Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Baza danych na temat woblerów z pianki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
599 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 28 marzec 2014 - 20:43

za duzo czytania :D


To nie szkoła i nie ma obowiązku uczęszczania, jeżeli ci się tu nie podoba to nie musisz tu być, a jak już jesteś to nie spamuj.

#242 OFFLINE   Łukasz 050

Łukasz 050

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Vobi

Napisano 29 marzec 2014 - 23:37

mam pytanie czy po wyjęciu woblera z formy mozna już go mlować kolorami czy trzeba potem go wsadzać w jakieś lakiery itp.



#243 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 30 marzec 2014 - 00:24

Nie . To troszkę bardziej skomplikowane .
Po pierwsze odlew trzeba oczyścić z nadlewek.
Potem odtłuścić jego powierzchnię . Po tych zabiegach pozostawiamy go do odgazowania . Po odgazowaniu można nakładać podkład malować lakierowana . Niemniej jest to metoda mniej pracochłonna , czystsza i dająca dużo większe pole popisu .

Użytkownik wedkarzyk1 edytował ten post 30 marzec 2014 - 00:26

  • bertold12 lubi to

#244 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 30 marzec 2014 - 13:15

Taaa pianka to przecież  "zalał-wyjał"  wg. niektorych  :D .  Chlopaki kupuja pianki bo kazda jest zla od tej , ktorej nie maja.  Wynalazki typu formy silikonowe itp., to tylko swiadczy o tym ile rzeczy musi zagrac by miec dobre efekty. 



#245 OFFLINE   Łukasz 050

Łukasz 050

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Vobi

Napisano 30 marzec 2014 - 14:49

ok jesi wyczyszcze  z nadlewek wobler to czym i jak go odtłuścić?



#246 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 30 marzec 2014 - 15:00

To może być jakiś detergent .



#247 OFFLINE   Łukasz 050

Łukasz 050

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Vobi

Napisano 30 marzec 2014 - 15:48

tzn.? jaki :P



#248 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 30 marzec 2014 - 20:17

tzn.? jaki :P

Koles nas wykonczy  ;)


  • kubaS 1 lubi to

#249 OFFLINE   Łukasz 050

Łukasz 050

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Vobi

Napisano 30 marzec 2014 - 20:31

uczę się :P jak się dowiem wszystkiego co mi potrzeba do lurebuildingu to was zostawie :P



#250 OFFLINE   robimax

robimax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Robert

Napisano 30 marzec 2014 - 20:38

Nigdy nie bedziesz tego wiedział, bo niczego sam się nie uczysz, interesuja Cie tylko gotowe odpowiedzi, swoją droga to podcinasz sobie gałąź na której siedzisz

podziwiam modów za ich cierpliwość ale i ona sie chyba kiedys skończy...



#251 OFFLINE   ledar

ledar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:darek
  • Nazwisko:leszczyński

Napisano 30 marzec 2014 - 21:56

Jak wyda kilkaset złotych to mooooże do czegoś dojdzie z tym ,że nie napewno trening czyni mistrza



#252 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 31 marzec 2014 - 01:31

uczę się :P jak się dowiem wszystkiego co mi potrzeba do lurebuildingu to was zostawie :P

 

Łukaszku mógłbyś wiele się nauczyć gdybyś tylko chciał . Ale czytam kolejny twój post i dochodzę do wniosku ze nie chcesz wiedzy chcesz troszkę '' pohuczeć '' . Więc równie dobrze mógłbyś zniknąć już dziś ^_^ ani dla ciebie ani dla nas nic to nie zmieni , dalej nic nie będziesz wiedział a my za tydzień będziemy piali z kogoś innego .

 

Aby nie było tak zupełnie na twoje podpowiem ci ze korpusy odtłuszczamy takim środkiem jaki usuwa dany rozdzielacz . Najprościej jest w przypadku pasty do podług lub do obuwia , wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń marki obojętnej . Troszkę trudniej usunąć antyadhezyjne środki na bazie silikonów , są do tego specjalne preparaty np. APP W900 Silikonentferner , który notabene świetnie sprawdza się przy usuwaniu naklejek lub przygotowaniu gum/silikonów do klejenia .

 

 

Jeśli chcesz czytaj Łukaszku dalej .

 

Od kilku dni dostaje sporo zapytań odnośnie pewnej pianki na W ....  . To czy jest lepsza od innych czy nie zostawiam waszej ocenie . Jeśli ktoś już testował może napisać co mu nie pasowało a co było Ok . Konstruktywna krytyka mile widziana gdyż uważam ze nie ma nieudanych eksperymentów , każdy prowadzi do jakiś wniosków i czegoś uczy .

 

Jak sami wiecie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnego pochodzenia pianek . W kilku słowach opiszę co wiem o każdej z nich , i co mi w niej nie pasowało lub pasowało , podeprę się oczywiście danymi z kart technicznych gdyż większości parametrów zwyczajnie już nie pamiętam :) .

 

Pianki Foam IT / http://kauposil.com/...l/c/Foam-It/181  /

 

FoamIT 8 jasno kremowa prawie biała pianka o bardzo gładkiej strukturze podobnej do spienionego PCV . Przydatna do wykonania korpusów które będziemy dodatkowo frezować np. dodamy nietuzinkowe łuski , płetwy itp. Utwardzona jest lekka ok 120-130kg/m3  przyrasta 7-8 razy . Poddaje się pod naciskiem palca . Kompresja do twardych odlewów jest możliwa lecz dość trudna , miałem wrażenie ze odlew po położeniu pierwszych warstw lakieru nabierał plastyczności/giętkości . Jedyna pianka jakiej używałem której proporcje mieszania są 2A na 1B wagowo i objętościowo bardzo podobne . Jak dla mnie mało przydatna wędkarsko :lol: .

 

FoamIT 10 Pianka której używałem dość długo dobra na lekkie woblerki kleniowe lub do powielania w pianie wobków balsianych  . Dostatecznie twarda ale daje się odkształcić pod naciskiem palca . Przyrasta ok 5-7 razy waży jakieś 140-160kg/m3 . Kompresja w formie do twardych odlewów , średnio trudna ale tracimy jej wielką  zaletę czyli wagę zbliżoną do balsy . Pianka ta dość szybko zmienia parametry zdarzało się ze już tydzień po otwarciu wchłonęła tyle wilgoci ze odlewy różniły się wagą o tych z przed tygodnia . Notorycznie zrywałem nakrętki , pękały na szczycie  :mellow: . Mimo wszystko jak najbardziej przydatna wędkarsko .

 

FoamIT 15 Maksymalnie twarda , świeżutka twardnieje do twardości żywicy . Przyrasta  2-4 razy waży 240-280kg/m3 . Jest twarda i ciężka wgnieść lub zgnieść można kombinerkami , o ile twardość to zaleta to jej duża waga komplikowała wywarzanie . Niektórych woblerów nie dawało się z niej robić kiedy była świeża :lol:  . Na szczęście podobnie jak F.10 dość szybko chłonie wilgoć . Z powodu niedużych przyrostów częściej zdarzały się niedolewki . Kompresja w formie , a po co :D . Przydatna na jerki i inne pancerne przynęty oraz do użytku z formami silikonowymi .

 

Wszystkie FoamITy są dość szybkie ale przy odrobinie wprawy spokojnie zdążymy zalać formę jedno lub dwu-gniazdową . FoamIT 10 występuje jeszcze w wersji SLOW wygodnej przy wielo-gniazdowych formach .

FoamIT 10 i 15 można mieszać między sobą uzyskując właściwości pośrednie .

 

 

Purinova // Spółka upadłego Zachem Bydgoszcz // Przejęła prawa do wytwarzania i dystrybucji .

Izopianol30/60 zwana również Zachemowską 

 

Pianka często dostępna na Allegro lub u naszego kolegi Jakuba vel "Hegemon"

 

Dobra pianka polskiej produkcji od niej zaczynali nasi ojcowie :lol: , dzięki niej piankowe spławiki woblery trafiły pod strzechy naszych domów . Receptura została zmodyfikowana parę lat temu //dyrektywy UE// ale bez szkody dla interesujących dla nas właściwości . Gęstość pozorna przy spienianiu swobodnym 55 ÷ 65 [kg/m3] czyli bardzo lekka . Przyrasta ok 13-15 razy objętości początkowej . I w tym stanie dość miękka poddaje się pod naciskiem palca a nawet można swobodnie wbić , ale :) jest bardzo podatna na kompresje w formie . Stosując szczelne formy możemy uzyskiwać korpusy od twardości miękkiej i wagi poniżej wagi balsy . Do maksymalnie twardych i ciężkich cięższych nawet niż z FoamITu15 . Piana zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych i profesjonalistów ;) dająca olbrzymie możliwości ale i mająca spore wymagania B) . Czas startu dość krótki , rozformowanie 15-25 min w zależności od temp. Mieszanie 1:1 niestety w proporcjach wagowych .
 

Tutaj gdzieś byłby mój

Wobpianol200 ale nie wypada mi się wypowiadać podam tylko właściwości .

Przy wzroście swobodnym  195÷210 kg/m3

Przyrost około 5 razy początkowej objętości składników .

Opóźniony czas startu 40-50s.

Czas rozformowania 20-40min , zależny od temp .

Struktura utwardzonej pianki gładka mikroporowata , nie tworzy zgrubień skórnych . ( podobnie jak  Foam-IT 8 )

Główny czynnik spieniający woda , przy spienianiu nie emituje żadnych gazów prócz CO2 .

Objętościowy stosunek mieszania 1:1

 

Podobnie jak w wypadku FoamITów  Izopianol i Wobpianol można mieszać między sobą w różnych proporcjach uzyskując właściwość pośrednie .

 

 

 PCC-Prodex

EkoProdur 4090  Dostępna np. u Sławka w Progmarze  .

Najtańsza pianka dwuskładnikowa dostępna detalicznie . Utwardzona troszkę podobna do Izopianolu 30/60 choć mimo większej wagi ma luźniejszą strukturę . 

Gęstość przy wzroście swobodnym 90-110kg/m3 . Przyrost ok 10 razy początkowej objętości składników  . Podatna na kompresje można z niej uzyskać twarde odlewy ale nie jest to łatwe gdyż jej prężność jest wysoka . Nawet bardzo twarde odlewy zachowują pewną giętkość . Wielu producentów nie tylko polskich stosuje ją z powodzeniem , Nadaje się przede wszystkim do szczelnych form aluminiowych i rzywicznych .


Użytkownik wedkarzyk1 edytował ten post 01 kwiecień 2014 - 01:26


#253 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 31 marzec 2014 - 08:23

Ja tym foamitem 15 na luzaku zalewam 10-15 gniazd  2,5cm ;)



#254 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 31 marzec 2014 - 11:50

Ja tym foamitem 15 na luzaku zalewam 10-15 gniazd  2,5cm ;)

 

Andrzeju ale ty masz klasę '' Ekspert '' :D a informacje te kieruje raczej do początkujących :) .

I chyba się zgodzisz ze bez co najmniej dobrej znajomości tematu nie ma co się zabierać za formy wielogniazdowe .



#255 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 31 marzec 2014 - 14:17

Zgodzę w całej rozciągłości ;) Piana dla nowicjusza i wszystko co z nią związane to nie bajka. Nie zrozumcie mnie , że tu kogoś zniechęcam ale takie są realia tej zabawy. Robienie wobków z piany i idąc jeszcze dalej form na nie czy to jedno czy wielogniazdowych to nie robota w stylu "siadł na krowę i ciele gotowe" Ale biorąc pod uwagę wszystko co na ten temat zostało już napisane na naszym forum (cały czas przybywa) nowicjusze maja przynajmniej kilka razy łatwiej niż "pionierzy" którzy musieli zainwestować "kilka złotych" i nieraz nie dwa swoje zdrowie...


  • kubaS 1 lubi to

#256 OFFLINE   Kryszox

Kryszox

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaTrzebinia

Napisano 31 marzec 2014 - 20:23

Zbysiu, zamówiłem sobię tą pastę kiwi o której pisałeś wcześniej. Z racji tego,że u mnie w okolicach nie mieli z woskiem, musiałem zamówić ;/ ale to nic.

Spróbuję, dam znać, co się wydarzy. Przyszedł mi do głowy taki myk, że przecież ludzie, którzy na co dzień pracują przy formach odlewczych muszą używać jakiś separatorów, które pozwolą na uwolnienie danego odlewu, Z tym ,że nie wiadomo jak będzie się miała do tego piana. No nic. Trzeba kombinować , bo bez tego ani rusz :).

Pozdrawiam chłopaki.



#257 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 31 marzec 2014 - 23:19

Zgodzę w całej rozciągłości ;) Piana dla nowicjusza i wszystko co z nią związane to nie bajka. Nie zrozumcie mnie , że tu kogoś zniechęcam ale takie są realia tej zabawy. Robienie wobków z piany i idąc jeszcze dalej form na nie czy to jedno czy wielogniazdowych to nie robota w stylu "siadł na krowę i ciele gotowe" Ale biorąc pod uwagę wszystko co na ten temat zostało już napisane na naszym forum (cały czas przybywa) nowicjusze maja przynajmniej kilka razy łatwiej niż "pionierzy" którzy musieli zainwestować "kilka złotych" i nieraz nie dwa swoje zdrowie...

 

Poruszyłeś dwa ciekawe tematy .

Pierwszy to formy , może ktoś się nie zgodzi ^_^ , ale jestem zdania ze pierwszą foremkę powinno się nabyć . Czemu ? Z prostego powodu tak jest taniej :) . A przy okazji zobaczymy na co w przyszłości zwracać uwagę przy tworzeniu własnych form , co tak naprawdę odpowiada za jej funkcjonalność :) .

Ps. polecał bym raczej trwałe formy żywiczne ;) , w razie czego jak zabawa się nam znudzi można takową pchnąć do ludzi :D i zminimalizować poniesione koszty .

 

Drugi temat to ZDROWIE .

Wielu młodych kolegów nie zwraca na to uwagi . Jeszcze parę lat temu panowała słuszna opinia iż gazy wytwarzane przez wzrastającą piankę są mocno szkodliwe . Producenci zalecali używanie masek pg , okularów ochronnych , grubych rękawic . Dziś sytuacja wygląda inaczej , jest to po części wpływ dyrektyw UE o ochronie środowiska ale i sami producenci szukają nowych bezpieczniejszych technologi . Mimo wszystko trzeba pamiętać ze wszystkie substancje chemiczne jakiś wpływ na nas mają , nikt nie robi badań wieloletnich nie wiemy jak wpłynie na nas wdychanie oparów przez okres 10 czy 20 lat . Lub czy po tysięcznym kontakcie , nieosłonięta skóra naszych dłoni nie będzie miała dość . Dla własnego dobra zainwestujmy niespełna 3zł w rękawiczki z Biedrony i jeśli mamy taką możliwość co pewien czas wentylujmy pomieszczenie w którym odlewamy .

 

Zbysiu, zamówiłem sobię tą pastę kiwi o której pisałeś wcześniej. Z racji tego,że u mnie w okolicach nie mieli z woskiem, musiałem zamówić ;/ ale to nic.

Spróbuję, dam znać, co się wydarzy. Przyszedł mi do głowy taki myk, że przecież ludzie, którzy na co dzień pracują przy formach odlewczych muszą używać jakiś separatorów, które pozwolą na uwolnienie danego odlewu, Z tym ,że nie wiadomo jak będzie się miała do tego piana. No nic. Trzeba kombinować , bo bez tego ani rusz :).

Pozdrawiam chłopaki.

 

Naprawdę nie ma potrzeby inwestowania w profesjonalne środki antyadhezyjne :) chyba ze prowadzimy działalność i można sobie zrobić koszty ^_^  . To proszę bardzo  '' Honey-Wax 250 '' nawet ciut lepszy od Kiwi :ph34r: .



#258 OFFLINE   anthrax

anthrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 21:12

Dobrý deň. Som zo Slovenska. Je tu niekto kto vie slovenky? Vyrábam voblery z balzy a chcem prejsť na penu (pianku). Rád by som sa osobne stretol a porozprával sa o výrobe. Docestujem k vám do PL. Viem že informácie o výrobe z peny sú cenné a každý si ich stráži. Možno môžem ponúknuť aj ja svoje skúsenosti ako protiváhu. Dúfam že mi niekto rozumel ( Mam nadzieję, że ktoś zrozumie ) :)

Pekný večer.

Załączone pliki


  • thoffi lubi to

#259 OFFLINE   Szymon ㋡

Szymon ㋡

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Zając

Napisano 02 kwiecień 2014 - 06:26

KubaS 1 a jak z bezpieczeństwem? Naczytałem się dużo że źle wpływa na płuca i oczy stosujesz jakąś ochrone?
Nie skruci to życia? :lol: :lol: :lol:

#260 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 02 kwiecień 2014 - 07:08

Jak odlewam caly dzień to stosuje oczywiście maskę do tego koniecznie rękawiczki :)