Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wklejanie uchwytu kołowrotka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Napisano 08 listopad 2022 - 11:18

Taka sytuacja. Łódka, sandacze, trzech spinningistów. Dwa kije Konger Vectron, jeden ze zmienionym uchwytem, nowy uchwyt został wklejony na bukowe drewienko. Opinia użytkowników (nie moja) tych wędek. Kij ze zmienionym uchwytem jest wyraźnie lepszy. Stabilniejszy przy łowieniu, wygodniejszy i lepiej przekazuje sygnały o braniu. Nie pamiętam, jaki materiał znajdował się pod firmowym uchwytem, prawdopodobnie papierowa taśma lub gruby sznurek.


  • Friko lubi to

#22 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 12:08

Koledzy, pamiętajcie proszę, że piszecie często o swoich odczuciach. Nie zawsze to podkreślacie, co prowadzi czasami do "ożywionych" dyskusji  ;) . I to nie dotyczy tylko tej dyskusji, ale wielu w innych wątkach. Takie są moje odczucia  ;)  :lol: .

 

Jeśli swoje odczucia podpieracie jakimiś eksperymentami, to warto o nich wspomnieć. Chętnie poczytam jak taki eksperyment został przeprowadzony, co było celem, jakie założenia, plan eksperymentu. Wówczas można się do tego odnieść.

A tak, to są tylko Wasze odczucie i niech takimi pozostaną, co nie wyklucza, że są błędne, ale podkreślajcie, że to są Wasza odczucia.

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że są materiały, które tłumią drgania. Często celowo stosuje się, aby je (drgania) zniwelować. Czy są materiały, które wzmacniają sygnał? Pewnie tak. W budowie wędek zależy nam, aby je wzmocnić. 

 

Moim zdaniem są na pewno przynajmniej dwie drogi, aby to sprawdzić. 

1. Na łowisku, czyli naszymi obiektami badań są obiekty rzeczywiste w postaci wędek.

2. Na stanowisku badawczym, gdzie badamy materiał, z którego będzie wykonany arbor. Zadajemy impulsy, które są identyczne (pod względem amplitudy i częstotliwości) jakie udało się nam zmierzyć na uchwycie wędki (na łowisku), z której nie jesteśmy zadowoleni. Są aplikacje na komórki umożliwiające pomiar drgań.

 

Jak zrobić, podkreślam moim zdaniem, taki eksperyment na łowisku mogę opisać na prośbę zainteresowanych osób ;)  :) .



#23 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 12:15

Biorąc pod uwagę fakt, stwierdzenia poprawionej stabilności wędki, podejrzewam efekt placebo.

Nie chciałbym się kłócić czy polemizować bo ani nie będę się czuł lepiej ani gorzej, kiedy "moje będzie na wierzchu" czy odwrotnie. Jestem autystą więc osobą, która jest pozbawiona sentymentów szczególnie w stosunku do martwej materii natomiast jeśli chodzi o nadwrażliwość na wszelkie bodźce związane z powierzchnią ciała jest to u nas jedna z bardziej dobitnych cech. Krótko mówiąc moje "czucie" jest zdecydowanie mocniejsze niż u większości populacji, nie jest to absolutnie zaletą jest wręcz wadą, nie do zniesienia jest wełniany sweter czy szal a wizyty u dentysty, mimo znieczulenia jest horrorem. Niemniej jeśli któryś zarzuca mi brak "czucia" jest to zwyczajnie konfabulacja.

Pogoń za polepszaniem czegokolwiek jest naturalna i rozumiem ten stan. Nie neguję nie oceniam, podpowiadamy co sprawdziłem a każdy niech robi wedle własnych potrzeb.
  • Banjo lubi to

#24 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 14:12

Mnie tylko zależy, aby w wypowiedziach, to o czym piszecie nie brzmiało jak wyrocznia. Raczej, że to tak wygląda z Waszej perspektywy, że to Waszym zdaniem, że tak jest prawdopodobnie itd. Unikniemy wówczas "złych emocji". 

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale to nie znaczy, że należy bronić go jak niepodległości, do upadłego  ;)  :) . Bo możemy mylić się. Wymiana poglądów jak najbardziej tak.

A jeśli już mamy, naszym zdaniem, podkreślam naszym zdaniem, pewność, to spróbujmy podeprzeć się jakimiś faktami. Bo nie wszystko, co dla nas jest jasne, jasne jest dla innych. Fakty, dowody, badania, eksperymenty lepiej przemawiają niż nasze odczucia i nie chodzi tylko o czucie brania na wędce  ;)  :) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 08 listopad 2022 - 15:31

  • guciolucky i homax lubią to

#25 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 08 listopad 2022 - 15:25

Panowie, wracając do meritum tematu, jak zaproponowali byście montaż uchwytu American Tackle Dagger G2 Graphite żeby uzyskać najlepsze czucie? :)

#26 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 16:12

Jeśli nie zainwestujesz w dobry blank to tunning w kierunku czułości wędki, będzie przypominał efekt jaki przynosił ówcześnie, zestaw robiący z malucha, Porsche.

#27 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 16:24

Kubo, pociągnę Ciebie trochę za język  ;) . Czyżby omawiany uchwyt tłumił drgania? Ja to tak rozumuję. Jeśli mam czuły blank, to po co poprawiać czułość? Wiem, żeby był jeszcze czulszy  ;) . Skoro tak, to dlaczego w gorszym jakościowo blanku nie opłaca się stosować tego uchwytu? Nie poprawi czułości, czy jest zbyt drogi? A może są jakieś inne powody?

 

To tak dla mniej "wtajemniczonych" Kubo, czyli dla mnie  ;) .



#28 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 listopad 2022 - 16:41

Panowie, wracając do meritum tematu, jak zaproponowali byście montaż uchwytu American Tackle Dagger G2 Graphite żeby uzyskać najlepsze czucie? :)

       Zastosuj te: https://spinningshop...c-bay-ga16.html , a będzie bardzo dobrze. Arbor do uchwytu w rozmiarze 18 (trzeba dopasować do mniejszych rozmiarów).


Użytkownik markir edytował ten post 08 listopad 2022 - 16:41


#29 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 16:45

Uchwyt, jaki by nie był nie poprawi czułości blanku w gotowej wędce.

Materiał użyty jako arbory niespecjalnie ma wpływ na przenoszenie drgań na uchwyt gdyż od blanku dzieli go warstwa spoiwa.

Najbardziej sensownym wydaje się użycie taśmy z włóknem szklanym. Utwardzona struktura, zawierająca włókna szklane, które łączą blank z uchwytem i mają dużą gęstość, może być faktycznie dobrym medium.

Dodam tylko, że wpływ na czułość blanku ma bardzo wiele czynników, mechanizmu działania, części z nich, nie rozumiem do dzisiaj. Mam wędkę na blanku, który nie jest wykonany z maty o wysokim module, nie jest to też najnowocześniejsza konstrukcja, uchwyt jest zamontowany na taśmę a kij przewyższa czułością wszystkie inne jakie miałem okazję używać przez całe swoje życie.

#30 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 16:58

.....

Dodam tylko, że wpływ na czułość blanku ma bardzo wiele czynników, mechanizmu działania, części z nich, nie rozumiem do dzisiaj. Mam wędkę na blanku, który nie jest wykonany z maty o wysokim module, nie jest to też najnowocześniejsza konstrukcja, uchwyt jest zamontowany na taśmę a kij przewyższa czułością wszystkie inne jakie miałem okazję używać przez całe swoje życie.

Pytanie jest takie: 

1. Jakie jest spoiwo użyte w blanku albo jak są ułożone włókna? Może w tym kierunku należy iść? Nie wiem, szukam przyczyny w budowie blanku.



#31 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 17:45

Technologia produkcji jest tajemnicą manufaktury, co ciekawe mam też wędkę na topowym blanku tej samej firmy z włóknami boronu i choć blank był trzykrotnie droższy i jest naprawdę świetny to jednak, niższy model jest bezkonkurencyjny pod względem czułości. Jest to ciekawe w kontekście wpływu gęstości materiału na przekazywanie drgań czy siłę odbioru sygnału...

#32 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Napisano 08 listopad 2022 - 17:47

w


Użytkownik WSW edytował ten post 08 listopad 2022 - 18:02


#33 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 18:02

Jeśli już rozwodzimy się szerzej w kontekście, ogólnie pojętej czułości wędki, to nie należy pomijać wpływu przelotek na transmisję gdyż one są pierwszym przewodnikiem na drodze linka-wabik. Tu zderzymy się z bardzo śmieszną sytuacją, są wędkarze, skarżący się na tzw głośność przelotek Fuji Torzite ale właśnie te przelotki dzięki dużej gęstości ramek i pierścieni bardzo dobrze przenoszą informacje na blank, czuć to w dłoni nawet podczas zawijania samej 4ro splotowej linki...

#34 OFFLINE   Wojtek Krasnopolski

Wojtek Krasnopolski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wojciech

Napisano 08 listopad 2022 - 18:05

Mam osadzenie jak na foto i jak pisze Sławek, w moim odczuciu :), rezonans jest nieprawdopodobny.

Załączone pliki

  • Załączony plik  Krag.jpg   188,23 KB   6 Ilość pobrań


#35 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2022 - 18:26

a mógłbys rozwinąć temat dużej gestości ramek w torzite?

bo jak dla mnie ramki tytanowe sa stosowane ze względu na niska wagę, czyli gestość materiału też musi byc niska...

 

poza tym głośne są tylko te wysokie, a przynajmniej ja w żadnym caście nie spotkałem sie z takim problemem... za to w spinie nie dało się na torzitach łowić...



#36 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 18:53

Użyłem złego terminu, zamiast gęste powinno być sztywne.
  • Łowca.b lubi to

#37 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 20:05

Kuba, w wędce można wygenerować drgania własne, np. poprzez branie ryby. Drgania te są oczywiście tłumione, bo nie ma drgań niegasnących. Widocznie te tańsze blanki mniej tłumią drgania, stąd odczuwamy to jako większą czułość. Przy tych samych wymiarach np. blanków (średnica, grubość ścianki, długość, zbieżność) o jego czułości będzie decydować budowa blanku. A na to składa się użyty materiał na włókno i spoiwo, ilość włókien i spoiwa, średnica włókien. Zatem trudno powiedzieć dlaczego jeden blank mniej tłumi drgania niż drugi nie znając jego dokładnej budowy.

Każdy element nałożony na blank np. uchwyt, kołowrotek będzie zmniejszać częstotliwość drgań własnych.

Natomiast, jeśli pomiędzy blank a uchwyt (stopkę kołowrotka) wstawimy element pochłaniający energię drgań to będziemy tłumić drgania. Zatem może być zastosowany sztywny element, który będzie tłumił drgania bo będzie pochłaniać energię drgań, czyli nie musi być podatny. Ale np. sprężyna jest elementem podatnym, a nie tłumi drgań. 


Użytkownik Banjo edytował ten post 08 listopad 2022 - 20:10


#38 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 08 listopad 2022 - 20:12

Użyłem złego terminu, zamiast gęste powinno być sztywne.

Ani gęstość ani sztywność ramki nie ma nic wspólnego z  Torzite, który jest spiekiem w niej osadzonym.

Jego zadaniem jest odprowadzenie ciepła.

A , że czyni to lepiej  niż sic ,więc może go być w ramce sporo mniej, co czyni przelotkę lżejszą.

Fakt, niektóre plecionki na torzite słychać bardziej.

 

Co do braku związku w transmisji sygnałów do łapy , wynikających z sposobu  mocowania uchwytów  jak i ich rodzajów , osobiście się nie zgodzę.

montowałem wędki na tych samych blankach stosują różne uchwyty i z łatwością wyczuwałem różnice w transmisji sygnału.

Osobiście łowię wędkami ,gdzie na tym samym materiale występuje D+D, cast i stałoszpulowiec.

Siła sygnału do łapy w kolejności jak napisałem. To oczywiście moje subiektywne odczucia, choć nie sądzę aby efekt placebo prześladował mnie nagminnie. 

Aaaa ,każdy z powyższych systemów można spierdolić na etapie montażu , stosując zbyt wiele żywicy między arborem a uchwytem.



#39 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 20:47

@Dąbek, strasznie zapętliłeś... jeśli trzymać się nomenklatury to termin Torzite faktycznie dotyczy spieku. Dla uproszczenia i potocznie, całe, kompletne przelotki nazywamy Torzite. Pierścień szybko odprowadza ciepło ale chyba nie szybciej od płytek krzemowych... które być może nie dają się polerować tak dobrze jak spiek Torzite, dlatego właśnie Mitsubishi produkuje ceramikę. Czy zwiększając pojemność cieplną uzyskujemy szybszą utratę ciepła? Tego akurat nie wiem ale nic to nie ma wspólnego ze sztywnością ramek będących stopem tytanu i innych pierwiastków. Stop wykorzystywany przez Fuji jest lekki ale za razem, w swojej klasie, jest też sztywny co przekłada się na transmisję, czy efekt był rykoszetem czy efektem zamierzonym tego nikt z nas nie wie ale każdy czuje czy słyszy...

Jak słusznie, zauważył Sławek, polemika kto co czuje nie ma uzasadnienia w teorii więc nie chcę dalej się na tym koncentrować. Mogę jedynie zwrócić uwagę na fakt, że wędkarski przemysł globalny a nawet krajowy nie "chwycił" delfina co oczywiście można interpretować na wiele sposobów. Tak więc aby było poprawnie, ja testowałem i nie wyczułem najmniejszej poprawy czułości ani przy delfinie ani przy różnych rodzajach tulejek pod uchwyt, rezonansach itp. ulepszaczach. Tak więc ze swojej strony rekomenduję czułe blanki jak panaceum na delikatne brania ;)

#40 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 08 listopad 2022 - 20:56

Nic nie pętliłem,odniosłem się w pierwszym zdaniu do tego (przeczytaj uważnie , jakbyś nie był autorem )

 

"Tu zderzymy się z bardzo śmieszną sytuacją, są wędkarze, skarżący się na tzw głośność przelotek Fuji Torzite ale właśnie te przelotki dzięki dużej gęstości ramek i pierścieni bardzo dobrze przenoszą informacje na blank, czuć to w dłoni nawet podczas zawijania samej 4ro splotowej linki."


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 08 listopad 2022 - 20:57





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych