Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zakaz używania ołowiu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 08 wrzesień 2020 - 08:32

Wszystko wskazuje na to, że niedługo myśliwi nie będą mogli używać śrutu z ołowiu (wymagana jest jeszcze decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ale to chyba formalność). Prawdopodobnie wkrótce zakaz będzie dotyczył także wędkarstwa. Na niektórych wodach w Szwecji już jest zakaz używania przynęt z ołowiem (widziałem to w tym roku). Czeka nas spora zmiana w wędkarstwie, bo niełatwo będzie można zastąpić ołów innymi ciężkimi surowcami. Może to będzie bodziec do wprowadzenia różnych innowacji w wędkarstwie?



#2 OFFLINE   Darek Koralewski

Darek Koralewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaNorrköping
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Koralewski

Napisano 08 wrzesień 2020 - 08:34

W moim mieście w Szwecji jest zakaz używania ołowiu ale nikt tego nie przestrzega. Tungsten jest trochę droższy a działa lepiej bo nie śniedzieje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Guzu, Krzysiek Rogalski i M a r a s lubią to

#3 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 08 wrzesień 2020 - 08:42

Zapewne w przypadku prywatnego połowu przepisy niewiele zmienią. Jednak natychmiast uderzy to w zawody, a także w sklepy wędkarskie, które z pewnością wycofają ołów i produkty go zawierające, bo nie będą chciały być narażone na krytykę.


  • Guzu lubi to

#4 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 08 wrzesień 2020 - 11:43

Zapewne w przypadku prywatnego połowu przepisy niewiele zmienią. Jednak natychmiast uderzy to w zawody, a także w sklepy wędkarskie, które z pewnością wycofają ołów i produkty go zawierające, bo nie będą chciały być narażone na krytykę.

ciekawy jestem czy bedzie jakas tansza alternatywa dla glowek wolframowych ?

olow zniknie pewnie dopiero wtedy gdy sklepy przestana sprzedawac olowiane akcesoria wedkarskie .

a wedkarza skoncza sie olowiane zapasy .



#5 OFFLINE   horac

horac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 12:35

ciekawe ile główek jigowych trzeba zerwać w Wiśle, żeby dorównać zasyfieniu, które niesie za sobą kolejna awaria Czajki ;]


Użytkownik horac edytował ten post 08 wrzesień 2020 - 12:35

  • elpojo, BUBUATQ i S.N. lubią to

#6 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3711 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 wrzesień 2020 - 12:47

ciekawe ile główek jigowych trzeba zerwać w Wiśle, żeby dorównać zasyfieniu, które niesie za sobą kolejna awaria Czajki ;]

Bzdura poczytaj sobie wątek http://jerkbait.pl/t...-wisła/page-518. Nie ma nic gorszego jak rozpowiadanie plotek i nie sprawdzonych wymysłów i prasowych "doniesień".



#7 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15609 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2020 - 13:07

ciekawe ile główek jigowych trzeba zerwać w Wiśle, żeby dorównać zasyfieniu, które niesie za sobą kolejna awaria Czajki ;]

Jedno i drugie nie służy przyrodzie tyle że na to pierwsze masz wpływ.



#8 ONLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1401 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 08 wrzesień 2020 - 13:31

Główki jigowe to tylko część problemu. A co z woblerkami, od tych mikrusów po mastodonty? Myślicie, że nie ma tam ołowiu? :P Dodam jeszcze kwintesencję wędkarstwa morskiego - pilkery!

Wszelkiej maści muszki w których lameta ołowiana jest niezastąpiona......... Jak wejdziecie w ten obłęd to okaże się, że zostaną tylko wirówki i wahadłówki - z tym że nie wszystkie ;) .


Użytkownik vako edytował ten post 08 wrzesień 2020 - 13:31

  • coma i Alexspin lubią to

#9 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2784 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 wrzesień 2020 - 13:38

Główki jigowe to tylko część problemu. A co z woblerkami, od tych mikrusów po mastodonty? Myślicie, że nie ma tam ołowiu? :P Dodam jeszcze kwintesencję wędkarstwa morskiego - pilkery!

Wszelkiej maści muszki w których lameta ołowiana jest niezastąpiona......... Jak wejdziecie w ten obłęd to okaże się, że zostaną tylko wirówki i wahadłówki - z tym że nie wszystkie ;) .

 

Mariusz, w wobkach można zastosować kulki stalowe i wielu już tak robi. Po raz pierwszy zetknąłem się z takim rozwiązaniem ze względu na ekologię własnie w wobkach Januarego Pawlosa, było to kilkanaście lat temu o ile dobrze pamiętam.


  • godski, eRKa i Alexspin lubią to

#10 OFFLINE   horac

horac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 14:19

Bzdura poczytaj sobie wątek http://jerkbait.pl/t...-wisła/page-518. Nie ma nic gorszego jak rozpowiadanie plotek i nie sprawdzonych wymysłów i prasowych "doniesień".

Bzdura nie bzdura, bzdurą była manipulacja zdjęciami ale ponoć sołtys Kiełpina potwierdził problem https://konkret24.tv...wy,1029226.html

 

Niezależnie od doniesień prasowych, ta awaria Wiśle na pewno nie pomaga...


Użytkownik horac edytował ten post 08 wrzesień 2020 - 14:20

  • elpojo i Alexspin lubią to

#11 OFFLINE   talon

talon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 17:51

horac
Ciekawy jestem gdzie lecialy scieki z lewobrzeznej Warszawy do 2012.
Jakoś mało o tym się mówi.
W latach 2000-2016 mialem łódkę na Wiśle w Plocku. Sporo towaru niosła Wisła do 2012.Na pewno z tego powodu nie bylo w okolicy snietych ryb.

#12 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 08 wrzesień 2020 - 20:16

Dobrze że UK z uni wychodzi bo bym musial okucia z dachu sciagać.



#13 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 08 wrzesień 2020 - 20:31

W moim mieście w Szwecji jest zakaz używania ołowiu ale nikt tego nie przestrzega. Tungsten jest trochę droższy a działa lepiej bo nie śniedzieje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zapytam z ciekawości ile razy droższy. Dwa razy czy więcej zapłacę za taką samą główkę powiedzmy 15/20 gram. 



#14 OFFLINE   Darek Koralewski

Darek Koralewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaNorrköping
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Koralewski

Napisano 08 wrzesień 2020 - 20:34

Nie przeszkadza mi to, że cena jest wyższa. Wole dopłacić i móc łowić w spokoju na łowisku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Krzysiek Rogalski i Alexspin lubią to

#15 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 08 wrzesień 2020 - 20:52

Darek prosze zauwazycz ze debata w Szwecji dotyczy myslistwa, strzelectwa i wszystkiego z czym powyzsze dyscyplin sa powiazane. Nie podaje sie ani slowa o wedkarstwie. Co Mnie rowniez bardzo dziwi, jezdze objazdowke po sklepach wedkarskich narazie nikt nawet o tym nie mysli. Jedno to ze Szwedzi w zwiakach strzeleckich i mysliwi sa przeciwko, czesc rzadu tez a drogie to ze Ci co siedza w Brokseli sa za ustawa o po zbyciu sie olowiu.Czuje tu podobienstwo do korony, ale zdziwie sie bardzo jak sami sobie strzela w kolano. Bynajmniej za szybko strzela choc mowi sie o tym juz od kilku ladnych lat.
Tak wiec w zwiazku z powyzszym
Jezeli dolozysz do olowiu 10% cyny, teoretycznie produkt bedzie mial miano cyny 10% a co za tym idzie. Zmiany nadciagaja, Szwedzi sie dostosowuja a prawnie bedziesz kupywac glowki cynowe a nie olowiane z tym ze wyjatkiem ze dany producent sprzeda Ci to jako cyne a nie olow. To takie Moje osobiste spostrzezenie.
Co do wod to faktycznie coraz czesciej na ryby krolewskie olow na lowiskach nie wskazany a wrecz zabroniony.
Z myslistwem sa tez jaja, nie chce sie tu zaglebiac w szczegoly, prasowe, radjowe, telewizyjne. W wedkarstwie trabia ze 100 ton rocznie znika do wody. Ale wzmianki o zmianie praktycznie nie uswiadczysz.Z jakiegos powodu istnieje troche dezinformacja i malo naprawde malo sie o tym pisze i mowi gdzie kolwiek.

Użytkownik TERMOS edytował ten post 08 wrzesień 2020 - 21:06

  • Darek Koralewski lubi to

#16 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3419 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 08 wrzesień 2020 - 23:05

Wydawalo mi sie, ze do strzelania do ptactwa wodnego juz nie mozna bylo uzywac olowiu (mam nawet troche amunicji stalowej - myslalem, ze wlasnie dla tego).



#17 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 wrzesień 2020 - 08:19

Podobno w Anglii  wędkarze od dobrych kilkunastu lat ołowiu nie używają?  Czytałem to kiedyś w jakiejś wędkarskiej gazecie.

A sam ołów - na pewno jest szkodliwy - tego chyba nikt podważał nie będzie.  A jak to będzie jak ołowiu nie będzie(w benzynie) to silniki będą się niszczyły... Świat się zawali zaraz...Ale wszystko jeździ... 

 

 Zanieczyszczenia rozproszone są znacznie trudniejsze do utylizacji jak te skupione. Zerwany zestaw spławikowy, zerwana sprężyna, główka, wobler... I tak od lat. Wcale nie trudno spinningując takie "cosie" złowić.

 

Czy to się da zastąpić. Bez problemu. Pył wolframowy z odpowiednim lepiszczem zastąpi ciężarki do spławika. Żelazo - inne zastosowania ołowiu w wędkarstwie.  Nie ma żadnego znaczenia(albo bardzo znikome) mniejsza gęstość żelaza. Ryby z suwmiarką nie pływają i na podstawie pomiarów jedynie słusznej(ołowianej) przynęty nie biorą.

 

Obciążenie do woblera - kulki stalowe, albo cięte z pręta wałeczki, albo pył stalowy wymieszany z żywicą epoksydową(przy wklejaniu stelaża spełni rolę obciążenia), albo... drut miedziany(prawie równie miękki jak ołów) albo - cyna lutownicza równie miękka jak ołów


Użytkownik eRKa edytował ten post 09 wrzesień 2020 - 08:20

  • majtreja, Alexspin i Darek Koralewski lubią to

#18 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:24

@eRKa ktoś Cię okłamał z tym UK, mieszkam tu blisko dwadzieścia lat i nigdy nie słyszałem takiej dyskusji poza tym jak napisałem wyżej w kwestii dachów do dziś 80% wykończeń na nich powstaje z blachy ołowianej do kupienia w każdym markecie budowlanym
  • eRKa lubi to

#19 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 13:34

Ciekawe co ustawodawcy powiedzą na lądujące hulajnogi elektryczne w wodzie z akumulatorami???oraz inne metale,(puszki po piwie,wózki marketowe) Co zmieni inny metal?każdy metal na swój sposób wpływa na środowisko.Jeden mniej drugi więcej.Ja bardziej obawiał bym się wpływu środków ochrony roślin,nawozów spływających do rzek a nie ołowiu wędkarskiego.Za to powinni się zabrać w pierwszej kolejności.



#20 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 wrzesień 2020 - 18:51

@eRKa ktoś Cię okłamał z tym UK, mieszkam tu blisko dwadzieścia lat i nigdy nie słyszałem takiej dyskusji poza tym jak napisałem wyżej w kwestii dachów do dziś 80% wykończeń na nich powstaje z blachy ołowianej do kupienia w każdym markecie budowlanym

 Napisałem 'podobno". Czytałem, ale pamięć zawodna.

 

Wrócę do tego co znam na pewno. Stalowe kulki do łożysk występują w różnych średnicach i masach. Przy woblerach mogą pełnić dodatkowo rolę dekoracji jeśli wkleimy i polakierujemy - już po malowaniu kolorem. A woblerki "z jajem" już się zadomowiły w naszych pudełkach.