić że poświęce kilka dni na zbieranie lagów elitką 7 z Turawy  celem stworzenia konkretnej mapy.

 

Napisz na Priv co konkretnie potrzebujesz.



#225 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 21 październik 2014 - 15:28

sam obrys to żaden problem. mam AT5 Polski. są tam wszystkie wody, lasy, pola i różne takie. rzecz w tym, że nie ma batymetrii, tę nanoszę samodzielnie na opływane przez siebie zbiorniki. przy okazji ponowię pytanie (apel?) przyłączmy się do projektu AQUAMAPA. wpiszcie w google, a dowiecie się więcej, jeśli zaś wicie więcej aniżeli ja wiem, podzielcie się wiedzą.



#226 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 02 styczeń 2015 - 18:22

Witam czy ktorys z kolegow pomogl by mi w zrobieniu mapki nawet najprostszej do lowrance elite 5 dsi i czy idzie takowa wgrac?



#227 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 03 styczeń 2015 - 03:28

jaka mapa (jakiego zbiornika) Cię interesuje? masz jakieś logi z tego zbiornika? jeśli tak, nie widzę problemu.



#228 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 03 styczeń 2015 - 17:25

Radku jeżeli to jest elitka 5 HDI z wejściem na karte pamięci która umozliwia zapis logów to jak najbardziej da się zrobić i wgrac mape(napisales elite 5 dsi,ale mysle ze to po prostu mała pomylka z twojej strony)Jeżeli posiadasz logi twojego zbiornika,rownierz jak kolega StCroix nie widze problemu.Pozdrawiam,Rafal



#229 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 04 styczeń 2015 - 11:43

koledzy no wlasnie nie pomylilem sie bo mam wersje DSI tylko, a wiem ze logi mozna zgrywac ( podobno) tylko z wersji HDI Dlatego ponawiam moje pytanie:) chodzi mi o jezioro  Duże Żninskie


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 04 styczeń 2015 - 11:43


#230 OFFLINE   immortal

immortal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • LokalizacjaPrzeczyce
  • Imię:Marcin

Napisano 04 styczeń 2015 - 13:07

Wersja DSI posiada wejście kart micro SD tak więc zapis logów powinien być możliwy. Włącz ją w trybie symulacji i poszperaj po menu.

O jaką mapę Ci chodzi? Jeżeli o zwykłą konturówkę to jest to kilkanaście minut pracy. Do mapy batymetrycznej musisz mieć logi z echosondy.



#231 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 04 styczeń 2015 - 13:43

Wersja DSI posiada wejście kart micro SD tak więc zapis logów powinien być możliwy. Włącz ją w trybie symulacji i poszperaj po menu.

O jaką mapę Ci chodzi? Jeżeli o zwykłą konturówkę to jest to kilkanaście minut pracy. Do mapy batymetrycznej musisz mieć logi z echosondy.

 

Jak to jest, ŚLAD jest logiem z echo bo już się gubię? :P



#232 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 04 styczeń 2015 - 14:23

No wlasnie na poczatek chodzi mi o zwykla kontorowke zeby wbijac waypointy ale i nawet tego nie wiem jak zrobic dlatego prosilem o pomoc :) a jak juz brniemy w te strone to moge zapisywac te logi czy nie ? i czego mam szukac w tym echu ?



#233 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 04 styczeń 2015 - 15:19

Funkcji zapisz log sonaru(start logging)Wlacz menu >ustawienia>symulacja.Potem -menu>log sonaru>zapisz start.Potem menu>log sonaru>wylacz zapis.Tak należy wykonać zapis na wodzie(bez symulacja),zapis z funkcji demo niestety jest bezużyteczny ponieważ elitka nie rozpoznaje formatu zapisu(przynajmniej jest tak gdy wlaczam opcje przeglądaj pliki w elitce).Zapis wykonany na wodzie ma format SL2.


Użytkownik rafalc edytował ten post 04 styczeń 2015 - 15:22


#234 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 04 styczeń 2015 - 15:56

Rafale niestety, ale ja nie mam takich opcji jak juz wspomnialem wczesniej mam wersje DSI i chyba jednak sie potwierdza ze  nie moge zapisywac tych logow :( bo ty chyba mowisz o wersji HDI czy nie?



#235 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 04 styczeń 2015 - 18:38

Tak podalem ci przykład z mojej elitki 7 HDI i tu male sprostowanie(po wejściu w demo,przeszedlem do opcji zapisz plik i zmieniłem mu domyślną nazwe na xxx.Po zapisie elitka nie rozpoznala formatu,ale jak zostawiłem domyslna nazwe z koncowką SL2 to bez problemu zapisuje loga z demo i odtwarza go)Także Radku jeżeli niemasz takiego czegoś w menu to przykro mi bardzo ale z logów nici,natomiast co do mapki to mysle ze spokojnie  gotowe mapy powinna wczytywać.A tak ogólnie to zdziwiony jestem że masz Combo z GPS i czytnikiem kart na które nie można nagrać loga,dobrze sprawdzałeś menu,masz instrukcje pl albo polskie menu w niej?


Użytkownik rafalc edytował ten post 04 styczeń 2015 - 18:41


#236 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 04 styczeń 2015 - 19:45

Radek, mam AT5 Polski - wszystkie wody na terenie RP. w Twoim przypadku jest jednak jedno ale. skoro nie masz logów, nie mam z czego stworzyć batymetrii. będzie to zatem tylko i wyłącznie "płaska" woda. żadnego cieniowania czy linii batymetrycznych. jeśli jednak chcesz używać takiej mapy wyłącznie do zapisywania waypoint'ów, które są widoczne na wodzie, a nie na zielonym tle, mapa zda egzamin. dla innych - cieniowanych map w formacie AT5, lub map jednobarwnych z batymetrią (w formacie lcm) potrzebne są logi, a ja takowych dla "Twojego" zbiornika nie posiadam. nawet go nie znam.

jeśli jesteś zainteresowany, dzwoń:

502 964 610



#237 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 04 styczeń 2015 - 20:36

No wlasnie Rafale 7 HDI wiem ze ma taka mozliwosc bo kolega taka sobie zakupil nie dawno. No ja wlasnie na symulatorze sprawdzalem tak jak mi napisales i nic takiego nie znalazlem czyli moja teoria chyba sie sprawdzila ze tylko HDI maja mozliwosc zapisywania logow :/ a ja mam combo ale nie HDI Tak z gotowymi mapami nie ma problemu z wgraniem bo mam juz 2 zbiorniki no ale wlasnie najpierw ta mapke trzeba zrobic tylko jak zeby miala batymetrie kolega ma drdeptha to soebie robi ale sa potrzebne do tego logi.Kolego StCroix chetnie bym taka mapke przytulil :) tylko pytanie czy nie zamarze mi mojej mapki batymetrycznej?


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 04 styczeń 2015 - 20:39


#238 OFFLINE   peterjpl

peterjpl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • Lokalizacjaświdnk
  • Imię:Piotr

Napisano 04 styczeń 2015 - 21:41

Witam wszystkich to mój pierwszy post na tym forum.

Więc się przedstawię jestem Piotrek mieszkam w woj Lubelskim. Stoję przed zakupem echosondy i rozmyslam o Elite 5 HDI.

Chcialbym się zapytać co obejmuje log sl2 wykonany przy pomocy  ELITE 5 HDI? Czy mozna zrobić mapę batymeryczną przy uzyciu tej echosondy z właczonym zapisem logów sl2?

Czytalem rożne wypowiedzi na różnych forach, niektórzy mieli problemy z odczytem tych danych i tworzeniem map batymerycznych, gdyż ponoć log z elitki był tylko częściowy.

Lowrance chwali się porgramem Insight Genesis niestety po wczytaniu się w opis wychodzi na to że nie obejmuje on Polski.

Czy ktoś z powodzeniem odczytał logi z Elite 5 HDI w Drdepth lub Reefmasterze i stworzył mapę batymeryczną opływanego zbiornika?



#239 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 05 styczeń 2015 - 00:10

Radek, jeśli Twoja mapa batymetryczna zapisana jest w formacie lcm, nałoży się ona ładnie na mapę, którą Ci proponuję. jeśli zaś posiadasz AT5, szlag ją trafi. tzn. będziesz mógł używać jednej, lub drugiej, nigdy jednocześnie.

 

Piotr, 5 i 7 to zdaje się te same echa. tzn. na tym samym sofcie (zgaduję, nie wiem czy istotnie tak jest), różniące się wielkością ekranu. na swojej 7'ce zapisuję sl2 i robię na ich podstawie mapy. myślę, że w 5'ce nie będzie z tym żadnego problemu. jedyny problem z którym się spotkałem, to brak możliwości korzystania z własnych map na HDS 5. tzn. nie mogę uruchomić na nim map, które na 7 HDI działają aż miło. myślę, że muszę coś poprzestawiać w IMC aby ogarnąć temat map dla HDS'a



#240 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2015 - 00:14

Radek, jeśli Twoja mapa batymetryczna zapisana jest w formacie lcm, nałoży się ona ładnie na mapę, którą Ci proponuję. jeśli zaś posiadasz AT5, szlag ją trafi. tzn. będziesz mógł używać jednej, lub drugiej, nigdy jednocześnie.

 

Piotr, 5 i 7 to zdaje się te same echa. tzn. na tym samym sofcie (zgaduję, nie wiem czy istotnie tak jest), różniące się wielkością ekranu. na swojej 7'ce zapisuję sl2 i robię na ich podstawie mapy. myślę, że w 5'ce nie będzie z tym żadnego problemu. jedyny problem z którym się spotkałem, to brak możliwości korzystania z własnych map na HDS 5. tzn. nie mogę uruchomić na nim map, które na 7 HDI działają aż miło. myślę, że muszę coś poprzestawiać w IMC aby ogarnąć temat map dla HDS'a

Piszesz o HDS5 czy też HDS5 gen2? W sprawie mapki zadzwonię.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych