Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW, a wody prywatne - pytanie prawne, chyba.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 sierpień 2020 - 09:24

Ja starałem się wyjaśnić konkretny przypadek, a Koledzy rozhulali się z interpretacjami prawa.  :)

 

Jeśli autor wątku nie obrazi się, to podrzucę Wam jeszcze małe co nieco do rozważań:

- czy owo "jezioro wujka" jest wodą zamkniętą, czy otwartą?

- czy na terenie w/w ustanowiono obwód rybacki?

- a może okresowo łączy się z wodami otwartymi?

 

:ph34r:   :wacko:   :P


  • Alexspin lubi to

#42 ONLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 sierpień 2020 - 09:44

To ostatnie stwierdzenie jest najważniejsze Tomku. Czy do tego potrzebna karta? Już tylko wspomnę, że w nielicznych państwach coś takiego jeszcze egzystuje. Prawda Sayonara? W Niemczech to przynajmniej jakieś pieniądze z tego są, bo choćby obowiązkowy kurs parę euro kosztuje. A u nas? Obcokrajowiec nie musi posiadać. Ty i ja nie musimy zdawać egzaminu na kartę. Jakby taka trochę paranoja? Ktoś sobie coś takiego kiedyś wymyślił i dalej to egzystuje bez głębszego uzasadnienia. A może chodzi wyłącznie o wpływy z kar za brak karty (czytam w necie o tysiącach wypoczywających z wędką na Mazurach i ich karaniu)? Żałosne. Powiem tak, moim zdaniem ta dbałość państwa o racjonalną gospodarkę i ochronę zasobów powinna zacząć się i kończyć na obwodach rybackich. Tu gospodarz takiej wody jeśli ją udostępnia wędkarzom ma obowiązek wystawienia zezwolenia, które określa ramy wyznaczone przez ustawę i rozporządzenia. No i tego on i powołane do tego służby powinny pilnować. Potrzebny do tego papierek w postaci karty wędkarskiej? A wujek Ziutek i wujek Zenek? Jak ich weźmiesz do kupy i porównasz z obwodami twojego byłego RZGW , które nadal nie mają gospodarzy, więc o jakiej racjonalności gospodarowania i ochronie zasobów tu mowa, to wyjdzie, że te stawiki i jeziorka Ziutka i Zenka stanowią jakiś margines. Niech się ustawodawca w pierwszej kolejności zajmie tym, co sam posiada. Ziutek i Zenek u siebie mają łowić z kartą wędkarską, jego znajomi też. Przecież to koń (świat) by się uśmiał. Jeśli to co oni sobie wyprawiają nie zagraża pozostałym wodom, czyli tej większości, to ustawodawca powinien się od nich odkolegować i tyle. Dobrze, że dzisiaj Ziutek wsiadając na rower, a Zenek wypożyczając kajak, nie muszą mieć kart, które ja kiedyś musiałem mieć. Mają respektować przepisy i tyle.


  • AngusCK lubi to

#43 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 10 sierpień 2020 - 10:00

Jachu, ja nie odnosiłem się do tego jak powinno być, tylko do tego jak jest ;)



#44 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 10 sierpień 2020 - 11:25

(...) A może chodzi wyłącznie o wpływy z kar za brak karty (czytam w necie o tysiącach wypoczywających z wędką na Mazurach i ich karaniu)? Żałosne.(...)

Tyle że podejrzewam 99% z nich nie miało jakichkolwiek papierów, część karty miała, ale zwyczajnie kłusowała nie posiadając zezwoleń... Nie dlatego że nie wiedzieli, ale dlatego że mają to głeboko...



#45 ONLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 sierpień 2020 - 11:27

No i coś tam już sobie zdołaliśmy wyjaśnić, uzgodnić wspólne stanowisko. Szkoda, że o sprawie bez wątpienia ważnej tak niewielu z nas chce dyskutować. A przecież wśród nas są też, prawnicy, pewnie też posiadacze jakiejś wody lub jej dzierżawcy. Widocznie uważają, że ważniejsze to, czy wujek Zenek łowi pogrubioną/oszukaną żyłką/plecionką, niż to, czy łowiąc na wędkę w swoim stawie powinien posiadać kartę wędkarską, czy też nie. O tym pierwszym potrafią dyskutować przez kilkadziesiąt stron.

Cóż Tomku, wypada zrobić telefon do PSR. Muszą to wiedzieć i rozstrzygnąć. Bartek sugeruje jeszcze włączenie do dyskusji kolejnej ustawy. To tylko spowoduje jeszcze dalszą. Będzie na miarę tej między zwolennikami Daiwy i Shimano. No i tak sami niczego ostatecznie nie ustalimy. Ja akurat jestem z legalistą z natury, ale jak widzę przepisy, które mnie dotyczą lub mogą dotyczyć i dla mnie człowieka z jakąś tam tam znajomością prawa z różnych dziedzin, z IQ może nie na poziomie Dody, ale chyba niezłym i te przepisy mają dla mnie wątpliwą jakość, to mnie krew zalewa i mam swoje przemyślenia do czego zostały stworzone. Dlatego wolę dyskutować w takich przypadkach nie o tym co jest, ale o tym co winno być.

Bartku, przyznaję, że "nie siedzę" w aktualnej ustawie (Prawo wodne), ale w stosunku do tej, której ja się uczyłem kiedyś ten podział wód na otwarte i zamknięte chyba już nie jest aktualny. Przykładowo kiedyś właściciel zbiornika, który choćby okresowo łączył się z tzw. wodą płynącą nie mógł czerpać z tego powodu korzyści. Obwody rybackie-znam taką rzeczkę, która wpada do dużej i stanowi jej część. Okręg płaci czynsz za całość. Pewna instytucja (państwowa) zbudowała sobie na rzeczce zbiorniczki, które wydzierżawia innym podmiotom, a te kasują pieniądze od wędkarzy za zezwolenia. Inny przypadek. Zbiornik kiedyś w całości dzierżawiony przez PZW. Dzisiaj okazuje się, że jego większa część należy do podmiotu  (zakupił wraz z przyległymi gruntami), a tylko znikoma pozostaje w we władaniu PZW. Ten pierwszy nie jest na razie zainteresowany gospodarką rybacką, udostępnia wędkarzom. To ja mam pytanie. Jak w takim przypadku ma wyglądać racjonalna, a choćby zgodna z operatem, gospodarka w wykonaniu PZW? Na czym tu polega rola państwa, które będzie wymagać od wędkarzy tam łowiących posiadania karty, a nie interesuje się tym, czy obecny gospodarz prowadzi jakąkolwiek choćby, jeśli już nie racjonalną gospodarkę rybacką taką wodą? 


  • AngusCK lubi to

#46 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 sierpień 2020 - 12:02

Jachu, pełna zgoda. Mamy bałagan prawny, zbyt wiele uregulowań, jedne przeczą drugim, często jedna ustawa wkracza w zakres innej. Mam czasem wrażenie, że twórcy prawa chcą namieszać tak, żeby ostatecznie urzędnik mógł uzasadnić każdą decyzję, bez względu na jej absurdalne efekty. Jest to szersza konkluzja, chociaż w wielu aspektach wkracza w nasze hobby i w szeroki problem gospodarki wodnej.


  • jachu, HaDe i Alexspin lubią to

#47 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3720 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 sierpień 2020 - 12:05

No i coś tam już sobie zdołaliśmy wyjaśnić, uzgodnić wspólne stanowisko. Szkoda, że o sprawie bez wątpienia ważnej tak niewielu z nas chce dyskutować. A przecież wśród nas są też, prawnicy, pewnie też posiadacze jakiejś wody lub jej dzierżawcy. (…)

Po prostu dyskusja akademicka. Moim zdaniem Bartek i kilku innych kolegów wyjaśnili wszystko. Przepisy są obowiązujące, nie ważne czy głupie, czy sensowne, po prostu są - dura lex, sed lex. Nie ma o czym dyskutować.

Natomiast dyskusje o sprzęcie są zupełnie innym zagadnieniem, nie unormowanym w żaden sposób obowiązującymi przepisami, więc porównywanie tych dwóch płaszczyzn dyskusji jest zupełnie bezprzedmiotowe.



#48 ONLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 sierpień 2020 - 14:03

Po prostu Alex jak zwykle masz rację. Chociaż jakbym to już kiedyś słyszał? Może nie tak wypowiedziane, bo ci panowie w przytaczaniu łacińskich sentencji byli akurat dość słabi. Na forum wędkarskim większy sens ma zapytanie o stan wody na Jeziorsku. To przecież głęboko skrywana tajemnica i nigdzie tego nie publikują.  :) https://wzk.poznan.u...ornik-jeziorsko


  • coma lubi to

#49 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3720 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 sierpień 2020 - 08:15

Po prostu Alex jak zwykle masz rację. Chociaż jakbym to już kiedyś słyszał? Może nie tak wypowiedziane, bo ci panowie w przytaczaniu łacińskich sentencji byli akurat dość słabi. (…)

Prawda w oczy kole?!

Dziękuję gorąco (tylko z powodu upału) za link, z którego wynika, że więcej wody odpływa niż napływa, a aktulany poziom jest niższy od normalnego. Natomiast nie odpowiada na pozostałe pytania.

 

Ulżyło Ci po napisaniu tego posta? Pozdrawiam.



#50 ONLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 15 sierpień 2020 - 09:25

Nie pochlebiaj sobie. Niczego nie zrozumiałeś. Dura lex, sed lex - owszem, ale nie tak bezrefleksyjnie jak to sugerujesz. Nie rozwijam, bo to bardziej rozprawy filozoficznej by wymagało niż akademickiej dyskusji.

Jednak te upały. :)  Jakie inne pytania? Na pierwsze masz odpowiedź. Woda w Jeziorsku spada. Jeśli w drugim pytałeś, czy w Twojej ulubionej miejscówce coś bierze, to raczej nikt takiej odpowiedzi nie udzieli. Zapomniałeś podać współrzędne geograficzne miejscówki. ;)


  • coma lubi to

#51 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:11

Ludzie, po co mnożycie problemy, stan prawny jest taki:
1. Woda RZGW - karta wędkarska
2. Woda RZGW + dzierżawca np. PZW - karta wędkarska plus stosowne opłaty. To dotyczy też wód w dzierżawie wieczystej.
3. Woda w pełni prywatna - warunki dyktuje właściciel, ale musi przestrzegać ochrony środowiska. Karta nie jest potrzebna.
4. Wody morskie - opłata określona, brak potrzeby posiadania karty.
  • Tomasz Dyduch, korol i Alexspin lubią to

#52 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3720 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:34

(...) Nie rozwijam, bo to bardziej rozprawy filozoficznej by wymagało niż akademickiej dyskusji. (...)

No i masz rację, nie rozwijaj, bo mógłbyś się ośmieszyć. Żeby prowadzić rozprawę filozoficzną trzeba umieć myśleć, a Tobie wyraźnie to nie wychodzi... :P

 

(...) Jeśli w drugim pytałeś, czy w Twojej ulubionej miejscówce coś bierze, to raczej nikt takiej odpowiedzi nie udzieli. Zapomniałeś podać współrzędne geograficzne miejscówki.

Jak widać z czytaniem ze zrozumieniem też kiepściuchno. Gdzie pisałem o moich ulubionych miejscówkach? Wyczytałeś między wierszami? Jasnowidz... :doh:

Bez odbioru :excl:

 

Przepraszam za spam, ale nie ja zacząłem. :(
 


 

 


  • krzychun lubi to

#53 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 15 lipiec 2022 - 10:14

Kolega zadał mi pytanie, na które nie potrafię odpowiedzieć. 

Może ktoś pomoże.... 

 

Chodzi o zbiornik bez dzierżawy, który jest własnością Gminy, na jakich zasadach można tam wędkować ? 

Tzn wiem, że wędkować można, ale jaki regulamin obowiązuje ( limit, wymiar, itd...) 

Czy gdzieś jest zapis prawny, który dotyczy takich zbiorników ? 



#54 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 lipiec 2022 - 10:28

Regulamin i zasady wędkowania ustala gmina, albo jakiś użytkownik, któremu oddała takie uprawnienia.

Najłatwiej zadzwonić do właściwego UG i zapytać



#55 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 15 lipiec 2022 - 12:11

Każda woda z tego co sie orintuje podlega pod ustawy/roporzadzenie ministra rybołóstwa . Tam są określone wymiary i okresy ochronne . To jest podstawowy regulamin wedkarski w Polsce, który dzierżawca wody może zaostrzyć , ale nie może znosic okresów ochronnych i zmniejszac wymiarów ochronnych ryb itp. Może za to zakazać połowu poszczególnych gatunków , wprowadzać widełki , przedluzać okresy ochronne itp. 



#56 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 lipiec 2022 - 12:40

O rzeczach oczywistych nie pisałem   ;)