Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jedna opłata - wszystkie akweny


  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#101 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 23 January 2022 - 07:04

(...) Tymczasem deklaracje braku odłowów sieciowych padły jedynie w stosunku do wód płynących. Jeziora pozostawiono do dyskusji.


Nie zostało to jednoznacznie dopowiedziane, ale wydaje mi się że chodzi tylko o rzeki obecnie użytkowane przez WP. Bo nie wyobrażam sobie że jeśli ktoś użytkuje obwód na rzece i w ramach pozytywnie zaopiniowanego operatu ma racjonalną gospodarkę rybacką opartą na odłowach gospodarczych, miał by ich nagle zaprzestać. Chyba że będą płacić rekompensaty...

#102 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 posts
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Posted 23 January 2022 - 08:53

Nie zostało to jednoznacznie dopowiedziane, ale wydaje mi się że chodzi tylko o rzeki obecnie użytkowane przez WP. Bo nie wyobrażam sobie że jeśli ktoś użytkuje obwód na rzece i w ramach pozytywnie zaopiniowanego operatu ma racjonalną gospodarkę rybacką opartą na odłowach gospodarczych, miał by ich nagle zaprzestać. Chyba że będą płacić rekompensaty...

Moim zdaniem będzie trochę inaczej. Rzeki nie będą podlegały przedłużeniu dzierżaw, nowym konkursom. Wygaśnie umowa i wody płynące wrócą do puli zarządzanej przez WP. Takie wnioski płyną z nieoficjalnych rozmów z terenowymi przedstawicielami WP.
Ponadto pamietajmy o możliwych kontrolach wykonania operatow i konsekwecjach w postaci natychmiastowego wypowiedzenia umowy...
Dla stad wiślanej troci i łososia byłoby to zbawienne.

Edited by Krab, 23 January 2022 - 09:18.

  • wujek and strary like this

#103 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaPołudnie PL

Posted 23 January 2022 - 09:12

Czarno to widzę... Jeśli nie będzie miał kto pilnować, i nie będzie odpowiednich kar za łamanie przepisów (dotkliwych kar), to nasi krajanie szybko dadzą sobie radę z każdą wodą, pomijam już walki na najwyższych szczeblach to raczej będzie to w myśl zasady obecnej władzy.. Dać niewiele, wyciągnąć jak najwięcej..
  • Krzysiek P likes this

#104 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 posts
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Posted 23 January 2022 - 09:17

W czternastej minucje konferencji prasowej jest mowa o weryfikacji umów i sprawdzaniu prawidłowości realizacji obowiązków zawartych w operatach.  Sądzę że w krótkim czasie Wody Polskie będą rozwiązywać umowy, bo wykażą nieprawidłowość. Spowoduje to zwiększenie ilości obwodów których będą użytkownikami co zatem zwiększy się zasięg jednej opłaty.


  • Krab and Krzysiek P like this

#105 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,675 posts
  • LokalizacjaKrajna

Posted 23 January 2022 - 09:36

Kontrola operatów to chyba jedyna szansa na wyrwanie Zalewu Koronowskiego z rąk rybackich....



#106 OFFLINE   MietekK

MietekK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mieczysław
  • Nazwisko:Kołowiecki

Posted 23 January 2022 - 09:41

Zapewne chodzi o kasę . Znów oszukają wędkarzy żeby tylko zapłacili składki za bieżący rok a potem jakoś to będzie.
Nikt nam tyle nie da co oni nam na obiecują.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Krzysiek P and eRKa like this

#107 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 posts
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Posted 23 January 2022 - 09:56

Kontrola operatów to chyba jedyna szansa na wyrwanie Zalewu Koronowskiego z rąk rybackich....


Przy okazji i Wisły poniżej włocławskiego Anwilu. Swoją droga, że tez tak można było zniszczyć bezkarnie zalew, który aspirował do trójki najlepszych wód szczupakowych w PL. Rybak niby ichtiolog, zamiast postawić na kasę z wędkarzy wolał szybką kasę z ryb. Totalna krótkowzroczność. Akurat temu panu powinni jak najszybciej podziękować.
  • Guzu, Sławek Oppeln Bronikowski, Jopek1971 and 2 others like this

#108 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 23 January 2022 - 10:36

O zalewie i tym odcinku Wisły zapomnijcie... Chyba powszechnie wiadomo o powiązaniach dzierżawcy??



#109 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 posts

Posted 23 January 2022 - 10:59

Powiązania nie są wieczne, zawsze kiedyś się kończą. Zdaje się, że teraz będzie jedyna okazja wyrwać się ze szponów związku który "nakłaniał" do wstępowania wysokością opłat. Zostawiając nasze realia nieco na boku. Układ będzie zdrowszy niż obecny  w którym decyzje podejmuje delegowany delegat delegata. Czyli dziesiąta woda po kisielu.


Edited by Pluszszcz, 23 January 2022 - 11:05.

  • kkonrad and eRKa like this

#110 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,897 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 23 January 2022 - 11:09

Jeśli nie będziemy chcieli ani potrafili utrzymać w swoich rękach, tego co nam przez lata państwo prawie za darmo oferowało - to znaczy, że rezygnujemy z możliwości zarządzania, Robimy to od dawna - ale czy to dobry kierunek, Pluszczu? Naprawdę jesteśmy tacy kiepscy, a państwowy socjal to nasze wielkie  marzenie?


  • Mysha, rybarak, pawelHERP and 2 others like this

#111 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 posts
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Posted 23 January 2022 - 11:21

. KLUCZOWE CHWILE DLA POLSKIEGO WĘDKARSTWA KONFERENCJA PRASOWA / DEPARTAMENT

 

Czy ktoś z kolegów  wędkarzy wie coś więcej na temat jednej opłaty. Kiedy może wejść to w życie.



#112 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 posts
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Posted 23 January 2022 - 11:36

Kiedyś jeszcze jak byłem trochę młodszy też była jedna opłata na wody nizinne.

Co prawda wtedy to tylko Biebrza była moim odcinkiem rzeki najczęściej odwiedzanym.

Chciałem pojechać na jezioro musiałem wykupić na jezioro i mi to nie przeszkadzało.

 

Osobiście jestem za jedną opłatą.


  • Sławomir likes this

#113 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 posts

Posted 23 January 2022 - 11:41

Sławku, liczy się tylko główny mechanizm. Kiepscy na pewno nie jesteśmy. Różni raczej, a realium właśnie się upomina o swoje. Sześćset tysięcy aktywnych członków stowarzyszenia to utopia. Może jedna trzecia jest realną liczbą. Moim zdaniem będzie lepiej, ale nie od razu. Biorąc pod uwagę naszą rzeczywistość swoje trzeba będzie odcierpieć, jak to przy wszystkich dużych zmianach. Wędkarz zapłaci za możliwość łowienia bezpośrednio. Jak mu się nie będzie podobać, to będzie musiał zacząć działać, poszukać stowarzyszenia, albo tylko narzekać co też jakoś zadziała, bo w końcu jest wyborcą.



#114 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 23 January 2022 - 11:47

Kiedy może wejść to w życie.


Na wszystkie wody w Polsce? Myślę, że 2 tygodnie po tym gdy pierwszy samolot wyląduje na CPK 😂.
  • Guzu, Krzysiek Rogalski, wojciiech and 6 others like this

#115 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Posted 23 January 2022 - 12:24

Na wszystkie wody w Polsce? Myślę, że 2 tygodnie po tym gdy pierwszy samolot wyląduje na CPK .

W RZGW Gdańsk 26% dzierzaw kończy sie w 2023 roku. W kolejnym następne 20%. Więc za trzy lata WP mogą mieć już połowę wody. Dodatkowo po licznych kontrolach kolejne umowy można zerwać i sprawa załatwiona. Wg mnie to będzie kolejny monopolista, przy czym w PZW lokalnie i przy większym zaangażowaniu można było coś ugrać, coś wywalczyć, coś zmienić, a z WP już tak nie bedze. Nie wiem czy wiecie ale WP się nie cyntoli, widzi jaka kasa jest w ich zasięgu i chcą z tego korzystać podnosi ceny opłat za wszystko co jest z nimi związane i nie ma taryfy ulgowej. Wiem bo sąsiednia gmina coś chciała ugrać i teraz jak mi Pan z gminy powiedział "nie dogadaliśmy się i jesteśmy w sporze sądowym z WP".
Dlatego jak WP się już dobrze zadomowi i rozwinie struktury to dopiero będzie ciekawie, ale wtedy będzie już po jabłkach.
Wszyscy narzekają na PZW że kasa ginie, zobaczymy ile będzie kosztowało skarb państwa i samych wędkarzy utrzymanie kolejnej armi urzędników (obok RZGW) a jak wiemy urzędnicy tam nie działają społecznie. Już ja widzę u nich jawność i transparętność opłat, wydatków, zarybień. Obecnie w kołach można było pocisnąć zarząd i jeździć na zarybienia (ja przynajmniej od 2-3 lat uczestniczę jak mam tylko czas w zarybieniach i lubię to), a z WP wydaje mi się że będzie jeszcze bardziej tajne/poufne. I jeszcze jedna ważna sprawa. Przy tak ogromnych, szybkich i drastycznych zmianach bardzo łatwo "zginie lub zniknie" majątek PZW zgromadzony przez kilka pokoleń wędkarzy.

Edited by Elendil, 23 January 2022 - 12:26.

  • rybarak, Andru77 and Krzysiek P like this

#116 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 posts
  • LokalizacjaGiżycko

Posted 23 January 2022 - 12:32

Na wszystkie wody w Polsce? Myślę, że 2 tygodnie po tym gdy pierwszy samolot wyląduje na CPK .

Zapomniałeś wziąć pod uwagę, że samolot ów może się roz..pierdolić podchodząc do lądowania, bo w powodu powiązania eko i tradycji, jeden silnik ma na węgiel, a drugi jest elektryczny (model z PLsamochodu). :lol:

 

 

zybi, opłata już weszła w życie, wód masz aż 27 obwodów rybackich, w tym kilka rzek, zaporówek i jezior. A że rozrzucone po Polsce, to pasuje do tego hasło: opłata na cały kraj. Niech się Śląsk martwi jak przyciągnąć bliżej  jeziora, by też pokazać, że mają swoje wody dla wszystkich. :lol:

 

Raj się zbliża, raj nadchodzi, raj nie wszystkim też :lol:  dogodzi.


  • Mysha likes this

#117 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Posted 23 January 2022 - 12:43

Poza tym nigdzie nie jest zagwarantowane,że idące zmiany są pro wędkarskie. Bo z tego co tam Panowie piszą i po części mówią ja tam widzę tylko rybactwo - ustawa o rybactwo, użytkownik rybacki, operat rybacki (rybacy mają pewnie mocniejsze lobby przynajmniej $ niż my). Jeżeli nie będzie nigdzie zapisane, że my jako wędkarze mamy pierwszeństwo to kto zagwarantuje ze WP nie oddadzą wody rybakom (a może sami takie struktury powołają np na ciocię, żonę lub kochankę i im wody wydzierżawią?) A Wy sobie łówcie za 250zł między siatami(cena na dzisiaj za kilka wód, co będzie później?)
Szkoda słów, bo w mojej opini te wszystkie slogany to tylko czcze gadanie a będzie tylko gorzej, bo ile by niej narzekać na PZW to społecznicy z tej znienawidzonym organizacji wykonali ogrom dobrej roboty (za darmo, a często własnym kosztem). Z z WP będzie jak zawsze (przyjedzie 60k pstrąga którego wywalą z mostu do rzeki, zrobią 10 zdjęć i robota wykonana).

Edited by Elendil, 23 January 2022 - 12:46.

  • Krzysiek P likes this

#118 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,897 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 23 January 2022 - 12:44

Aha, Pluszczu - idziemy ze śpiewem na ustach prosto socjal nalezny człowiekom ubogim, upośledzonym życiowo, niezdolnym do samodzielnego bytu  :) Kiedyś nawet glina była lepsza..

Teraz państwowa centrala zmieni związkową centralę, na którą wędkarski świat tak sprytnie scedował wszystkie swoje nadzieje, obowiązki, prawa i przywilej  - czyli będzie tak  jak wszędzie. Omnipotencja z Warszawy  :D    



#119 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 posts
  • Lokalizacjalubuskie

Posted 23 January 2022 - 12:53

Powiązania nie są wieczne, zawsze kiedyś się kończą. Zdaje się, że teraz będzie jedyna okazja wyrwać się ze szponów związku który "nakłaniał" do wstępowania wysokością opłat. Zostawiając nasze realia nieco na boku. Układ będzie zdrowszy niż obecny  w którym decyzje podejmuje delegowany delegat delegata. Czyli dziesiąta woda po kisielu.

Uważasz że będzie lepiej po zmianach? Podziwiam Twój optymizm. O szeregowych członkach PZW panują dość podłe opinie, na które też i zapracowaliśmy sobie przez lata. Nie będzie decyzji podejmowanych przez delegowanych delegatów delegata, nie będzie żadnych delegatów. Ani przemyślanych decyzji, jak podejrzewam. Pozostanie wysokość opłat "nakłaniająca" do ich poniesienia, czyli jakieś 300-400zł za cały kraj i/lub 150-200 zł za województwo. Na ochronę wody dostaną po jednej trójce strażników na województwo, by nie było że nic nie robią, a zatem hulaj dusza, piekła nie ma.

Z mojego punktu widzenia-szkoda. Zmiany zaczęły iść w całkiem dobrym kierunku, powoli ale szły, związek (wędkarze, coraz większa ich część)) zaczął rozumieć konieczność zmian, niezbędność wstrzemięźliwości i przestrzegania RAPR. Te zmiany zwolnią, a kłusownicy wobec słabej ochrony, braku SSR poczują się nieskrępowani i wolni jak od dawna nie byli.

 

Jeśli nie będziemy chcieli ani potrafili utrzymać w swoich rękach, tego co nam przez lata państwo prawie za darmo oferowało - to znaczy, że rezygnujemy z możliwości zarządzania, Robimy to od dawna - ale czy to dobry kierunek, Pluszczu? Naprawdę jesteśmy tacy kiepscy, a państwowy socjal to nasze wielkie  marzenie?

Jesteśmy kiepscy, choć trzeba przyznać-coraz lepsi. Zauważalne etyka przestaje być pustym sloganem, nawet przeciętny, źle postrzegany człowiek PZW wie i przestrzega coraz więcej. Trzeba było związkowi jeszcze dać czas, trochę więcej czasu. A państwowy socjal...jakoś nigdy nie byłem jego zwolennikiem i entuzjastą. Tak i teraz nie mam nadziei. WP wyznaczą na odczepnego po jednej 2-3 osobowej grupie PSR na województwo, byle pokazać jakąś ochronę i na tym się skończy. Liczyć się będą opłaty, jak największa ich ilość i "nakłaniająca" wysokość, oraz jak najniższe koszty utrzymania wód. Jak zwykle koszty utrzymania zarządzających WP, liczyć się nie będą. Co pozostanie ambitniejszym człowiekom z wędką? "Branżowe" kluby, karpiarzy, spinningistów, spławikowców, mucharzy i feederowców. Wspólne spotkania, zawody, próby przejęcia opieką jakichś mniejszych wód itp.

Ogólnie, jestem pesymistą na "Nowy Ład" w Wodach Polskich. Lepiej już było.
 


  • rybarak, Krab, Elendil and 3 others like this

#120 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,675 posts
  • LokalizacjaKrajna

Posted 23 January 2022 - 13:49

Przy okazji i Wisły poniżej włocławskiego Anwilu. Swoją droga, że tez tak można było zniszczyć bezkarnie zalew, który aspirował do trójki najlepszych wód szczupakowych w PL. Rybak niby ichtiolog, zamiast postawić na kasę z wędkarzy wolał szybką kasę z ryb. Totalna krótkowzroczność. Akurat temu panu powinni jak najszybciej podziękować.

Ja to wiem. Niedawno całkiem w Koronowie i okolicach- w sklepach wędkarskich wyłożono petycję w której domagano się kontroli zarybień i skonfrontowania stanu formalnego z faktycznym, ale chyba już ucichło o sprawie.  Choć ci, co łowią(li) na Z.K. najlepiej wiedzą o tym jak było a jak jest teraz. Dzierżawa kończy się za ok 5 lat, nie pamiętam dokładnie, ale jeśli nie stanie się cud- znaczy WP nie będzie z automatu przejmowała wód po ustaniu dzierżaw- to nic się nie zmieni na ZK, bo prawo przedłużenia dzierżawy premiuje obecnego dzierżawcę. 


Edited by Maciej_K, 23 January 2022 - 13:57.