Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW vs Wody Polskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
363 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1100 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 25 luty 2024 - 14:17

Wszedłem na stronę WP i co za niespodzianka. Jest wakat na stanowisku dyrektora Departamentu Rybactwa.

A nie pomyślałeś Mysha o sobie? Poważnie. Myślę, że masz wszelkie atuty w ręku. Do tego miałbyś poparcie całej rzeszy wędkarzy, w tym stuprocentowe nasze. Pewnie też branży rybackiej. Bo problemy stojące przed gospodarką rybacko-wędkarską (dzisiaj już raczej bardziej przed wędkarsko-rybacką) i co wymaga koniecznych zmian, masz zapewne przemyślane. Coś więcej potrzeba?



#302 ONLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 luty 2024 - 15:24

Dziękuję. Moje doświadczenie z branżą to krótki epizod jako ichtiolog, niespecjalnie długi jako dzierżawca i nieustający jako moczykij 😀. I ten ostatni podoba mi się najbardziej.

Ale jednego kolegę znam, który by się nadawał. Tylko są dwa problemy- nie wiem czy mu się chce i nie wiem czy jego chcą 😀😃.
  • Darek P i S.N. lubią to

#303 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1100 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 25 luty 2024 - 15:41

Wyraziłem tylko swoją prywatną opinię. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że problem "chcenia" jest tu niezwykle istotny. Najgorsze, że prawdopodobieństwo kolejnego Dionizego bardzo duże. Mimo deklaracji ze strony obecnej władzy. Mieliśmy niedawno znamienny przykład pani o nadzwyczajnych kwalifikacjach. Nazwisko się nie spodobało. ;)



#304 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 668 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 25 luty 2024 - 16:59

Ta ci to bedą konkurs robili i przyjmą najwyższej klasy specjalistów. Na razie ci sami co zawsze … a przepraszam jest nowy wice rolnictwa  :D wzór cnót i wykształcenia. :D

 

Ale siła w ilości podobno juz jest ich więcej niz starych było …

 

Idzie jak zwykle ku lepszemu. Ludzie ile razy trzeba obejrzeć to samo?



#305 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 25 luty 2024 - 19:36

Ta ci to bedą konkurs robili i przyjmą najwyższej klasy specjalistów. Na razie ci sami co zawsze … a przepraszam jest nowy wice rolnictwa :D wzór cnót i wykształcenia. :D

Ale siła w ilości podobno juz jest ich więcej niz starych było …

Idzie jak zwykle ku lepszemu. Ludzie ile razy trzeba obejrzeć to samo?


Musisz brać pod uwagę, że jest mnóstwo osób (ja również się do nich zaliczam), które są przekomane, iż gorzej niż było to już nie będzie. Chodzi oczywiście o obsadzanie merytorycznych funkcji pozbawionymi jakich kolwiek kwalifikacji dyletantami.
Tak było w przypadku Dyzmy, który przyleciał do tego departamentu na grzbiecie Wrony. Został jego dyrektorem chociaż jest wzorem niekompetencji. Cały ten departament powstał tyko po to, aby rozwalić system. Kolesie nie byli jednak na tyle mocni, by zainicjować zmiany ustawowe, dlatego posuwali się do niezgodnych z prawem działań. Mam nadzieję, że za przestępstwa, które popełnili zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wierzę też, że czas tego departamentu jest policzony, ponieważ w kwestii gospodarowania zasobami ryb funkcjonuje właściwy departament przy ministerstwie rolnictwa.

#306 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4902 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 26 luty 2024 - 07:23

Cały czas buksujemy w miejscu - czyli znów ci lepsi od "naszych", jak najbardziej słusznie wypierają tych gorszych od "waszych" :) Wiruje karuzela stanowisk i i posad, ta najbardziej nie\zawodna machina biurokratycznej nomenklatury. A w powietrzu dźwięczy postępowa nowomowa.

Skąd ja to znam?!  :D

No jak wędkarski świat może żyć bez opiekuńczego państwa, jak przetrwać bez troskliwej ręki naszej matki unii - czytaj PGW WP?

 

Niedasie!!



#307 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 668 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 26 luty 2024 - 23:25

Musisz brać pod uwagę, że jest mnóstwo osób (ja również się do nich zaliczam), które są przekomane, iż gorzej niż było to już nie będzie. Chodzi oczywiście o obsadzanie merytorycznych funkcji pozbawionymi jakich kolwiek kwalifikacji dyletantami.
Tak było w przypadku Dyzmy, który przyleciał do tego departamentu na grzbiecie Wrony. Został jego dyrektorem chociaż jest wzorem niekompetencji. Cały ten departament powstał tyko po to, aby rozwalić system. Kolesie nie byli jednak na tyle mocni, by zainicjować zmiany ustawowe, dlatego posuwali się do niezgodnych z prawem działań. Mam nadzieję, że za przestępstwa, które popełnili zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wierzę też, że czas tego departamentu jest policzony, ponieważ w kwestii gospodarowania zasobami ryb funkcjonuje właściwy departament przy ministerstwie rolnictwa.

1. Na szczęście od jakiegoś czasu już nic nie muszę.  :D

2. WP jest powołane ustawą a ustawy się teraz nieprędko zmienią.

3. Ministerstwo Rolnictwa mówisz? No to ono, od czasu nabycia ministra Cisza! Ja mowię!, awansowało na niebyły, nawet za komuny, poziom absurdu. Teraz świnskie ryje na tacy podawać będą. Jesli w ogóle cokolwiek będą.

4. A i moje doświadczenie podpowiada mi, że zawsze może być gorzej … obym sie mylił.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 26 luty 2024 - 23:27

  • strary lubi to

#308 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1839 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 27 luty 2024 - 00:25

(...)

4. A i moje doświadczenie podpowiada mi, że zawsze może być gorzej … obym sie mylił.

Dwunaste prawo Murphy'ego - Jak cos sie może spier...ć -> Spier...li sie napewno!!!!



#309 OFFLINE   barti92

barti92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 28 luty 2024 - 00:34

Bardzo mnie bawią te głosy tutaj a propos wysokości składek (że są rażące niskie, a oczekiwania zbyt wysokie), szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że składka, przykładowo na okręg krakowski to prawie 100 USD, za kilka odcinków rzek, rzeczek i kilkanaście bajor. Nie mam porównania jak wygląda sprawa w Europie, natomiast w Stanach za cały stan, np. Illinois, płaciło się 15$ za cały rok - wykaz większych rzek z pominięciem dopływów https://www.ifishill...les/rivers.html, oprócz tego setki jezior, bajor, bajorek.

 

Wbrew pozorom, w US nie ma takiej świadomości C&R, szczególnie wśród rednecków i ryby wynoszone są na wiaderka, kormorany są obecne, a większość rzek poprzegradzana. Myślę, że w Polsce nawet przy podniesieniu stawki do $1000 na równowartość w/w łowisk nic by nie zmieniła.

 

Nie mam na to żadnych interesujących remediów, ot, smutne stwierdzenie faktu.



#310 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1839 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 28 luty 2024 - 00:56

Ale zdajesz sobie sprawę, że tam państwo dba o te rzeki, jeziora, bajora i nie pobiera haraczu w postaci opłaty równej wydajności kwintala pszenicy z hektara?? U nas w opłacie masz zawarty między innymi ten właśnie haracz. u nas się tylko widzi że okręg zebrała za zezwolenia milion złotych, to że oddał w ramach haraczu 900k i kolejnych 80k przeznaczył na zarybiebienie wymagane operatem już nie... (wiem, liczby wziete z czapki, ale tak to mniej więcej wygląda)


  • Darek P lubi to

#311 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4902 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 28 luty 2024 - 09:19

Nie porównywałbym ze sobą rzeczy nieporównywalnych. Są między oboma krajami istotne różnice - tam fishing jest wielkim biznesem o obrotach porównywalnych z przemysłem samochodowym, mają do dyspozycji w żaden sposób nieporównywalny ogromny zasób wód naturalnych, no i tych u nas ch.w.cz. nieakceptowalnych, na których zbudowana jest ogromna subkultura bassowa, a wędkarski świat nie jest tak zielono zanarchizowany i doszczętnie ochooyały, co wydaje się być naszą tradycyjna właściwościa  i potrafi z własnym państwem zgodnie  współpracować. My mamy wywalone na własny kraj, jego instytucje, nawet siebie nawzajem  :)

A tamtejsze Trout Unlimited potrafi działać jako stowarzyszenie - u nas ta prosta zdolność jest kompletnie niezrozumiała, przez co powszechnie wykluczona z obszaru pojęć oczywistych i społecznie akceptowalnych  :)



#312 OFFLINE   Areck

Areck

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 28 luty 2024 - 13:52

Proste mechanizmy popytu i podaży. Ludzi dużo, wód mało co przekłada się na ciągłe przełowienie rzek i wysokie ceny.

 

Ustawy państwowe to nie jest prawo boskie, niezmienne. Ustanawiają je ludzie, a PZW dysponuje taką ilością członków/głosów, że gdyby było tylko realnie zainteresowane to by sobie zrobiło z ustawami państwowymi niemalże co chciało. 


  • strary lubi to

#313 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 28 luty 2024 - 15:58

Ale zdajesz sobie sprawę, że tam państwo dba o te rzeki, jeziora, bajora i nie pobiera haraczu w postaci opłaty równej wydajności kwintala pszenicy z hektara?? U nas w opłacie masz zawarty między innymi ten właśnie haracz. u nas się tylko widzi że okręg zebrała za zezwolenia milion złotych, to że oddał w ramach haraczu 900k i kolejnych 80k przeznaczył na zarybiebienie wymagane operatem już nie... (wiem, liczby wziete z czapki, ale tak to mniej więcej wygląda)

 

 

Tu nie chodzi od dbanie ale raczej o to aby przestać szkodzić. W UK jakoś jest mało wody, nie ma żadnych zarybień wód otwartych (poza nielicznymi wyjątkami) a w wodzie pływają ryby.
PZW na spółkę z innymi gospodarstwami rybackimi szkodzą wodom poprzez gospodarzcze odłowy sieciowe oraz bezsensowne zarybienia.

Wędkarze z kolei dokładają swoją cegiełkę i na spółkę z rybakami nakładają największą presję połowową na najcenniejsze gatunki przez co mamy całkowicie zachwiane proporcje pomiędzy białorybem a drapieżnikami.
 



#314 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 28 luty 2024 - 18:45

PZW na spółkę z innymi gospodarstwami rybackimi szkodzą wodom poprzez gospodarzcze odłowy sieciowe


Napisz proszę, ile jest Okręgów PZW i które z nich prowadzą połowy gospodarcze? Jakim łącznym areałem wód dysponuje Związek i jaki odsetek z tych wód udostępniony jest dla zawodowych rybaków?

#315 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 28 luty 2024 - 18:55

To moze inne pytanie, ile najwiekszych jesiwnnych zgrupowan, zimowisk i wiosennych tarlisk stoi siatami? Co z tego ze to maly procent wody

#316 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 28 luty 2024 - 19:46

Chciałbym to wiedzieć. Podziel się proszę swoją wiedzą, gdzie tak jest?

#317 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 28 luty 2024 - 20:00

W Płocku, jesienią. Siaty na zgrupowaniach i w torze wodnym.
Juz wiesz

#318 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 28 luty 2024 - 20:44

Jeszcze gdzieś, czy to już wszystko?
Jeden kłusownik z licencją rybaka na wodach jednego Okręgu wystarczy, aby uogólniać, że w całym PZW jest tak samo? Na tym rewirze na którym kłusował zgrupowały się ryby z całej Wisły?

#319 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów

Napisano 28 luty 2024 - 20:53

Czy kolega nie widzi sprzeczności że Polski Związek Wędkarski pozwala pozyskiwać ryby niewędkarsko? Przecież to Mrożkiem leci...


  • elmo i pietro lubią to

#320 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 28 luty 2024 - 22:39

Napisz proszę, ile jest Okręgów PZW i które z nich prowadzą połowy gospodarcze? Jakim łącznym areałem wód dysponuje Związek i jaki odsetek z tych wód udostępniony jest dla zawodowych rybaków?

 

Te pytania już świadczą o tym, że jesteśmy w czarnej ......
Jako rybak z zawodu jestem zdania, że miejsce odłowów sieciowych jest w skansenie.  Wiem, że rezygnacja z prymitywnych metod połowu na rzecz intensywnego chowu to poprzeczka zawieszona o wiele za wysoko dla większości. Wiąże się to oczywiście z koniecznością przekwalifikowania zaledwie kilkuset osób w całym kraju. PRL się skończył, nie musimy żywić narodu rybami z jezior czy rzek.


Użytkownik brzoza edytował ten post 28 luty 2024 - 22:39

  • strary lubi to