Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

uwaga OSZUST ze Szczecina


  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#161 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 posts
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Posted 03 January 2021 - 01:18

Wcześniej ktoś już pisał, że mając takie podejrzenia nic nie zrobisz. Musi dojść do oszustwa to wtedy dopiero policja przyjmie zgłoszenie. Przykre, ale prawdziwe

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

A następnym krokiem będzie umorzenie postepowania po trzydziestu dniach. Sami pchacie się w tarapaty  finansowe a potem wymagacie działania od kulsonów. Ech naiwniacy......


  • norbert-10 and Nissenel like this

#162 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 957 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Posted 03 January 2021 - 22:05

A następnym krokiem będzie umorzenie postepowania po trzydziestu dniach. Sami pchacie się w tarapaty  finansowe a potem wymagacie działania od kulsonów. Ech naiwniacy......

Nie wiem, czy to uogólnienie tyczyło się też mojej wiadomości, ale raczej nie pcham się w tarapaty, tylko chciałem zgłosić próbę wyłudzenia. Co proponujesz Kolego zrobić w takim przypadku, aby nie być, (jak to opisałeś) "naiwniakiem"?


  • Jozi likes this

#163 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,162 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 03 January 2021 - 22:30

A następnym krokiem będzie umorzenie postepowania po trzydziestu dniach. Sami pchacie się w tarapaty  finansowe a potem wymagacie działania od kulsonów. Ech naiwniacy......

Nie do końca i nie zawsze jest tak jak piszesz.

Pisałem o swoim przypadku już kilka razy, ale może nie czytałeś. Zostałem oszukany, uważaj ... na 45 zeta. Przez tego samego oszusta został na cięty na ten sam, nieistniejący towar inny z forumowiczów. Mnie wkurzyło bo celem zakupu buła darowizna dla dzieciaków z domu dziecka a fakt, że był i drugi koleś czyli w domyśle mogli być oszukiwani jeszcze inni na kwotę o małej szkodliwości. Ja zgłosiłem na policji...byli wkurzeni, że zawracam im zapracowaną dupę. Fakt, ze sprawa trwała, ale po ok 1 1/2 roku, otrzymałem informację o wyroku prawomocnym 8 miesięcy kibla lub prace społeczne i zwrot ukradzionej kasy. Do tej pory jej nie dostałem, ale mam satysfakcję, że jednego chwasta wyrwałem. Wniosek? warto próbować i reagować.


  • Friko, gaweł, Jarasszy and 5 others like this

#164 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 posts

Posted 03 January 2021 - 22:40

Moja sytuacja to 200zł. Trwało rok. Mam wyrok prawomocny, zwrot kasy zasądzony i prace społeczne dla oszusta w pakiecie. Pandemia spowolniła sprawę ale już szukam komornika który sprawę załatwi w rejonie oszusta. Nawet jakby odzyskana kasa miała pójść na tego komornika to przełknę. Byle by oszust musiał ją komornikowi spłacić.

Trochę mnie zdziwiło że to nie sąd z automatu wysyła komornika by odzyskał pieniądze, a samemu trzeba szukać. No ale co kraj to obyczaj.

 

Co ciekawe od 2019 roku oszustwo internetowe nie podlega pod niską szkodliwość ( poniżej 200zł ) i jest traktowane jako przestępstwo a nie wykroczenie. Tak mnie poinformowała policjantka która sprawę prowadziła.


Edited by Norbas7, 03 January 2021 - 22:42.

  • Jozi and BOB like this

#165 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 283 posts

Posted 03 January 2021 - 22:54

moim zdaniem nie wolno odpuszczać, nawet za małą kwotę

u mnie - jak pisałem - było umorzenie

mieli tylko adres e-mail i nr telefonu...


Edited by Konstanty, 03 January 2021 - 22:54.


#166 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,781 posts
  • LokalizacjaRoztocze

Posted 04 January 2021 - 11:15

Nie do końca i nie zawsze jest tak jak piszesz.

Pisałem o swoim przypadku już kilka razy, ale może nie czytałeś. Zostałem oszukany, uważaj ... na 45 zeta. Przez tego samego oszusta został na cięty na ten sam, nieistniejący towar inny z forumowiczów. Mnie wkurzyło bo celem zakupu buła darowizna dla dzieciaków z domu dziecka a fakt, że był i drugi koleś czyli w domyśle mogli być oszukiwani jeszcze inni na kwotę o małej szkodliwości. Ja zgłosiłem na policji...byli wkurzeni, że zawracam im zapracowaną dupę. Fakt, ze sprawa trwała, ale po ok 1 1/2 roku, otrzymałem informację o wyroku prawomocnym 8 miesięcy kibla lub prace społeczne i zwrot ukradzionej kasy. Do tej pory jej nie dostałem, ale mam satysfakcję, że jednego chwasta wyrwałem. Wniosek? warto próbować i reagować.

Jeśli masz wyrok to idziesz z nim do komornika. To,że jest wyrok nie znaczy,że gości zwróci Ci kasę, będzie liczył na to,że odpuścisz. Dopiero wizyta komornika coś zmieni, pod warunkiem,że posiada jakiś majątek. 



#167 OFFLINE   Sebastian Lovec-Rapy

Sebastian Lovec-Rapy

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 202 posts
  • Lokalizacjawww.Lovec-Rapy.eu
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Rybitwa

Posted 05 January 2021 - 00:11

Zrobiłem masę zakupów na olx,jerkbait,allegro. Przez ostatnie 7 lat to będzie około 500 paczek . W tym około 100 paczek to wymiany, gdzie wysyła się paczkę w ciemno do nieznanej osoby i jeszcze ani razu nie zostałem oszukany. Chociaż Od kilku miesięcy mam wystawione na olx kilkadziesiąt ogłoszeń. Odkąd weszła wysyłka na olx to miałem dwie próby wyłudzenia/kradzieży. Ciekawy jestem kiedy uzupełnią luki w tym systemie. Przestrzegam wszystkich przed kupującym, który proponuję ogarnięcie wszystkich formalności związanych z wysyłką olx. Jeśli ktoś wejdzie tą grę to niech czyta kto adresat A kto nadawca :)
  • korol, Tiur and M a r a s like this

#168 OFFLINE   Bartek_C

Bartek_C

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 posts
  • LokalizacjaPółnocne rubieże Polski

Posted 05 January 2021 - 19:52

Co ciekawe od 2019 roku oszustwo internetowe nie podlega pod niską szkodliwość ( poniżej 200zł ) i jest traktowane jako przestępstwo a nie wykroczenie. Tak mnie poinformowała policjantka która sprawę prowadziła.


Hmmm... Dziwne... Kilka lat temu, jak załatwiałem swoją sprawę w Wydziale Do Walki z Przestępczością Gospodarczą, to Pan Policjant twierdził, że jakiekolwiek oszustwo nie podlega pod niską szkodliwość, tylko od razu jest ściagane z urzędu. Nawet jeśli dotyczy to 1zł.

#169 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 posts
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Posted 06 January 2021 - 22:03

Hmmm... Dziwne... Kilka lat temu, jak załatwiałem swoją sprawę w Wydziale Do Walki z Przestępczością Gospodarczą, to Pan Policjant twierdził, że jakiekolwiek oszustwo nie podlega pod niską szkodliwość, tylko od razu jest ściagane z urzędu. Nawet jeśli dotyczy to 1zł.

Aby rozwiać wątpliwości, to to co pisze @Bartek_C jest prawdą. Oszustwo od wielu lat jest ścigane z urzędu i nie umarza się ich z powodu niskiej szkodliwości. Mogą być umorzone z niewykrycia sprawcy i to się dzieje dosyć często w przypadku oszustw internetowych, które są po prostu trudne do wykrycia, szczególnie na poziomie małych komend czy komisariatów lub posterunków. Nie będę wdawał się tutaj w szczegóły techniczne dlaczego są trudne do wykrycia, żeby nie ułatwiać potencjalnym oszustom  wykorzystywania luk w  i tak dosyć marnych możliwościach policji. Do tego czynności wykrywcze są bardzo czasochłonne z uwagi na wielość takich zdarzeń i na to, że większość przestępstw internetowych jest popełniana gdzieś daleko od miejsca skutku tego przestępstwa, co powoduje, że trzeba zwracać się do innych jednostek o wykonanie odpowiednich zleconych pomocy prawnych. A ich wykonanie trwa... i trwa... i trwa. No i żeby ściągnąć należności z ukaranych już, a niepłacących przestępców trzeba samemu przejawić inicjatywę. Organy ścigania się tym nie zajmują, bo nie mają do tego uprawnień. Egzekucję od niepłacącego ukaranego wyrokiem sądu przestępcy może przeprowadzić tylko organ do tego uprawniony- komornik. Aha i nie wszyscy policjanci to kulsony kolego Małkociniak. Tak jak nie wszyscy wędkarze to gumofilce i kłusole beretujący wszystko co wyciągną z wody, chociaż tak się o moczykijach mówi.


Edited by Maja 2, 06 January 2021 - 22:15.

  • Jozi, Bartek_C, czarny1 and 5 others like this

#170 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 posts
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Posted 10 January 2021 - 14:40

Może kogoś z was zainteresuje i uchroni przed złodziejami 

 

https://www.msn.com/...A?ocid=msedgdhp



#171 OFFLINE   daft

daft

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 0 posts

Posted 22 January 2021 - 16:37

Witam wszystkich, dzisiaj dostałem list z prokuratury o zawiadomieniu o przesłaniu aktu oskarżenia przeciwko osobie z posta. W następnych dniach/miesiącach będę informował co i jak, jak wszystko się potoczyło :) Pozdrawiam


  • Jozi, Voldemort, BOB and 3 others like this

#172 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 22 January 2021 - 19:31

Witam wszystkich, dzisiaj dostałem list z prokuratury o zawiadomieniu o przesłaniu aktu oskarżenia przeciwko osobie z posta. W następnych dniach/miesiącach będę informował co i jak, jak wszystko się potoczyło :) Pozdrawiam

Noo, jest szansa że oszust beknie.......



#173 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,656 posts
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Posted 08 February 2021 - 17:18

czy sama prośba o udostępnienie przesyłki olx, to już próba oszustwa? Nigdy nie korzystałem z tej formy wysyłki i nie bardzo wiem na czym to polega 



#174 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8,447 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Posted 08 February 2021 - 20:25

czy sama prośba o udostępnienie przesyłki olx, to już próba oszustwa? Nigdy nie korzystałem z tej formy wysyłki i nie bardzo wiem na czym to polega


W większości przypadków może być taką próbą

#175 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,120 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Posted 08 February 2021 - 21:04

https://blog.olx.pl/...ylki-przez-olx/



#176 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 434 posts
  • LokalizacjaEłk

Posted 08 February 2021 - 21:43

Czysto hipotetyczna sytuacja: sprzedaję kołowrotek z opcją wysyłki. Kupujący płaci za przedmiot dla OLX a ja wysyłam kołowrotek (nówka sztuka wartość 2000zł).

Niestety trafiam na oszusta: odbiera on przesyłkę z nowym kołowrotkiem i w jego miejsce wkłada taki sam używany i dobity. Informuje on OLX, że towar jest niezgodny z opisem i nie nadający się do użytku. Co wtedy? Sytuacja bardzo podobna z płatnościami PayPal. Opisywane nie raz w sieci.

O wiele bezpieczniejszą opcją jak dla mnie jest wysyłka za pobraniem i sprawdzenie zawartości przy kurierze. Ostatnio znajomy z DPD powiedział mi, że przy płatności przy odbiorze mogę sprawdzić przesyłkę przy nim.



#177 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 posts
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Posted 08 February 2021 - 21:47

Firmy kurierskie mają opcje, ze najpierw płacisz, apotem mozewsz ewentualnie otworzyć przesyłke, a to powoduje, że zostajemy z tym co nam przysłano.

Tylko Poczta ma opcje sprawdzenia przesyłki przed zapłatą i to jedyna sprawdzona metoda, że nikt tu nikogo nie oszuka.

Jak nie pasuje Ci zawartość przesyłki lub stan przedmiotu w sroidku możesz nie odebrać takiej przesyłki nie płacąc ani zł.

 

Taka opcja kosztuje chyba tylko 5 zł dodatkowo.

Przerabiałem i polecam.

Szczególnie gdy kupuje się droższe rzeczy.


  • gulf likes this

#178 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,265 posts
  • Imię:Przemek

Posted 08 February 2021 - 22:01

Czysto hipotetyczna sytuacja: sprzedaję kołowrotek z opcją wysyłki. Kupujący płaci za przedmiot dla OLX a ja wysyłam kołowrotek (nówka sztuka wartość 2000zł).
Niestety trafiam na oszusta: odbiera on przesyłkę z nowym kołowrotkiem i w jego miejsce wkłada taki sam używany i dobity. Informuje on OLX, że towar jest niezgodny z opisem i nie nadający się do użytku. Co wtedy? Sytuacja bardzo podobna z płatnościami PayPal. Opisywane nie raz w sieci.
O wiele bezpieczniejszą opcją jak dla mnie jest wysyłka za pobraniem i sprawdzenie zawartości przy kurierze. Ostatnio znajomy z DPD powiedział mi, że przy płatności przy odbiorze mogę sprawdzić przesyłkę przy nim.

Była taka sytuacja opisana na jb. Wysłana igła Stella a zwrócony wrak Stelli.

#179 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 09 February 2021 - 09:06

Była taka sytuacja opisana na jb. Wysłana igła Stella a zwrócony wrak Stelli.

No to nieźle jakiś "miszcz" po bandzie pojechał :D .

Nówkę stellę chciał mieć za free :rolleyes:  :rolleyes: .

Wiadomym jest co to za zawodnik, by się wystrzegać w razie czego?



#180 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,265 posts
  • Imię:Przemek

Posted 09 February 2021 - 10:28

Trzeba poszukać w otchłani JB. Ta akcja była właśnie przez olx.