Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Drwęca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

#61 Guest_trilung_*

Guest_trilung_*
  • Guests

Napisano 05 styczeń 2020 - 19:30

Eee...
Kolejki,listy społeczne to nawet dłużej!?
😎

Użytkownik trilung edytował ten post 05 styczeń 2020 - 19:31


#62 OFFLINE   OlekD

OlekD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaGdzieś nad Wartą

Napisano 05 styczeń 2020 - 20:11

Czytając powyższe komentarze odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, trociowo-łososiowym lobby... A wszystko pod pretekstem restytucji...

#63 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 05 styczeń 2020 - 21:19

Czytając powyższe komentarze odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, trociowo-łososiowym lobby... A wszystko pod pretekstem restytucji...

To tylko wrażenie. Gdyby komentujący uważali, że zaistniały przesłanki przestępstwa, to jako prawi obywatele niewątpliwie skorzystaliby z możliwości jakie daje artykuł 304. KPK.  ;)

Ale dobre brania w Sylwestra, o których słyszał Krzysztof?


  • Grzesiek lubi to

#64 OFFLINE   smolcik

smolcik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 05 styczeń 2020 - 22:37

W odniesieniu do niektórych wcześniejszych postów - mam wrażenie, że od kilku lat częściej niz kiedyś łowione są trocie w Wiśle w okolicach Torunia jako przylow przy polowaniu na jesienne drapieżniki w pewnych miejscach, zazwyczaj kamienistych, środrzecznych rafach, przyległych im przykosach ze żwirem na dole. Nie wszystkie dostały w łeb z tego co słyszałem. Zawsze trafiały się w Wiśle, ale nie tak często w takich miejscach (przychylam się w swoim dyletanctwie tej opinii). Mam na 100% pewną informację, że minionej jesieni jedna osoba złowiła trochę sandaczy i kilka (!) troci w tym samym miejscu. Napotkani twierdzą, że najprawdopodobniej mogą wycierać się w takiej okolicy (żwir, kamieniste rafy).

Nic nowego nie napiszę, ale część przechodzi powyżej Lubicza, miejsca tarłowe z twardym dnem niestety są zazwyczaj b. dobrze znane niewielkim grupom akurat tych, którzy wiedzieć tego nie powinni. Także im najlepiej biorą w listopadzie, niekoniecznie na wędkę i przeważnie na terenie jednego z obrębów ochronnych (znam rzekę miejscami na odcinku Toruń - Brodnica). Szkoda, że nie ma kamery w Lubiczu na 2 progu (a może dobrze - ?!).

Znalazlem coś takiego, na pewno nizinna, 6:20, pstrąg?

Użytkownik smolcik edytował ten post 05 styczeń 2020 - 22:42

  • Gromadzki lubi to

#65 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 06 styczeń 2020 - 00:01

Ludzie tłumnie i cyklicznie zjawiają się na badziewirskich łowiskach wnosząc opłaty więc po co zarządcy mają cokolwiek zmieniać? Kasa płynie i to jest dla nich najważniejsze.Ja byłem 2 razy i nie mam zamiaru tam się pojawiać,nic mnie tam nie przyciąga,wręcz przeciwnie.

#66 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 462 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 06 styczeń 2020 - 00:19

Oj tam, oj tam Jachu wiadomo, że myslalem o Sylwestrze czyli Nowym Roku czyli 1 stycznia 😉😆😆😆 Krzysiek naprostował

Użytkownik Krzysiek P edytował ten post 06 styczeń 2020 - 00:21


#67 OFFLINE   OlekD

OlekD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaGdzieś nad Wartą

Napisano 06 styczeń 2020 - 10:18

Ja byłem 2go, miałem trzy kontakty z rybami z czego jedna zapozowała do zdjęcia. Słyszałem o trzech rybach ale przeważała opinia, że nic się nie dzieje.

#68 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 06 styczeń 2020 - 11:01

Oj tam, oj tam Jachu wiadomo, że myslalem o Sylwestrze czyli Nowym Roku czyli 1 stycznia Krzysiek naprostował

Jasna sprawa Krzysiek. Nastałem się w życiu w różnych kolejkach i wiem jak to męczy. Tak sobie czytam o Drwęcy i w jakimś materiale znajduję informację, że jej pojemność wyliczono na tysiąc smoltów? Ktoś mnie może oświecić, ile faktycznie się ich wpuszcza, bo mi wygląda, że to chyba tylko wyliczenie dla odcinka poniżej Lubicza? Przecież całe dorzecze jest większe niż takiej Parsęty, więc i sposób na rozładowanie tych kolejek, większą  ilość tarlaków na potrzeby hodowli i więcej mięcha dla wiślanych rybaków, wydaje się dość prosty. Dawno nie byłem (wtedy jakiś bar w Lubiczu serwował piwo w litrowych słoikach, kilometrowe kolejki pod stacjami paliw), ale pamiętam, że już niewiele wyżej, bo w okolicy Elgiszewa bardzo mi trociowo pachniało. Pewnie dzisiaj już do Gizeli nie wejdą, kłusownicy też nie znikną, dużą część młodych zeżrą szczupaki, okonie, miętusy (pyszne były :) ), węgorze też (nie wiem, czy nadal są), więc gdyby zrobić coś z tym Lubiczem, to za jakiś czas wpuszczanie smoltów nie byłoby pewnie potrzebne. Tarlisk i powierzchni odrostowej dla młodych ryb w samej Drwęcy nie braknie.



#69 OFFLINE   W.Ziemkowski

W.Ziemkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPomorskie

Napisano 06 styczeń 2020 - 11:56

Zanim zacznie się rozważać ilość tarlisk zasadniczych(?) i zastępczych, powierzchni odrostowych i szacować ewentualną wielkość, potencjalnego stada, to warto jednak przyjąć do wiadomości, iż w Drwęcy kolokwialnie mówiąc skasowano lokalną adaptację tego gatunku, co jest tragedią samą w sobie. O postępującej degradacji tej rzeki i jej przyczynach pisał Ktoś, kto chyba ma wiedzę na ten temat:
http://www5.flyfishi...154967&offset=0

#70 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 06 styczeń 2020 - 13:18

.

Użytkownik Krab edytował ten post 06 styczeń 2020 - 13:20


#71 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 06 styczeń 2020 - 13:19

Kolega opisuje rzekę w górnym biegu, gdzie większość ryb nie ma szans dotrzeć. Niskie stany wody nie dają póki co szans na sforsowanie rachitycznej przepławki. Coś na pewno przechodzi, ale nie jest to ilość dostatecznie duża. Po rzece rozsianych jest kilkanaście miejsc tarliskowych i muł im nie zagraża. Powstawanie oczyszczalni w ostatnich latach tez na plus. Ponadto już wkrótce zamknięta zostanie oczyszczalnia w Lubiczu. Kary jakie nałożono na nią dają jasny obraz co spuszczano do rzeki.
Nadzieja umiera ostatnia. Dopóki jest trzeba walczyć.
  • jachu i BartasL2 lubią to

#72 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 06 styczeń 2020 - 13:38

Witku, ta sytuacja opisana przez Roberta dotyczy głównie górnej Drwęcy, czyli powyżej jeziora Drwęckiego. Jedna uwaga. Na długim odcinku powyżej Ostródy rzeka była już mocno zarośnięta w pierwszej połowie 70-tych. Spędziłem tam wtedy miesiąc, więc to tak nie do końca wynik powstania tych hodowli. Ale od Samborowa do ujścia to chyba nadal dwieście kilometrów rzeki, plus kilka dopływów, a wyżej odstojnik w postaci sporego jeziora. Czy mamy 100% pewności, że lokalna populacja już nie istnieje? Chyba jednak nie. A gdyby nawet, to uważasz, że udrożnienie Parsęty, Drawy i innych jest też bez sensu? Lepiej nie mieć nic, niż próbować budować naturalną populację nawet od podstaw? Czy trocie w Patagonii były od zawsze? Nie, ale są, bo tam miały warunki i zamiast ładować miliony jak dotąd, może prościej byłoby dać tym z Drwęcy szanse na tarło w rzece.


  • Guzu lubi to

#73 OFFLINE   W.Ziemkowski

W.Ziemkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPomorskie

Napisano 06 styczeń 2020 - 14:22

Dzięki za wyjaśnienia, natomiast w niczym nie zmienia to faktów o których pisałem wcześniej. Na podstawie badań wiemy, iż lokalna populacja nie istnieje. Intensywne zarybienia smoltem trwają nadal, mamy ujednolicone populacje troci z różnych dorzeczy. Oczywiście lepiej coś robić niż nic nie robić, tak samo jak lepiej nie psuć niż później próbować mało udolnie naprawiać, ale szczerze mówiąc ja osobiście nie widzę żadnych przesłanek, że będzie lepiej. Ani poziom naukowy, ani moje doświadczenie w tym względzie, ani kierunek zmian na przestrzeni lat zwyczajnie na to nie wskazują. Jeżeli już, to raczej na to, iż jest odwrotnie tzn. coraz gorzej jeżeli chodzi o te ryby

#74 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 06 styczeń 2020 - 15:28

No dobra. To załóżmy, że faktycznie te Drwęckie niczym się od pozostałych nie różnią. Popatrz na filmik zamieszczony wyżej. Trotka to raczej nie jest. Chyba jednak pstrąg.  To mógłby ewentualnie nam powiedzieć ten pan z Zespołu d/s Zarybień, który na podstawie zdjęć łososi otrzymanych od wędkarzy potrafił stwierdzić, że cztery były z samoutrzymującej się populacji łososia, jeden z zarybień smoltem. Może nawet taki pstrąg, któremu zachciało się popływać w solance? Może nie jedyny? Wiemy, że część populacji potokowca wędruje do morza. A pamiętasz jak było na Nowej Zelandii? Tam raczej nikt nie woził wędrownej formy. No i pojawiła się. Jasne, że droga daleka, ale od czegoś trzeba zacząć. Może od stwierdzenia, że te nasze składki i jeszcze znacznie większe pieniądze z naszych podatków nie są właściwie wydawane? Wychodzi, że utrzymują kilku wiślanych rybaków i ich rodziny. Świat nauki zawsze sobie znajdzie zajęcie. Czy odcinać te płetwy tłuszczowe smoltom, czy nie i takie tam. Robią to za co im się finansuje. O przyszłość hodowli smoltów też bym się specjalnie nie martwił.



#75 OFFLINE   ASAPfishing

ASAPfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:Asap
  • Nazwisko:Asap

Napisano 07 styczeń 2020 - 15:27

Czy ktoś podpowie mi czy na Drwęcy w dół od m. Golub-Dobrzyń poza jednym obrębem ochronnym są jakieś inne obręby? Ograniczenia? Mam okazję być w okolicy na weekend to bym wędkę zabrał :) dziękuję.

#76 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 07 styczeń 2020 - 16:05

OdOd Golubia do miejscowości Tobulka nie ma ale jeszcze się upewnie
Wieczorem zaglądając w regulamin

#77 OFFLINE   kszysztof

kszysztof

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:W.

Napisano 07 styczeń 2020 - 18:46

https://www.google.c...4400000017&z=10

 

ta mapa powinna pomóc



#78 OFFLINE   leszekd

leszekd

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • Lokalizacjaciechocin
  • Imię:leszek
  • Nazwisko:dobr

Napisano 07 styczeń 2020 - 19:03

Od Tobułki do elgiszewa jest obręb ochronny. Dalej dopiero przy przeplawce w Lubiczu.

#79 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 07 styczeń 2020 - 19:23

Od Tobułki do elgiszewa jest obręb ochronny. Dalej dopiero przy przeplawce w Lubiczu.

I odpowiedź juz padła


Użytkownik Sławomir edytował ten post 07 styczeń 2020 - 19:23


#80 OFFLINE   ASAPfishing

ASAPfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:Asap
  • Nazwisko:Asap

Napisano 07 styczeń 2020 - 19:36

Dzięki wielkie za odpowiedzi :) dam znać jak poszło.