Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wklejanie uchwytu kołowrotka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 08 listopad 2022 - 21:05

Tak sobie myślę że w sumie sygnał który dochodzi do ręki łowiącego to ma dwie drogi: blank i linka { jak coś jest jeszcze to mnie poprawcie}. Linka, jak w zabawie z dzieciństwa świetnie przenosi głos  czyli w zasadzie  drgania i  tu nie ma uwag. Natomiast jeśli chodzi o blank to takie sprzeczne wypowiedzi: dobry blank -tak, ale osadzenie uchwytu - niekoniecznie. Nie wie czy ktoś takie  arbory z pełnego grafitu sobie robił, bo ja tak. Mam czym i wiem jak. Czy to wzmacnia sygnał - nie wiem, gdyż nie mam porównania.



#42 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 21:12

No to nie rozumiem w jakim celu, odniosłeś się do spieku i jego właściwości przewodzenia ciepła?

#43 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 21:18

@Mc.D ...na drodze jest pierścień przelotki, ramka przelotki, ewentualnie lakier i farba blanku, nieszczęsny uchwyt kołowrotka i później żywica która jest dokoła arborów no i cały szkopuł w tym, że ja twierdzę, że akurat te arbory to nie mają wpływu na odbiór sygnału bo są zwyczajnie niczym powietrze w blanku są tylko po to aby było mniej żywicy i łatwiej było uchwyt zamocować.

#44 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1942 postów

Napisano 08 listopad 2022 - 21:35

@Mc.D ...na drodze jest pierścień przelotki, ramka przelotki, ewentualnie lakier i farba blanku, nieszczęsny uchwyt kołowrotka i później żywica która jest dokoła arborów no i cały szkopuł w tym, że ja twierdzę, że akurat te arbory to nie mają wpływu na odbiór sygnału bo są zwyczajnie niczym powietrze w blanku są tylko po to aby było mniej żywicy i łatwiej było uchwyt zamocować.

 

Normalnie "Jerkbait sie śmieje"...


Użytkownik strary edytował ten post 08 listopad 2022 - 21:39


#45 OFFLINE   ŁukaszK

ŁukaszK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 488 postów
  • LokalizacjaKrK

Napisano 08 listopad 2022 - 21:50

Wystarszy walnąć młotkiem z ogumowanym metalowym trzonkiem w kowadło a następnie zrobić to samo bez ogumienia na trzonku i macie gotową odpowiedź.
Fizyki panowie nie oszukacie...

#46 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 21:55

Wystarszy walnąć młotkiem z ogumowanym metalowym trzonkiem w kowadło a następnie zrobić to samo bez ogumienia na trzonku i macie gotową odpowiedź.
Fizyki panowie nie oszukacie...

 

No przecież napisałem o pochłanianiu energii drgań  ;)  :) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 08 listopad 2022 - 21:57


#47 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 22:39

;)


Użytkownik Banjo edytował ten post 08 listopad 2022 - 22:40


#48 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 22:39

Jasne

#49 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 22:56

Otrzymałem od Kuby rysunek mocowania uchwytu oraz arbora na blanku. Jest to rysunek nr 1. 

 

Załączony plik  1.jpg   44,29 KB   4 Ilość pobrań

 

Kolor różowy to żywica, biały to arbor, czarny to blank, kolor pomarańczowy to uchwyt.

 

Przy takim rozwiązaniu mocowania arbora oraz uchwytu, rzeczywiście arbor nie ma (jak twierdzi Kuba) praktycznie wpływu na czułość przenoszonych drgań. A dlaczego tak sądzę? Otóż poprzez bezpośredni kontakt uchwytu z blankiem jedynie za pomocą żywicy. Zaznaczyłem zielonymi kółkami na rys.2.

 

Załączony plik  2.jpg   54,53 KB   4 Ilość pobrań

 

Po prostu drgania przenoszone są poprzez żywice bezpośrednio na uchwyt a potem na stopkę kołowrotka.

 

Ale, gdy usuniemy żywicę w taki sposób jak pokazałem na rys.3.

 

Załączony plik  3.jpg   45,2 KB   4 Ilość pobrań

 

Wówczas uchwyt ma kontakt z blankiem poprzez dwie warstwy żywicy i arbor. Zatem arbor ma wówczas wpływ na przenoszone drgania z blanku na uchwyt i jeśli pochłania energię drgań, to je po prostu tłumi. Czyli ma wówczas znaczenie z jakiego materiału wykonany jest arbor.

 

Cieszę się, że tutaj zaglądnąłem, gdyż:

 

1. zmusiłem się do przypomnienia sobie troszkę o drganiach

2. wreszcie zapoznałem się z budową dolnika wędki, do tej pory nie interesowało mnie to  ;)

 

Jutro coś napiszę o tubie rezonansowej.


Użytkownik Banjo edytował ten post 09 listopad 2022 - 10:33

  • guciolucky lubi to

#50 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 23:08

Oczywiście Kuba nawalił na rysunkach dużo żywicy. W rzeczywistości jest jej mniej. Nie chciałbym, aby Kuba składał mi wędki  :lol: .



#51 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 listopad 2022 - 23:16

Pamiętajcie o łapie, która trzyma wędkę. Ona tez tłumi drgania  ;)  :lol: .



#52 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 listopad 2022 - 23:34

Na łapie jest film lipidowy i bakteryjny ;)
  • Banjo lubi to

#53 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 listopad 2022 - 07:51

Posttubizm rezonansowy ma się doskonale  :) Wzór obliczeniowy jest niezbędny! Czułość wędki to bardzo teoretyczna wartość, najczęściej pochodna jej elementów składowych i kultury montażu..  z tym wyłączeniem,  że palec na blanku nieubłaganie bije wszystkie teorie.. 


  • Fatso i Dąbek 111 lubią to

#54 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 listopad 2022 - 11:04

Wspomniałem wczoraj, że napiszę o tubie rezonansowej. Mówi się potocznie, że wzmacnia, poprawia czucie. Zanim jednak rozwinę ten temat. To warto uświadomić sobie, ze wędka podczas brania wzbudzana jest w drgania, które po jakimś czasie samoistnie gasną. Zatem wędka, jak i każdy inny przedmiot tłumi drgania. Drgania charakteryzują się dwoma głównymi parametrami: amplitudą i częstotliwością.  Za odczucie czy sygnał (drgania) jest mocny czy słabszy odpowiada amplituda. Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał, ze woblery również są wzbudzane w drgania i to w przynajmniej dwóch płaszczyznach (akcja ogonowa i lusterkująca)  ;) . Ale wróćmy do tuby rezonansowej stosowanej w wędkach. Posłużę się rysunkiem z katalogu Dragona:

 

Załączony plik  rezonans-1.JPG   33,5 KB   4 Ilość pobrań

 

Drgania przedstawione są jako krzywe sinusoidalne. Kolorem niebieskim zaznaczone są drgania w wędce bez tuby rezonansowej, a kolorem czerwonym z tubą. I co widzimy. Bez tuby drgania mają mniejszą częstotliwość niż z tubą (więcej górek), ale obie krzywe mają jednakową wysokość, czyli identyczną amplitudę, która odpowiada za moc sygnału. Zatem stosując tubę rezonansową w wędce uzyskujemy, że wędka częściej drga podczas brania, ale nie mocniej, czyli nie wzmacnia sygnału. Inaczej mówiąc nie zwiększa czucia.

Pamiętajmy, że każdy element założony na blank wędki powoduje zmniejszenie częstotliwości drgań, czyli sinusoida jest bardziej rozciągnięta. Tuba wówczas może pomóc w zagęszczeniu drgań, ale bez niej też sobie radzimy.


Użytkownik Banjo edytował ten post 09 listopad 2022 - 11:05

  • guciolucky lubi to

#55 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 09 listopad 2022 - 13:29

A może uchwyt typu Delfin ... i koniec bulgotania na temat arbory/żywica/uchwyt/rezonans :rolleyes:

 

Wiem, to jest jątrząca wypowiedź, dolewająca oliwy do ognia dyskusji ... :P


  • Friko lubi to

#56 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 listopad 2022 - 14:36

Michał to jest wypowiedź, świadczącą o tym, że nie czytałeś całości wątku :)

#57 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 listopad 2022 - 16:37

Bardzo ciekawy wątek.  Osobiście przerabiałem chyba wszystkie możliwe rozwiązania jakie były / są dostępne na rynku - poczynająć i uchwytów mocowanych na taśmie, poprzez "tuby rezonansowe", kończąc na arborach wykonywanych z różnych materiałów az na Delfinie mocowanycm zasadniczo na wcisk na blank z minimalną ilością żywicy / kleju.

 

Czy uchwyt / sposób jego mocowania jest w stanie "poprawić" czułość blanku ?  Uważam że nie, czułość blanku można co najwyżej pogorszyć.  Pogorszyć w stopniu mniejszym lub większym i tutaj dochodzimy do kolejnego tematu mianowicie czy ma znaczenie to jak osadzimy uchwyt na blanku czy też jest to pic na wodę.

 

Moim zdaniem ma. Absolutnie nie zgodziłbym sie z twierdzeniem że rodzaj materiału arboru nie ma znaczenia bo arbor jest tylk wypełniczem przestrzeni pomiędzy uchwytem a blankiem a spoiwem itp jest tylko żywica itp. To są teoretyczne rozważania które moim zdaniem moze bronią się na rysunku ale nie w praktyce ;)

 

Po pierwsze arbor to zawsze waga. Duże arbory wykonane z taśmy papierowej albo uchwyt w całości zalany w środku żywicą potrafią dodać do wędki kilkanaście - parędziesiąt gramów wagi a to już będzie odczuwalnie przekładać się na czułośc wędki. Oprócz masy jest jeszcze kwestia sztywności całego układu blank-uchwyt.  Na mojej osobistej skali najniżej plasują się uchwyty mocowane na wszelkiego rodzaju taśmy papierowe / sznurki itp - są to rozwiązania ciężkie, mechanicznie niepewne - dla mnie rozpatrywane w kategorii błędu w sztuce / niechlusjtwa. Na drugimy końcu skali jest Delfin tak rozwiercony żeby dał się zamocować na blank na wcisk przy minimalnej ilości żywicy/kleju.  Gdzieś pośrdku będzie miejsce na różne arbory - stabilizowane drewno, tworzywo sztuczne , "dyski" z żywicy o których pisał Kamil etc. Jedyny materiał którego nie przerobiłem jako arbora  to były arbory wykonane z metalu - tych się bałem bo bałem się że punktowo mi mogą uszkodzić blank pod obciążeniem.

 

edit:  warto jeszcze zwrócić uwagę, że w zagadnieniu pt czułość wędki jest też taka zmienna jak człowiek.  Mamy bardzo różną osobniczą wraźliwość na bodźce. Jestem w stanie uwierzyć że są ludzie na tyle mało wrażliwi na bodźce że różnice w czułosci wędek mogą być dla nich niezauważalne. To też warto wziać pod uwagę. Dla takiej osoby faktycznie może być bez znaczenia czy łowi wędką która waży 90 czy 120 gr 



#58 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 09 listopad 2022 - 17:09

I tu jest istota sprawy. "Głuchemu" blankowi nic nie pomoże, chodzi oto żeby dobry nie popsuć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'blankowi nic nie 


  • Fatso lubi to

#59 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 listopad 2022 - 17:51

Friko a jaki wpływ na czułość blanku ma masa wędki? Skoro uważasz, że większa masa wędki to gorsza czułość to jak wytłumaczyć świetną czułość solidów np. Auriga?

#60 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 listopad 2022 - 19:14

Paweł, drgania będą tłumione wówczas, gdy na blank założymy elementy pochłaniające energię drgań. Patrząc na rysunek Kuby, który wstawiłem pomiędzy uchwytem stopki kołowrotka jest warstwa żywicy, arbor oraz znowu warstwa żywicy. Wszystkie elementy w większym lub mniejszym stopniu tłumią drgania tylko, że na rys.1 bądź 2 żywica, która styka się z blankiem ma bezpośredni kontakt z uchwytem i drgania blanku tłumione przez żywicę przenoszone są bezpośrednio na uchwyt. Wówczas arbor w znikomym stopniu wpływa na drgania uchwytu.

Natomiast jeśli odetniemy żywice w taki sposób jak pokazałem na rys.3 wówczas żywica stykająca się bezpośrednio z blankiem nie ma kontaktu z uchwytem i w tym przypadku na tłumienie drgań w uchwycie mają wpływ warstwa żywicy stykająca się z blankiem, następnie arbor oraz warstwa żywicy pomiędzy arborem a uchwytem.

 

Masa elementów osadzonych na blanku wpływa na częstotliwość drgań. Przy większej masie będziesz miał mnie drgań w ustalonym czasie. To może być złudne, że tłumi drgania.

 

Sztywny element może pochłaniać energię drgań, albo element podatny w niewielkim stopniu pochłania energię drgań. Nie mylmy zatem sztywności lub braku jej z tłumieniem bądź nie drgań. Patrzmy na elementy znajdujące się pomiędzy blankiem a uchwytem pod kątem w jakim procencie pochłaniają energię drgań. Te co więcej jej pochłaniają, to w większym stopniu tłumią drgania.

 

W jaki sposób chcesz punktowo uszkodzić blank przy użyciu metalowego arbora? Prawidłowo wykonany otwór w takim arborze nie spowoduje punktowych nacisków.

 

Zdawanie się na własne odczucia nie jest najlepszym wskaźnikiem oceny czułości wędki.