Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Baza danych na temat woblerów z pianki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
599 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Szymon ㋡

Szymon ㋡

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Zając

Napisano 02 kwiecień 2014 - 07:16

Jak odlewam caly dzień to stosuje oczywiście maskę do tego koniecznie rękawiczki :)

Dzięki  ^_^



#262 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 02 kwiecień 2014 - 07:24

KubaS 1 a jak z bezpieczeństwem? Naczytałem się dużo że źle wpływa na płuca i oczy stosujesz jakąś ochrone?
Nie skruci to życia? :lol: :lol: :lol:

Prędzej Twój nauczyciel od języka polskiego "skruci" Ci życie za taką pisownię  :P


Użytkownik Tomek1988 edytował ten post 02 kwiecień 2014 - 07:24

  • Qcyk lubi to

#263 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 02 kwiecień 2014 - 13:12

Dobrý deň. Som zo Slovenska. Je tu niekto kto vie slovenky? Vyrábam voblery z balzy a chcem prejsť na penu (pianku). Rád by som sa osobne stretol a porozprával sa o výrobe. Docestujem k vám do PL. Viem že informácie o výrobe z peny sú cenné a každý si ich stráži. Možno môžem ponúknuť aj ja svoje skúsenosti ako protiváhu. Dúfam že mi niekto rozumel ( Mam nadzieję, że ktoś zrozumie ) :)

Pekný večer.

Nikt nie pomoże słowackiemu koledze?

Zbyszku, myślę że Twoje doświadczenie w stosowaniu różnych pianek jest największe i jeśli znajdziesz czas i ochotę by pomóc, to translator z większością spraw sobie poradzi. Ja nie czuję się na siłach by coś radzić, doświadczenie w "piankach" mam wątłe. A jeśli Zbyszek nie może, to ktoś inny? Judo? Albo ktoś? Brzydko tak bez odpowiedzi...


  • kubaS 1 lubi to

#264 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 02 kwiecień 2014 - 16:18

To jeszcze taki mały oftop bo nie o pianach. Padło wyżej kilka zdań na temat zdrowia. Z doświadczenia powiem wam Panowie , że piany to pikuś przy żywicach które się stosuje do budowy form kompozytowych. Minionej(przeżytej na szczęście) zimy bardzo dotkliwe doświadczyłem tego na własnej skórze...Jeżeli nie posiadacie pomieszczenia z dobrą wentylacją to nie polecam zabawy na wszelkiego rodzaju żelkotach itp. Najpaskudniejsze i niebezpieczne są winyloestrowe. Jedynym ich plusem jest bardzo niska cena i dostępność w małych ilościach. Marne 50 ml potrafi okrutnie zasmrodzić całe mieszkanie , a opary poparzyć skórę twarzy. Ja jak chodziłem z moją zmasakrowaną twarzą do pani dr po maści to zapytała mnie tak pół żartem pół serio czy stosuje jakieś dopalacze :o Szybko jej oczywiście  wszytko wyjaśniłem. Rozwiązaniem było definitywne pożegnanie z poliestrami i przejścia tylko i wyłącznie na epoksydy. Tam też trzeba bardzo uważać i nie ma żartów. Minusem są ceny. Dobrej jakości żelkot epoksydowy żeby zrobić licówkę w formie to koszt 150zł przy minimalnej ilości nawet 20kg...Są oczywiście  i nieco tańsze ale tylko troszkę. Po tęgim główkowaniu i masie prób zacząłem sam tworzyć żelkot epoksydowy o pożądanych właściwościach itp. Teraz kg kosztuje mnie 30-40zł i robię go tyle ile mi potrzeba. To tak na szybko o żywicach. Jeśli o pianę chodzi to obalę jeden mit - mieszanie i kruchość. Ja pianę mieszam raptem 5 s mieszadłem umieszczonym w wiertarce stołowej i odlew nigdy nie jest za kruchy czy coś podobnego. Kluczowa jest temperatura surowca i otoczenia. Kiedy przychodzi sezon letni i urzęduje na poddaszu na którym w szczycie mam blisko 50 stopni(to nie żart) Wszelkie chemikalia wiążą się błyskawicznie. Trzeba wtedy uważać żeby nie zagotować tego i owego. Zbierając w całość zabawa w formierza i chałupniczego producenta wobków to nie bajka...


Użytkownik judo 1988 edytował ten post 02 kwiecień 2014 - 16:23


#265 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 02 kwiecień 2014 - 23:58

Nikt nie pomoże słowackiemu koledze?
Zbyszku, myślę że Twoje doświadczenie w stosowaniu różnych pianek jest największe i jeśli znajdziesz czas i ochotę by pomóc, to translator z większością spraw sobie poradzi. Ja nie czuję się na siłach by coś radzić, doświadczenie w "piankach" mam wątłe. A jeśli Zbyszek nie może, to ktoś inny? Judo? Albo ktoś? Brzydko tak bez odpowiedzi...



Januszu z tego co zrozumiałem anthrax szuka wspólnika Słowaka :-P . I mimo szczerych chęci obawiam się że bariera językowa stanowi zbyt duże utrudnienie choćby w kwestiach technicznych . Coś o tym wiem bo kilku Czechów znam bardzo dobrze i pomimo ich nie najgorszej znajomości języka polskiego sprawy techniczne załatwiamy mieszaniną polsko_czesko_angielskiego , a i tak kończy się na piśmie obrazkowym :-P .


Użytkownik wedkarzyk1 edytował ten post 03 kwiecień 2014 - 09:35

  • bongo731 lubi to

#266 OFFLINE   K. Trojan

K. Trojan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaOpole/Poznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 kwiecień 2014 - 07:20

Panowie mam pytanie, otóż wczoraj o 20 zalałem woblera progmarem mm940 i dziś ku mojemu zaskoczeniu po praktycznie 12h substancja nie stwardniała a nawet się klei... co mogło pójść nie tak? czy zbyt niska temperatura mogła opóźnić cały proces? pozdrawiam



#267 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 10 kwiecień 2014 - 08:35

Strzelam w ciemno , że za mało katalizatora. 


Użytkownik judo 1988 edytował ten post 10 kwiecień 2014 - 08:35


#268 OFFLINE   K. Trojan

K. Trojan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaOpole/Poznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 kwiecień 2014 - 08:42

Jeśli nic się nie zmieni i nadal będzie miało w miarę płynną formę to mogę jakoś  to naprawić? czy po prostu wydłuży się czas twardnienia?



#269 OFFLINE   osiak

osiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kuba

Napisano 10 kwiecień 2014 - 09:25

Zostaw tak jak jest, nie dotykaj nie kombinuj. Po 2 dniach będzie ok.

Przerabiałem ten temat...


Użytkownik osiak edytował ten post 10 kwiecień 2014 - 09:26

  • kubaS 1 lubi to

#270 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 kwiecień 2014 - 11:35

Możesz też, jeżeli piana nie stwardnieje do postaci, w której da się usunąć, wyjąć to co się da a resztę zalać ponownie lepiej rozrobioną mieszaniną, poczekać aż stężeje i ponownie wyciągnąć. Pokaż jaką masz formę do odlewów bo to też ma duże znaczenie, jak bawiłem się z tą samą pianką to miałem podobne niespodzianki w formach jednoczęściowych z rozcięciem i kominem, robionymi pod żywice. Zmiana nastąpiła jak zastosowałem formy dwuczęściowe dodatkowo dociskane sporym ciężarem (dzięki miras  ;)).


  • miras1983 lubi to

#271 OFFLINE   K. Trojan

K. Trojan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaOpole/Poznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 kwiecień 2014 - 12:07

Gdzieś w necie znalazłem instrukcje dotyczącą zrobienia formy jednoczęściowej do woblera... Wyszło to w tak jak widać poniżej ...  możecie mi powiedzieć jakie odległości ścianek  od woblera zachowujecie? bo w artykule były dość spore, a trochę szkoda marnować surowca. PS wiem, że nieźle nabrudziłem ;P

Załączone pliki



#272 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 kwiecień 2014 - 13:27

Jeden centymetr powinien wystarczyć. To forma do odlewów żywicznych?



#273 OFFLINE   K. Trojan

K. Trojan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaOpole/Poznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 kwiecień 2014 - 14:26

Tak :-) do piany zrobię dwuczęściowa bez kominów :-)

#274 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 10 kwiecień 2014 - 18:25

Tak jak pisałem Ci na priv. N8e dziw się, że jest jeszcze lepki. Po pierwsze jest to silikon z nievieskim katalizatorem, który jest bardzo wolny, a druga sprawa to temperatura :)

#275 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 10 kwiecień 2014 - 19:06

może za słabo wymieszany i nie wyschnie w ogóle :D poza tym po tak długim czasie pewnie już rozpuścił model wzorcowy przynęty ;)



#276 OFFLINE   K. Trojan

K. Trojan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaOpole/Poznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 kwiecień 2014 - 19:39

Wróciłem właśnie z pracy, forma zastygła do tego stopnia, że mogłem ją już wyciągnąć z "kartonowych ścianek", jedynie jeszcze wierzchnia strona trochę się klei- zostawiam odciski palców jak dotykam ;P może faktycznie trochę za słabo wymieszałem... liczę na to że jutro już będzie ok Dzięki chłopaki !



#277 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 kwiecień 2014 - 19:50

Jak będzie się cały czas lepić (nie powinno, ale jakby) to weź pędzelek zanurz w katalizatorze i przesmaruj ścianki zewnętrzne formy. Ja robiłem tak tylko ze ścianką spodnią więc pewnie będziesz musiał mazać ścianka po ściance.


  • K. Trojan lubi to

#278 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisano 17 kwiecień 2014 - 22:08

Gdyby ktos potrzebował piankę izopianol z zachemu purinova chętnie odstąpię na litry.....

Użytkownik womaly23 edytował ten post 17 kwiecień 2014 - 22:09


#279 OFFLINE   piotro82

piotro82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Dziadura

Napisano 18 kwiecień 2014 - 19:37

Koledzy, nie mam juz pomysłu na foam-it 15 , wobki wychodzą kruche zarówno z formy twardej ( żywica) jak i miękkiej (silikon) mieszałem i wolno i szybko i długo i krótko próbowałem zmieniać proporcje piany, formy stawiałem na grzejniku itp. itd i nie wiem co jest nie tak, może po prostu piana lipna ??



#280 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 18 kwiecień 2014 - 19:54

Ja nie mam takich problemów :) Odlewam w temperaturze pokojowej około 20*C, temperatura formy też podobna. 

 

 

A mieszasz dokładnie składniki przed zmieszaniem ich ze sobą ? Trzeba porządnie potrząchać tymi puchami żeby było później ok :)