Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jedna opłata - wszystkie akweny


  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#121 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 posts
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Posted 23 January 2022 - 13:56

Marzy mi się, że padnie twór zwany ZG PZW, a okręgi jako podmioty posiadające przecież osobowość prawną dogadają się z WP. Wówczas nikt nie zwali na ZG, że tak narzuca i uchwala. Okręgi przestaną odprowadzać chore haracze na rzecz darmozjadow w centrali. Bliżej znaczy łatwiej. Wówczas można liczyć na realny wpływ na zarządzających wodami. Zacznie się biznesowe podejście do posiadanych akwenów. I ochrona i zarybienia i nokill na części wód. Taka trochę komercja, ale w szerszym spektrum. Wiem, wiem jestem niepoprawnym optymistą
  • Friko, Miro 85, fario1969 and 10 others like this

#122 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 posts
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Posted 23 January 2022 - 14:00

Ja to wiem. Niedawno całkiem w Koronowie i okolicach- w sklepach wędkarskich wyłożono petycję w której domagano się kontroli zarybień i skonfrontowania stanu formalnego z faktycznym. Choć ci, co łowią(li) na Z.K. najlepiej wiedzą o tym jak było a jak jest teraz. Dzierżawa kończy się za ok 5 lat, nie pamiętam dokładnie, ale jeśli nie stanie się cud- znaczy WP nie będzie z automatu przejmowała wód po ustaniu dzierżaw- to nic się nie zmieni na ZK, bo prawo przedłużenia dzierżawy premiuje obecnego dzierżawcę.

To prawo chyba jednak nie będzie obowiazywało. Widać to po ruchach Pana Purzyckiego, który swego czasu chwalił mi się, że przeforsował takie zmiany w prawie znanymi sobie posłami. Na jego nieszczęście WP będą weryfikować, czy wszystko było wykonywane zgodnie z operatami. Również skargi składane do RZGW/WP są skrzętnie zbierane. Trochę się orientowałem tu i tam. Każdy oddział terenowy WP chętnie porozmawia z Tobą o Twoich zastrzeżeniach. Złóż je na piśmie. Nawet odpowiedzi się doczekasz.

Edited by Krab, 23 January 2022 - 14:01.

  • Friko and AngusCK like this

#123 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Posted 23 January 2022 - 14:19

Obwód rybacki jeziora Koronowskie (Zalew
Koronowski) na rzece Brda nr 9 zlewnia rzeki Brdy umowa od 01 stycznia 2006 do 31 grudnia 2025

#124 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Posted 23 January 2022 - 14:21

Marzy mi się, że padnie twór zwany ZG PZW, a okręgi jako podmioty posiadające przecież osobowość prawną dogadają się z WP. Wówczas nikt nie zwali na ZG, że tak narzuca i uchwala. Okręgi przestaną odprowadzać chore haracze na rzecz darmozjadow w centrali. Bliżej znaczy łatwiej. Wówczas można liczyć na realny wpływ na zarządzających wodami. Zacznie się biznesowe podejście do posiadanych akwenów. I ochrona i zarybienia i nokill na części wód. Taka trochę komercja, ale w szerszym spektrum. Wiem, wiem jestem niepoprawnym optymistą


To było by ciekawe rozwiązanie. Może trzeba działać w tym kierunku?

#125 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Posted 23 January 2022 - 14:27

Proponuję zapoznać się z działalnością PGW WP, kontrolą NIK i dopiero myśleć o przyszłości.Gorąca zachęcam do lektury Nasze Wody.

#126 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 posts
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Posted 23 January 2022 - 14:51

To było by ciekawe rozwiązanie. Może trzeba działać w tym kierunku?


Ponoć ZG straszy potencjalnych buntowników zarządami komisarycznymi. To niby dyscyplinuje okręgi. Ale na ile to dezinformacja i propaganda, a na ile prawda, to ciężko mi określić. Wiadomo, że ludzie solidaryzujà się z ofiarami, wiec taktyka na poszkodowanego może być celowym zabiegiem PR-owym ze strony władz okręgów. Nie ufam żadnej ze stron.
  • Krzysiek P, eRKa and Tiur like this

#127 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Posted 23 January 2022 - 15:24

https://www.youtube....OvpKJNiAw&t=30s

 

:P  :P  :P  :P


  • godski likes this

#128 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 posts

Posted 23 January 2022 - 17:12

Mam nadzieję, że ta reforma dojdzie do skutku tak jak powstał prom, ktorego stępka sobie spokojnie rdzewieje.
Słabe to bardzo, jeśli członkowie niezależnego stowarzyszenia godzą się oddać swoje sprawy i pasje w ręce państwa, które ma gdzieś środowisko. Państwo nam zapewni warunki do wędkowania, żebyśmy się nie ździwili. Meliorantom z WP już nikt by nie podskoczył, jeździli by koparkami gdzie popadnie.
Jak słuchałem konferencji i wypowiedzi tuż po niej to byłem zwyczajnie zażenowany poziomem wypowiedzi tych "fachowców".
Ich cele są jasne: kasa, stołki, wendeta.
  • Mysha, Darek P, godski and 3 others like this

#129 OFFLINE   Paweljar

Paweljar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Paweł

Posted 23 January 2022 - 17:48

Chyba przesadzają niektórzy z tym, że każdy J&G będzie siedział nad wodą i łowił jak poj..., czyli jak niektórzy z nas. Nawet jeżeli, gówno złowią. Mięsiarze którzy wiedzą jak łowić byli, są i będą, chyba, że coś ruszy w temacie kontroli. Niedzielny amator jeżeli nie zainwestuje w trochę sprzętu i czasu na zakumanie o co biega po dwóch wyjściach stwierdzi, że jednak szkoda czasu. Chyba , że będzie wytrwały i zostanie wędkarzem, co nie jest chyba przestępstwem. Na jednym z okolicznych zbiorników jesienną porą widuję rójkę Januszowych spinningistów, nie trzeba mieć tam opłaconej skladki , wystarczy karta. Lepszego kabaretu nie widziałem, przynęty, technika rzutów, prowadzenia itp. Tacy,owszem zrobiliby rzeź w wodzie, tyle, że 30 lat wstecz, nie są wg mnie żadnym zagrożeniem. Opierd.... kiedyś dziadków biorących karpie w okresie po zarybieniach na zakazie, teraz pożyczyłbym im smacznego, oddają przysługę wodzie czyszcząc ją z nierodzimych gatunków.
  • coma, eRKa and fox mulder like this

#130 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 23 January 2022 - 18:42

Niedzielny amator jeżeli nie zainwestuje w trochę sprzętu


Policzmy: teleskop do 80 g- 90 PLN, żyłka 0.35 mm -10 PLN, kołowrotek 70 PLN, bombka ze styropianu 2.5 PLN, przypon zielony 1 PLN, kotwica 1 PLN, paczka ciężarków 3.5 PLN plus wiaderko po kapuście na żywce. W 200 PLN to jeszcze małpka Żołądkowej się zmieści 😊. A zestawik w niektórych przypadkach skuteczniejszy niż Elitka ze Stelką 😃.
  • Guzu, Jozi, grzegorz197503 and 12 others like this

#131 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaPołudnie PL

Posted 23 January 2022 - 19:23

Na jednym z okolicznych zbiorników jesienną porą widuję rójkę Januszowych spinningistów, nie trzeba mieć tam opłaconej skladki , wystarczy karta. Lepszego kabaretu nie widziałem, przynęty, technika rzutów, prowadzenia itp.

Żeby sie kolega nie zdziwił jak Janusze potrafią wyczyścić zbiornik..
My na wiosce mamy dzika wode ok 5 hektarów,to była nasza tajna meta na oksy 40+ i zębate 70-90cm..
W mieście pojawili się pracownicy z UA, i w 2 sezony załatwili wode z okoni i szczupaków, nad woda codziennie kilka ekip jest przez czas w którym da się łowić od wiosny do jesieni.
Nie będzie kontroli to jeszcze wszyscy będziemy wspominać jak to dobrze było za pzw..
  • Pickerel, Krzysiek P and S.N. like this

#132 OFFLINE   Paweljar

Paweljar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Paweł

Posted 23 January 2022 - 19:26

Tak, oczywiście. Plus 250 zł opłaty na rzecz powiedzmy WP, zależy kto będzie wodę dzierżawił. Czytając posty w temacie odniosłem wrażenie, jakoby po ewentualnych zmianach miało być za darmo, a koszty będą porównywalne do obecnych,
z korzyścią jedynie dla osób sporo podróżujących, i to pewnie nie wszędzie i do czasu. Reasumując, grupa której się chciało , wydeptała sobie ścieżkę do WP, uczestniczą w komisjach, na horyzoncie zmiany. Reszcie się nie chcialo, więc dalej będzie miała g.. do gadania i może sobie powylewać żale w internecie i godzić się na to co jest lub zmienić hobby.
  • coma likes this

#133 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,023 posts
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Posted 23 January 2022 - 21:12

Nie wiem czy będzie lepiej za rządów WP ale gorzej niż za czasów PZW być praktycznie nie może. Cieszę się, że ten komunistyczny moloch upada. Martwi mnie jedynie co stanie się z okręgami takimi jak Nowy Sącz, które wzorowo dbają o swoje wody i mogłyby służyć za przykład dla innych. Wody Polskie będę oceniał za owoce ich pracy a nie przez pryzmat domysłów.
  • Sławek.Sobolewski, korol and kkonrad like this

#134 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 23 January 2022 - 22:13

Wody Polskie będę oceniał za owoce ich pracy a nie przez pryzmat domysłów.


OK. To jak WP gospodarują na 2 obwodach krakowskich? Jeden to Świnna Poręba, a drugi Raba 3. Czy te wody są znacząco lepsze niż wody PZW. Toż chyba można to porównać? Ja mam porównanie z wodami w łomżyńskim. Lepiej nie jest, wręcz przeciwnie. Może w Małopolsce jest inaczej?
  • Darek P, rybarak and Krzysiek P like this

#135 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 461 posts
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Posted 23 January 2022 - 22:31

"Komunistyczny" moloch nie jest nawet z nazwy. My go tworzymy a ja za komunistę się nie uważam. Okręgi z dobrą woda i dbające będą "odpowiednio" oceniane żeby odebrać im tą wodę i kasować min te 250,- (choć to opłata tylko na 2022 i "będzie zależeć od wielu czynników")
O osobach firmujących WP od ministra poprzez dyr na wice kończąc wolę się nie wypowiadać. Kto śledzi świat dookoła nie tylko z TVP ma swoje zdanie..
  • Mysha, Darek P, godski and 1 other like this

#136 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,023 posts
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Posted 23 January 2022 - 22:44

OK. To jak WP gospodarują na 2 obwodach krakowskich? Jeden to Świnna Poręba, a drugi Raba 3. Czy te wody są znacząco lepsze niż wody PZW. Toż chyba można to porównać? Ja mam porównanie z wodami w łomżyńskim. Lepiej nie jest, wręcz przeciwnie. Może w Małopolsce jest inaczej?

Nie wiem, nie łowię na tych wodach więc nie mam porównania. Od kiedy je mają i co zepsuli? Pytanie też dotyczy tych wód gdzie masz porównanie. Być może było gdzieś wcześniej - jeśli tak przeoczyłem.


"Komunistyczny" moloch nie jest nawet z nazwy. My go tworzymy a ja za komunistę się nie uważam. Okręgi z dobrą woda i dbające będą "odpowiednio" oceniane żeby odebrać im tą wodę i kasować min te 250,- (choć to opłata tylko na 2022 i "będzie zależeć od wielu czynników")
O osobach firmujących WP od ministra poprzez dyr na wice kończąc wolę się nie wypowiadać. Kto śledzi świat dookoła nie tylko z TVP ma swoje zdanie..

Cóż, Twój komentarz świadczy tylko o tym, że nie zrozumiałeś przekazu. Związek powstał w 1950 roku… Do dziś u władz siedzą emerytowani sb’cy, zomowcy itp. Nie obchodzi mnie kim się czujesz bo tak jak ja jesteś małym nieznaczącym kółeczkiem w maszynie, bez którego maszyna będzie jechać dalej i nic się nie zmieni. To trzeba zaorać, posypać wapnem a jak się wypali posadzić coś nowego. Czy WP będzie lepsze? Nie wiem, czas pokaże ale jest za wcześnie by oceniać. To co piszesz o okręgach dobrze zarządzających wodą jest na razie Twoim przewidywaniem, ja się nie będę bawił w Nostradamusa.

Edited by coma, 23 January 2022 - 22:45.

  • hi-lo, Pickerel, kkonrad and 1 other like this

#137 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 913 posts
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Posted 23 January 2022 - 22:53

Panowie, tak czytam sobie ten wątek i powiem szczerze, po wypowiedziach wielu kolegów, poważnie się niepokoję o przyszłość mojego ukochanego hobby w tym kraju. Dlatego napiszę ostro. 

Jeśli ktokolwiek uważa, że państwowa, centralnie zarządzana, w pełni upolityczniona instytucja, zadba o interes wędkarzy, w tym w jakikolwiek sposób lepiej niż - żeby nie było, też nie uważam, że idealne - pzw zadba o rybostan zarządzanych przez siebie wód na użytek tychże wędkarzy, to mam wrażenie, że z własnym c****m się na rozumy zamienił. To będzie klasyczny skok na kasę, dopóki będą desperaci chcący płacić i to będzie na tyle. Część wód trafi w ręce spółek rybackich kolesi i/lub państwowych rybaków i zostanie przez nich w majestacie prawa w******a na lewą stronę (pgr-y już były i jak wszystko z minionej epoki wrócą w jakimś kształcie i one) a reszta wód zostanie zostawiona na pastwę losu. Jeśli ktoś myśli, że nasze wody będą lepiej chronione, bo państwo będzie wydatkowało większe pieniądze na ich ochronę w interesie wędkarzy, to się z własnym c****m na rozumy zamienił. W ogóle, jeśli ktoś myśli, że państwo wyłoży jakikolwiek nadprogramowy grosz w interesie nas wędkarzy, to mam wrażenie że .... nie będę się tyle razy powtarzał, bo mi modzi konto zawieszą. 

 

I te głosy tęsknoty wszelakich "mistrzów obieżyświatów", chcących za półtorej czy dwie stówki móc bez ograniczeń młócić wodę wszędzie tam, gdzie ktoś zrobił dobrze robotę i stworzył lub zadbał o łowisko.... szlag mnie trafia jak je czytam. 

 

I na koniec, jeszcze jedno, z betonem pzw można walczyć, nawet skutecznie - przykład wielu okręgów pokazuje, że da się zrobić naprawdę wiele dobrego. Z państwem nikt nie wygra, ba, nawet nie za bardzo pogada, bo taka rozproszona grupa nacisku jak wędkarze nie będzie miała żadnej realnej siły oddziaływania i nie będzie miała na nic wpływu. Niewielki będzie też ich wpływ na wybór tych 460 + 100 + 1 , którzy będą nam prawo stanowić, choć i tak, niezależnie od wyników, na los wędkarzy nijak to znacząco nie wpłynie. Bo każda władza ma i będzie nas "wariatów z wędką" miała głęboko w dupie... 

 

Z mojej strony EOT.

 

Pozdrawiam

Arek



#138 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 23 January 2022 - 23:25

Jeśli chodzi o wody łomżyńskie. WP przejęła m.in. Narew od GRŁ w 2020 roku. Na plus w stosunku do GRŁ-u to to że nie prowadzą odłowów (ale PZW u mnie też nie łowi siatkami). A porównując do odcinka Narwi ostrołęckiego (PZW Mazowiecki):
- Brak kontroli. Nigdy nie byłem kontrolowany na Łomży. W Ostrołęce rzadko kiedy jest takie łowienie bym nie spotkał PSR-u lub SSR-u. Kontrolowała mnie też policja. Łowię równie często tu i tam.
- W 2020 nie zarybiali. W 2021 na 2 rzeki poszło 1000 sztuk narybku jesiennego pstrąga. Na Narew poszedł też sum. Nie mają swoich ośrodków. Materiał zarybieniowy pozyskują w drodze przetargu. Mają/będą mieli problemy z pozyskiwaniem ryby do zarybień.
- Kupno zezwolenia. Już to opisałem wcześniej. Trwa realnie 5-7 dni od momentu wysłania przelewu. Wklejenie znaczków lub zakup zezwolenia internetowego w PZW jest prostsze.
-Wymiary i okresy ochronne. PZW jest bardziej restrykcyjne. Na wodach WP obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa. W tym roku są obostrzenia jeśli chodzi o limity (np.szczupak/sandacz 2 szt.,ale PZW 1 szt).


To tak na szybko. Jeszcze raz proponuję wejść w wątek w "Wieści znad wody" o rzece Łojewek. Jest tam kilka mądrych postów.

Edited by Mysha, 23 January 2022 - 23:36.

  • Sławek Oppeln Bronikowski, rybarak and trinited like this

#139 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 24 January 2022 - 06:01

OK. To jak WP gospodarują na 2 obwodach krakowskich? Jeden to Świnna Poręba, a drugi Raba 3. Czy te wody są znacząco lepsze niż wody PZW. Toż chyba można to porównać? Ja mam porównanie z wodami w łomżyńskim. Lepiej nie jest, wręcz przeciwnie. Może w Małopolsce jest inaczej?


W przypadku tych dwóch obwodów, wędkowanie w mocno ograniczonym zakresie jest dopuszczone wyłącznie na Skawie i zbiorniku Świnna Poręba (tylo z brzegu i nie wszędzie). Na Dobczycach nawet do wody nie wolno wchodzić... Na obydwu zbiornikach realizowane są połowy sieciowe. Tak to wygląda w skrócie ;)
  • Mysha and rybarak like this

#140 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 24 January 2022 - 07:34

Rozumiem, że na Dobczycach jest zakaz wchodzenia do wody ze względu na szczupaki. Są tak duże, że można stracić nogę 😁.

Są jeszcze obwody WP w Bydgoszczy i Poznaniu. Jak tam to wygląda? Może jest tam eldorado? Promy zdrożały to może lepiej zamiast do Szwecji tam pojechać?