Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"Ząbkowanie" kołowrotka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 16:50

Eeee tam terkocza jak stare traktory tylko Ty już Andrzej w rękach dawno nie miałeś młynka za 200 zł:D

#102 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 czerwiec 2014 - 16:58

Ja na bitwy warszawskiej w sklepie z modelami samochodów takie imbusikowe kupiłem bo brałem żywice i włókno szklane, nawet fajnie wyglądają .
z terkotkami to ciężki i mozolny proces naprawdę trzeba wybadać gdzie dac luzik a gdzie docisnac, warto tez korbke na druga strone przekrecic i polowic trochę to tez może dać odpowiedz na klekotanie, no i oczywiście rozważamy ze to jest powodem :) bo może być ich więcej. Był smarowany ?

 

Wstawisz zdjecie tych imbusow ? 



#103 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 17 czerwiec 2014 - 17:05

Gdyby ;)  ryby braly w PL. to by nie było gadania o tym ze kołowrotek pracuje troszkę przyciezko, i minimalnie czuc przekladnie :wacko: no i 2 g zaciezki ;) 


  • sharkfishing lubi to

#104 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 17:28

Wstawisz zdjecie tych imbusow ?


mogę jutro jak będę w domu fotki zapodać ale samych śrubasów bo młynek już nie jest mój ;)

#105 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15595 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2014 - 17:46

Eeee tam terkocza jak stare traktory tylko Ty już Andrzej w rękach dawno nie miałeś młynka za 200 zł :D

Fakt. Ostatnio z 10 lat temu kręciłem Spro Blue Arc 9300 i Ryobi Apllausem.



#106 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 czerwiec 2014 - 17:52

mogę jutro jak będę w domu fotki zapodać ale samych śrubasów bo młynek już nie jest mój ;)

Srub. Kolowrotek to wiem jak wyglada :)



#107 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 17:56

Srub. Kolowrotek to wiem jak wyglada :)


spox jutro wrzucę pod wieczór ;)
  • Guzu lubi to

#108 OFFLINE   ryba1981

ryba1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 17 czerwiec 2014 - 18:59

Łukasz, nie ostrzegłeś kolegi, że te śrubki to strasznie delikatne są. Kolejna zbrodnia.

A tak poważnie to duży minus tych młynków. Też kiedyś miałem HC i  śrubki poprzednik przekręcił.

Zastępczo pasowały od laptopa :)



#109 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 17 czerwiec 2014 - 19:33

Ja mam podobny problem z Daiwą certate kupioną na początku sezonu. Na początku bylo słychać delikatne terkotanie po kilku wyjazdach "ząbkuje" już klasycznie pod przynętą ok 20-30gr.Dodam że bez obciążenia i pod rybą terkotanie zanika. Kołowrotek przesmarowany bo od nowości miał totalnie sucho. Są na to jakieś sprawdzone patenty bo ten dźwięk zaburza harmonię nad wodą!?

Przed smarowaniem był czuć ząbkowanie? DAiwa r4 może mieć metaliczną pracę ale terkotanie w nowej r4 to raczej mało prawdopodobne, bo co tam ma terkotać...


Użytkownik maicke82 edytował ten post 17 czerwiec 2014 - 19:35


#110 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 17 czerwiec 2014 - 21:15

A wie Kolega od czego są te małe srubeczki w obudowie ? ;) z odrobiną pojęcia sporo tragicznych na pozór sytuacji ratuje się bez rozkręcania maszyny :D

Te śrubeczki służą do ustalenia dekielka z jednej jak i z drugiej strony z jednakową silą bardzo delikatną i z wyczuciem. Mają stożkowe otwory i takież śrubki,a wymiana ich na inne mija się z celem. Nie służą też do jakiejkolwiek regulacji.

Tego typu zabiegi może i pomogą,ale na chwilę,bo za chwilę odezwie się coś innego.Z całym szacunkiem,jeżeli coś terkocze to przyczyny należy szukać w innym miejscu,a nie w śrubeczkach.To trochę takie kombinatorstwo.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak

 

Pozdrawiam


  • zorro i krzychun lubią to

#111 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 17 czerwiec 2014 - 21:20

Ciekawe dlaczego to terkotanie to głównie a droższych Daiwach sie uaktywnia. Nic nie słychać na temat ząbkowania  Spro i Ryobi .

Bo prawie każdy ma to w dupie jak kołowrotek za 200-300 zł terkocze i łowi dalej zapominając o tym :) . Problemy z ząbkowaniem zaczynają się kiedy kołowrotek przedstawia większą wartość, wtedy jest większy niesmak ;), a prędzej czy później każdy i tak zacznie lekko chrobolić co z czasem się nasili, potem na giełdę :D :D


  • zorro i Zwierzu lubią to

#112 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 czerwiec 2014 - 21:37

Moze zbyt sceptycznie jestem nastawiony.

Ale dawanie porad dotyczacych wyprowadzenia na prosta kolowrotka bez jego ogladania rzadko kiedy przynosi skutek.


  • zorro, krzychun i Profil_Nieaktywny lubią to

#113 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 21:45

Te śrubeczki służą do ustalenia dekielka z jednej jak i z drugiej strony z jednakową silą bardzo delikatną i z wyczuciem. Mają stożkowe otwory i takież śrubki,a wymiana ich na inne mija się z celem. Nie służą też do jakiejkolwiek regulacji.
Tego typu zabiegi może i pomogą,ale na chwilę,bo za chwilę odezwie się coś innego.Z całym szacunkiem,jeżeli coś terkocze to przyczyny należy szukać w innym miejscu,a nie w śrubeczkach.To trochę takie kombinatorstwo.
 
Pozdrawiam
Józef Leśniak
 
Pozdrawiam



miałem na myśli dokładnie to Panie Józefie że jak te właśnie rzeczone śrubki są niedokrecone to koło atakujące sobie za mocno pływa i najczęstszym objawem jest zgrzyt i dziwne odgłosy przy położeniu korbki w dół od kija bo wtedy bezwarunkowo naciskamy na korbke z największą siłą.w starszych r4 docisk boczka był istotny z prawej strony bo tam trzymało to łożysko, a z lewej strony podkładki dociskane były jeszcze tą osobną nakrętka z dwoma wpustami, w tej ceratce z tematu lewy dekielek już bezpośrednio dociska podkladki do łożyska i właśnie za luźne srubki są problemem przy skrajnych polozeniach korbki w zależności jak kto kręci i w ktorym momencie nacisk jest największy.
  • Guzu lubi to

#114 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 17 czerwiec 2014 - 21:59

Moze zbyt sceptycznie jestem nastawiony.

Ale dawanie porad dotyczacych wyprowadzenia na prosta kolowrotka bez jego ogladania rzadko kiedy przynosi skutek.

Tak też sądzę Panie Danielu.

 

Pozdrawiam



#115 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 22:07

I tak na marginesie to nie kazałem nikomu nic rozkręcać i skręcać a jedynie skierowałem uwagę w kierunku od którego powinno się zacząć moim skromnym zdaniem badanie dziwnych odgłosów w tych maszynach, nie raz i nie dwa przekonałem się o tym że te śrubki były niedokrecone, nie równo dokręcone lub któraś latala luźno w ukreconym gnieździe. Z wyczuciem można delikatnie je posprawdzac jak coś nie gra a nzstepnym krokiem jest ten motyw z dociskiem korby i jej odciaganiem oczywiście również delikatnym, bez użycia młotka i imadla.
  • Guzu lubi to

#116 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 17 czerwiec 2014 - 22:33

Myślę, że trzeba mieć sporą fantazję, żeby założyć, że bogu ducha winna zaślepka/maskownica/podpierdółka miałaby pozycjonować przekładnie i miałby być przy tym kluczowa. A fantazję mocno wysublimowaną, ażeby przyjąć, że te 3 wkręciki M3 (czy tam jakieś), miały całą tą przekładnie w kupie trzymać i to jeszcze bez żadnego kleju, kontry czy samohamowności.

Równie dobrze (a może i lepiej) można pizgnąc tym kołowrotkiem o ziemię i sprawdzić, czy przestał ząbkować (do skutku).

Bez odbioru.


Użytkownik krzychun edytował ten post 18 czerwiec 2014 - 05:12

  • Borowik22 lubi to

#117 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 czerwiec 2014 - 22:45

Akurat takie 3 śrubki w zupełności wystarczają do ustabilizowania odpowiedniego docisku łożyska i jednoczesnym ustawieniu położenia koła atakującego względem pinionu i kolejny raz podkreślam że dopier....... je oporowo nic w pracy się nie poprawi ale już dokrecone za delikatnie lub znacząco nierównomiernie wpływają na pracę kołowrotka, tyle w temacie i ja również się wyłączam z wątku bo standardowo już się rozwija charakter wypowiedzi....
  • homax i kotwitz lubią to

#118 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 17 czerwiec 2014 - 23:56

Co prawda kilka daiwek r4 z dekielkami czyściłem i smarowałem ale jak dotąd nie ukręciłem żadnej z tych śrubek ani gwintów co w sumie w moich łapach jest aż cudem :D . Myślę tak sobie, że dobrze byłoby wkręcić je z pomocą kleju do gwintów ( oczywiście jeśli kołowrotek ma metalową obudowę ) używając dosłownie minikropelki. Zapobiegnie to próbom dokręcania "dla pewności" a także poluzowania się ich.
  • homax lubi to

#119 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 18 czerwiec 2014 - 09:23

Ciekawe dlaczego to terkotanie to głównie a droższych Daiwach sie uaktywnia. Nic nie słychać na temat ząbkowania  Spro i Ryobi .

Hmm... bo nic tak nie boli jak warczenie w mało używanym kręciołku za grube $$$. Ile osób ma spro/ryobi do katowania gdzie np.stelka sobie jezdzi z drugim kijem. Szpan jest, wół roboczy typu ryobi/penn/spro może charczeć bo mojej perełki za 2K nie można przeciążyć. Czym częściej się łowi, tym mniej zwraca się uwagę że coś zawarczy(w tańszym sprzęcie) bo wszystko się zużywa(bez różnicy na wartość $$). A jak ktoś kupi drogą maszynę to myśli że masło do końca życia, niezniszczalne przekładnie a wcale tak nie jest. Dlatego jest taka paranoja z ząbkowaniem w super daiwach czy innych hiper kołowrotkach.


  • Guzu, krzychun i Zwierzu lubią to

#120 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 czerwiec 2014 - 10:39

Ja kołowrotków przesadnie nie pieszcze, ten o którym mowa ma kilka miesięcy, dużo więcej rys i zadrapań oraz kilkadziesiąt ryb na koncie. Podbijam nimi ciężkie 30gr gumy i czasem w ferworze walki rzucę kij niedbale w krzaki ale wkurza mnie gdy siedzę na pływadle w oddali widać ośnieżone żleby gór, piękne lasy, słońce delikatnie muska gębę w oddali słychać pisk jastrzębia kołującego wysoko na niebie, podziwiam ataki drapieżników i tą całą sielankę przerywa klekot kołowrotka. Tak mam i nic na to nie poradzę. Fakt że gdyby byl to kołowrotek za 200zł poziom irytacji byłby mniejszy.
Co do tych nieszczęsnych trzech śrubek to jak najbardziej mozna nimi regulować docisk koła i tym samym prace przekładni po całkowitym odkręceniu praktycznie nie da się zakręcić korbką. Ja przegwintowałem boczek na m3 i wsadzilas śrubki ze starego laptopa- jak narazie dziala i jak będę mial podkładki i odrobine cierpliwości bede starał sie zredukować te wku..iające odgłosy.
  • Guzu i kotwitz lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych