Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 17:54

1. w żadnym programie. .lcm to zastrzeżony format i co do zasady obrót "otwartymi" mapami odbywa się w plikach .mp (polish format, edytowalne pod gpsmapedit). da się jedynie eksportować do .lcm, "one way ticket".

2. odpuść stare mapy. możesz iść po bandzie i porobić zrzuty z ekranu echa, nadać im georeferencje, później skany/stare mapy i im również nadać georeferencje. wrzucić wszystko w mapedita, obrysować co chcesz, porobić linie brzegowe, izobaty, zapisać sobie jako .mp do dalszej zabawy/obróbki i wyeksportować .lcm do echa. ale... powodzenia ;) dokładność starych map jest symboliczna, błąd jaki Ci wyjdzie na mapie jest nieproporcjonalny do ilości włożonej pracy. nie ma problemu w zrobieniu ładnej mapy, jest spory problem w zrobieniu dokładnej.

 

pod względem jakości samego podkładu jeszcze nikt niczego ciekawszego od GE nie wymyślił, oprócz GE + korekta względem własnego śladu (czyli kontur rysujesz samemu, sam opływasz charakterystyczny punkt na zbiorniku, jakiś półwysep np, i delikatnie korygujesz położenie jeziora względem niego). kształt z GE pozostaje bez zmian, bo to "zdjęcie". tu np pojawia się problem ze starymi mapami: widok GE uwzględnia sferyczność kuli ziemskiej i taki kształt jest pożądany, stare mapy to nierzadko kij, sznurek i płaska ziemia podparta na 4 słoniach. mam co najmniej kilka niby-dobrych map papierowych, ale za chiny ludowe nie da się temu nadać georeferencji, czyli nie da się tak porozciągać jpg'a, żeby się wpisać w kontur na Google Earth.

 

 

Co do nadania georeferencji to nie trzeba nic takiego jak rozciąganie jpg'a robić. Polecam programik Mapotero. Sciąga on bardzo ładnie mapy topograficzne, ortofotomapy itp (w skalach 1:10 000, 1:20 000, 1:50 000 - przy tych mogą byc nawet izobaty na jeziorach ale zaznaczam, że nie na każdym, 1:100 000) z geoportal.gov.pl i takie oto zdjęcie otrzymuje również plik na przykład .map (Oziexplorer) ktory jest obslugiwany przez mapedit. Zdjęcie jest w pasowane w układ współrzędnych WGS-84 wiec również uwzględnia sferyczność kuli ziemskiej (widać to wgraniu do mapedit gdyż krzyże kresek na mapie nie są idealnie pionowe/poziome). Co do linii brzegowej - Jak robiłem jeziora dla lesiu7, po porównaniu mapy topograficznej z GoogleMaps wyszlo to o czym pisałem wcześniej. Poziom wody w jeziorze sie zmniejszył wiec linia brzegowa delikatnie "wychodzi" z jeziora. Nie z każdego jeziora jednak wody ubywa, zrobiłem dzis jezioro Kamionkowskie niedaleko Torunia, linia brzegowa zrobiona z  bardzo ładnie pokrywa sie ze zdjeciem z GoogleMaps.



#62 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 19:34

A kwestia starego koryta???? Jak go wrzucić do LCM-a?

 

pytanie: o co koledze dokładnie chodzi? chcesz dodać do lcm'a już istniejącego, czy chcesz dodać do lcm'a, czyli stworzyć nowy plik mapy?

 

Co do nadania georeferencji to nie trzeba nic takiego jak rozciąganie jpg'a robić. Polecam programik Mapotero. Sciąga on bardzo ładnie mapy topograficzne, ortofotomapy itp (w skalach 1:10 000, 1:20 000, 1:50 000 - przy tych mogą byc nawet izobaty na jeziorach ale zaznaczam, że nie na każdym, 1:100 000) z geoportal.gov.pl i takie oto zdjęcie otrzymuje również plik na przykład .map (Oziexplorer) ktory jest obslugiwany przez mapedit. Zdjęcie jest w pasowane w układ współrzędnych WGS-84 wiec również uwzględnia sferyczność kuli ziemskiej (widać to wgraniu do mapedit gdyż krzyże kresek na mapie nie są idealnie pionowe/poziome). Co do linii brzegowej - Jak robiłem jeziora dla lesiu7, po porównaniu mapy topograficznej z GoogleMaps wyszlo to o czym pisałem wcześniej. Poziom wody w jeziorze sie zmniejszył wiec linia brzegowa delikatnie "wychodzi" z jeziora. Nie z każdego jeziora jednak wody ubywa, zrobiłem dzis jezioro Kamionkowskie niedaleko Torunia, linia brzegowa zrobiona z  bardzo ładnie pokrywa sie ze zdjeciem z GoogleMaps.

 

tu pytanie: po co taka gimnastyka? http://ump.waw.pl/ i od razu dostajesz wektorową wersję tego o czym piszesz, ctr-c ctrl-v i po sprawie, z grubsza. pomijam kwestię izobat i ich nanoszenia na mapę, widziałem te z geoportalu i o dobrą batymetrię tam ciężko. naprawdę, 99% korzystających np z DrD do zrobienia podkładu używa GE, bo to najlepsza i najprostsza metoda. dla leniwych jest mapedit ze skryptami .lua umożliwiającymi bezpłatny dostęp google maps, bing maps, zumi maps.

 

ps. georeferencje i rozciąganie tyczą się ogólnodostępnej w necie batymetrii, papierowej, zeskanowanej np z zasobów IRŚu. to tu obowiązuje zasada: to nie ma sensu.


Użytkownik nrt80 edytował ten post 18 marzec 2013 - 19:37


#63 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 19:44

Chcę dodać do LCMa z zarysem Zalewu którego już mam w HDSIE. Jak to dorysywać albo nałożyć z innej mapki?



#64 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 20:33

@godski: a Lowrence moze mieć podgrany tylko jeden plik ?

 

@nrt80: oglądałem tą stronke ump ale te jeziora tam jakieś takie brzydkie kanciate :D i tu bym miał pytanie. sciagnałem tą mapke gmapsupp-pe, działa to w mapedit? bo u mnie nie. i drugie pytanie. gdzie moge znalezc te zeskanowane mapki z batymetrią o ktorych piszesz? Na to też napewno znajdzie sie metoda. Moge sprobować zrobic wpasowanie rastra w programach geodezyjnych i by sie zobaczylo co z tego wyjdzie



#65 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 20:37

Wiele. To się samo nakłada.



#66 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 20:44

A koryto masz tylko w tym pliku jpg, tak ?



#67 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 20:46

@nrt80: oglądałem tą stronke ump ale te jeziora tam jakieś takie brzydkie kanciate  :D i tu bym miał pytanie. sciagnałem tą mapke gmapsupp-pe, działa to w mapedit? bo u mnie nie. i drugie pytanie. gdzie moge znalezc te zeskanowane mapki z batymetrią o ktorych piszesz? Na to też napewno znajdzie sie metoda. Moge sprobować zrobic wpasowanie rastra w programach geodezyjnych i by sie zobaczylo co z tego wyjdzie

 

otwórz okno to Ci podrzucę, bo ja też z Torunia :P (daj maila na priw)

 

godski: do lcma w echu nie dograsz nic, możesz próbować wgrać drugiego, ale za inteligentną obsługę warstw z 2 plików nie ręczę. 



#68 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 20:54

Chyba nigdy z tego nic nie zrozumiem. Mam rodzaj pliku graficznego a nie mogę nic dorysywać/nałożyć. Tego LCM-a z konturami Zalewu Sulejowskiego to ja wgrywałem do echa a teraz nie mogę go z powrotem przegrać do kompa, wyedytować i z powrotem do echa wrzucić??? Przecież tego LCM-a też ktoś zrobił...

 

 

 

A koryto masz tylko w tym pliku jpg, tak ?

 

Tak. 



#69 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 21:02

Bo lcm'a wyeksportujesz w mapedit np ale juz go z powrotem nie zaimprotujesz do edycji.. jedyna możliwość stworzyć obrys jeziora jeszcze raz. co do koryta, z samego jpg'a to ciezko bedzie cos zrobić. Jakaś tam siatka krzyży jest na nim, tylko przydałoby sie jeszcze wiedzieć w jakim układzie współrzednych jest ta mapka...



#70 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 21:10

To w takim wypadku może w echu da radę coś zrobić? Będę konminował. Zaraz idę po echo.



#71 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 21:13

wyslij mi ten jpg na poczte. maila na pw zaraz Ci wyśle



#72 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 21:21

Ale to chyba nic nie da. Nie nałożę go przecież. Siedzę teraz przed symulatorem Elitki. Mam pewien pomysł. Pozaznaczać waypointy i zrobić z tego ślad lub trasę. Ja nie chcę dokładnie znać położenia skrajów koryta. Wystarczy mi jego ogólne położenie. Skraj z jednej i drugiej strony echem namierzę.



#73 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 22:41

Ale to chyba nic nie da. Nie nałożę go przecież. Siedzę teraz przed symulatorem Elitki. Mam pewien pomysł. Pozaznaczać waypointy i zrobić z tego ślad lub trasę. Ja nie chcę dokładnie znać położenia skrajów koryta. Wystarczy mi jego ogólne położenie. Skraj z jednej i drugiej strony echem namierzę.

 

to by można zrobić szlakiem/śladem i wyeksportować do echa jako .usr (np za pomocą doktorka). ale może udać się z dwoma .lcm'ami, piszę tak tylko dlatego, że nie mam pewności, że się nie uda :P 



#74 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 18 marzec 2013 - 22:56

ja mam taki pomysł. Znalazłem tą mape co godski wrzucił jpg'a. Mapa z 1937 roku skala 1:100 000. ja to widze jedynie tak. Wgrać jpg'a z tą starą mapą, wybrać kilka punktów charakterystycznych, poszukać tych samych punktów na mapach z geoportalu i zrobić wpasowanie w Oziexplorer. To chyba jedyna opcja. Do przeglądu powinno wystarczyć. wtedy zrobić lcm'a podgrać go jako drugiego i może zatrybi. jak nie to jeszcze raz linie brzegową skilkać i dodac jeden plik.



#75 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 10:05

ja mam taki pomysł. Znalazłem tą mape co godski wrzucił jpg'a. Mapa z 1937 roku skala 1:100 000. ja to widze jedynie tak. Wgrać jpg'a z tą starą mapą, wybrać kilka punktów charakterystycznych, poszukać tych samych punktów na mapach z geoportalu i zrobić wpasowanie w Oziexplorer. To chyba jedyna opcja. Do przeglądu powinno wystarczyć. wtedy zrobić lcm'a podgrać go jako drugiego i może zatrybi. jak nie to jeszcze raz linie brzegową skilkać i dodac jeden plik.

 

pytanie, czy błąd na wodzie w okolicach 50-100 metrów jest akceptowalny? bo taki będzie. gdzieś się uda w miarę dokładnie wstrzelić, gdzieś mimo szczerych chęci mapa rozjedzie się jak polacy za pracą. mapy batymetryczne na własny (i nie tylko, ale amatorsko) użytek robię od kilku lat. przechodziłem wszystkie etapy, po latach ślęczenia bez sensu nad ozim, mapeditem etc wiem jedno: jak komuś zależy na mapie zbiornika na którym łowi, to nie ma drogi na skróty. najszybsza, najprostsza i najdokładniejsza metoda to pozbieranie własnych logów i zrobienie mapy na ich podstawie. można poświęcić czas i zrobić je specjalnie opływając zbiornik, można zbierać je przy okazji łowienia, ale innej drogi nie ma. tym bardziej, że rozmawiamy o lokalizacji starorzecza z mapy z 1937 roku... zamiast się spinać nad Ozim i Geoportalem równie dokładnie wyjdzie odrysowanie tego starorzecza na oko, błąd wyjdzie porównywalny, tyle że metoda prostsza ;) po prawdzie błąd wynikający z samej mapy papierowej i upływającego czasu jest tak duży, że różnica w metodzie wykonania jest pomijalna. zaraz zrobię edytkę i pokażę jak najprościej...

 

już, z dużego grubsza, chętnym mogę podesłać .kmz z googla bo na forum wstawić nie mogę. teraz wystarczy wyrysować 2 ścieżki w GE i hulaj dusza. eksport do mapedita, doktorka, gdziekolwiek. eksport do lowrance'owego .usr i import na echu jako ślady zadziała na bank, import jako drugi .lcm to gimnastyka, której nigdy nie uprawiałem.

Załączone pliki


Użytkownik nrt80 edytował ten post 19 marzec 2013 - 10:16


#76 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 marzec 2013 - 10:42

nrt80  czy masz mapki jeszcze jakiś swoich jeziorek w .lcm -to podeślij na meila.


Użytkownik lesiu7 edytował ten post 19 marzec 2013 - 10:51


#77 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 marzec 2013 - 10:58

pytanie, czy błąd na wodzie w okolicach 50-100 metrów jest akceptowalny? bo taki będzie. gdzieś się uda w miarę dokładnie wstrzelić, gdzieś mimo szczerych chęci mapa rozjedzie się jak polacy za pracą. mapy batymetryczne na własny (i nie tylko, ale amatorsko) użytek robię od kilku lat. przechodziłem wszystkie etapy, po latach ślęczenia bez sensu nad ozim, mapeditem etc wiem jedno: jak komuś zależy na mapie zbiornika na którym łowi, to nie ma drogi na skróty. najszybsza, najprostsza i najdokładniejsza metoda to pozbieranie własnych logów i zrobienie mapy na ich podstawie. można poświęcić czas i zrobić je specjalnie opływając zbiornik, można zbierać je przy okazji łowienia, ale innej drogi nie ma. tym bardziej, że rozmawiamy o lokalizacji starorzecza z mapy z 1937 roku... zamiast się spinać nad Ozim i Geoportalem równie dokładnie wyjdzie odrysowanie tego starorzecza na oko, błąd wyjdzie porównywalny, tyle że metoda prostsza ;) po prawdzie błąd wynikający z samej mapy papierowej i upływającego czasu jest tak duży, że różnica w metodzie wykonania jest pomijalna. zaraz zrobię edytkę i pokażę jak najprościej...

 

już, z dużego grubsza, chętnym mogę podesłać .kmz z googla bo na forum wstawić nie mogę. teraz wystarczy wyrysować 2 ścieżki w GE i hulaj dusza. eksport do mapedita, doktorka, gdziekolwiek. eksport do lowrance'owego .usr i import na echu jako ślady zadziała na bank, import jako drugi .lcm to gimnastyka, której nigdy nie uprawiałem.

To ja poproszę tego kmz na godski@op.pl. A co to ten GE?



#78 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 19 marzec 2013 - 11:26

pokobinowałem wczoraj z tą mapką w ozi ale 1:100 000 to zdecydowanie za dużo.. przesunięcie może nie wyszło 100m ale jakieś jest. na www.mapywig.org niestety nie ma żadnej mapy w skali 1:25 000 która by sie nadawała do wpasowania. a na tych z geportalu zbiornik już istnieje. No może na jednej z map nie w pełni.


  • Melanzyk lubi to

#79 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 marzec 2013 - 11:29

Kurde muszę się sam wziąć za robienie map, ale urodziło mi się dzieciątko i jak wrócę z pracy do domu to nie mam na nic czasu. Widzę że wy chyba też w robocie macie czas na Jerkbait.pl ... :D



#80 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 19 marzec 2013 - 11:32

lesiu7: sklikanie jednego jeziora, nie bawiąc sie już w sciaganie mapy z geoportalu tylko korzystając z googlemaps w mapedit++ zajmuje max 15min, wiec nie jest to aż tak czasochłonne ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych