Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kochane PZW.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
181 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 25 listopad 2019 - 22:53

Piotrek. Ułamek tego ile realnie powinna wynosić.


Więc pokaż proszę ile kosztuje wędkowanie w normalnych wodach w bogatszych i bardziej rybnych wodach Europy, bo zaczynam wątpić 😐
  • BartasL2 i Alexspin lubią to

#122 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1405 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 26 listopad 2019 - 09:05

Np. Holandia - ok 40 euro, (11 euro karta podstawowa)

Anglia - 30 funtów

Za rok.

Do tego mogą dochodzić opłaty klubowe na konkretnych wodach.

W niektórych krajach (ale nie podam przykładu) wędkowanie w 'państwowych' wodach jest bezpłatne, a płaci się licencje za wody komercyjne/prywatne.

Najczęściej karty wędkarskie/licencje kupuje się na poczcie, stacji benzynowej.

W Niemczech są jakieś porąbane przepisy wędkarskie z mnóstwem biurokracji.

 

Ale kary w Europie za łowienie bez licencji są wysokie. kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy euro :)



#123 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 09:13

Ale kary w Europie za łowienie bez licencji są wysokie. kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy euro :)

O właśnie ! Plus rygorystyczne przestrzeganie przepisów a nie jakaś tam "niska szkodliwość społeczna".


  • eRKa, Alexspin i konopaa lubią to

#124 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 10:56

Przepisów przestrzegam, rybę jeśli mogę CZASEM zabiorę. Dlaczego chcesz wrzucić ludzi takich jak ja - zarabiających mniej - do jednego wora z kłusownikami i odciąć mi możliwość legalnego wędkowania przez wprowadzenie ABSTRAKCYJNYCH opłat za wędkowanie?
Co ja Ci zrobiłem?
W tym sezonie każde wyjście na wodę PZW kosztowało mnie teorretycznie około 80zł. To mało?

Realny koszt wędkowania to ZERO złotych rocznie - "wystarczy" udostępnić wody publiczne do swobodnej rekreacji, bo korzystamy z tej samej wody co plażowicze, żeglarze, kajakarze czy motorowodniacy lub łyżwiarze - oni nie płacą, wprowadzając jednocześnie całkowity lub częściowy no kill a naruszenie przepisów karać w każdym przypadku. PZW zostałby tym, czym powinien być, związkiem sportowym zajmującym się organizacją imprez i promowaniem wędkarstwa tak sportowego jak i rekreacyjnego.

Użytkownik morrum edytował ten post 26 listopad 2019 - 10:59

  • eRKa i Alexspin lubią to

#125 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 listopad 2019 - 11:14

Podoba mi się zestawienie - Kilka Euro + ewentualne opłaty za wody klubowe czy komercyjne...

Cóż... Mamy wody bez dzierżawców, na które wystaczy biała karta + zezwolenie RZGW (czy tam teraz chyba już Wód Polskich) i z tego co pamiętam było to też ostatnio bezpłatne. Wody PZW należy traktować jako wody klubowe (chociaz ten klub ciut duży), czy nawet prywanie dzierżawione, przez Nas, czyli członków tego klubu.


  • Mysha lubi to

#126 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 11:38

Jak RZGW ukradła Toruniowi Wisłę - opłaty były Marianie.

#127 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 26 listopad 2019 - 11:46

Jak RZGW ukradła Toruniowi Wisłę - opłaty były Marianie.

 

To takie zagramaniczne licencje znaczy były...



#128 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 12:33

Morrum każdy dzierżawca ustala licence wg własnego uznania, albo według operatu + pare groszy żeby zostało. PZW to inna bajka bo to co tam się dzieje to wszyscy wiemy. Co do wysokich opłat za możliwość wędkowania. Ja jestem za tym żeby prywatny dzierżawca albo nawet i PZW wprowadziło wyższe opłaty na zbiorniki które będa tylko dla wędkarzy. Żeby były grubo zarybiane i pilnowane. Dobrym przykładem jest Stowarzyszenie Łajs które dzierżawi jezioro Kośno i inne akweny. Cena licencji jest mega wysoka, ale zaciskam zęby i płace, a w zamian dostaje ciszę spokój, rybny zbiornik, piękne widoki i znikomą presję wędkarską. Cena najwyższa w Polsce za zezwolenie, ale nie bierze sie to wyłącznie z widzimisię prezesa, ale głównie z bardzo dużych nakładów finansowych, które musi ponieść dzierżawca w związku z operatem który przedstawił na przetargu i limitowaną ilość zezwoleń. Zarybienia są bardzo kosztowne w tym przypadku bo żeby wygrać przetarg (z gospodarstwami , które śliniły się za pare groszy na te jezioro żeby wydłubać ostatenigo okonka siatkami tak jak robił to gospodarstwo z Pasymia) trzeba było dać grubo. No i efekty jakieś już tam są o czym porzekonał sie kolega De'Ptak. Nikt nie nakazuje płacić 2500zł . To nie przymus. Można łowić na tańszych zbiornikach. Można na PZW. nikt nie zmusza nikogo do płacenia chorych pieniędzy za zezwolenia, ale najlepiej jakby wszystko było za darmo. Wtedy każdy by był zadowlony i łupał ile wlezie. Ja tam sie cieszę, że był odważny który przejął Kośno i chce zrobić z tego grube łowisko. Tylko dla nas wędkarzy.



#129 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 12:46

 No i efekty jakieś już tam są o czym porzekonał sie kolega De'Ptak.

Jakieś... :-) 2 wyjazd i metrówka. Ryb 60-70 cm nie zliczę kto by je tam pamiętał. Doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny by pokazać synom co to są prawdziwe ryby ( po sierpniowym koszmarze nad jez. Białym koło Piecek)....


  • Jopek1971 i eRKa lubią to

#130 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 13:03

Rozumiem intencję DePtaka taką, by wędkowanie w wodach PZW było dostępne finansowo tylko dla nielicznych, dla elity... tak jak to teraz jest na Kośnie.

I stąd moje pytanie, co ja DePtakowi zrobiłem, że chce mi faktycznie legalnego wędkowania zabronić?

Chcecie zlikwidować PZW, sam Związek i ludzi z nim związanych w taki czy inny sposób wyzywacie od komunistów, ale sam system z operatami i związanym z nimi nakazem zarybień i odłowów traktujący wody, dzikie ekosystemy jak ziemię rolną, który mimo 30 lat jakie upłynęły od obalenia socjalizmu nadal funkcjonuje Wam nie przeszkadza? To system jest popier...ny. To system trzeba zmienić. Wyleczyć przyczynę a nie maskować skutki.
Na pytanie o opłaty za granicą też pytany się nie wypowiedział.

Użytkownik morrum edytował ten post 26 listopad 2019 - 13:09

  • marcin186 lubi to

#131 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 13:11

I stąd moje pytanie, co ja DePtakowi zrobiłem, że chce mi faktycznie legalnego wędkowania zabronić?

Moruum. Siła argumentów powala... Stąd moje milczenie.



#132 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 13:21

Morrum idąc tym tokiem rozumowania to ja tez czuje się pokrzywdzony bo nie pozwalają mi jeździć Ferrari, ale muszę z tym jakoś żyć.
  • Jopek1971 i De'Ptak lubią to

#133 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 13:32

Ale możesz jeździć czymkolwiek.
Nie chcę łowić na Kośnie. Chcę łowić na normalnych łowiskach. Nie muszę jeździć na burdel z karpiami, nie muszę łowić metrówki co drugi wyjazd, chcę zwyczajnie wędkować.
  • BartasL2 lubi to

#134 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 13:33

 Nie muszę jeździć na burdel z karpiami, nie muszę łowić metrówki co drugi wyjazd, chcę zwyczajnie wędkować.

No cóż jak widać każdy ma inną definicję normalności.



#135 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 13:42

Normalnym dla mnie jest to, że odwiedzam kumpla w Irlandii i po prostu idziemy nad wodę. Jadę do kuzyna do Anglii i za kilka funtów legalnie wędkuję tydzień na klubowym jeziorze. Tak samo jadąc do Szwecji płacę 100 SEK za tygodniowe wędkowanie na jeziorze (metrówki w pakiecie) lub na szkiery, gdzie nie płacę za wędkowanie nic. W Holandii za roczną licencję na większość wód w kraju zapłacę dniówkę robola.
To uważam za normalne.
Podniesienie opłat nie spowoduje, że kłusole znikną, że mięsiarz będzie przestrzegał regulaminu a rybacy wyparują lub staną się uczciwi.
  • S.N. lubi to

#136 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 13:44

Morrum no tak, ale wnioskuje z wcześniejszych wpisów, że najlepiej byłoby jak by to było za darmo. Masz pełen przekrój wód. Od tanich do drogich. Nikt nikomu nic nie zabrania. Takie czasy. Jeżeli nie chcesz łowić okazów tylko po prostu spędzić czas nad wodą to jeziora PZW spełnią Twoje oczekiwania. Ps. Tutaj mamy Polskę i trochę inne realia niż w Szwecji, Irlandi Holandi itp. więc nie ma co porównywać. Tak podniesienie opłat może być czynnikiem, który zaważy na tym, że dany akwen będzię bardziej pilnowany i lepiej zarybiany, a chociażby dlatego , że będą na te cele fundusze .


Użytkownik Anonymous edytował ten post 26 listopad 2019 - 13:51

  • Jopek1971 i eRKa lubią to

#137 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 13:44

Normalnym dla mnie jest to, że odwiedzam kumpla w Irlandii i po prostu idziemy nad wodę. Jadę do kuzyna do Anglii i za kilka funtów legalnie wędkuję tydzień na klubowym jeziorze. Tak samo jadąc do Szwecji płacę 100 SEK za tygodniowe wędkowanie na jeziorze (metrówki w pakiecie) lub na szkiery, gdzie nie płacę za wędkowanie nic. W Holandii za roczną licencję na większość wód w kraju zapłacę dniówkę robola.

Morrum dlaczego nie w Polsce ? Tak samo występy gwiazdek wędkarskich z youtuba. Szwecja, Holandia, Rugia i co tam jeszcze a w Polsce sandaczyki po 1 kg na Czorsztynie....



#138 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 26 listopad 2019 - 13:48

Czy uważasz Deptaku, że podniesienie wysokości opłat na wody PZW do poziomu kilku tysięcy złotych na okręg na rok poprawiłoby sytuację?

#139 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 26 listopad 2019 - 13:59

Czy uważasz Deptaku, że podniesienie wysokości opłat na wody PZW do poziomu kilku tysięcy złotych na okręg na rok poprawiłoby sytuację?

Moruum nie. Pilnowanie, przestrzeganie przepisów ect. Nie przymykania oczu gdy gość obok ciebie ładuje sandaczyka 30cm za pazuchę.

Ja od 20 lat nie zabrałem żadnej ryby z łowiska. Nie ganię tych którzy zabierają, byle w zgodzie z przepisami. Dla mnie sam fakt zmierzenia

się z dużą rybą jest wystarczająca nagrodą. Widok wielkiej ryby wracającej do wody po walce którą ja wygrałem to jest moja nagroda.

Pokonanemu przeciwnikowi należy się szacunek a nie ciąganie za łodzią na agrafkach.


  • jacekp29 lubi to

#140 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 listopad 2019 - 14:00

Normalnością są zdrowe ekosystemy, w których państwo dba o ich kondycję i stan, a nie jak widać na ostatnich przykładach z innego tematu niszczy i pracę ludzi i samo środowisko.

Kłusownictwo jest wykroczeniem, a więc złamaniem prawa tak??

W normalnym świecie Policja reaguje, służby inne porządkowe także. Unas wykręcają się że mają inne kompetencje (patrz dyskusje sprzed jakiegoś czasu o kłusownictwie w centrum Słupska dokłądnie naprzeciw Szkoły Policji itp.) Czy policjant drogówki może zmknąć oczy na kradzież bo on jest tylko od sprawdzania kierowców i Ustawy o ruchu Drogowym?? Czy od ścigania sprawców łamania Prawa Wodnego jest tylko policja wodna, a od Ustawy o Rybactwie tylko PSR ??

W normalnym świecie, są normalne kary za łamanie prawa i służby zobowiązane do tego by tego prawa strzec reagują.

Urzędnicy odpowiedzialni za swoją działkę działają tak by to prawo było przestrzegane, a środowisko chronione, bo jest wspólnym dobrem.

Do kogo PZW ma zgłosić skargę na działanie Wód Polskich i ich urzędników??

Chciałbym zobaczyć (a może nie chciałbym) tego jak wody znajdują sie pod opieką gmin jak na Zachodzie... Wójta który teraz wydaje decyzje o dewastacji rzeki, jak będzie o nią dbał...

PZW może i ma dużo za uszami, ale więcej mają decydenci którzy wodę, ryby i wogóle środowisko mają w głębokim poważaniu.