Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"Kasowanie" / usuwanie luzów w kołowrotkach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 31 marzec 2016 - 18:46

Odgrzeje kotleta.

Kołowrotek kręci bez najmniejszych oporów, pomimo zerowego luzu na korbie. Będzie to zdrowe dla przekładni? Czy jednak ująć podkładkę.

Miałeś farta, jeżeli tak skasowałeś luz na grubość gazety :) .Nic mu się nie powinno stać, pod warunkiem że jest tak jak mówisz.

A ile podkładek wepchałeś i jaka najcieńsza?



#122 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 31 marzec 2016 - 18:59

Hm...jest to jedna podkładka o gr.0,36mm. Kołowrotek Stradic 5000FH. Dodam że w dzisiejszych czasach ciężko o tak dokładnie spasowane przekładnie.Nawet w Vańku i TP 11 nie ma tak małych luzów.



#123 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 31 marzec 2016 - 19:04

Jak jest tak jak mówisz i to na 1 podkładce, to nic bym nie ruszał.



#124 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 31 marzec 2016 - 20:07

Ok. Dzięki

#125 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 marzec 2016 - 20:40

A ja bym ujął 0,02 mm. Chyba że jak kręcisz odciągając korbkę od obudowy (odwrotnie niż przy wędkowaniu) masz luzik to OK.



#126 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 31 marzec 2016 - 20:49

No nie. Kręce normalnie. Też wydaje mi się że jak będzie minimalny luzik to nic się nie stanie, wręcz przeciwnie, będzie zdrowiej dla przekładni.

#127 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 31 marzec 2016 - 20:56

A ja bym ujął 0,02 mm. 

Minimalny luzik musi istnieć czy to się podoba czy nie.Na sucho z tak spasowaną przekładnią wszystko może być ok,ale pod obciążeniem może być zupełnie inaczej i raczej niekorzystnie dla przekładni. Wiem że jest teraz "moda" na kasowanie wszelkich luzów do zera. To niedobra metoda.

Był kiedyś u mnie osobiście Waldek @!Popper i pokazałem jemu na przykładzie kołowrotka dlaczego muszą istnieć tzw. luzy techniczne (montażowe).Pisaniną trudno to wytłumaczyć.


  • Guzu, Sławek.Sobolewski i rey lubią to

#128 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 marzec 2016 - 20:57

Chodzi mi o sprawdzenie . Użyj siły odwrotnej niż podczas wędkowania. Podczas wędkowanie lekko dociskasz koło do piniona.



#129 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 31 marzec 2016 - 21:06

Nima żadnych luzów dlatego odjąłem jakieś 0,03 mm i tak zostawiam.

#130 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 03:13

Wątek jak na zmówienie, wlasnie miałem pytać o luzy.
Do rzeczy.
1.) Kołowrotek w rozmiarze 1000, shimano. Na kole napędu fabrycznie dwie podkładki, ciensza i grubsza. Z dwoma - czuć lekkie ząbkowanie, i opór. Z cieńszą - luz powoduje dyskomfort łowienia. Z grubszą nadal jest luz, ale już akceptowalny. Wykombinowalem jak wyzej napisano, że łowiac dociskam koło do piniona, wiec na razie zostawiam tylko gruszą, luz moim zdaniem w granicach 0,1mm. Czyli tak jest dobrze i nie zarżne przekładni?

2.) stara Ultegra 4000 supership. Wiekowa, więc luzy są, ale kultura pracy bardzo dobra. Teraz kwestia jak dalece ten luz kasować, bo tu już i wiek i zapewne fabrycznie kolowrotek nie był pasowany "na piczny włos"? Pinion podparty od dołu, wiec luz w mniejszym stopniu dotyczy łożysk a bardziej układu napędowego.

#131 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 05:57

Sławek a w Ultegrze na dolnym podparciu piniona pomiędzy wew bierznią łozyska a pinionem nie masz luzu? U mnie roznica jakies 0.02-0.03. Puszka od piwa niby z jednej strony wchodzi ale po obwodzie juz nie. Na tokarce dotoczy sie tulejke 0.05? Braklo mi pomyslów :-(

#132 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 06:57

Tak dodam ze koszulka termo pasuje idealnie ale jakos nie budzi zaufania. A gdyby zrobic omotke z cieniutkiego drucika miedzianego? Poprosze znawców tematu o podpowiedz. ( nie chce przetaczac piniona)

#133 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 01 kwiecień 2016 - 07:58

W jednym z moich kołowrotków po wymianie tulejki na łożysko na podparciu piniona występował spory luz. Próbując jakoś sobie z tym poradzić postanowiłem zniwelować ten luz taśmą teflonową stosowaną do uszczelnień sanitarnych ( łączenie gwintów ). Nawinąłem taśmę tak by łożysko weszło z delikatnym oporem, przyciąłem żeby nie wystawała za łożysko ( oczywiście pinion wcześniej wyczyszczony, odtłuszczony ), bałem się tylko, że taśma pod wpływem smaru z koła lub oliwki z osi zniszczy się i wlezie gdzie nie potrzeba. Śmiga tak już drugi sezon i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, taśma trzyma się pieruńsko piniona :)



#134 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 08:02

Tez tak kombinowałem ale tak jak i z rurką termo wystąpił brak zaufania dla takich rozwiązań :-)

#135 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 01 kwiecień 2016 - 08:07

Rurka termo jest mimo wszystko śliska i bałbym się bardziej, że zjedzie z piniona. Moje rozwiązanie to tylko propozycja ( na razie działa :P ) i można ładnie dopasować bo taśma jest ultra cienka po naciągnięciu.



#136 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 10:57

Widziałem na jakiej stronie takie opaski mosiężne dedytkowane właśnie do kasowania luzów w miniaturowych łożyskach o grubości 0.05 ale za chiny nie moge teraz odnaleźć tej strony :-(

#137 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 14:12

Na podparciu piniona mam na razie oryginalną tuleje plastikową, właśnie z racji luzu na łożysku. Lozysko ma średnicę wew. 6,00 a pinion ma 5,85. Tulejki 0,15mm nie da sie tak latwo dorobić, jakkolwiek ktos pisał że zrobił z rurki z anteny od radia. Rozwiazania z taśmą czy termokurczem uwazam za gorsze od plastiku - nie gwarantują osiowości piniona, a jak wystąpi nawet minimalne bicie to przekładnia szybko padnie.

#138 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 16:19

Na podparciu piniona mam na razie oryginalną tuleje plastikową, właśnie z racji luzu na łożysku. Lozysko ma średnicę wew. 6,00 a pinion ma 5,85. Tulejki 0,15mm nie da sie tak latwo dorobić, jakkolwiek ktos pisał że zrobił z rurki z anteny od radia. Rozwiazania z taśmą czy termokurczem uwazam za gorsze od plastiku - nie gwarantują osiowości piniona, a jak wystąpi nawet minimalne bicie to przekładnia szybko padnie.

A jak jest ten luz w orginalnej tulejce to bicia nie ma? To nie wiertarka czy tokarka tylko kołowrotek :-) chyba że ktoś kręci z szybkością 1000 obr/min owe bicie ZEŻRE całą przekładnie razem z korbką i ręką wędkarza  he he he  :-)


  • eRKa lubi to

#139 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 01 kwiecień 2016 - 19:23

jeśli nie chcecie się pobawić z rurką od anten to może z blaszkami od alarmów które są przyklejane w supermarketech na niektóreprodukty.są bardzo cieniutkie i jedna grubsza.


  • CM Punk lubi to

#140 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 01 kwiecień 2016 - 20:26

Na oryginalnej tulei nie ma bicia, i zastanawiam się czy jest sens wymiany na łożysko - grubsza kombinacja która moze więcej zepsuć niż poprawić, na pewno fabryczny plastik ma większą dokładność pasowania niz łozysko z redukcją. Już chyba predzej bym pomyślał o dorobieniu całej tulejki z mosiądzu , jakoś na takich ślizgach pracowały legendarne Mitchelle 300, Abu 44 i dawało to radę latami. Jako że pinion jest mosiężny (a dokładnie to chyba fosforobrąz) to z tuleją z mosiądzu o mniejszej twardości powinien wykazywać nikłe zużycie i mieć tendencję do samosmarności. Jeśli błądze to proszę nievh p. Leśniak mnie poprawi - moja wiedza z mechaniki nieco zardzewiała.
  • Józef Lesniak i eRKa lubią to