Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Vanquish ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1105 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   DeepRunner

DeepRunner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Darek

Napisano 13 luty 2023 - 13:56

https://www.mefistof...kaj=vanquish fc

#1022 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 13 luty 2023 - 14:46

Czarnuch to czarnuch ;) Za wolną oscylację 500 pln ...


Tyle to nie ,obecnie około 350zł

#1023 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 13 luty 2023 - 15:21

Co w praktyce i w teorii daje wolna oscylacja?

#1024 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 13 luty 2023 - 15:34

Co w praktyce i w teorii daje wolna oscylacja?

Podpinam się pod pytanie. Chyba jest to rozwiązanie zastosowane już w obecnej Stelli FK to może, ktoś z użytkowników coś by napisał o tym nowym rozwiązaniu jak w praktyce to wygląda. 



#1025 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 13 luty 2023 - 15:43

fajnie wygląda  :lol:


  • MefistoFishing lubi to

#1026 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 13 luty 2023 - 15:54

fajnie wygląda :lol:


Dzięki.

#1027 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 13 luty 2023 - 15:55

Panowie nie czepiajcie się. Proszę.
W praktyce i w teorii wolna oscylacja daje piękniejszy nawój 😉 no i troszkę mniej obciąża mechanizm kołowrotka. Wiem że na samo łowienie ma to minimalny wpływ ale zawsze. Do tego mamy świadomość że Vanquish Fc to najnowszy model ,jeszcze rzadkość ,a samo to dodaje nam do umiejętności sporo punktów. Dłuższy dostęp do części zamiennych też ważny.
Historia pokazuje, że gdy na świat przychodziła Stella Fk to zaraz był wysyp na giełdzie Stellek Fj . To samo zaczyna się dziać z Vanquishem FB

Ps. Tylko mnie nie zlińczujcie , cześć tekstu pisana z przymrużeniem 👁️

#1028 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 14 luty 2023 - 10:58

Co w praktyce i w teorii daje wolna oscylacja?

 

Przy zachowaniu takiej samej ilości obrotów rotora im wolniej szpula porusza się góra-dół tym więcej zwojów linki można na niej nawinąć za jednym obrotem korbką. W teorii, zwiększenie liczby zwojów blisko ułożonych obok siebie pozwala zachować równomierny i prosty nawój na całej długości szpuli jak również zmniejsza tarcie linki opuszczającej szpulę podczas wyrzutu, szczególnie podczas pierwszej i ostatniej fazy wyrzutu przynęty, co ma pozytywny wpływ na celność rzutów i odległość masymalną jaką można uzyskać.

 

Tyle w teorii. Temat jest znany w środowisku wędkarzy karpiowych i surfcstingu. Aczkolwiek wędki, przynęty jak i sama technika łowienia diametralnie się różnią od spinningu, a kołowrotki mają znacznie większe i sersze szpule, na dodatek maksymalnie wydłużone, więc spowolnienie oscylacji faktycznie przynosi pewne korzyści. W przypadku kołowrotków spinningowych popularnych wielkości 2500/4000 szpule mają znacznie mniejsze wymiary i nawet jeśli takie zależności faktycznie występują to nie jest powiedziane, że nie będą one znikome lub całkowicie pomijalne w praktyce.

 

Aby to rzetelnie zweryfikować trzeba przeprowadzić dokładny test dwoma identycznymi zestawami, a nawet wtedy wykonanie poprawnych pomiarów jest dość mocno utrudnione, ponieważ na odległości rzutowe mają wpływ nawet najmniejsze podmuchy wiatru (szczególnie w przypadku małych przynęt). Próby z ciężarkami są co prawda mniej podatne na wiatr, ale znaczenia nabierają wszelkie błędy techniczne, które na dodatek trudno jest zaklasyfikować - no bo niby jak należy rzucać? "technicznie", z całej siły, w pełnym skupieniu czy "normalnie" na pełnym luzie? A tak w ogóle, to czy rzucanie samymi ciężarkami ma jakikolwiek sens i odniesienie do łowienia w praktyce?

 

Wykonywałem kilka takich testów porówując różne modele i wielkości kołowrotków i powiem tyle - cudów się nie spodziewam :)

Aczkolwiek, jeśli ktoś podejmie się rzetelnego porównania np. 23 vanquish vs. Vanfordem z przyjemnością poczytam!

 

 

no i troszkę mniej obciąża mechanizm kołowrotka

 

Nie czepiam się - ale że niby jak?


Użytkownik kineret edytował ten post 14 luty 2023 - 10:59


#1029 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 luty 2023 - 12:15

Druga strona medalu, to co zauważa Daiwa promując swój ABS. Gęste zwoje sprzyjają zakleszczeniu linki, których kolejne warstwy, nie są niczym przełożone więc mogą łatwiej się zaciskać... Dużo łowiłem Stellami FW, które posiadają sławetną super wolną oscylację. Łowiłem sporo pod lodem więc przy użyciu żyłki i właśnie z monofilem, SSOS sprawdzał się bardzo dobrze, równolegle w natarciu były tzw emblemowate i łowiąc nimi, było jeszcze lepiej...z tym, że Stelle były magnezowe, lekkie i tym wygrywały w wyścigu do przerębla a Daiwy do polowania w krzakach.

#1030 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 14 luty 2023 - 15:17

A czy Twinek FA przypadkiem nie miał wolnej oscylacja?

Użytkownik Tom Rob edytował ten post 14 luty 2023 - 15:17


#1031 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 14 luty 2023 - 15:49

No i troszkę mniej obciąża mechanizm kołowrotka
Nie czepiam się - ale że niby jak?

Ja to widzę tak.
Wałek worm shafta i jego wodzik najciężej mają w dwóch skrajnych położeniach,górnym i dolnym. Wolniejsza oscylacja to mniej takich cykli a to na pewno wpływa na samo ich zużycie.
Druga rzecz,podczas zwijania ciężej pracyjących przynęt, a na pewno podczas nieprawidłowego holu ryb (samym kołowrotkiem) na mechanizm posuwu szpuli działają mniejsze siły przy wolniejszej oscylacji.

Użytkownik Lukas 24 edytował ten post 14 luty 2023 - 15:50


#1032 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 luty 2023 - 16:34

No i troszkę mniej obciąża mechanizm kołowrotka
Nie czepiam się - ale że niby jak?

Ja to widzę tak.
Wałek worm shafta i jego wodzik najciężej mają w dwóch skrajnych położeniach,górnym i dolnym. Wolniejsza oscylacja to mniej takich cykli a to na pewno wpływa na samo ich zużycie.
Druga rzecz,podczas zwijania ciężej pracyjących przynęt, a na pewno podczas nieprawidłowego holu ryb (samym kołowrotkiem) na mechanizm posuwu szpuli działają mniejsze siły przy wolniejszej oscylacji.

Dziwne teorie tworzysz. Spowolnienie oscylacji jest w Fk przez dodanie kolejnej zębatki.
Wodzik i oś trzymają dwa piny.
To jak ma być obciążony sam wodzik czy wałek worm ? I w skrajnych położeniach , jeśli wodzik i worm nie jest nadmiernie ściśniety! nie ma żadnych dodatkowych przeciążeń.
Przy holu młynkiem to nie widzę możliwości uszkodzenia oscylacji.
Już takie próby były robione przez forumowiczów :-)
Są tylko dwie możliwości . Albo strzał w szpulę ( ale tu w FK powinien zadziałać ten systemik ze sprężynką jeżeli szpula będzie już w fazie opadania) albo szarpanie się z zaczepami.
Innych opcji nie ma. Bo najpierw dostaną po dupie zębatki pośrednie które z czasem zaczną terabanić. Ale to też żaden problem bo te zębatki są po 9 zł gdyby się to wydarzyło.

Ps. Co do zakleszczania się linki. Były takie obawy od początku ale jakoś żaden z użytkowników jak do tej pory nic nie napisał o tym. Więc raczej nie ma z tym problemu.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 14 luty 2023 - 16:39


#1033 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 luty 2023 - 22:15

Znasz takiego zucha co chciałby napisać, że jego nowa Stella ma z czymś problem :) szczególnie zanim uda mu się ją sprzedać? Gdyby były jakieś duże różnice na korzyść wolnej czy szybszej oscylacji to nikt by z tym nie kombinował. Ładny nawój miały czarnuchy bez wolnej oscylacji a niezawodny emblemy przy jeszcze prostszym rozwiązaniu. Stelle FW nienajlepiej radziły sobie z PP. TP06 Mg miał SSO i jednocześnie zajebisty oraz niezawodny nawój, chyba najlepszy z jakim się spotkałem. Zatem na pewno SSO może ale nie musi być gwarancją świetnego nawoju. Myślę, że na jakość nawoju wpływa wiele czynników, może nawet część z nich trudno jest zaprojektować inżynierom?
  • Guzu lubi to

#1034 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 luty 2023 - 08:44

Znając realia JB gdyby był z tym problem to od razu byłoby to napiętnowane :-)
@Krab. Krzysiu Ty obiektywnie
odpowiesz a masz kilka FK więc jeśli możesz napisz czy się zwoje klinują.

#1035 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 luty 2023 - 13:39

Myślę, że nie da się obiektywnie stwierdzić czy w danym modelu, zwoje się klinują czy nie bo zjawisko nigdy nie jest totalne i ewentualne klinowanie trudno potwierdzić. Będzie oczywiście przejawiać się w zmniejszonych dystansach rzutu i zależeć od średnicy używanej linki. Dystanse trudno porównać bo zależą od wielu zmiennych. Zakleszczanie ma również wpływ na działanie hamulca a dokładnie nie tyle jego działanie co fizyczne oddawanie linki. Gdzieś zauważyłem plątanie przy plecionce gdzieś indziej jego brak jednak to też są sytuacje losowe i uzależnione od innych parametrów... osobiście nie mam uprzedzeń i kupuję kołowrotki z SSO ale zauważam, że samo rozwiązanie nie jest żadnym gwarantem "zajebistości" a jakość i bezawaryjność nawoju zależy od większej ilości składowych nie tylko tempa oscylacji o ile w ogóle od niego.

#1036 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 15 luty 2023 - 15:47

Dziwne teorie tworzysz. Spowolnienie oscylacji jest w Fk przez dodanie kolejnej zębatki.
Wodzik i oś trzymają dwa piny.
To jak ma być obciążony sam wodzik czy wałek worm ? I w skrajnych położeniach , jeśli wodzik i worm nie jest nadmiernie ściśniety! nie ma żadnych dodatkowych przeciążeń.
Przy holu młynkiem to nie widzę możliwości uszkodzenia oscylacji.
Już takie próby były robione przez forumowiczów :-)
Są tylko dwie możliwości . Albo strzał w szpulę ( ale tu w FK powinien zadziałać ten systemik ze sprężynką jeżeli szpula będzie już w fazie opadania) albo szarpanie się z zaczepami.
Innych opcji nie ma. Bo najpierw dostaną po dupie zębatki pośrednie które z czasem zaczną terabanić. Ale to też żaden problem bo te zębatki są po 9 zł gdyby się to wydarzyło.

Ps. Co do zakleszczania się linki. Były takie obawy od początku ale jakoś żaden z użytkowników jak do tej pory nic nie napisał o tym. Więc raczej nie ma z tym problemu.[/quote]

Ok! Tylko ja napisałem cyt. ,,minimalnie większą trwałość" ,nie twierdzę że worm shaft można zajechać podczas jednej wyprawy wędkarskiej. Wolna oscylacja to mniej jej cykli (góra-dół) w ,,życiu" kołowrotka .Nie wiem jaka jest różnica obrotów korbki na jeden cykl między FB a Fc (przypuśćmy 1:2), to gdy w FB wałek zrobi pewną ilość takich cykli, Fc będzie miał ich o połowę mniej. Po kilku latach intensywnego użytkowania różnica zużycia między jednym a drugi powinna być widoczna.
Druga rzecz,nie wiem jak ty ale ja uważam że gdy kołowrotek pracuje pod obciążeniem ,to wolniejsza oscylacja równa się mniejszym oporom między wodzikiem i wałkiem. Mniejszy opór to mniejsze zużycie.

Użytkownik Lukas 24 edytował ten post 15 luty 2023 - 15:49


#1037 OFFLINE   mikrobajt

mikrobajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaLegnica
  • Imię:Kazimierz

Napisano 15 luty 2023 - 16:48

Wiecie może czy szpulka od 19 c 2500 shg fb  będzie pasować do c 2500 sxg  z tego roku. 



#1038 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 luty 2023 - 17:35

Rozkręć młynek, wyjmij koło przekładni i kręć pinionem.
Przecież przeniesienie napędu na oscylację jest pośrednie więc o jakich oporach piszesz?
Opór będzie gdy skasujesz luz na wałku worm i na samym wodziku lub je skleisz smarem.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 15 luty 2023 - 17:37


#1039 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 17 luty 2023 - 09:53

Ty poważnie myślisz że że na system posuwu szpuli nie działają żadne siły ?! Rozumiem że uważasz że gdy kręcimy kołowrotkiem na sucho czy to ciągniemy rybę, worm shaft ma równie lekko?

#1040 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 17 luty 2023 - 10:35

A gdzie napisałem że jest tak samo? Ale jest niewielka zmiana obciązenia.
Patrz. Masz oś główną ustabilizowaną przez pinion i łożysko bądź tulejkę w nakrętce rotora to raz. Pinion na 2 łożyskach to dwa. A trzy to piny trzymające wózek wodzika.
Napęd na oscylację przenosi najpierw z piniona jedna zębatka a później jeszcze 3.
Głowna siła idzie na koło przekładni i pinion a oscylacja jest pośrednio napędzana.

Jeszcze inaczej. Przy szarpaniu z zaczepem czy uderzeniu w szpule, ta siła jest inna niż przy zwijaniu i działa z innej strony.
  • kostom63, Artek i chlodnica lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych