Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Shimano Twin Power 2020


  • Please log in to reply
1400 replies to this topic

#861 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 posts
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Posted 06 January 2021 - 18:30

Każdy łowi inaczej, najważniejsze, że ktoś łowi skutecznie. Jednak co do jednego nie mogę się zgodzić, że przy różnicy nawoju 15 cm to sobie można jedynie poszurać po dnie... To nie jest aż taka różnica aby łowienie z opadu upośledzić, zaś dużo przyjemniej się kręci. Można robić dwa obroty korbą lub trzy, czy kto ile woli, zdarza mi się robić i jeden...
TP w naturalnym smoczym środowisku 😊 pozdrawiam.

Attached Files


  • Tomek TJ, Sławek77, guciolucky and 1 other like this

#862 OFFLINE   Barthez204

Barthez204

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 posts
  • LokalizacjaRadom/Warszawa
  • Imię:Bartek

Posted 06 January 2021 - 20:39

Powitać. Chce zakupić TP 20 rozmiar 3000 FB. Do łowienia tylko na gumy i koguty z opadu na zaporówce, max. 5 godzin tygodniowo (niestety praca i rodzina zabierja czas) Max. ciężar główka+guma 40g. Chodzi mi o jak największą wytrzymałość i jak najmniejsza masę. Zastanawiam się też nad Vańkiem w tym samym rozmiarze. Pomożecie???

#863 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 06 January 2021 - 21:24

A co to jest klasyczne podbijanie? Może wystarczy zrobić trzy obroty zamiast dwóch przy nawoju 70-74 cm (TP 15 i 20 PG)  i wtedy guma jednak będzie podbita, a nie wleczona? Dla mnie osobiście PG jest bardziej uniwersalny bo szybciej lub częściej zawsze mogę zakręcić, a lepszy właśnie ze względu na komfort łowienia, bo daje mniejszy opór i przyjemniej się zwija plus czuć moc na korbie.

Dla mnie klasyczne podbijanie to ruch kijem a młynek tylko luz linki wybiera :-)
Można walić z korby ale później nie płakać że coś się z młynkiem dzieje :-)
  • golsyl and Sławek77 like this

#864 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,395 posts
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Posted 06 January 2021 - 21:30

Powitać. Chce zakupić TP 20 rozmiar 3000 FB. Do łowienia tylko na gumy i koguty z opadu na zaporówce, max. 5 godzin tygodniowo (niestety praca i rodzina zabierja czas) Max. ciężar główka+guma 40g. Chodzi mi o jak największą wytrzymałość i jak najmniejsza masę. Zastanawiam się też nad Vańkiem w tym samym rozmiarze. Pomożecie???

 

Obawiam się, że 3000 od Vańka nie da rady...

 



#865 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 06 January 2021 - 21:33

Obawiam się, że 3000 od Vańka nie da rady...


A jeśli da, to tylko raz
  • nyny, guciolucky and Tom Rob like this

#866 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,016 posts

Posted 06 January 2021 - 21:36

Dla mnie klasyczne podbijanie to ruch kijem a młynek tylko luz linki wybiera :-)
Można walić z korby ale później nie płakać że coś się z młynkiem dzieje :-)

 

Ok, ale przy takim podbijaniu nawet jeśli masz długi kij to kołowrotek z nawojem mniejszym o 15 cm musi zrobić pół obrotu więcej żeby nadrobić to co szybszy zwija przy dwóch, więc chyba dramatu nie ma. Poza tym skoro podbijasz kijem, a później zwijasz luz to co ma nawój do tego jak wysoko poleci przynęta? Ja podbijam jednocześnie z kija i korbą. Polecam:)



#867 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 06 January 2021 - 21:38

Ok, ale przy takim podbijaniu nawet jeśli masz długi kij to kołowrotek z nawojem mniejszym o 15 cm musi zrobić pół obrotu więcej żeby nadrobić to co szybszy zwija przy dwóch, więc chyba dramatu nie ma. Poza tym skoro podbijasz kijem, a później zwijasz luz to co ma nawój do tego jak wysoko poleci przynęta? Ja podbijam jednocześnie z kija i korbą. Polecam:)


Ja wogole nie podbijam...
Ale jeśli kołowrotek ma nawój 70 cm to 15 to nawet nie jest 1/4 obrotu korbki...

:)
  • guciolucky likes this

#868 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,016 posts

Posted 06 January 2021 - 21:42

Porównałem dwa obroty przy większym i mniejszym nawoju. Wtedy wychodzi niecałe pół obrotu różnicy. Tak czy inaczej prawie nic. Ergo imho lepszy PG:)


  • Guzu likes this

#869 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 06 January 2021 - 21:51

Ale przecież pytający też będzie bolenie łowił, sam napisał ;)
A tu taka debata gumowo sandaczowa

#870 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 posts
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Posted 06 January 2021 - 21:59

Do takich zastosowań używam TP XD C5000XG. Czyli czasami woblera poprowadzić z nurtem trzeba lub jigowanie. Miałem obawy do tak wysokiego przełożenia i podobne założenia, co Kolega wyżej.Przecież można szybciej pokręcić lub pół obrotu więcej. Tylko po co sobie utrudniać. Teraz wiem, że to był słuszny wybór. Co ja się nawiosłowałem wcześniejszymi kołowrotkami, to moje - teraz żałuje, że wcześniej nie kupiłem "szybszego" kołowrotka.
  • Rheinangler and przemo_w like this

#871 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,653 posts
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Posted 06 January 2021 - 22:04

Ale przecież pytający też będzie bolenie łowił, sam napisał ;)
A tu taka debata gumowo sandaczowa

To będą głównie bolenie, tyle że głównie na gumę.
Daniel znasz łowisko i jak tam się łowi. Zwykły TP 4000 da radę trochę pokręcić?

#872 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 06 January 2021 - 22:06

Może 4000MHG zamiast zwykłego 4000 czy PG?
  • bogunow likes this

#873 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 06 January 2021 - 22:12

Ok, ale przy takim podbijaniu nawet jeśli masz długi kij to kołowrotek z nawojem mniejszym o 15 cm musi zrobić pół obrotu więcej żeby nadrobić to co szybszy zwija przy dwóch, więc chyba dramatu nie ma. Poza tym skoro podbijasz kijem, a później zwijasz luz to co ma nawój do tego jak wysoko poleci przynęta? Ja podbijam jednocześnie z kija i korbą. Polecam:)


Po 1 rzucie to wyjdzie 15-20 obrotów więcej a po 4 godzinach łowienia to od hu hu.
Niektórzy z forum avidem 1 uncjowym okonie łowią więc PG i podbijanie też można uskuteczniać :-)

#874 OFFLINE   pmiszk1

pmiszk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł

Posted 06 January 2021 - 22:16

Odra, TP4000,’20 kij uncjowy kręcił zeszły sezon w boleniowym nurcie z wody i nic więcej nie potrzeba.
  • Guzu and Artech like this

#875 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,016 posts

Posted 06 January 2021 - 22:18

A jak zostaniesz w domu to w ogóle nie będziesz musiał kręcić:) Trzeba poinformować Shimano, żeby na pudełku z TP PG pisali: proszę nie podbijać, bo to bez sensu:)


  • Szymon82 likes this

#876 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,016 posts

Posted 06 January 2021 - 22:24

Do takich zastosowań używam TP XD C5000XG. Czyli czasami woblera poprowadzić z nurtem trzeba lub jigowanie. Miałem obawy do tak wysokiego przełożenia i podobne założenia, co Kolega wyżej.Przecież można szybciej pokręcić lub pół obrotu więcej. Tylko po co sobie utrudniać. Teraz wiem, że to był słuszny wybór. Co ja się nawiosłowałem wcześniejszymi kołowrotkami, to moje - teraz żałuje, że wcześniej nie kupiłem "szybszego" kołowrotka.

 

Spoko. U mnie było odwrotnie, bo najpierw łowiłem szybkimi Stradicami, a później jak poznałem Twina PG to żałowałem, że się męczyłem z oporem szybkich kołowrotków. Każdemu według potrzeb:)

 

Ps. Sorry za post pod postem.


Edited by Maciek., 06 January 2021 - 22:25.


#877 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,926 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 06 January 2021 - 22:31

Tendencja zmierzająca do zabezpieczania tzw mocy jest w naszym kraju potężna...

Poniekąd nie dziwi, szczególnie kiedy wprost przyrównuje się klasowe i paździerzowe wytwory rynku, te ostatnie zwykle ozdobione kolorowymi malowankami i agresywnymi napisami...

Nie trzeba być mistrzem szkoły opadowej aby zrozumieć, bardzo proste zasady owej techniki łowienia. Jak wyżej wspomnieli, koledzy z odpowiednim doświadczeniem, przekładnia PG nie jest stworzona do opadingu.

Oprócz mocy, pomijając już sam komfort, liczy się też timing, dlatego profesjonalista pracuje oburącz.

Przyspieszone przekładnie wielkości 4000, proszę bardzo natomiast opad przyspieszonym 2500, nie polecam.

Zgodnie z realiami do opadingu polecam standardowe przełożenia a do zwijania przynęt stawiających duży opór w wodzie PG.
  • Guzu, Artech, golsyl and 3 others like this

#878 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 06 January 2021 - 22:35

A jak zostaniesz w domu to w ogóle nie będziesz musiał kręcić:) Trzeba poinformować Shimano, żeby na pudełku z TP PG pisali: proszę nie podbijać, bo to bez sensu:)

Tak ogólnie to rozumiesz sens dyskusji?
Nie błysnąłeś z tymi napisami na pudełkach bo na stronach Shimano JP są tabele zastosowań żeby ułatwić wybór.
  • golsyl likes this

#879 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 posts
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Posted 06 January 2021 - 22:43

Shimano w tym roku obchodzi jubileusz, może coś specjalnego wypuszczą.

Edited by golsyl1980, 06 January 2021 - 22:45.


#880 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 06 January 2021 - 22:46

Licznik nawet jest :-)
https://www.shimano.com/en/100th

Edited by przemo_w, 06 January 2021 - 22:49.

  • golsyl likes this