Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Żyłka na pstraga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
307 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 29 marzec 2019 - 17:43

Berkley 0.22mm ( w rzeczywistości 0.23mm ) . Żyłka równa na całej długości , miękka , mało rozciągliwa i na mokrym węźle mocna . Jw pisałem mam i używałem już 0.26mm ( deklarowana średnica i zgadza się na całej długości ) . Za te pieniądze to ja lepszej żyłki na kropasy nie potrzebuję B) Na szpuli 300m w cenie ok 25-30zł :)

post-50013-0-48515800-1553877220.jpg

żyłka.jpg



Nie jestem zaskoczony, że ta zylka, o średnicy podanej jako 0.25 opisana jest ... 8 lb.
Dokładnie tak, jak używana przeze mnie pline.
Ciekawe ile by taka żyłka leżała w polskim sklepie z takim opisem ? :)
  • popper, gulf i Rheinangler lubią to

#222 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 marzec 2019 - 18:27

Tak długo aż jej cena nie spadła by do ceny "podkładu"

Zaryzykował bym nawet stwierdzenie iż kto raz się odważy przyjąć prawdę w miejsce marketingowych ściem i mrzonek, ten będzie patrzył z uśmiechem na żyłkę 0,18 o wytrzymałości 4,5kg i oczywiście jej nie kupi...

Myślę, że równie jasne jest to, że to co napisałem w poprzednim zdaniu będzie prawdziwe tylko w jakiejś niezbyt odległej perspektywie czasowej bo co by jednak nie mówić 'prawdziwe" parametry też idą w górę szczególnie od czasów gdy zaczęto stosować copolimery i tu chyba właśnie pierwsze była P-Line,- dla mnie to były wspaniałe żyłki...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 29 marzec 2019 - 18:29

  • Guzu i gulf lubią to

#223 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2019 - 18:44

Nigdy nawet nie starałem się ustalać rzeczywistej średnicy czy precyzyjnej wytrzymałości żyłki. Żyłkę najpierw badam w dłoniach jeśli wydaje mi się odpowiednia, nawijam motek i testuję nad wodą, zwykle na pierwszym czy drugim łowieniu okazuje się czy potwierdza się pierwsze wrażenie. Kilka przewiązań, szarpnięć i prób mocy więcej powie niż realne parametry, których i tak nie można ocenić bo zmieniają się pod wpływem wody, słońca i gięcia. Żyłka może przed użyciem być mocna aby na drugi dzień po łowieniu okazało się inaczej. Myślę, że cenne są opinie dotyczące cech użytkowych, parametry techniczne są moim zdaniem mało miarodajne i totalnie nie warto się nimi sugerować.

#224 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 marzec 2019 - 19:30

Był okres, gdy namiętnie używałem P-LINE FLOROCLEAR. Ograniczony dostęp spowodował, że zrezygnowałem ale teraz?

Może już jest dostępna?



#225 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 marzec 2019 - 19:38

Sprawdzam z ciekawość średnicę , mikrometr tylko po to kupiłem  ;)  Dla mnie dobra żyłka to taka jak "zareklamowałem" wyżej . Najważniejsze jest jak trzyma moc na mokrym zwykłym guzie , czy jest miękka ,  czy się nie skręca sama z siebie jak było po jednej wyprawie z "momoi" ( chyba bo biała ) i wielu innych przed nią , czy jest mało rozciągliwa . Po dwóch intensywnych wyprawach nie mam nic do zarzucenia żyłce 0.26mm Berkley . Kwestia jak długo pociągnie jest drugoplanowa bo raczej byle co to nie jest , a i zapas pozostał na szpulce do nawinięcia  :)  PLine takze łowiłem ale robiły się po kilku wyprawach kokardki na niej i rwała się gdzie popadło także odpadła .


  • guciolucky lubi to

#226 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 marzec 2019 - 20:12

Zwykle używałem STROFTa GTM ale ostatnio kupiony, motek okazał się fatalny pod względem jakości :( kupiłem Snecka i jako przyponówka sprawdza się dobrze. Przypon wiążę przed każdą wyprawą więc trudno mi ocenić trwałość, ostatni zostawiony na jesieni przy plecionce, rwał się wiosną jak nitka. Nie wiem czy wymagania rosną czy jakość żyłek spada? Cieszę się, że plecionki tanieją i są dostępne.

#227 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 29 marzec 2019 - 20:42

A ja wlasnie pierwszy raz zakupilem Stroft GTM i jestem bardzo zadowolony choc czytalem rozne opinie na temat tej zylki. Zobaczymy jak bedzie dalej, po trzech wyjsciach na ryby  ciezko o jakas rzetelna opinie. Czas pokaze. 


  • gulf lubi to

#228 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 29 marzec 2019 - 21:37

A ja wlasnie pierwszy raz zakupilem Stroft GTM i jestem bardzo zadowolony choc czytalem rozne opinie na temat tej zylki. Zobaczymy jak bedzie dalej, po trzech wyjsciach na ryby  ciezko o jakas rzetelna opinie. Czas pokaze. 

Jeśli nie patrzy się na autentyczną średnicę, a na podaną na szpulce i trafi się nowy motek, to można być zadowolonym.



#229 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 12 lipiec 2019 - 20:42

Zależało mi na średnicy żyłki i się zawiodłem  . Dragon HM80 0.223mm a w rzeczywistości troche grubiej  :rolleyes:  Mam nadzieję , że z trwałością i właściwościami będzie lepiej  :ph34r:

 

post-50013-0-63291700-1562960402.jpg

 

Załączony plik  dragon hm.JPG   39,12 KB   12 Ilość pobrań

 

 


  • popper i Alexspin lubią to

#230 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4560 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 12 lipiec 2019 - 21:00

Panie, wiele razy było pisane, że to naprawdę świetna żyłka, a byłaby doskonała, gdyby nie była deczko przegrubiona ☺

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 12 lipiec 2019 - 21:03

  • Alexspin lubi to

#231 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 12 lipiec 2019 - 21:11

Jeśli nie patrzy się na autentyczną średnicę, a na podaną na szpulce i trafi się nowy motek, to można być zadowolonym.

 

No i po zmierzeniu 0.16mm Stroft GTM okazuje sie, ze tak naprawde jest to 0.175mm. Natomiast Stroft ABR 0.18mm to 0.20mm. A przeciez ponoc jest TuV certified. Nasuwa sie takie moze troche retoryczne pytanie, czy sa jacys producenci, ktorzy podaja autentyczna rozmiarowke? 



#232 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 12 lipiec 2019 - 21:46

Ja to widze w ten sposób , że dystrybutor jest odpowiedzialny za wprowadzanie w błąd . Jeżeli żyłka ma średnicę na całej długości 0.26mm , to znaczy , że taką ją wyprodukowano ( właśnie nawinałem tego dragona i jest równa na całej długości ) . A , że firma wędkarska ma swoja filozofię sprzedaży  -_- , to najwyraźniej trzeba z mikrometrem chodzić na zakupy . Jeżeli wiedziałbym , że aż tak można naciągać rozmiarówkę to kupiłbym po prostu cieńszą żyłkę :)  


Użytkownik 'mat edytował ten post 12 lipiec 2019 - 21:52

  • seba666 lubi to

#233 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 lipiec 2019 - 21:58

Kluczem jest podawanie zmyślonej średnicy do trzeciego miejsca po przecinku.
Wtedy jest bardziej pro :)
  • jersey i Alexspin lubią to

#234 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 12 lipiec 2019 - 22:56

Od wielu wielu lat kupuje żyłki o oczko cieńsze niż zamierzone, bo dobrze wiem ze KAŻDA żyłka jest przegrubiona. I świadomie łowię np. pstrągi na żyłki 0.205, wiedząc, że to spokojnie 0.22 i jej wytrzymałość jest taka, jaką potrzebuje ;)

Użytkownik Żbiku edytował ten post 12 lipiec 2019 - 22:56


#235 OFFLINE   akim2256

akim2256

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaSkarżysko-Kamienna
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Harbar

Napisano 13 lipiec 2019 - 14:55

U nas na świętokrzyskie kropasy wystarczy w zupełności 0.18. jeśli wiesz że można się spotkać z grubą 40 ;) lub są krzaczory to używam 0.20. żyłkę wymieniam średnio co 3-4 wypady. Przed każdym wyjazdem ucinam kilka metrów. Najczęściej wybieram dragon millenium okoń, lub millenium trout kolor UV. Nie kręci się, nie jest droga i dość wytrzymała. Dodam, że jedyny kropasy którego urwałem z przynętą to wina tego że wspaniałomyślnie zrobiłem przypon z fluo. (Puścił węzeł) a nie strzeliła żyłka.

#236 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 lipiec 2019 - 15:00

Ja już się po prostu przyzwyczaiłem i zlewam to co na opakowaniu. Hm69 czy 80 to na tyle dobra żyłka że jej używam i polecam jako dość pewną pod względem jakościowym. A kupuję taką średnicę jakiej potrzebuję. Nie jest to trudne, wielokrotnie mierzono te żyłki i przegrubienie (a w zasadzie błąd, oczywiscie świadomy, opisu) jest mniej więcej równe dla wszystkich rozmiarów i wynosi 0,02 mm.

A z przegrubieniem jest jak z populizmem w polityce: albo bierzesz w tym szaleństwie udział albo szlachetnie odpadasz z gry. Nie mamy świadomego wędkarza konsumenta, 3/4 z nas (nas ogólnie wędkujących, a nie forumowiczów) kupując żyłkę patrzy najpierw na cenę, a potem na wytrzymałość. A w tym ostatnim temacie wiele już się nie da zrobić postępem technicznym, pozostaje "postęp" marketingowy...

Użytkownik smokwelski edytował ten post 13 lipiec 2019 - 15:02

  • gulf i S.N. lubią to

#237 OFFLINE   Kaamil

Kaamil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kamil

Napisano 13 lipiec 2019 - 17:23

U nas na świętokrzyskie kropasy wystarczy w zupełności 0.18. jeśli wiesz że można się spotkać z grubą 40 ;) lub są krzaczory to używam 0.20. żyłkę wymieniam średnio co 3-4 wypady. Przed każdym wyjazdem ucinam kilka metrów. Najczęściej wybieram dragon millenium okoń, lub millenium trout kolor UV. Nie kręci się, nie jest droga i dość wytrzymała. Dodam, że jedyny kropasy którego urwałem z przynętą to wina tego że wspaniałomyślnie zrobiłem przypon z fluo. (Puścił węzeł) a nie strzeliła żyłka.


Wymieniasz żyłkę co 3-4 wyjazd?

#238 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4795 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 lipiec 2019 - 10:47

Nie każdy uważa, że dobra żyłka to ta, która jako tako wytrzyma dwa sezony...

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka
  • Guzu i HaDe lubią to

#239 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 14 lipiec 2019 - 12:10

Nie każdy uważa, że dobra żyłka to ta, która jako tako wytrzyma dwa sezony...

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

Dwa sezony to min !
Potem przewinięcie i łowimy od drugiej strony :)
...

Słyszałem że tak można . Osobiście nie sprawdzałem. Więc proszę bez reklamacji

Użytkownik Guzu edytował ten post 14 lipiec 2019 - 12:12

  • Wojtek B. i HaDe lubią to

#240 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 14 lipiec 2019 - 14:59

Trochę przesada chyba wymieniać żyłkę co 3-4 wypady. Znam takich co są 3-4 razy w tygodniu nad woda... ;)
Ja wymieniam co pół sezonu, tzn przewijam na druga stronę, dodaje ew podkładu, aby wyrównać straty. Stad jedna szpulka wystarcza mi na cały sezon.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych