Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okresy ochronne a połów ryb w wodach nienależących do PZW


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 03 maj 2012 - 22:19

[quote]
Rozumiem, Åźe mam zgÅ‚osić sprawÄ™ PSR, Åźe uÅźytkownik jeziora celowo (z chÄ™ci zysku) wprowadza wÄ™dkarzy w bÅ‚Ä…d.
[/quote]

Witaj Mari, dokÅ‚adnie proponujÄ™ zrobić to co napisaÅ‚eÅ›. MyÅ›lÄ™ Åźe podobnie jak wÄ™dkarze Å‚owiÄ…cy na Wersminii Åźywimy przekonanie Åźe ryby Å‚owione zgodnie z regulaminem Å‚owiska ustanowionym przez uÅźytkownika wody sÄ… Å‚owione zgodnie z prawem. JeÅ›li jest jednak inaczej trzeba to wyjaÅ›nić. ProponujÄ™ ÅźebyÅ› siÄ™ tym zajÄ…Å‚ i zgÅ‚osiÅ‚ sprawÄ™ odpowiednim organom, ktÃÅ‚re rozstrzygnÄ… kto ma racjÄ™. Wynik postÄ™powania moÅźemy opublikować na portalu - myÅ›lÄ™ Åźe bÄ™dzie to ciekawa informacja dla wÄ™dkarzy Å‚owiÄ…cych na wodach prywatnych
[/quote]
Ciekawie interpretujesz prawo Friko. WyjaÅ›nij mi proszÄ™ dlaczego prawo ma nie obowiÄ…zywać w wodach prywatnych? Pomijam juÅź to, Åźe one nie sÄ… prywatne, a Skarbu PaÅ„stwa, natomiast rybacki uÅźytkownik ma jedynie prawo czerpania z niej dosyć precyzyjnie okreÅ›lonych korzyÅ›ci.
To prawo wynika z umowy jaka zawarÅ‚ z RZGW czyli przedstawicielem Skarbu PaÅ„stwa. BTW w Å›wietle obowiÄ…zujÄ…cego prawa wody PZW teÅź sÄ… prywatne. PZW zawiera umowy z RZGW tak samo jak kaÅźdy inny podmiot.
JednoczeÅ›nie tenÅźe uÅźytkownik ma obowiÄ…zek prowadzić gospodarkÄ™ rybackÄ… zgodnie z operatem.
Operat podlega opiniowaniu przez uprawnionÄ… jednostkÄ™ i miÄ™dzy innymi zawiera zaÅ‚oÅźenia dotyczÄ…ce poÅ‚owu ryb i rakÃÅ‚w. Wszelkie odstÄ™pstwa od reguÅ‚ okreÅ›lonych w rozporzÄ…dzeniu w sprawie ochrony (przywoÅ‚ywanym w poÅ›cie powyÅźej) powinny być wpisane do operatu. Przy czym mogÄ… to być wyÅ‚Ä…cznie zaostrzenia. Nie wolno wprowadzać zapisÃÅ‚w naruszajÄ…cych obowiÄ…zujÄ…ce prawo. Czyli np. moÅźna podnieść wymiar i wydÅ‚uÅźyć okres ochronny.
Przy okazji ustawa o rybactwie i rozporzÄ…dzenie w sprawie poÅ‚owu obowiÄ…zuje wszÄ™dzie na terenie naszego kraju, w tym rÃÅ‚wnieÅź w wodach stojÄ…cych.
ZauwaÅź, Åźe w ustawie jest napisane Zabrania siÄ™ poÅ‚owu ryb, a nie Zabrania siÄ™ poÅ‚owu ryb w wodach paÅ„stwowych czy jakichkolwiek innych.
Ustawa dotyczy wszystkich wÃÅ‚d na terytorium RP, rÃÅ‚wnieÅź ochrona dotyczy wszystkich wÃÅ‚d na terytorium RP.
OdstÄ™pstwa od zapisÃÅ‚w o ochronie ryb sÄ… dopuszczone, ale na bardzo dokÅ‚adnie okreÅ›lonych zasadach.
Albo na danej wodzie musi być ustanowiony obrÄ™b hodowlany, albo na odÅ‚ÃÅ‚w ryb w okresie ochronnym zgodÄ™ musi wydać UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski. Te przepisy umoÅźliwiajÄ… przeprowadzenie sztucznego tarÅ‚a, ktÃÅ‚re w innej sytuacji byÅ‚oby niemoÅźliwe.
Te rozgraniczanie na wody prywatne i inne jest Å›mieszne. Owszem w wodach prywatnych, ale tych naprawdÄ™ prywatnych, czyli takich, ktÃÅ‚re w Å›wietle prawa wodnego mogÄ… stanowić wÅ‚asność osÃÅ‚b lub podmiotÃÅ‚w gospodarczych (wody stojÄ…ce, bez poÅ‚Ä…czeÅ„ z innymi wodami) niektÃÅ‚re przepisy nie obowiÄ…zujÄ…, ale nie sÄ… to przepisy dotyczÄ…ce ochrony.
Lekko karykatyzujÄ…c wyobraź sobie sytuacjÄ™, w ktÃÅ‚rej moÅźesz bić ÅźonÄ™ we wÅ‚asnym domu, ale nie moÅźesz na ulicy. Bo tak naleÅźaÅ‚oby interpretować ten TwÃÅ‚j rozdziaÅ‚ na prywatne i inne (Inne czyli jakie?) NiektÃÅ‚rych rzeczy na terenie tego kraju nie wolno i juÅź.
Między innymi nie wolno łowić ryb w okresie ochronnym. Nie wolno łowić, i nie ma tu ani słowa o łowieniu i wypuszczaniu.
Zatem, jeÅźeli Å›wiadomie Å‚owisz rybÄ™ w okresie ochronnym to Å‚amiesz prawo. Przy czym obowiÄ…zuje stara zasada: nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Tyle z mojej strony.
JeÅźeli uwaÅźasz, Åźe jest inaczej wyraź to proszÄ™. PoniewaÅź TwÃÅ‚j tekst ja odbieram jako unik. Do czasu, kiedy nie bÄ™dzie wyroku sÄ…dowego w sprawie Wersminii, to my sobie bÄ™dziemy Å‚owili i bÄ™dziemy mieli czyste sumienie.
Przynajmniej ja to tak odbieram <_<

#22 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 maj 2012 - 07:01

Mari - być moÅźe jest tak jak piszesz a być moÅźe nie. Nie wiem czy jesteÅ› ekspertem z tej dziedziny prawa i czy Twoja interpretacja jest sÅ‚uszna. W prawie oprÃÅ‚cz zasad sÄ… rÃÅ‚wnieÅź i wyjÄ…tki od nich - być moÅźe mamy do czynienia z jednym z nich, ktÃÅ‚rego np. nie uwzglÄ™dniÅ‚eÅ›.

Trudno mi uwierzyć Åźe wÅ‚aÅ›ciciel Å‚owiska nie orientuje siÄ™ w przepisach ktÃÅ‚re wymieniasz i Åźe je jawnie narusza. ZresztÄ… zauwaÅź, Åźe sprawa nie dotyczny tylko Wersminii bo sÄ… w innych wÄ…tkach przykÅ‚ady ryb zÅ‚owionych na wodach na ktÃÅ‚rych nie obowiÄ…zujÄ… ogranicznia - z tego co Ty piszesz wynika Åźe takich wÃÅ‚d nie ma bo ograniczenia z rozporzÄ…dzenia powinno siÄ™ stosować bez wyjÄ…tku.

Problem wydaje mi siÄ™ interesujÄ…cy, ciekawy i wart wyjaÅ›nienia - myÅ›lÄ™ Åźe najlepiej to zrobi jakiÅ› kompetentny organ. JeÅ›li miaÅ‚eÅ› odwagÄ™ powiedzieć A - to miej odwagÄ™ powiedzieć i B - zgÅ‚oÅ› sprawÄ™ do PSR lub do prokuratury i zobaczmy jaki bÄ™dzie finaÅ‚. Jak wspominaÅ‚em, chÄ™tnie opublikujemy wynik - bo być moÅźe wielu wÄ™dkarzy tkwi w bardzo bÅ‚Ä™dnym mniemaniu o tym co wolno a czego nie.

Pozdrawiam

#23 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 04 maj 2012 - 08:24

Tak siÄ™ nieprzypadkowo skÅ‚ada, Åźe jestem uÅźytkownikiem obwodÃÅ‚w rybackich juÅź od 1995 roku. To prawo mnie bezpoÅ›rednio dotyczy, wiec je znam.
Bardzo jestem ciekaw, tych wypowiedzi o wodach, w ktÃÅ‚rych nie obowiÄ…zujÄ… ograniczenia, bo niby na jakiej podstawie?
WyjÄ…tki istniejÄ… i sÄ… okreÅ›lone w ustawie, juÅź o nich pisaÅ‚em. Innych nie znam, chÄ™tnie poznam. OczywiÅ›cie mÃÅ‚wimy o wodach w Å›wietle ustawy prawo wodne.
Znamienne jest to co napisał kolega chomik1980 - wszyscy wiedzieli tylko Mari musiał się wychylić.
Czyli co dopÃÅ‚ki ktoÅ› nie napisze, Åźe jest to kÅ‚usownictwo, to wolno kÅ‚usować, chociaÅź wiadomo, Åźe tak jest? jakoÅ› kolega chomik 1980 przestaÅ‚ nam siÄ™ odzywać :wacko:
Co do publikacji wyroku na stronie, to wedÅ‚ug mnie niekoniecznie bÄ™dzie moÅźliwa.
MoÅźe odwrÃłćmy sprawÄ™. JeÅźeli ktoÅ› napisze, Åźe rybÄ™ zÅ‚owiÅ‚ na wodzie, w ktÃÅ‚rej nie obowiÄ…zujÄ… ograniczenia, to niech napisze, na jakiej podstawie nie obowiÄ…zujÄ… B)

Pozdrawiam

#24 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 04 maj 2012 - 08:44

Nie lubiÄ™ prawniczej poetyki, zawsze mam wraÅźenie jakiegoÅ› niejasnego beÅ‚kotu, ale przeÅ‚amaÅ‚em siÄ™ i pobieÅźnie przeczytaÅ‚em.
JeÅ›li dobrze zrozumiaÅ‚em, waÅźna jest umowa miÄ™dzy Skarbem a tzw. „uprawnionym do rybactwa”. OgÃÅ‚lna ustawa o rybactwie daje pewne moÅźliwoÅ›ci zmian dla „uprawnionego...” (czyli tego ktÃÅ‚ry dzierÅźawi wodÄ™), tenÅźe moÅźe wnioskować do wojewody o wprowadzenie np. obrÄ™bÃÅ‚w ochronnych itp., znoszÄ…c tym samym ustalenia ogÃÅ‚lne, innymi sÅ‚owy dzierÅźawca moÅźe ustalać wÅ‚asne warunki na odpowiedni wniosek. Chyba teÅź nic nie stoi na przeszkodzie, by juÅź na etapie umowy o dzierÅźawÄ™ zastrzec np. zmianÄ™ okresu ochronnego i np. w zamian zwiÄ™kszyć operat zarybieniowy. Natomiast ogÃÅ‚lne postanowienia uchwaÅ‚ i rozporzÄ…dzeÅ„ majÄ… na celu wyeliminowanie samowolki na wodach, dla ktÃÅ‚rych koÅ„czy siÄ™ umowa z dzierÅźawcÄ…. WÃÅ‚wczas obowiÄ…zuje ustawa i rozporzÄ…dzenia ogÃÅ‚lne, paÅ„stwowe – jest o tym mowa w ktÃÅ‚rymÅ› z paragrafÃÅ‚w ustawy. Nie mam jednak siÅ‚y wynotowywania tego wszystkiego...
OczywiÅ›cie mogÄ™ siÄ™ mylić, ale tak to rozumiem (jeÅ›li w ogÃÅ‚le rozumiem ).


#25 OFFLINE   chomik1980

chomik1980

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaWersminia

Napisano 04 maj 2012 - 14:49

Mari;
-NIE, nie mam czasu cały czas siedzieć i walić w klawiaturę.
-TAK, łapałem w kwietniu na Wersminii.
-Tak,inni Å‚apali to i ja myÅ›laÅ‚em Åźe moÅźna.(I TU mÃÅ‚j bÅ‚Ä…d)
-TAK,co do okresu ochronnego moim zdaniem niestety masz racje.
-NIE,nie rozumiem na jakiej podstawie dzierÅźawca(opiekun) wprowadza w bÅ‚Ä…d.
Z tym ,,wychyleniem,, to miał być dowcip.
TAK,uwaÅźam ze przepis jest idiotyczny i bezsensowny ,pochodzÄ… z mazurskiej wsi i wiem co siÄ™ dzieje w kwietniu nad wodÄ… jak wÄ™dkarzy nie ma.
Pozdrawiam.




#26 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 05 maj 2012 - 20:29

To, Åźe jeÅźeli nie ma wÄ™dkarzy, to pojawiajÄ… siÄ™ kÅ‚usownicy, to oczywista oczywistość.
Z drugiej strony, nie podejmujÄ™ siÄ™ odpowiedzieć ilu kÅ‚usownikÃÅ‚w jest wÅ›rÃÅ‚d wÄ™dkarzy, ale moim zdaniem wiÄ™kszość.
Ciekawe spostrzeÅźenia dotyczÄ…ce pomysÅ‚ÃÅ‚w na kradzieÅź ryb, ktÃÅ‚re majÄ… ich klienci, majÄ… koledzy prowadzÄ…cy Å‚owiska specjalne . A na Å‚owiskach specjalnych kontrola wÄ™dkujÄ…cych jest jakby o kilka rzÄ™dÃÅ‚w wielkoÅ›ci wiÄ™ksza niÅź na zwykÅ‚ych wodach.

#27 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 904 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 05 maj 2012 - 21:47

TrochÄ™ odbiegnÄ™ od dyskusji...

ByÅ‚ moÅźe ktoÅ› ostatnio nad wodÄ…? Jak wyniki?

#28 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • ImiÄ™:Mateusz

Napisano 05 maj 2012 - 22:48

[quote title=Mari napisaÅ‚(a) dnia sob, 05 maj 2012 09:29]To, Åźe jeÅźeli nie ma wÄ™dkarzy, to pojawiajÄ… siÄ™ kÅ‚usownicy, to oczywista oczywistość.
Z drugiej strony, nie podejmujÄ™ siÄ™ odpowiedzieć ilu kÅ‚usownikÃÅ‚w jest wÅ›rÃÅ‚d wÄ™dkarzy, ale moim zdaniem wiÄ™kszość

Sorry , zasiedziałem się w uk i tak pewnie zostanie i..... czasami mam problem ze zrozumieniem języka ojczystego Embarassed , przykład :
Jako , Åźe jestem trakerem mam styczność z rÃÅ‚Åźnymi przedstawicielami tubylczej rasy zwanej angolami (nagminnie) czasami mam problem jÄ™zykowy ale - z jÄ™zykiem polskim . Przedwczoraj na bramie wjazdowej mr cieć pyta mnie o nazwisko ( standardowa procedura ) , ja mu na to , Åźe przeliterujÄ™ bo jestem polakiem ( majÄ… angole problemy z pisaniem ze sÅ‚uchu naszych nazwisk :lol: ) , no i elegancko angol napisaÅ‚ i pyta siÄ™ czy ja tu kiedyÅ› byÅ‚em , ja mu na to , Åźe prawie wszÄ™dzie byÅ‚em ale tutaj to w Åźyciu , cieć na to daÅ‚ mi regulamin (co , gdzie i jak obowiÄ…zuje na terenie magazynu) ale w jÄ™zyku polskim ( bardzo rzadko ale zdaÅźa siÄ™ to ) ,no i siÄ™ zaczęło po podjechaniu do rampy czytam tÄ… polskÄ… instrukcjÄ™ co mam zrobić z kluczykami i czytam i czyyyyytam..... i za cholerÄ™ nie wiem o co chodzi , ale na moje szczęście taka sama instrukcja byÅ‚a przy rampie w jÄ™zyku angoli :mellow: Z sensem , na temat i zrozumiale.

@Mari moÅźesz mi tÄ… swojÄ… myÅ›l o wÄ™dkarzach i kÅ‚usownikach gdzieÅ› przy jakiejÅ› rampie nakleić po angielsku bo czyyyyytam i za cholerÄ™ nie mogÄ™ tego zrozumieć ;)

#29 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 06 maj 2012 - 08:39

Cześć @Mari,

kiedyś był taki podobny wątek.
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=300720 &#msg_300720

pozdro!

#30 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 06 maj 2012 - 15:37

@Mari moÅźesz mi tÄ… swojÄ… myÅ›l o wÄ™dkarzach i kÅ‚usownikach gdzieÅ› przy jakiejÅ› rampie nakleić po angielsku bo czyyyyytam i za cholerÄ™ nie mogÄ™ tego zrozumieć ;)

Ilość kÅ‚usownikÃÅ‚w (osÃÅ‚b naruszajÄ…cych przepisy dotyczÄ…ce poÅ‚owu ryb) wÅ›rÃÅ‚d wÄ™dkarzy jest naprawdÄ™ powaÅźna, o czym moÅźna siÄ™ przekonać chociaÅźby z lektury tego wÄ…tku. Raczej nie ma sensu tego rozwijać.

#31 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • ImiÄ™:MichaÅ‚
  • Nazwisko:K.

Napisano 07 maj 2012 - 12:11

Ostatnio analizujÄ™ sobie wypowiedzi na forum ( WÄ…tek o Wersminii) i dochodzÄ™ do kilku wnioskÃÅ‚w jaki mi siÄ™ nasuwajÄ…. Z racji studiowania Prawa Wodnego, Ustawy o Rybactwie ÅšrÃÅ‚dlÄ…dowym itp. ChciaÅ‚bym zabrać gÅ‚os w sprawie Å‚owienia poza terminami wyznaczonym w ustawie na jeziorach prywatnych.

ZacznÄ™ od prawa wÅ‚asnoÅ›ci danego akwenu jakim jest jezioro . WÅ‚aÅ›cicielem jeziora nieprzepÅ‚ywowego (!!!!) moÅźe być osoba fizyczna lub prawna ( Art.5 ust. 4 PW oraz Art. 11 ust 2 pkt C oraz Art.12). Wedle Prawa Wodnego, ryby i inne organizmy sÄ… poÅźytkami tej wody czyli wÅ‚aÅ›ciciela ( Art. 13 ust.1).
WÅ‚aÅ›ciciel takiego akwenu w myÅ›l UoRÅš Art.4 ust.1 pkt B jest automatycznie uprawniony do rybactwa na danym jeziorze i nie musi starać siÄ™ o pozwolenie wodnoprawne ani przedstawiać operatu wodnopranego (gdyÅź jak wspominaÅ‚em ,jest wÅ‚aÅ›cicielem wody).
IdÄ…c dalej. W myÅ›l UoRÅš Art. 7 ust.2 moÅźna dokonywać na takim jeziorze poÅ‚owu amatorskiego ( wÄ™dkowanie) poprzez otrzymanie zgody lub wydani elicencji od wÅ‚aÅ›ciciela. Ów wÅ‚aÅ›ciciel uprawniony do rybactwa zobowiÄ…zany jest do przestrzegania przepisÃÅ‚w UoRÅš w tym z zachowanie okresÃÅ‚w i wymiarÃÅ‚w ochronnych ryb.
JednakÅźe by je ominąć, jako uprawniony do rybactwa, moÅźe zÅ‚oÅźyć wniosek u marszaÅ‚ka wojewÃÅ‚dztwa o wyznaczenie obrÄ™bu ochronnego w myÅ›l UoRÅš Art 13 ust.1. Co moÅźe zyskać? Na podstawie Art 13 ust 2 i 3 moÅźe zezwolić wÄ™dkujÄ…cym na wejÅ›cie i poÅ‚awianie na jeziorze, ktÃÅ‚re stanowi obrÄ™b ochronny oraz „W obrÄ™bie hodowlanym nie obowiÄ…zujÄ… uprawnionego do rybactwa zakazy, o ktÃÅ‚rych mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2–7 i ust. 2”.

Co o tym sÄ…dzicie ?

#32 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisano 07 maj 2012 - 18:40

Jak byÅ› to wyjaÅ›niÅ‚ tak bez studiowania, moÅźna w kwietniu Å‚apać szczupaka na Wersmini czy nie.

#33 OFFLINE   orzech

orzech

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 07 maj 2012 - 20:05

To, Åźe jeÅźeli nie ma wÄ™dkarzy, to pojawiajÄ… siÄ™ kÅ‚usownicy, to oczywista oczywistość.
Z drugiej strony, nie podejmujÄ™ siÄ™ odpowiedzieć ilu kÅ‚usownikÃÅ‚w jest wÅ›rÃÅ‚d wÄ™dkarzy, ale moim zdaniem wiÄ™kszość.
Ciekawe spostrzeÅźenia dotyczÄ…ce pomysÅ‚ÃÅ‚w na kradzieÅź ryb, ktÃÅ‚re majÄ… ich klienci, majÄ… koledzy prowadzÄ…cy Å‚owiska specjalne . A na Å‚owiskach specjalnych kontrola wÄ™dkujÄ…cych jest jakby o kilka rzÄ™dÃÅ‚w wielkoÅ›ci wiÄ™ksza niÅź na zwykÅ‚ych wodach.


Rzadko tu zaglądam, ale jak czytam takie gorliwe wypowiedzi to nie wiem czy uśmiechać się z politowaniem, obojętnie pominąć czy coś tam odpisać. Wybieram trzecią opcję, choć bez wiary w rezultat i zmianę spojrzenia adwersarza.
Bez obrazy, ale ta caÅ‚a otoczka o Å‚amaniu prawa na Wersminii i nazywaniu wÄ™dkarzy kÅ‚usownikami kojarzy mi siÄ™ z ogÃÅ‚lnie znanymi wypowiedziami o zdradzonych o Å›wicie, zamachu, spisku itp. WÄ…tek tzw. wÃÅ‚d specjalnych byÅ‚ parokrotnie waÅ‚kowany na rÃÅ‚Åźnych forach internetowych bez specjalnych wnioskÃÅ‚w i porozumienia dyskutujÄ…cych. teksty typu ja siÄ™ tym zajmÄ™ i podam tych -tu okreÅ›lnik wÅ‚aÅ›ciela wody-do sÄ…du nie zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ nigdy speÅ‚nieniem pogrÃÅ‚Åźek. Nadal funkcjonujÄ… Wersminie, Wygoniny, Piaseczna i inne tego typu wody, gdzie paradoksalnie mimo Å‚amania prawa przez wÅ‚aÅ›cicieli i kÅ‚usownikÃÅ‚w wÄ™dkarzy jest mnÃÅ‚stwo ryb, czysto i bezpiecznie, sÄ… bazy noclegowe i Å‚odzie do wynajÄ™cia, atmosfera zazwyczaj miÅ‚a i przyjazna.
Tak siÄ™ zastanawiam, zakÅ‚adajÄ…c, Åźe masz racjÄ™ z tym Å‚amaniem prawa co wynika z Å‚owienia szczupakÃÅ‚w w Å‚owiskach specjalnych w kwietniu dla Å›rodowiska, Å‚owiska, szczupakÃÅ‚w kiedy one wracajÄ… do wody prÃÅ‚cz faktu Å‚amania prawa?
I dlaczego wÄ™dkarz wypuszczajÄ…cy kaÅźdÄ… rybÄ™, ale Å‚owiÄ…cy na Å‚owisku specjalnym, zgodnie z tamtejszym reg. ale
wbrew RAPR nazywany jest kÅ‚usownikiem? PrzecieÅź on ryb nie zabiera i Å‚owi tylko dla samej przyjemnoÅ›ci wÄ™dkowania i ewentualnego kontaktu.

#34 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • ImiÄ™:MichaÅ‚
  • Nazwisko:K.

Napisano 07 maj 2012 - 20:19

Jak byÅ› to wyjaÅ›niÅ‚ tak bez studiowania, moÅźna w kwietniu Å‚apać szczupaka na Wersmini czy nie.

Nie znam wÅ‚aÅ›ciciela, nie wiem jaki jest stan prawny tego jeziora, czy dzierÅźawa czy wÅ‚asnoÅ›ciowe itp. Do tego nigdy tam nie byÅ‚em.
Nie chce teÅź wtykać nosa w nie swoje sprawy, ale ten oÅ›rodek wedle stronki, zdjęć i relacji goÅ›ci wyglÄ…da na profesjonalny. SÄ…dzić zatem moÅźna, Åźe jest mniej wiÄ™cej jak mÃÅ‚wiÄ™

#35 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 07 maj 2012 - 21:03

Zgadzam siÄ™ z kolegÄ… wyÅźej,
Starajmy siÄ™ nakÅ‚aniać ludkÃÅ‚w aby nie walili w Å‚eb wszystkich ryb
bo to jest istotniejsze niÅź jedno Å‚owisko wpuszczajÄ…ce
miesiąc wcześniej wędkarzy.

#36 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 07 maj 2012 - 22:36

Rzadko tu zaglądam, ale jak czytam takie gorliwe wypowiedzi to nie wiem czy uśmiechać się z politowaniem, obojętnie pominąć czy coś tam odpisać. Wybieram trzecią opcję, choć bez wiary w rezultat i zmianę spojrzenia adwersarza.
Bez obrazy, ale ta caÅ‚a otoczka o Å‚amaniu prawa na Wersminii i nazywaniu wÄ™dkarzy kÅ‚usownikami kojarzy mi siÄ™ z ogÃÅ‚lnie znanymi wypowiedziami o zdradzonych o Å›wicie, zamachu, spisku itp. WÄ…tek tzw. wÃÅ‚d specjalnych byÅ‚ parokrotnie waÅ‚kowany na rÃÅ‚Åźnych forach internetowych bez specjalnych wnioskÃÅ‚w i porozumienia dyskutujÄ…cych. teksty typu ja siÄ™ tym zajmÄ™ i podam tych -tu okreÅ›lnik wÅ‚aÅ›ciela wody-do sÄ…du nie zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ nigdy speÅ‚nieniem pogrÃÅ‚Åźek. Nadal funkcjonujÄ… Wersminie, Wygoniny, Piaseczna i inne tego typu wody, gdzie paradoksalnie mimo Å‚amania prawa przez wÅ‚aÅ›cicieli i kÅ‚usownikÃÅ‚w wÄ™dkarzy jest mnÃÅ‚stwo ryb, czysto i bezpiecznie, sÄ… bazy noclegowe i Å‚odzie do wynajÄ™cia, atmosfera zazwyczaj miÅ‚a i przyjazna.
Tak siÄ™ zastanawiam, zakÅ‚adajÄ…c, Åźe masz racjÄ™ z tym Å‚amaniem prawa co wynika z Å‚owienia szczupakÃÅ‚w w Å‚owiskach specjalnych w kwietniu dla Å›rodowiska, Å‚owiska, szczupakÃÅ‚w kiedy one wracajÄ… do wody prÃÅ‚cz faktu Å‚amania prawa?
I dlaczego wÄ™dkarz wypuszczajÄ…cy kaÅźdÄ… rybÄ™, ale Å‚owiÄ…cy na Å‚owisku specjalnym, zgodnie z tamtejszym reg. ale
wbrew RAPR nazywany jest kÅ‚usownikiem? PrzecieÅź on ryb nie zabiera i Å‚owi tylko dla samej przyjemnoÅ›ci wÄ™dkowania i ewentualnego kontaktu.

w pierwszej sprawie (Å‚amanie prawa) nic, poza tym, Åźe ten kto Å‚amie prawo jest kÅ‚usownikiem.
W sprawie RAPR to wykazujesz skrzywienie typowe dla wiÄ™kszoÅ›ci wÄ™dkarzy. RAPR jest regulaminem, a nie prawem. GdybyÅ› czytaÅ‚ ze zrozumieniem wczeÅ›niejsze posty, to moÅźe zrozumiaÅ‚byÅ› rÃÅ‚ÅźnicÄ™.
A od przyjemności wędkowania, kosztem zwierząt podlegających ochronie, zaczęła się cała draka. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia w tej sprawie, gwałt w prezerwatywie nie jest gwałtem :wacko:
W sprawie np. Wygonina, w pierwszym punkcie regulaminu znajdziesz info, Åźe obowiÄ…zujÄ… ustawowe wymiary i okresy ochronne ryb (podstawa prawna: RozporzÄ…dzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie poÅ‚owu ryb oraz warunkÃÅ‚w chowu, hodowli i poÅ‚owu innych organizmÃÅ‚w ÅźyjÄ…cych w wodzie – Dz.U. z 2001 Nr 138 poz. 1559 z dnia 04.11.2001 r.)

Bardzo podobał mi się ostatnio tekst Venoma w podobnej sprawie, napisany na forum flyfishing w tym wątku: http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php?id=116542&off set=0 http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php?id=116542&off set=0 Dla uproszczenia dodam, ze chodziło o zdjęcia z lipieniami złowionymi w okresie ochronnym.

#37 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • ImiÄ™:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 08 maj 2012 - 00:00

Panowie zrobily sie jakies dziwne podchody do tego Å‚owiska.
Walicie jakies paragrafy jak urzedasy, co czesto da sie ominac innym paragrafem.
Ktos tam sie oburzyl, ktos chce prawdy, sa tez internetowi kaznodzieje - Swietsi od Papierza !!!
Skoro kilka osob z forum tam czesto łowi, poprostu zapytajcie oficjalnie własciciela. Jaki jest stan prawny...czemu to podlega? Na jakich warunkach? Na jakich zasadach? Dlaczego zezwala w kwietniu... Co wam odpowie?
Opublikujcie Tutaj. WÅ‚assciciel zarobi na biznesie i wedkarze wyjada szczesliwi...a ryby? Maja przechlapane...jak zwykle. :lol:

#38 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • ImiÄ™:MichaÅ‚
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 maj 2012 - 06:36

Panowie zrobily sie jakies dziwne podchody do tego Å‚owiska.
Walicie jakies paragrafy jak urzedasy, co czesto da sie ominac innym paragrafem.
Ktos tam sie oburzyl, ktos chce prawdy, sa tez internetowi kaznodzieje - Swietsi od Papierza !!!
Skoro kilka osob z forum tam czesto łowi, poprostu zapytajcie oficjalnie własciciela. Jaki jest stan prawny...czemu to podlega? Na jakich warunkach? Na jakich zasadach? Dlaczego zezwala w kwietniu... Co wam odpowie?
Opublikujcie Tutaj. WÅ‚assciciel zarobi na biznesie i wedkarze wyjada szczesliwi...a ryby? Maja przechlapane...jak zwykle. :lol:

Mi nie chodziÅ‚o tylko o WersminiÄ™, ale moÅźliwość dopasowania do innych akwenÃÅ‚w. MoÅźe to co napisaÅ‚em bÄ™dzie w jakimÅ› stopniu prawdziwe? ProsiÅ‚bym o weryfikacje osÃÅ‚b, ktÃÅ‚re majÄ… opanowane zagadnienia z Prawa Wodnego i UoRÅš.

#39 OFFLINE   Gazdzior

Gazdzior

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaGocÅ‚aw

Napisano 08 maj 2012 - 07:23

Witam
Proponuje wyodrÄ™bnić powyÅźszy wÄ…tek i wyciąć do nowego tematu.
Trochę te prawnicze wypowiedzi odbiegają od tematu wieści znad wody.

Pozdrawiam

Gaździor

#40 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • ImiÄ™:Artur

Napisano 08 maj 2012 - 08:13

Przypiepszyli się do tej Wersminii jak rzep do psiego ogona,jak wolno łowić to wolno i tyle w temacie,a jak się komuś to nie podoba to niech zmieni hobby.Wyskakują z jakimiś paragrafami, ustawami i innymi przepisami.Jak pies nie ma co robić,to sobie...ogonem merda.