Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łódka ok. 4 metry - zakup, opinie, porady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1656 odpowiedzi w tym temacie

#1521 ONLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 08 październik 2023 - 20:01

Dwa sezony ciągałem 450 tkę  z 50KM na rufie autem z napędem na przednią oś, dawało to jakoś radę. 

 

Pegazus 450 to już kawał łodzi i wymaga 30 KM napędu do jakiegoś tam "w miarę" rozsądnego pływania w 2 osoby + szpej. z 40-tką jest już dobrze a z 50 tką nawet bardzo.

 

Ze swojego 4 letniego doświadczenia na 40-50 KM spalisz mniej paliwa co z 30 tką na rufie  będziesz miał większy zapas KM na "czarną godzinę" oraz wyższe prędkości przelotowe z mniejszymi obrotami i co za tym idzie mniejszym spalaniem.

 

 

Do swojej zapięte mam 50 KM i nie zamienił bym go za nic na mniejszy silnik.  

 

 

Wagowo skorupa będzie ważyła ważyła 320-340 kg + motor od 70kg ( Mercury/Tohatsu) - 50-60KM (Tohatsu) - 112 kg (50-60KM Mercury) + szpej.

 

Stocznia Pgazus Boats wypuściła w tym roku nową odsłonę modelu 450 PRO z dodatkowymi bakistami, piankami na pokładzie i nową kolorystyką - całkiem ciekawie to się prezentuje. 

 

 

 

Powoli rodzi się pomysł na zakup jakiejś konkretnej łajby . Myślę o czymś w granicach 4-4,2 m napędzanych 30 KM . Najczęściej łowię sam lub miałbym na tej łodzi co najwyżej jednego kompana.  Lekkość , łatwość slipowania , nautyka i komfort przewożenia to priorytety . Tu rodzi się dylemat : aluminium czy laminat ? Sam skłaniam się chyba ku laminatom z Grudziądza w postaci RF 420 . Z kolei te wszystkie łodzie typu Tangiri , Brema , Skyla przekonują jakimś takim ekskluzywnym na pierwszy rzut oka wykończeniem wnętrza w postaci tych wszystkich wykładzin i szerokością , która na zdjęciach wydaje się większa jak w porównywalnych laminatach . Głównie śledzę rynek zestawów używanych i żałuję,  że zbyt późno odpaliłem się w tych działaniach i koło nosa przeszedł mi piękny zestaw @hlehle . Kusi konsola , choć oczywiście jest to niczym nieuzasadnione w tym gabarycie pokładu , więc raczej rumpel . Są tu użytkownicy Pegasusa 450 i to tej jest jednostka , która również mocno mi siedzi w głowie , ale to już zupełnie inny gabaryt i masa zestawu . Choć nie sprawdzałem , czy przypadkiem 4m aluminium ze stosownym silniczkiem nie zbliżą się masą do Pegasusa z 50 KM , bo tyle chyba trzeba założyć na pawęż w tym przypadku . Poza tym zestaw byłby ciągany i slipowany całkiem żwawym , ale napędzanym na przód S-Maxem . Nie planuję wodowania na plaży , ale na slipie też muszę sobie poradzić bez czterech napędów . W którą stronę zmierzać ? 


  • malinabar lubi to

#1522 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2299 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 08 październik 2023 - 20:33

450 to jednak zbyt wiele jak na moje potrzeby , gdyby była taka baza w długości 4,2 nie byłoby tematu . Czy w waszej ocenie amelium 4-4,2 m w postaci Tangiri , Skylla , Thor , Brema różni się od siebie jakoś diametralnie , czy to kwestia głównie estetyki i ceny ? Zdaję sobie sprawę z ogromnego uproszczenia takiej tezy,  jednak wydaje mi się , że w przypadku spawanych konstrukcji o zbliżonych gabarytach i proporcjach wszyscy bazują na podobnych kształtach i wzorach korpusu i dna . Tangiri Ortis 400 , Skylla 390 , Brema 390 , Thor 400 wydają się bardzo zbliżone do siebie . Chociaż z drugiej strony prochu się tutaj nie wymyśli ... 



#1523 ONLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 08 październik 2023 - 21:14

Jeśli bierzesz pod uwagę aluminium w zakładanej długości 4 -4,2 metra to moim zdaniem numer jeden jesli chodzi o wykonanie, jakość ,obsługę zakupową jak i pozakupowa to bez dwóch zdań SKYLLA ( nowy model 390 ) i długo, długo nic innego...bezproblemowy kontakt w trakcie zamówienia i później (co u innych już tak kolorowo nie wygląda) ,terminowość realizacji...
Jeśli laminat to Grudziądz ... Pegazus bardzo dobra łódź ale jak wspominał Marcin wyżej przy tej masie zestawu optymalnym wyborem jest silnik 50KM.
Riverfox 420 pływa z dwoma osobami na pokładzie plus szpej na silniku 30KM bardzo sprawnie i naprawdę nie potrzeba nic więcej...

Użytkownik Karol Krause edytował ten post 08 październik 2023 - 22:08


#1524 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 październik 2023 - 06:13

Jeśli podoba Ci się baza Skylli to możesz rozważyć też pelagicboat, jest przystępnieszy cenowo.
  • malinabar lubi to

#1525 ONLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2023 - 08:22

Dorzucę swoje 3 grosze, jako posiadacz i użytkownik RF440 + Suzuki 30HP.

Łódkę mam pierwszy sezon, kupiłem w Grudziądzu. Zwykle pływam z kumplem podobnej wielkości co ja ~100kg. Zegrze, Narew, jeziora Warmii i Mazur.

Dla mnie 440 to optymalny rozmiar. Nie trykamy się dupami. Jest miejsce na rozłożenie rożnego szpeju. Jeden ma do dyspozycji tzw pokład słoneczny i siedzenie castingowe a drugi rufę. Dodatkowo wszystkie torby, kalosze i inne rzeczy pasażera mieszczą się pod tym pokładem.

Wielkość vs obsługa - brak problemów. Wodowanie i wciąganie w zasadzie jedną ręką. Wcześniej miałem ponton Kraken 430 z Yamahą 20HP (na przyczepie Tema) i szczerze powiem, ze wodowanie łódki jest 5 razy łatwiejsze i sprawniejsze - zwłaszcza wciąganie. Do łódki mam dedykowana przyczepę - jest idealna, pozwala na sprawne wodowanie i pobieranie łódki, bez konieczności np. walki z belką ze światłami.
Piórowy resor, amortyzator - jeździ świetnie.

Wielkość a silnik - z jednej strony można powiedzieć, że 30 jest OK do tego statku. Z dwoma członkami załogi wchodzi w ślizg i na 3/4 manetki (4800 obr) płynie 35-37. Na pełnej kicie (5500) 41-42km/h. Dla mnie do absolutnie wystarczająca prędkość. Ale….. wejście w ślizg jest długie, odbywa się na pełnej manetce. Jak już wejdzie w ślizg - jest miód.

Wczoraj pływałem po Narwii powyżej mostu w Serocku - wiało na pewno 10 m/s, a dla zobrazowania - na rzece wyglądało na regularna „trójka” na jeziorze. Fala, białe grzbiety, itp. Przy takiej pogodzie, pod wiatr i pod nurt o wejściu w ślizg można zapomnieć. W końcu weszliśmy w ślizg, ale konieczne było napędzenie się z wiatrem i zawrotka.

W pojedynkę jest podobnie. Może troszkę szybciej wchodzi w ślizg, ale za to brak obciążenie dziobu powoduje kaczkowanie - jednak jest to kwestia indywidualnych ustawień mojej łódki (muszę troszkę podnieść silnik o „oczko”). Można je kontrolować łatwo trymem - i tu bardzo ważna rzecz - Suzi ma elektryczny trym a do niego mam 3 punkty sterowania: na rumplu, na dziobie i na prawej burcie, w takim miejscu, że mogę nim sterować prawą ręka trzymając się relingu. I to jest rozwiązanie na złoty medal. Pozwala regulować trym, a przez to prędkość, obroty, wejście w ślizg, itp. Absolutnie fantastyczna rzecz.

Balista na wędki - brak konieczności wiązania zestawów za każdym razem - bajka.

Pływanie na fali - przy pogodzie jak wyżej, brak problemów. Natomiast płynąc w okolicy mostu w Zegrzu Południowym - gdzie nurt Narwii i wody zbiornika wpadają w jedno koryto, gdzie zwykle woda się kotłuje i tworzy się fala, wczoraj ta fala była naprawdę spora - mniej więcej na wysokość burty łódki. Wiatr 10m/s plus fala 30-50 cm, jak dla mnie - ekstremalne warunki. Cześć rozbijanej dziobem wody ląduje na pokładzie, ale łódka płynie dzielnie. Nie miałem poczucia zagrożenia. Może nie chciałbym tak „sztormować” cały dzień, ale dopłynąłem do celu cały i zdrowy. I mokry.

Reasumując - świetna łódź rekreacyjno wędkarska. Przemyślana, wygodna, dobrze pływająca.
Silnik - na pewno będę zmieniał na 50. Nie dla prędkości, ale dla zapasu mocy i tempa uzyskania ślizgu.
Ogólne wrażenia z zakupu - bardzo pozytywne. Pomocni, sympatyczni, bezproblemowi ludzie.
Czas oczekiwania - długi.
Cena - kosmiczna. Maja zamówienia na ponad pół roku do przodu, wiec jak ktoś liczy, że dostanie duży rabat - może się rozczarować. Min dlatego wziąłem silnik 30 - bo do 50 trzeba dorzucić kolejne 12k.

Czy jestem zadowolony - bardzo.

Wpis nie jest sponsorowany prze RF - za łódkę zapłaciłem sam, furę kasy. Starałem się żeby uczciwie oddawał moje doświadczenia.

#1526 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 09 październik 2023 - 08:59

Tangiri w porównaniu do innych aluminiowych jest innego lepiej wykończona, do tego ma przemyślane rozwiązania mocowania dodatków. Sam łatwo ogarniasz założenie echo, uchwytów, przetwornika, itp. Miejsce w środku - brak skośnej podłogi w najmniejszych modelach. Na targach oglądałem kilka innych łodzi. Jeszcze bardzo ładnie prezentuje się Vizion. Silnik zawsze największy jaki producent pozwala założyć. 


  • malinabar lubi to

#1527 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 październik 2023 - 13:11

Dodam swoje 3 grosze odnośnie Bremy. Jakość wykonania jest bardzo dobra i ze względu na wielkość firmy uważam że ta jakość jest powtarzalna. Miałem okazje odwiedzić produkcję w Świdniku i ilości produkowanych łodzi robią wrażenie. Nie ma to nic wspólnego z "garażową" produkcją gdzie w jednym momencie robią 1-2 łodzie. 


  • malinabar lubi to

#1528 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 09 październik 2023 - 13:54

Możecie wytłumaczyć obecność nitów na burtach, czy to wynika ze specyfiki montowania bakist czy pokładu

#1529 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 09 październik 2023 - 15:26

Powoli rodzi się pomysł na zakup jakiejś konkretnej łajby . Myślę o czymś w granicach 4-4,2 m napędzanych 30 KM . Najczęściej łowię sam lub miałbym na tej łodzi co najwyżej jednego kompana.  Lekkość , łatwość slipowania , nautyka i komfort przewożenia to priorytety . Tu rodzi się dylemat : aluminium czy laminat ? Sam skłaniam się chyba ku laminatom z Grudziądza w postaci RF 420 . Z kolei te wszystkie łodzie typu Tangiri , Brema , Skyla przekonują jakimś takim ekskluzywnym na pierwszy rzut oka wykończeniem wnętrza w postaci tych wszystkich wykładzin i szerokością , która na zdjęciach wydaje się większa jak w porównywalnych laminatach . Głównie śledzę rynek zestawów używanych i żałuję,  że zbyt późno odpaliłem się w tych działaniach i koło nosa przeszedł mi piękny zestaw @hlehle . Kusi konsola , choć oczywiście jest to niczym nieuzasadnione w tym gabarycie pokładu , więc raczej rumpel . Są tu użytkownicy Pegasusa 450 i to tej jest jednostka , która również mocno mi siedzi w głowie , ale to już zupełnie inny gabaryt i masa zestawu . Choć nie sprawdzałem , czy przypadkiem 4m aluminium ze stosownym silniczkiem nie zbliżą się masą do Pegasusa z 50 KM , bo tyle chyba trzeba założyć na pawęż w tym przypadku . Poza tym zestaw byłby ciągany i slipowany całkiem żwawym , ale napędzanym na przód S-Maxem . Nie planuję wodowania na plaży , ale na slipie też muszę sobie poradzić bez czterech napędów . W którą stronę zmierzać ? 

 

Miałem podobne dylematy i raczej pójdę w stronę KImple Trout 440 i samodzielnej zabudowy. Ja łowię w zasadzie tylko sam i łodka , która ma 4m a wazy 300kg to dla mnie nieporozumienie.


  • malinabar lubi to

#1530 OFFLINE   wisniowy21

wisniowy21

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaBrańsk
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 październik 2023 - 15:47

Siemanko jeżeli chodzi o łodzie aluminiowe to jeżeli podoba się Tobie Skylla to tak jak pisze Krause warto zainwestować jeżeli szukasz czegoś bardziej budżetowego to że swojej strony polecam Salmona 400-420, 420 użytkuje 2 sezon jestem bardzo zadowolony, producent znajduje się w okolicach Siedlec cały zestaw ( przyczepa, dziobówka, 420 salmon, 2x 110ah kwasiak, instalacja elektryczna, kotwica 10kg, jakieś graty też z 10 kg, pełny zbiornik 24l i tohatsu 30km) waga 630kg
  • malinabar lubi to

#1531 ONLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2023 - 18:18

Najlepsze jest 430 bez konsoli z 30stką na motylki, i zrzucać pod elektryka w strefie ciszy.. 🤣

Oczywiście z żartem,to piszę.. ale na tym się złapałem. Jak reaguje widownia ogólna kiedy pływacie z np. 50tką uniesioną w górę na rufie, z konsolą tak jak ja (460 open) na samym elektryku obok spaliny, na jeziorach ze strefą ciszy ? To mój dylemat z ostatnich dwóch sezonów.. latałem latami po śniardwach, ale miałem ponton 430 i zrzucenie 25tki z pawęży nie było problemem wybierając się na inne akweny pod elektryka. To daje do myślenia wybierając łódkę. Ważniejsze to od relingów czy nitów, laminatów...

Użytkownik Bolesław edytował ten post 09 październik 2023 - 18:20


#1532 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 10 październik 2023 - 06:45

Słyszałem o sytuacji, gdy w strefie ciszy gość pływając na elektryku, ale ze spaliną na pawęży, ratował się przed powietrzną trąbą uciekając na spalince. Nikt na brzegu nie pruł się do niego. Sytuacja była nagła nic nie zapowiadało tego szkwału.
Może ktoś doradzi odnośnie tych nitów w bremie, jak z trwałością.

#1533 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 październik 2023 - 08:16

Słyszałem o sytuacji, gdy w strefie ciszy gość pływając na elektryku, ale ze spaliną na pawęży, ratował się przed powietrzną trąbą uciekając na spalince. Nikt na brzegu nie pruł się do niego. Sytuacja była nagła nic nie zapowiadało tego szkwału.
Może ktoś doradzi odnośnie tych nitów w bremie, jak z trwałością.

Obejrzałem u siebie te nity. Są wysoko ponad lustrem wody. Nie widzę specjalnie ich wpływu na szczelność. 

 

Załączony plik  brema 1.jpg   78,58 KB   20 Ilość pobrań

 

i zdjęcie z produkcji:

 

Załączony plik  brema 2.jpg   70,87 KB   20 Ilość pobrań

 

po jakimś czasie użytkowania widzę minus w postaci bakist. Na dziobie są jakieś takie małe i nie połączone ze sobą. W tangiri chyba są na przestrzał połączone. Dodatkowo spokojnie mogłaby być bakista na prawej burcie (tangiri tam ma) a w bremie tylko zabudowa która niepotrzebnie zabiera miejsce.

 

Załączony plik  brema 3.jpg   62,47 KB   20 Ilość pobrań

 

 

I jeszcze jedna kwestia odnośnie przednich bakist. na około są zrobione rowki do któych spływa woda ale nie ma z nich żadnego odwodnienia na zewnątrz tylko zrobione małe dziurki w rowku tak że woda skapuje do środka bakist. W samych bakistach są w dnie odwodnienia ale jak woda leci do bakist to ciuchy i aku mokre. Muszę coś pokomninowac z jakimiś wężykami żeby połączyć dziurki w rowkach z odpływem na dnie bakist. To jest po prostu skopane. 


Użytkownik rower26 edytował ten post 10 październik 2023 - 08:30


#1534 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 10 październik 2023 - 08:59

To są właśnie szczegóły, które Tangiri ma dopracowane. Pod każdą klapą są rowki i odprowadzenie wody do rufowej bakisty, gdzie jest odpływ z korkiem i pompa rzęzowa. 


  • Przemek_M lubi to

#1535 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 październik 2023 - 09:17

To są właśnie szczegóły, które Tangiri ma dopracowane. Pod każdą klapą są rowki i odprowadzenie wody do rufowej bakisty, gdzie jest odpływ z korkiem i pompa rzęzowa. 

Wrzuć proszę zdjęcie z przednich bakist jak jest rozwiązany odpływ. Może coś podpatrzę. 



#1536 ONLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 październik 2023 - 09:33

To są właśnie szczegóły, które Tangiri ma dopracowane. Pod każdą klapą są rowki i odprowadzenie wody do rufowej bakisty, gdzie jest odpływ z korkiem i pompa rzęzowa. 

 

Podobnie ma Riverfox - w rowku przy suchej bakiście jest jest otworek i odprowadzenie do bakisty rufowej.

 

Poza tym takie fajne drobiazgi jak siłowniki pokryw bakist, oświetlenie w bakistach i pokładu, czy uchwyt w bakiście na demontowaną sztycę oświetlenia rufowego.



#1537 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 10 październik 2023 - 10:37

Tylu bajerów nie mam ale oświetlenie pokładu w nocy jest rewelacyjne, przejścia, peszle na kable, praktycznie na każdej długości burty możesz wyprowadzić kabel. Szyna wzdłuż wewnętrznej strony burty też daje możliwość dowolnego montażu gadżetów w każdym miejscu. U mnie wisi na tym echo, uchwyty na napoje, uchwyt podpierający silnik dziobowy. Płaskie wpusty do foteli - na innych łódkach wystające, latając na bosaka palce potłuczone.



#1538 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 październik 2023 - 15:19

Wrzuć proszę zdjęcie z przednich bakist jak jest rozwiązany odpływ. Może coś podpatrzę. 

 

U mnie sprawa odpływu się rozwiązuje. Brema ma mi wysłać gotowe zestawy do odwodnienia bakist na dziobie. Aktualnie montują standardowo odwodnienie a niby jak ja odbierałem, to jeszcze nie montowali, Cylinder z rurką która idzie dalej do odpływu w dnie bakisty. 


Użytkownik rower26 edytował ten post 10 październik 2023 - 15:20


#1539 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 10 październik 2023 - 16:45

Witam ,pływam też na elektryku po wodzie 700h, jezioro bardzo sztormowe ale spalina cały czas wisi na pawęży ,w niedzielę rano było bardzo fajnie ,ale około 13-nastej mieliśmy falę do wysokości burty, łajba to Romana 440 ,gdyby nie spalina 20kM to było by ciężko.

Pozdrawiam .



#1540 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 10 październik 2023 - 17:11

Wrzuć proszę zdjęcie z przednich bakist jak jest rozwiązany odpływ. Może coś podpatrzę. 

Mam foty z bakisty ale z telefonu nie chce wstawić bo za duży rozmiar.