Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długi,- boleniowo-sandaczowy cast na duża rzeke


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#61 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 06 marzec 2023 - 00:03

Tylko raz, w chwili pychy   <_<  uznalem, ze nalduje kij do jego granic mozliwosci, odkrece magnetyk na 3 i posle Flat-Rapa na ponad 40m.... Tylko wtedy powstala broda i Rapala poleciala w diably.... Ot kara za dzolerstwo   :lol:

... z fantazją, cenna (drogo), nauczka... ;) Zabrakło kontroli kciukiem, choć w takim zestawie to mogłoby nie pomóc. Takie ustawienie to przy pstrągach i innych zestawach i dystansach. Przykładem z innych kolegów wiecej treningu na ,,sucho'', czyli na łące i tu można uwalniać ''fantazję". Z takim zestawem możesz poćwiczyc rzuty jedną ręką, spod siebie,boku, szczególnie na lotne bezstery, i tutaj można popracować nad ustawieniami hamulca. 

Użytkownik bob74 edytował ten post 06 marzec 2023 - 00:04

  • Rheinangler lubi to

#62 OFFLINE   llunker

llunker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 06 marzec 2023 - 07:08

Lowiac castem trzeba pamiętać, że taki zestaw to w przeciwieństwie do spina, wymaga nieco finezji i oglądy, rzuty mają być harmonijne, nie rwane, przy cięższych, lotnych przynetach nawet wykonanie chamskiego rzutu jak sztacheta na wiejskiej dyskotece nieraz uchodzi plazem, ale przy tych mniej lotnych najczęściej kończy się -urwał nać, wobler na drugim brzegu i wiązanko.
  • Biesan, Rheinangler i bob74 lubią to

#63 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 462 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 26 marzec 2023 - 16:49

Piękne combo  z tych rozważań powstało.... jednak co kij z pracowni to nie seryjna, taśmowa robota. Gryzę podobny temat od 4 lat. Wszystko co tu zostało napisane i u mnie się zadziało.  A to rzucać się trzeba się było takimi długimi wynalazkami nauczyć, a to zanim multik  spasował do kija i łapy to ze trzy iteracje było potrzebne...itd.  Niestety u mnie poszło to w złą stronę. Zamiast z  jednym zestawem na chwilę obecną trwam z trzema podstawowymi i trzema rezerwowymi. Fakt że w kasie  to cudowne kombo kolegi Arka to pewnie 4 moje zestawy, ale też spokojnie może je zastąpić wszystkie na raz.   Zmierzam do tego że na jedynym komplecie raczej się nie skończy ;)  ( czego szczerzę życzę). pz


  • bob74 lubi to

#64 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 26 marzec 2023 - 22:11

Nie odzywam sie watku, nie dlatego, ze nic sie nie dzieje  ;) Dzieje sie i to sporo ale jako, ze nie jestem zwolennikiem pisania (poza poczatkowa faza, ktora ma zobrazowac pozycje wyjsciowa) wszystkiego jak leci w takim blogerskim stylu dlatego napisze dopiero jak beda konkrety, wnioski i sprawdzone rozwiazania.

Moze nawet po skonczonym sezonie jakis maly artkulik powstanie, zeby zamknac ten krag. Na razie swoje prawie nieuzywane Lew's z ciezkim sercem wystawilem do sprzedazy i dokupilem drugiego Ziliona do grubego sanaczowego zestawu o mocy H  ;) A poniewaz obydwa Zilony maja wymienne szpule, to jak dojda jeszcze dwie extra zamowione szpulki  :wub:  to juz naprawde bede mogl caly dzien gonic po Renie z castem zmieniajac tylko je w zaleznosci od wagi wabikow  :)

Wczoraj ucialem sobie bardzo mila rozmowe z Hubertem i obaj cieszylismy sie, ze ten experyment wyszedl, dziala i nie jest snem wariata  :lol:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 26 marzec 2023 - 22:11

  • Paavo, HaDe i bob74 lubią to

#65 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 maj 2023 - 20:51

Troche inaczej sobie wyobrazalem ten wpis, ale coz, rzeczywistosc byla mniej laskawa anizeli moje przypuszczenia i nadzieje, ktore sobie robilem na podstawie poprzednich sezonow....

Poniewaz tu gdzie lowie nie ma okresu ochronnego dla boleni, nie ograniczal mnie magiczny dzien pochodu, kiedys socjalistycznego, dzis w wedkarskim swiecie boleniowo-szczupakowego ale wciaz jednak pochodu...

Liczylem na to, ze grasujac juz od kwietnia za bolkiem nalowie ich tym swoim castem do bolu a jak przyjedzie Zbyszek na majowke do mnie to oczywiscie nawalimy zdjec i wreszcie napisze czy tem pomysl na dlugiego boleniowego casta ma w moich warunkach sens czy jest wydumka dziadersa szukajacego nowych wrazen  :lol:

Unikalem takze wieczornego lowienia by nie zrobic sandaczowej prapremiery, ale jak to przy takich postanowieniach bywa tak i tym razem bylo na opak

Sandacze braly w najwieksza lampe w dzien w przeswietlonej wodzie tam gdzie zwykle braly grube okoniska. A bolki,- szkoda gadac, nie zlowilem ani jednego!

Zimna wiosna, mocne wiatry, hustawka cisnien i wysoka zimna woda zrobily oczywiscie swoje co jednak nie lagodzi mojego zawodu ani troszke...

Nie wszystko jednak bylo w tym okresie do bani  ;)

Szybko okazalo sie, jak pomocne w osiagnieciu zamierzonego celu bylo sprowadzenie od chinczyka najlzejszych z mozliwych szpul do moich Zilionow wazacych 7,7g. Zadziwiajace bylo dla mnie, ze tzw wiodace firmy nie produkuja takowych,- ale meandry dzisiejszych "geszeftow" bywaja bardziej pokrecone jak laski z tik-toka wiec przyjalem rzeczywistosc taka jak ona w tym aspekcie jest. 

Dzieki uzyciu tych szpul moglem na lince 1PE operowac woblerkami od 4-5g do 12g w takim samym zakresie rzutowym jak przy uzyciu analogicznego spinningu. W opisie tych szpul stoi jak wol ze obsluguja one przynety do 15g ale nawet przy zalozonych 20g nie odczuwalem zadnego dyskomfortu, wiec tej gornej granicy nadal nie rozumiem. Z linka 1.PE wspomniana szpula wazyla ok 9g. Zarowno Zilion HD jak i SV TW 10 doskonale wspolpracowaly  z ww szpulami. Na drugiego "chinczyka"  nawinalem 8lb zylke czyli po polsku ok 0,20mm i nia takze lowlo mi sie swietnie, a odleglosci rzutowe nie byly gorsze od tych jakie osiagam przy uzyciu analogicznych wedek spinningowych. Wizyta Zbyszka, ktory przywiozl ze soba topowe Evergriny i Magbassy postawila kropke na "i" i potwierzila slusznosc mojego wyboru. Tu musze zaznaczyc ze moj wybor byl nieco intuicyjny ale Wasze podpowiedzi w tym i innych watkach okazaly sie trafne o wiele bardziej niz castingowa propaganda  :lol:

Wedki, ktore Zbyszek przywiozl choc sa cenionymi i poszukiwanymi kijami zupelnie sie nie sprawdzily w warunkach duzej rzeki. Topowy multik z limitowanej serii rowniez okazal sie meczacy podczas calodzienej wyprawy do tego stopnia, ze Zbych do dzis czuje bol w nadgarstku i przedramieniu. Na ow bol najwiekszy wplyw mialy zbyt krotkie dolniki jego wedek potegujace wysilek wkladany w rzuty oraz koniecznosc lowienia podniesionym kijem co w korelacji z okaglakiem powodowalo koniecznosc trzymania kija bez podparcia samym nadgarstkiem. 

Obserwacje te spowodowaly u mnie calkowita akceptacje mojego dlugiego dolnika a nawet mysl, ze moglby byc jeszcze dluzszy :D

Reasumujac zaryzykuje juz teraz teze, ze dlugi 9' 15-20lb cast, ktory dobrze sie laduje ale i szybko gasnie po rzucie z okolo 40cm dolnikiem i niskoprofilowym multikiem jest dobrym wyborem na calodzienne boleniowo-sandaczowe wyprawy. Nawet tacy laicy jak ja po kilku uczciwie przelowionych dniach nie beda mieli zadnego problemu z operowaniem takowym zestawem i osiagach niczym nie odbiegajacych od ich spinningowych odpowiednikow. Mysle, ze nie nalezy sie bac duzych przelozen w multiku do takich zadan. Moj Zilion SV TW 10 zwija 106 cm za jednym obrotem korby ale to wciaz ode mnie zalezy jak szybko nim krece  ;) za to przy odleglosciowym lowieniu boleni pomaga to znakomicie, podobnie jak przy opadingu.

Gdy probowalem zlowic jakies okonie, zarowno  lekkie jak i ciezkie gumki lataly jak wsciekle a podbicia z korby na raz i dwa dawaly pelny komfort i kontrole. Moj Zilon HD zwija 86cm przy jednym obrocie i w tem materii niczym nie rozni sie od uzywanych przeze mnie kolowrotkow spinningowych. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 03 maj 2023 - 21:04


#66 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 04 maj 2023 - 04:50

Bardzo mnie ten wpis ucieszył, choć oczywiście nie ze złośliwości, powod jest prozaiczny, sam oczekuje na castingowego lxa, nieco krótszego bo 8'6, coraz bardziej wyglada na to, ze w moich warunkach bedzie to brakujacy puzel żeby dobrać się do "moich" boleni, jednocześnie bez konieczności rezygnacji ze szczupaków, sandaczy czy nawet okoni.

Użytkownik code edytował ten post 04 maj 2023 - 05:44


#67 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 maj 2023 - 05:44

Dużo wcześniej, wiele lat przed niewątpliwie słusznymi hitami z aliexpress, były firmy zajmujące się produkcją  lżejszych wersji szpulek. Waga szpulek to dość popularny fetysz, ale poza obniżeniem progów możliwości, w odległości rzutowe niewiele one wnoszą - Metanium albo Steez są świetne bez żadnego tunningu  :)     


  • skius i Biesan lubią to

#68 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 04 maj 2023 - 18:12

Malo miarodajna jest oczywiscie moja wypowiedz w kontekscie wagi szulek. Moje oczekiwania po poczytaniu forum i po kilku rozmowach z tymi co maja skolei jakies miarodajne doswiadczenia castingowe, dotyczyly tylko i wylacznie mozliwosci polowienia lzejszymi przynetami od tych ktore standardowo obsluguja moje mlynki. Nie oczekiwalem wydluzenia rzutow przynet bedacych w standardowo obslugiwanym zakresie.

Bardzo wysoko cenie sobie System Boost i Mag-Z Boost, ale musze przyznac, ze chinczyki nie odstaja jakos wielce osiagom oryginalow w zakresie w jakim tak doskonale dzialaja wymienione sytemy rzutowe.

Podobnie reaguja na podmuchy bocznego albo frontalnego wiatru. Potrafie sobie jednak wyobrazic, ze moj wrodzony brak subtelnosci i nader skromne castingowe doswiadczenie odbiera mi mozliwosc zauwazenia tych subtelnosci....



#69 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 04 maj 2023 - 19:08

Ten LX naprawdę ma 2,2 w szczycie? Jesli tak faktycznie jest to naprawdę musi to być jakaś kosmiczna konstrukcja skoro 4-5g wabie podaje na zadowalające odleglosci

#70 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 04 maj 2023 - 19:20

Tak, LX ma 2,2 w szczycie, jednak material z jakiego jest wykonany powoduje, ze ten blank zachowuje sie podobnie do konstrukcji typu slim.

Zadawalajace odleglosci dla takich malych wobkow to dla mnie odpowiednio dla Rapali CD4 ktora wazy 4g okolo 20m i dla Renskiej 6 Janusza Widla, ktora wazy 5g okolo 25m.

Dla kontrastu, boleniowy olowek 15g polecial najdalej na 73m (na chinczyku) na wiecej braklo umiejetnosci,- swiadkiem byl Zbyszek ;) @krokop


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 04 maj 2023 - 19:24


#71 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 04 maj 2023 - 19:27

No i moja ciekawość coraz bardziej rośnie, krótszy brat na którego czekam ma 2 mm w szczycie, a opisany jest nie od 7g a od 10g, chyba ze opis opisem, a życie życiem

#72 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 maj 2023 - 20:07

Mysle, ze mozesz byc bardzo zadowolony z tego kija ktory zamowiles jesli dobrze sie domyslam takze z serii  X-F . Z tej serii mam tez model M 9' czyli 15lb ale uzbrojeonego pod spinning,- mega uniwersal.

W przyplywie cstowej euforii z udanej adaptacji takze myslalem zeby jeszcze 12lb kij zbudowac. Jeszcze latwiej ladujacy sie kij zapewne tylko poprawilby i tak doskonale osiagi zestawu, jednak nierdzewiejaca milosc do szkla popchnela mnie do innego pomyslu, ktory pewnie jesienia zaprezentuje  ;)


  • para bellum lubi to

#73 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 462 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 05 maj 2023 - 20:54

To szkło to jakie długie ma być?. Mam seryjne 9,6stopy, 12lb. No fajne, ale czasem człowiek wpadnie na głupi pomysł czymś cięższym porzucać (np. dayer enzo) tak trochę dyskomfort psychiczny mam. Wiem że kij to ogarnie spokojnie, ale jakoś tak to siedzi we mnie. Może przez ostatnie 5 lat za dużo patyków połamałem... a tego 12lb bardzo bym nie chciał złamać.  Takie 15- 20 lb jakoś tak bardziej jako rzeczny uniwersał do mnie przemawia.  A szklaka .... jeszcze żadnego nie złamałem dlatego będę kibicował. pz 



#74 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 maj 2023 - 06:12

Przymierzalem sie oczywiscie do Seekera z e-glassu, ktorego znam i lubie najbardziej a konkretnie do 17lb w dlugosci 8'6" jednak dluzsze Seekery maja zbyt grube dolniki by dopasowac do nich wygodny uchwyt, dlatego porzucilem ten pomysl.

Z dotychczasowych doswiadczen najwygodniejszy okazal sie dla mnie uchwyt ATC Edge 16, ktory polecil mi Krzysiek a w przypadku Seekera musialbym siegnac po jakas 20-ke co nie bylo dla mnie akceptowalnym wyborem, bo wydaje mi sie, ze zeby docenic walory blanku trzeba najpierw nim umiec wygodnie lowic, a to z tym uchwytem nie bylo mozliwe.

Dlatego tez siegne po bardziej nowoczesna konstrukcje i zamowie 17 lb Lexi  8'3" co da mi mozliwosc uzbrojenia wedki tak jakbym sobie dla wlasnej wygody zyczyl. Uzytkuje od kilku sezonow z duzym zadowoleniem lzejsza wersje Lexi 14lb w uzbrojeniu spinningowym i jest ona do swoich zadan bardzo komfortowym rozwiazaniem. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 06 maj 2023 - 06:17

  • S.N. i para bellum lubią to

#75 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 06 maj 2023 - 06:19

No ja oczekuje na X-Fa 8'6" 17lb

#76 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 maj 2023 - 07:24

No to trzymam kciuki, zeby ci zadzialalo jak chciales. Prawdopodobnie chlopaki z Art-Rodu nieco "przetransponowali" opisy tabelkowe do tzw "polskich realiow" co pewnie w duzej mierze dla tzw "szerokiego odbioru" i wynikajacej z niego sprzedazy jest bardzo porzyteczne, jednak dla uzytkownika, ktory opierajc sie na nich starannie wybiera i poszukuje subtelnosci jest nieporzadanym zabiegiem.

Zeby nie byc goloslownym obydwa blanki ktore mam maja inny opis w tabelce jak fabryczny i tak:

LX 1082 M  w tabelce    8-15lb szczyt   fabrycznie   6-15lb i srednica szczytowki mierzona ponizej omotki przelotki szczytowej na mojej wedce wynosi 1,8mm

LX 1082 MH w tabelce 10-17lb   fabrycznie 10-20lb i srednica szczytowki mierzona ponizej omotki przelotki szczytowej na mojej wedce wynosi  2,0mm (dopiero teraz zmierzylem)

Nie wiem jak dla ciebie ale dla mnie byly to istotne roznice, ktore przy wyborze M-ki wiedzialem juz wczesniej zanim zakupilem blank.

Przy wyborze MH nie musialem sprawdzac bo dostalem od Bartka Kawalca fimik na ktorym autor lowi bolenie. Porownanie zbierznosci blanku do posiadanej juz M-ki jak i oglad ugiecia zarowno przy rzucie jak i przy walce z ryba z podeslanego filmiku wystarczylo mi do dokonania trafnego wyboru. 

Podane srednice szczytu moga wynikac ze "slepego" przepisania z katalogu bez przeliczenia na mm, jak to jest rozumiane nad Wisla...

Bez wdawania sie w szczegoly... Szczytowka opisana "po amerykansku" 2 oznacza srednice 1,8 a szczytowka opisana 2,2 oznacza szczytowke 2mm.

Reasumujac, autor tabelki powinien sie zdecydowac w jakich parametrach podaje ostatecznie dane blankow i je po prostu ujednolicic zamiast mieszac, albo podac po prostu link do strony producenta, tam zazwyczaj podane sa jednostki miary w jakich sie podaje srednice i moce i mozliwy albo dedykowany7sugerowany albo optymalny wyrzut...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 06 maj 2023 - 08:10


#77 OFFLINE   para bellum

para bellum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 06 maj 2023 - 08:24

No to trochę rozjaśnia sytuację :) dzieki, faktycznie zobaczyłem na stronie lamiglasa i czy 8 6 czy 9 to dokładnie ten sam blank, o tych samych parametrach

#78 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 462 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 06 maj 2023 - 20:39

Im dłużej grzebie w powyższych postach tym bardziej chory pomysł kiełkuje mi we łbie..... E nie, żona mnie zamorduje jak kolejny dziwny patyk przyjedzie;)  Ale z drugiej strony jak już trochę tego co mam połamie na za dużych przyłowach to może da się jej wmówić że jakbym miał cięższego szklaka to na pewno dałbym rade. Standardowych grafitowych sandaczówek/boleniówek w caście mam dość( na razie) ale takie trochę mocniejsze narzędzie pod takie dziwne  ryby z wąsami co to wszystko potrafią pourywać, to by się chyba przydało.....  Tak czy owak seekerw glasie zaciekawił mnie dogłębnie, kupuje popcorn i czekam cierpliwie na relacje. pz 


Użytkownik mayou edytował ten post 06 maj 2023 - 20:39


#79 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 22 maj 2023 - 17:59

No i boleniowy worek sie rozwiazal, ale niestety dopiero wczoraj. Wszystko bylo tej wiosny na opak i nie inaczej bylo wczoraj. Na opadajacej od kilku dni wodzie sie zaczelo i puki co trwa...

Wczorajszy, najwiekszy jak do tej pory dal sie zauwazyc gdy podchodzilem do miejscowki. Reszta byla formalnoscia jak mi sie w swojej pysze wydawalo. Gdy po 10 rzutach na typowe boleniowki zalozylem Renska 8-ke i schowalem sie za krzaczek wydluzajac rzuty do ok 35m. Zanim zrobilem brode przy wyzylowanym rzucie udalo mi sie w ten sposob skasowac tego 78 cm rozbujnika. Rypnal na dystansie ok 15m reszte zrobil kij wcinajac go samodzielnie i parujac kazdy zryw i odjazd. Mam takie wrazenie po tych kilku holach, ze sila z jaka wedka uzbrojona w tak wiele niskich przelotek oddzialywuje na rybe, jest wieksza niz przy "spiningowym" uzbrojeniu. 

Załączone pliki


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 22 maj 2023 - 18:23


#80 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 22 maj 2023 - 18:31

Jest konkret! :good:  :clappinghands:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych