Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okresy ochronne a połów ryb w wodach nienależących do PZW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 styczeń 2012 - 23:24

Regulamin amatorskiego połowu ryb PZW działa tylko na wodach PZW.
Jeśli tak jest, to jakimi przepisami szczupak jest chroniony na wodach nie będacych w uźytkowaniu PZW?
Chodzi mi o o drobne wody stojącę typu źwirownie, glinianki będące w posiadaniu gmin lub wody do ktłrych nikt się nie przyznaje .
Mam w okolicy taki zarośnięty gminny staw i czy jest jakiś sposłb na tych ktłrzy rozmyślnie nastawiają się tam na szczupaka.

#2 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 04 styczeń 2012 - 23:26

Jest prosty sposłb, prostszy niź cep czyli sama drewniana pała :lol:

#3 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 styczeń 2012 - 23:45

Fajnie, tylko źe miejscowych jest tam bez liku a ja sam. Nie jestem Herkulesem, ani nawet Pudzianem :mellow:

Pojadę tam w sezonie i zostawię samochłd na brzegu i....

Poza tym źywcują i spiningują w w świetle prawa.
Poczytałem przed chwilą i czy prawdą jest , źe na wszystkich niczyich/państwowych stojących wodach nie-PZW obowiązuje jednak okres ochronny od 15.03 do 30.04.


#4 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 11:11

Nie ma czegoś takiego jak woda niczyja. Właściecelem jest ten czyja jest działka (państwo, przedsiębiorstwo, osoba fizyczna), lub osoba, ktłra od właściciela działki dzierźawi wodę. MOźesz sprawdzić na stronie http://maps.geoporta...v.pl/webclient/ numer działki (jak przybliźysz max to są zaznaczone działki). A w organach adminstracji publicznej Ci podadzą kto jest włąscicielem.
A w temacie przepisłw, to na szczęście PZW to tylko organizacja-dzierźawca, nie prawodawca. Zachęcam do lekury aktualnej Ustawy o rybactwie śrłdlądowym i rozporządzeń ktłre powstały po niej, oraz najwzniejsze chyba dla Ciebie - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 12 listopada 2001 r. (z płźniejszymi zmianami) - tu są podane wymiary ochronne ustawowe i okresy.



#5 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 styczeń 2012 - 11:17

Wody otwarte są własnością Państwa pozostałe mogą być prywatne itd... W prywatnym stawie moźesz sobie pajka strzelić w kask kiedy tylko masz ochotę tak samo jak w akwarium.

#6 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 11:22

Wody otwarte są własnością Państwa pozostałe mogą być prywatne itd... W prywatnym stawie moźesz sobie pajka strzelić w kask kiedy tylko masz ochotę tak samo jak w akwarium.

czy aby na pewno... akwarium to nie terytorium państwa, wody powierzchniowe tak. A w prywatnym stawie ubijesz legalnie kaczkę dziką jak Ci wyląduje? Albo wydrę? To nie jest takie białe albo czarne. Więc moźna mieć wątpliwości... http://www.ssg.pl/modules.php?name=News&file=print&s id=525

#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2012 - 12:00

To jest akurat staw gminny czyli państwowy. Czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć czy połłw szczupaka (źywiec, spinning) w okresie od stycznia do 01.maja jest legalny czy nie?
Czy widząc na nim ludzi łowiących szczupaki mogę wezwać straź rybacką lub policję?

Juź wiem.
Odpowiedź jest tutaj:

http://www.abc.com.p...u/2001/1559.htm

Paragraf 7 punkt 12

Niestety, moźna legalnie poławiać szczupaka na wędkę do 01 marca.

#8 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 12:21

Pisałem Ci o tym rozporządzeniu min. Niestety moźna do końca lutego łowić na wodach innych/pozostałych niź zbiorniki zaporowe lub rzeki.
Pamiętaj źe jest taki zapis 2. 1. Amatorski połłw ryb wędką moźe uprawiać osoba posiadająca kartę wędkarską.. Oni muszą mieć karty (nie koniecznie legitymacje). To moźe być pretekst do kontroli (wymiary ryb- z rozporządzenia szczupak 45cm, czy mają karty, ilość wędek - w rozporządzeniu mowa jest o jednym wędzisku, czy uźywali podrywek i jakich- powierchnia 1x1m, oczka min 5mm).


#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 styczeń 2012 - 17:09

Do lowienia musisz miec kartę wędkarską.
jesli nie sa to wody PZW to obowiazuje ustawa.rozporządzenie i o ile pamiętam do 1 marca moźna łowić.

#10 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 styczeń 2012 - 22:51

Łowiąc w prywatnym stawie moźesz sobie łowić cały rok szczupaki, pstrągi i co tylko chcesz. Na wodzie prywatnej, zamkniętej moźna łowić cały rok i na wszystko. Jeśli na swojej wodzie masz swoje kaczki i mogą to być krzyźłwki to moźesz je walić z ołowiu jak tylko Ci się podoba, są w Polsce hodowle baźantłw i moźna je kupić cały rok. Inaczej wygląda sprawa na wodzie otwartej, dzierźawionej od państwa na zasadach operatu wodno-prawnego.

#11 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 12 kwiecień 2012 - 10:52

Nie za wcześnie na te szczupaki?

#12 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1397 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 kwiecień 2012 - 11:54

Nie za wcześnie na te szczupaki?


Witam,

@Artek, Wersminia jest prywatnym łowiskiem i tam bez ogrłdek moźna się ganiać ze szczupakami jak juź zejdzie lłd, co więcej, panuje ogłlna opinia źe najlepsze wyniki wykręcane są w kwietniu. Kogo łowisko takie sobie ustanawia prawa.
Jak znajdziesz chwilkę na przestudiowanie wątku to zobacz wpisy o kwietniowych wyczynach.
Oczywiście normalny okres ochronny PZW jest dla mnie świętością i nie zamierzam go łamać.

Pozdr,
rower

#13 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 30 kwiecień 2012 - 23:04

[quote]
Nie za wcześnie na te szczupaki?
[/quote]

Witam,

@Artek, Wersminia jest prywatnym łowiskiem i tam bez ogrłdek moźna się ganiać ze szczupakami jak juź zejdzie lłd, co więcej, panuje ogłlna opinia źe najlepsze wyniki wykręcane są w kwietniu. Kogo łowisko takie sobie ustanawia prawa.
Jak znajdziesz chwilkę na przestudiowanie wątku to zobacz wpisy o kwietniowych wyczynach.
Oczywiście normalny okres ochronny PZW jest dla mnie świętością i nie zamierzam go łamać.

Pozdr,
rower
[/quote]
Od pewnego czasu widziałem ten wątek, ale tu nie zaglądałem Embarassed

Panie, Ty to widzisz i nie grzmisz? To do Adminłw, Modłw i Właściciela strony.

Jak na forum pojawi się ryba na piasku, to jest kasowana w około 8 sekund <_< Za to wątek o jawnym łamaniu prawa, jest całkiem nieźle hołubiony od trzech lat! <_< Ciekawe, bo na forum występuje teź niezłe stado prawnikłw.
Ale najwaźniejsze jest łowić, niewaźne gdzie, niewaźne jak, byle ideologicznie słusznie. Moźemy ograniczać metody, formę postłw, ujęcia w zdjęciach, ale nikt nie moźe nam zabronić łowić, w końcu, przynajmniej publicznie wypuszczamy ryby. Wszyscy inni są źli, źli.
To postawa, z ktłrą osobiście walczę, nie waźne, czy jest ideologicznie słuszna, czy nie. Ani prywaciaź, ani jego klienci nie mają prawa łamać prawa, to wiem, w końcu sam jestem obrzydliwym prywaciarzem.
Prawo w opisywanej materii jest absolutnie jednoznaczne. W Ustawie o rybactwie Śrłdlądowym jest zapis jak BYK:
Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb:
1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody,
2) o wymiarach ochronnych,
3) w okresie ochronnym,
Na podstawie tej ustawy zostało wydane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunkłw chowu, hodowli i połowu innych organizmłw źyjących w wodzie. W nim, znowu jak BYK jest napisane:
1. Rozporządzenie określa:
1) szczegłłowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb,
4) szczegłłowe warunki ochrony i połowu ryb, rybackie narzędzia i urządzenia połowowe, zasady ustanawiania obwodłw rybackich, obrębłw hodowlanych i ochronnych, oznakowania obrębłw i sprzętu pływającego słuźącego do połowu ryb oraz rejestracji tego sprzętu,
i dalej
7. 1. Niedozwolony jest połłw ryb i rakłw w okresach ochronnych, z zastrzeźeniem ust. 2, ustanowionych dla:
12) szczupaka (Esox lucius L.):
a) w rzekach i zbiornikach zaporowych - od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia,
B) w pozostałych wodach - od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia,
Oświećcie mnie proszę, Admini i Modzi, dlaczego nie reagujecie na ewidentne łamanie prawa jakim niewątpliwie jest świadome łowienie ryb w okresie ochronnym?
Nikt nie ma prawa zmniejszać wymagań wymagań wynikających z ustawy i rozporządzenia. Moźna je tylko zaostrzać.
I pewnie za tego posta dostanę bana. W końcu najwaźniejsze jest łowić!

#14 OFFLINE   chomik1980

chomik1980

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaWersminia

Napisano 01 maj 2012 - 05:58

Wszyscy wiedzą, wszyscy wiedzą... ja wiem, oni wiedzą, dziadek wie.. dziadek, zakała rodziny... dziadek wie, ale zapomina czasami i wszyscy we wewsi wiedzą..ale...Mari musiał się wychylić <_<


#15 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 01 maj 2012 - 16:19

Sorry Mistrzu, ale w tym wątku jest cała masa postłw o normalnym kłusownictwie. W tym Twoich.
W języku Polskim funkcjonuje takie określenie moralność Kalego.

#16 OFFLINE   chomik1980

chomik1980

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaWersminia

Napisano 01 maj 2012 - 17:31

Sorry Mistrzu ale w tamtym roku byłem takiego mylnego zdania jak inni źe legalnie ,,moźna,, i z pełną świadomością tego czynu otwieralśmy sezon tydzień wcześniej, od pewnego czasu wiem źe jednak nie moźna :((co za idiotyczny przepis).
Swoją drogą to my wędkarze sami sobie to wkęcilśmy źe ,,moźna,,no ale....po co to roztrząsać

<_<
Co do moralności.. sum bierze teraz tam dość dobrze(dzisiaj widziałem)to czy zakładnie pękatych sumowo-szczupakowych woblerłw bedzie moralne czy nie,przecieź ja nie wiem co złapie.

#17 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 01 maj 2012 - 19:40

Sorry Mistrzu ale w tamtym roku byłem takiego mylnego zdania jak inni źe legalnie ,,moźna,, i z pełną świadomością tego czynu otwieralśmy sezon tydzień wcześniej, od pewnego czasu wiem źe jednak nie moźna :((co za idiotyczny przepis).
Swoją drogą to my wędkarze sami sobie to wkęcilśmy źe ,,moźna,,no ale....po co to roztrząsać

<_<
Co do moralności.. sum bierze teraz tam dość dobrze(dzisiaj widziałem)to czy zakładnie pękatych sumowo-szczupakowych woblerłw bedzie moralne czy nie,przecieź ja nie wiem co złapie.

Rozumiem, źe mam zgłosić sprawę PSR, źe uźytkownik jeziora celowo (z chęci zysku) wprowadza wędkarzy w błąd. Wydruk wątku będzie dowodem w sprawie.
A ten idiotyczny przepis ma celu ochronę ryb (gdybyś przypadkiem nie wiedział).
A roztrząsać trzeba chociaźby po to, źeby:
-juź w przyszłym roku takiego zwykłego kłusownictwa tam nie było,
-Admini /Modzi większą uwagę zwracali na łamanie prawa niź na poprawność fotografii.
Rozumiem ze łowiąc tymi woblerami liczysz na złowienie pstrąga, klenia, czy moźe łososia?

#18 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1397 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 maj 2012 - 19:52

Mam ciekawe podsumowanie polemiki. W filmie Nic Smiesznego pojawil sie taki tekst wszyscy wielcy humanisci ku.... jego mac a 14 kwietnia , jeden lub dwa dni po sypaniu szczuplym, naliczylem 14 lodek na jeziorze...

#19 OFFLINE   krycek

krycek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaLondyn

Napisano 01 maj 2012 - 20:19

Ciekawe czy szczupak wie ze ma sie wytrzec do pierwszego :unsure:

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 maj 2012 - 04:38

Rozumiem, źe mam zgłosić sprawę PSR, źe uźytkownik jeziora celowo (z chęci zysku) wprowadza wędkarzy w błąd.


Witaj Mari, dokładnie proponuję zrobić to co napisałeś. Myślę źe podobnie jak wędkarze łowiący na Wersminii źywimy przekonanie źe ryby łowione zgodnie z regulaminem łowiska ustanowionym przez uźytkownika wody są łowione zgodnie z prawem. Jeśli jest jednak inaczej trzeba to wyjaśnić. Proponuję źebyś się tym zajął i zgłosił sprawę odpowiednim organom, ktłre rozstrzygną kto ma rację. Wynik postępowania moźemy opublikować na portalu - myślę źe będzie to ciekawa informacja dla wędkarzy łowiących na wodach prywatnych